logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ELCEN: Livrarea agentului termic către sistemul de termoficare nu va fi întreruptă în urma protestului spontan al angajaţilor

Imagine din galeria Agerpres

Livrarea agentului termic către sistemul de termoficare nu va fi întreruptă în urma protestului spontan al angajaţilor din cele 4 termoelectrice aparţinând societăţii Electrocentrale Bucureşti (ELCEN), care au refuzat să intre în tură vineri, la ora 14:00, nemulţumiţi de nivelul salariilor, a anunţat ELCEN într-un comunicat transmis AGERPRES.

"Angajaţii din cele 4 centrale termoelectrice aparţinând ELCEN (CET Bucureşti Sud, CET Bucureşti Vest, CET Progresu şi CET Grozăveşti) au declanşat vineri, 23 decembrie 2022, ora 14:00, proteste, fiind nemulţumiţi de nivelul salariilor. Este vorba despre proteste spontane, demarate în urma negocierilor contractului colectiv de muncă pentru anul 2023. Nu există în prezent risc de întrerupere a activităţii de producere a energiei electrice şi termice. Este foarte important ca opinia publică să ştie că ELCEN funcţionează în acest moment fără risc de oprire a activităţii. Continuitatea funcţionării instalaţiilor este esenţială. Producerea de agent termic pentru alimentarea cu încălzire şi apă caldă nu poate fi întreruptă, fiind o componentă importantă a infrastructurii strategice naţionale", au transmis vineri reprezentanţii societăţii.

Potrivit sursei citate, iniţierea protestelor spontane ale salariaţilor din cele patru centrale ale ELCEN a fost determinată de nemulţumirile acestora privind modul de finalizare a şedinţelor de negociere a Contractului Colectiv de Muncă pentru anul 2023, cu privire la creşterea salariilor.

"Solicitările sindicale vizează o majorare salarială de 20%, în timp ce Legea Bugetului de Stat, intrată recent în vigoare, prevede că salariile pot creşte ţinând cont de inflaţia prognozată pentru 2023. Inflaţia prognozată pentru 2023 este de 9,6%. Poziţia Administraţiei ELCEN este aceea de a susţine o majorare a salariilor angajaţilor ELCEN, însă ţinând cont de obligaţia legală de a respecta prevederile Legii Bugetului de Stat cu privire la creşterile salariale în funcţie de inflaţia prognozată pentru anul 2023", pecizează reprezentanţii ELCEN.

Unul dintre argumentele aduse la masa negocierilor de administraţia ELCEN se află ieşirea din procedura de insolvenţă a societăţii şi evitarea oricărui risc de faliment. ELCEN va depune o nouă cerere de ieşire din insolvenţă la termenul de judecată din procedura de insolvenţă (2 februarie2023), iar pentru realizarea acestui demers, societatea trebuie să îndeplinească toate condiţiile legale, inclusiv cele prevăzute de Legea Bugetului de Stat.

De asemenea, reprezentanţii ELCEN mai spun că posibilităţile financiare ale societăţii sunt impactate deplata certificatelor de CO2 care are o pondere importantă în cifra de afaceri a ELCEN, de imposibilitatea accesării schemei bonus pentru cogenerare, dar şi de obligaţiile contractuale pentru programele de investiţii şi reparaţii.

"Subliniem că managementul companiei şi sindicatele trebuie să aibă interese comune care, prin forme de dialog adecvate, să reprezinte un scop comun şi o activitate constructivă. Este vorba despre un parteneriat pe termen lung destinat stabilităţii, creşterii şi dezvoltării ELCEN. De aceea, se fac în acest moment toate eforturile la nivelul ELCEN pentru o cooperare eficientă pe axa management-sindicate-angajaţi urmărindu-se un principiu simplu, şi anume, apărarea drepturilor şi promovarea intereselor salariaţilor, precum şi asigurarea/negocierea unor condiţii legale şi echitabile de salarizare", au subliniat reprezentanţii ELCEN.

Câteva sute de angajaţi ai Electrocentrale Bucureşti au refuzat să intre în tură vineri, la ora 14:00, din cauza negocierilor privind contractul colectiv de muncă pentru anul viitor, care au ajuns în impas în condiţiile în care conducerea Elcen doreşte să acorde, anul viitor, o majorare salarială mai mică decât rata anuală a inflaţiei din ultimul an.

"Blocul Naţional Sindical, prin Sindicatul Liber Independent din cadrul Sucursalei Electrocentrale Bucureşti, informează că, la această oră, are loc un protest spontan la toate cele patru electrocentrale din Capitală. Câteva sute de angajaţi ai Electrocentrale Bucureşti au refuzat să intre în tură astăzi, la ora 14:00, din cauza negocierilor privind contractul colectiv de muncă pentru anul viitor, negocieri care au ajuns în impas. Concret, conducerea ELCEN doreşte să acorde o majorare salarială, pentru angajaţii societăţii în 2023, mai mică decât rata anuală a inflaţiei din ultimul an", se arată într-un comunicat al Blocului Naţional Sindical, transmis vineri AGERPRES.

ELCEN este cel mai mare producător de energie termică din Capitală şi asigură energia termică pentru peste 550.000 de apartamente din Bucureşti.

În 2021, compania a primit din fondul de rezervă al Guvernului aproximativ 15 milioane de lei, în timp ce electrocentrale asemănătoare din alte oraşe ale ţării au primit 800 de milioane de lei, precizează BNS care subliniază că în acest an, ELCEN nu a primit niciun leu de la Guvern. AGERPRES/(AS - editor: Mariana Nica, editor online: Andreea Lãzãroiu)

 

Citeşte şi:

 

Afisari: 47

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 06-07-2026 15:30

Transformările din industria auto impun reevaluarea politicilor de prețuri de transfer (opinie)

Tranziția către vehicule electrice, volatilitatea costurilor și reorganizarea lanțurilor de aprovizionare impun reevaluarea periodică a politicilor de prețuri de transfer și a modului în care sunt distribuite funcțiile, riscurile și profiturile în cadrul grupurilor multinaționale, potrivit unui material de opinie publicat de Deloitte România.

Economic Intern 06-07-2026 15:21

Ministerul Finanțelor a împrumutat luni peste 1,575 miliarde lei de la bănci

Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 1,575 miliarde lei de la bănci, prin două emisiuni de titluri de stat, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Astfel, MF a atras 463,3 milioane de lei printr-o emisiune de obligațiuni cu o maturitate reziduală la 106 luni, la un randament mediu de 6,65% pe an.

Economic Intern 06-07-2026 15:05

Dăianu: Nu modelul de creștere este vinovat pentru dezechilibre, ci erorile de politici macroeconomice și calitatea instituțiilor

Dezechilibrele macroeconomice ale României sunt cauzate de erori de politici macroeconomice și de slăbiciunea instituțiilor, nu de modelul de creștere economică, iar aderarea la zona euro nu este posibilă atât timp cât România înregistrează deficite mari, afirmă președintele Consiliului Fiscal, Daniel Dăianu, într-un material de op

Economic Intern 06-07-2026 14:56

Sindicaliști feroviari, despre măsura de colectare a sesizărilor online: Investițiile au fost amânate ani la rând, iar subfinanțarea a devenit o constantă

Problemele din sistemul feroviar sunt cauzate de lipsa investițiilor și de subfinanțarea cronică, nu de activitatea salariaților, iar realitatea căii ferate nu poate fi înțeleasă doar prin sesizările transmise online de călători, susțin reprezentanții Federației Naționale Feroviare Mișcare Comercial Vagoane. Luni, ministrul interimar al

Economic Intern 06-07-2026 13:09

Bulgaria și România, țările UE cu cele mai mari creșteri ale prețurilor producției industriale în luna mai

Prețurile produselor care ies pe porțile fabricilor au crescut atât în zona euro cât și în Uniunea Europeană (UE) în luna mai, însă România se numără printre statele membre cu cele mai mari creșteri ale prețurilor producției industriale în ritm anual, arată datele publicate luni de Eurostat. Conform acestor date,

Economic Intern 06-07-2026 12:26

Loteria Română: A fost câștigat premiul de categoria I de 4,074 milioane de lei la tragerea Noroc de duminică

Premiul de categoria I în valoare de 4,074 milioane de lei la tragerea Noroc de duminică a fost câștigat, a anunțat, luni, Loteria Română. Biletul norocos a fost jucat la o agenție loto din Covasna. Joi, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto de duminică

Economic Intern 06-07-2026 12:24

România a avut cel mai puternic declin al vânzărilor cu amănuntul din UE, în luna mai

Vânzările cu amănuntul au crescut în zona euro și în Uniunea Europeană în luna mai, însă România a avut cea mai puternică scădere a vânzărilor din blocul comunitar, în ritm anual, arată datele publicate luni de Eurostat. Conform oficiului european, vânzările cu amănuntul au crescut cu 1,6% în zona eur

Economic Intern 06-07-2026 12:20

Digitalizarea fiscală ar putea extinde controalele în zona salarizării (analiză)

Companiile ar trebui să acorde o atenție sporită proceselor de salarizare, în condițiile în care digitalizarea fiscală ar putea extinde cerințele de raportare și verificare și în această zonă, potrivit unei analize realizate de EY România. 'După SAF-T, e-Factura și e-Transport, companiile ar trebui să privească mai atent zona de sal

Economic Intern 06-07-2026 12:03

Petrescu: Listarea Electrica, un exemplu despre ce poate însemna o piață de capital funcțională pentru economia reală

Listarea companiei Electrica rămâne un exemplu despre ce poate însemna o piață de capital funcțională pentru economia reală și când statul, piața și reglementatorii lucrează în aceeași direcție, bursa poate deveni o formă de modernizare economică, consideră președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Alexandru Petrescu. &

Economic Intern 06-07-2026 11:21

Piața de fuziuni și achiziții din România a crescut la 5,2 miliarde euro în primul semestru (analiză)

Piața de fuziuni și achiziții din România a înregistrat, în primul semestru al acestui an, 162 de tranzacții anunțate, cu o valoare de 5,2 miliarde de euro, în creștere cu 89% față de primul semestru din 2025, potrivit unei analize realizate de PwC România. Conform unui comunicat remis, joi, AGERPRES, numărul tranzacțiilor a spori

Economic Intern 06-07-2026 11:15

Volumul tranzacțiilor cu apartamente din București s-a diminuat cu 1,7%, în primul semestru (analiză)

Tranzacțiile cu apartamente din București au scăzut cu 1,7%, în primele șase luni ale anului, comparativ cu aceeași perioadă din 2025, cu un al doilea trimestru care a adus o revigorare vizibilă a cererii, relevă o analiză de piață, publicată luni. Conform datelor centralizate de Crosspoint Real Estate, Asociat Internațional al Savills în Româ

Economic Intern 06-07-2026 10:47

Ministerul Transporturilor colectează sesizări privind problemele întâmpinate la călătoria cu trenul (ministru)

Un formular online prin care se pot semnala problemele întâmpinate în timpul călătoriilor cu trenul a fost lansat de Ministerul Transporturilor, informațiile urmând să fie centralizate timp de cel puțin două săptămâni pentru identificarea principalelor disfuncționalități și stabilirea măsurilor necesare, a anunțat, luni, ministrul interimar al T

Economic Intern 06-07-2026 10:45

Ministerul Finanțelor lansează o nouă ediție Tezaur cu dobânzi de până la 7,15% neimpozabile

Ministerul Finanțelor lansează o nouă ediție a programului Tezaur, prin care românii pot investi în titluri de stat cu maturități de 1, 3 și 5 ani și dobânzi anuale de 6,25%, 6,75% și, respectiv 7,15%, conform unui comunicat al instituției. Emisiunea se derulează în perioada 6 iulie - 7 august 2026. Titlurile de stat au v

Economic Intern 06-07-2026 10:12

Patronatul Importatorilor de Forță de Muncă: Mii de muncitori străini plătesc asigurarea de sănătate, dar nu există în sistem

Patronatul Importatorilor de Forță de Muncă (PIFM) atrage atenția că mii de cetățeni străini angajați legal în România nu apar ca asigurați în sistemul public de sănătate, deși plătesc lunar contribuții sociale de sănătate, fiind refuzați atunci când au nevoie de servicii medicale. Potrivit unui comunicat al PIFM, nu este vorba despre o

Economic Intern 06-07-2026 10:04

Înmatriculările de autoturisme electrice au crescut cu 76,6% în România, în primul semestru (date oficiale)

Înmatriculările de autoturisme noi au crescut, în România, cu 0,3%, în primele șase luni ale acestui an, comparativ cu anul 2025, marjă în care autoturismele electrice 100% (BEV) au înregistrat un salt de 76,6% și o cotă în total piață de 8,5%, reiese din datele publicate, luni, de Asociația Producătorilor și Importatorilor de Automo