logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Companiile medicale şi farmaceutice au închiriat cea mai mare suprafaţă de birouri, în primele 9 luni (analiză)

Imagine din galeria Agerpres

Companiile medicale şi farmaceutice au închiriat cea mai mare suprafaţă de birouri pentru clinici medicale, spitale sau sedii centrale, în primele nouă luni din 2021, aproximativ 23% din totalul pieţei, depăşind ca pondere firmele din domeniul IT&C, care au cumulat 22%, relevă o analiză de specialitate, publicată luni.

Conform monitorizării ESOP Consulting, în perioada analizată, s-a înregistrat şi o creştere a cererii totale venite din rândul companiilor medicale, acestea tranzacţionând în acest an, în total, o suprafaţă de 31.540 mp spaţii de birouri în Bucureşti, în condiţiile în care au închiriat 10.280 mp, pe întregul an 2020.

Printre companiile din domeniul medical şi farmaceutic care au închiriat spaţii noi în acest an se află: Centrul medical Victoria, Centrul de excelenţă Ares, Clinica Trident, Spitalul Provita, Spitalul Medicover, companiile PMEC Medical Equipment Center, Alcon şi Astellas.

"La sfârşitul anului 2019, înainte de intrarea în perioada de pandemie, 50% din totalul spaţiilor de birouri închiriate în Bucureşti erau pentru angajaţii companiilor de IT&C, acest domeniu ocupând primul loc detaşat în ponderea chiriaşilor. În primele trei trimestre din acest an, domeniul IT&C a fost depăşit pentru prima dată de către domeniul medical, cererea pentru astfel de spaţii crescând substanţial. Criza sanitară generată de pandemia de COVID 19 a creat nevoia de mai multe servicii şi produse medicale şi credem ca acest lucru se vede în creşterea ponderii cererii venită de la companiile medicale. În acelaşi timp, necesitatea de a lucra de acasă datorită riscului sanitar a determinat multe companii din domeniul IT să adopte munca hibridă, astfel încât planurile de relocare sau extindere a spaţiilor de birouri au fost amânate. Credem însă că vor urma relocări în rândul companiilor de IT în 2022-2023, când pandemia va scădea semnificativ în intensitate, pentru a oferi angajaţilor spaţii de birouri adaptate pentru munca hibridă şi în clădiri care au implementat măsuri de reducere a riscurilor generate de COVID 19", explică Alexandru Petrescu, managing partner la ESOP Consulting / CORFAC International.

Datele centralizate arată, totodată, că, înainte de pandemie, în ultimii trei ani, între 2017 şi 2019, cererea venită din partea companiilor IT&C, BPO şi SSC a dominat piaţa închirierii spaţiilor de birouri. Ulterior, în 2020, cererea de birouri pentru angajaţi din cele trei domenii de activitate s-a diminuat, iar în acest an există premisa să se menţină la un nivel similar anului anterior.

Potrivit sursei citate, anul trecut, segmentul de IT&C, BPO şi SSC s-a mai restrâns ca volum, dar şi ca pondere în totalul tranzacţiilor coborând de la jumătate, la o treime din totalul tranzacţiilor. În ascensiune, au fost firmele din domeniile Servicii profesionale, cu 16% din suprafaţa închiriată şi Financiar (14%) şi Medical şi farmaceutic (10%).

Pentru prima parte a anului în curs, cererea provenită din partea companiilor IT&C a fost apropiată cu cea a firmelor din domeniul medical, iar a doua parte din 2021 a fost depăşită cu un procent. În acest sens, companiile medicale din farmaceutice au contractat 23% din totalul suprafeţei de birouri destinată închirierii, faţă de IT&C - cu o pondere de 22%.

ESOP este una dintre companiile de referinţă în piaţa imobiliară din România, membru afiliat al CORFAC International - Corporate Facility Advisors, din 2013, o alianţă de companii imobiliare antreprenoriale angajate să ofere servicii de calitate la nivel local, naţional şi internaţional. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Oana Tilică, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 57

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 26-06-2026 11:49

Pistol: Circulația pe A0 Nord, lotul 1 Joița-Corbeanca, ar putea fi deschisă până la finalul anului, dacă se menține ritmul de lucru

Stadiul fizic al lucrărilor pe A0 Nord, lotul 1 Joița - Corbeanca, se apropie de 63%, iar circulația s-ar putea deschide până la sfârșitul anului, dacă ritmul de lucru se menține, a anunțat, vineri, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, pe pagina sa de

Economic Intern 26-06-2026 11:47

Titlurile Fidelis intră de vineri la tranzacționare pe BVB; tranșa pe doi ani în lei, cea mai accesată

Ministerul Finanțelor listează, vineri, la Bursa de Valori București (BVB), ediția din luna iunie a titlurilor de stat Fidelis, tranșa pe doi ani în lei fiind cea mai accesată cu peste 256 de milioane de lei investiți. Potrivit unui comunicat al Ministerului Finanțelor, subscrierile realizate în perioada 15 -22 iunie 2026, în valoare totală d

Economic Intern 26-06-2026 11:14

Firmele care angajează în perioada vacanței elevi sau studenți beneficiază de un stimulent financiar lunar

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) reamintește faptul că firmele care angajează în perioada vacanței elevi sau studenți pot beneficia de un stimulent financiar lunar egal cu 50% din valoarea indicatorului social de referință (ISR) al asigurărilor pentru șomaj și stimulării ocupării forței de muncă (valoarea ISR este de 660 lei). Po

Economic Intern 26-06-2026 10:27

România s-a clasat a treia la Competiția Europeană de Statistică, la categoria Juniori

Echipa Dataout de la Colegiul Național Onisifor Ghibu din Oradea, județul Bihor, a ocupat locul al treilea la Competiția Europeană de Statistică (CES) 2025-2026, la categoria Juniori, potrivit unui comunicat transmis, vineri, AGERPRES. Formată din elevii Rareș Bogdan Hodăian, Eduard Hoti și Bogdan Ștefan Silaghi, echipa coordonată de profesoara Cătălina Mitraș

Economic Intern 26-06-2026 10:20

România, cele mai mici prețuri din UE pentru bunuri de consum și servicii după Bulgaria, în 2025 (INS)

Cel mai scăzut nivel al prețurilor, în anul 2025, pentru bunurile de consum și serviciile din componența consumului final al gospodăriilor populației, în cadrul statelor-membre ale Uniunii Europene (UE), a fost înregistrat în Bulgaria - cu 37% mai mic decât media UE, urmată de România, cu o pondere de 35% sub media europeană, se ar

Economic Intern 26-06-2026 10:12

Cifra de afaceri din serviciile de piață prestate în principal întreprinderilor a scăzut în aprilie cu 8,1%, raportat la martie

Cifra de afaceri din serviciile de piață prestate în principal întreprinderilor a scăzut în aprilie, față de luna martie, atât ca serie brută, cu 8,1%, cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 1,8%, în special pe fondul reducerii afacerilor din activitățile de transporturi, informează v

Economic Intern 26-06-2026 10:07

INS: Afacerile din comerț s-au majorat cu 1,8% în primele patru luni

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a înregistrat o creştere de 1,8% pe serie brută în primele patru luni din 2026, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului anterior, şi de 1,7% pe serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, arată datele publicate, vineri, de Instit

Economic Intern 26-06-2026 09:39

Peste 60% din populația rezidentă a României era conectată la sistemele de canalizare, în 2025 (statistică)

O pondere de 61,1% din populația rezidentă a României era conectată, în 2025, la sistemele de canalizare, în timp ce la sistemele de canalizare prevăzute cu stații de epurare, procentajul se situa la 60,1%, arată datele publicate, vineri, de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, anul trecut, 11.639.167 de locuitori

Economic Intern 26-06-2026 09:21

Loteria Română: Aproape 525.000 de lei câștigați la Noroc la tragerea de joi

La tragerea Noroc de joi s-a câștigat premiul de la categoria N+3 în valoare de 524.456,80 lei, biletul norocos fiind jucat online pe joaca.loto.ro, informează, vineri, Loteria Română. De asemenea, la tragerea Loto 5/40, la categoria a II-a, s-a înregistrat un câștig în valoare de 98.931,50 lei. Biletul norocos a fost jucat

Economic Intern 26-06-2026 08:11

Tulcea: Traficul naval în scădere, în porturile de pe Dunărea maritimă; numărul evenimentelor se menține ridicat

Traficul navelor maritime și fluviale în porturile Galați, Brăila și Tulcea a scăzut în ultimii cinci ani, din cauza războiului din Ucraina, dar numărul evenimentelor înregistrate în aceeași perioadă de Autoritatea Navală Română din Constanța se menține constant, la un nivel ridicat, arată datele oficiale ale instituțiilor din subordinea Ministe

Economic Intern 25-06-2026 21:00

ANSVSA: Ferrero România retrage voluntar de pe piață un lot de Nutella Croissant

Ferrero România retrage voluntar de pe piață un lot de Nutella Croissant (produs congelat), ca măsură de precauție, din cauza unui posibil risc de prezență a unui corp străin - un fragment de metal, a anunțat, joi, Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor pe pagina sa de Facebook. Este vorba despre un lot

Economic Intern 25-06-2026 20:36

Nazare: Evoluțiile din execuția bugetară actuală ne vor susține argumentele privind capacitatea de a continua consolidarea fiscală

Discuțiile cu agențiile internaționale de rating, înaintea noilor rapoarte de evaluare a țării, vor avea loc în perioada următoare, iar evoluțiile din execuția bugetară actuală vor susține argumentele noastre privind capacitatea de a continua consolidarea fiscală, a scris, joi, ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, pe pagina sa de Facebook.

Economic Intern 25-06-2026 20:24

Pîslaru: Am atras în România 10 miliarde euro bani europeni într-un singur an

Banii europeni atrași în ultimul an (10 iunie 2025-10 iunie 2026) au totalizat 10 miliarde de euro, potrivit ministrului Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. 'Anul de 10: am atras în România 10 miliarde euro bani europeni într-un singur an (iunie 2025 - iunie 2026). Este un record absolut pe

Economic Intern 25-06-2026 20:14

Petrescu (ASF): Dinamica de creștere a sistemului de pensii private, o formă de consolidare structurală a economisirii pe termen lung

Dinamica de creștere a sistemului de pensii private din România, din primul trimestru al acestui an, trebuie privită ca o formă de consolidare structurală a economisirii pe termen lung, potrivit președintelui Autorității de Supraveghere Financiară, Alexandru Petrescu. 'La finalul primului trimestru al acestui an, sistemul de pensii p

Economic Intern 25-06-2026 19:18

Deficitul bugetar s-a redus la aproape jumătate față de anul precedent, la 1,75% din PIB, în mai (minister)

Execuția bugetului general consolidat la 31 mai 2026 s-a încheiat cu un deficit diminuat semnificativ, de 35,94 miliarde lei, respectiv 1,75% din PIB, comparativ cu deficitul de 64,23 miliarde lei (3,35% din PIB) înregistrat în aceeași perioadă a anului 2025, informează Ministerul Finanțelor. După primele patru luni din 2026,