Şeclăman (OPSFPR): Legea statutului personalului feroviar va lăsa fără angajaţi cele trei companii feroviare de stat
Aplicarea legii statutului personalului feroviar va lăsa fără angajaţi cele trei companii feroviare de stat, CFR Infrastructură, CFR Marfă şi CFR Călători, a declarat, miercuri, preşedintele Organizaţiei Patronale a Societăţilor Feroviare Private din România (OPSFPR), Vasile Şeclăman, în cadrul unei dezbateri despre situaţia sistemului feroviar.
"Legea 195 privind statutul personalului feroviar mi se pare bună, cu toate că iniţial legea a avut mai multe lucruri bune trecute în ea, pentru a atrage forţă de muncă, după care acestea au dispărut şi a ieşit ce a ieşit. Dar să presupunem că pentru moment ar fi bine dacă venim şi îmbinăm învăţământul cu transporturile prin Ministerul Transporturilor, s-ar putea să obţinem forţă de muncă proaspătă şi bine pregătită. Dar, apropo de strategie, nimeni nu s-a gândit că dacă dăm drumul la această lege va fi un dezastru pentru calea ferată. Nu că aş fi împotrivă, ci foarte sincer, nu sunt împotriva ieşirii mai devreme cu 5 ani a tuturor angajaţilor care merită şi care au muncă deosebit de grea şi grea în sistemul feroviar. Din contră, apreciez acest lucru şi îl consider normal, dar Ministerul (Transporturilor, n.r.) nu s-a gândit la faptul că în momentul în care va veni această lege la aplicare va dispărea forţa de muncă din sistemul feroviar cu capital de stat. CFR Infrastructură, CFR Marfă şi CFR Călători vor avea o cădere liberă, deoarece nu vor mai avea forţă de muncă, întrucât tuturor le va conveni să iasă mai devreme la pensie şi se vor duce către alte sisteme sau către sistemul feroviar privat", a afirmat Vasile Şeclăman.
Preşedintele Organizaţiei Patronale a Societăţilor Feroviare Private din România a atras atenţia că sistemul de învăţământ profesional trebuie să pregătească tineri care să fie ulterior angajaţi de companiile feroviare româneşti, deoarece după liberalizarea transportului feroviar din România salariaţii tuturor transportatorilor feroviari români se vor angaja la companiile de transport feroviar străine care vor intra pe piaţa românească.
"Noi, ca şi organizaţie patronală, nu ne bucurăm, pentru că ştim că această bucurie ar fi pe termen foarte scurt şi apoi am plânge poate la fel de mult, poate şi mai mult decât vor plânge la început CFR Infrastructură, CFR Marfă şi CFR Călători. De aceea, cerem neapărat ca, urgent, prin Ministerul Transporturilor, să se înfiinţeze un colectiv în cadrul Ministerului, în cadrul Direcţiei Feroviare, care să ţină legătura cu Ministerul Educaţiei, să culeagă propuneri şi să le transmită şi să negocieze cu Ministerul (Educaţiei, n.r.) în numele căii ferate pentru a readuce la viaţă şcoli profesionale, şcoli de meserii şi inclusiv liceele de specialitate. Pentru că altfel calea ferată românească va muri rapid şi o dată cu liberalizarea toţi angajaţii feroviari vor face cu steagul la trenurile operatorilor din statele membre, care vor circula bine-mersi în România, iar ai noştri vor fi sortiţi falimentului", a menţionat Vasile Şeclăman. AGERPRES/(AS - autor: George Coman; editor: Mariana Nica, editor online: Andreea Preda)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
România, cea mai slabă performanță dintre țările CEE în privința atragerii și păstrării talentelor în 2025 (raport)
Mobilitatea internațională a profesioniștilor de înaltă calificare a scăzut puternic în 2025, iar numărul relocărilor transfrontaliere s-a redus cu 11,6% față de anul precedent, până la 3,3 milioane de persoane, în timp ce România a înregistrat cea mai slabă performanță dintre țările din Europa Centrală și de Est (CEE) în privința at
ANPIS a virat sumele aferente lunii mai către beneficiarii de asistență socială
Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS), prin agențiile teritoriale, a virat, în luna iunie, fondurile necesare pentru plata beneficiilor de asistență socială aferente lunii mai, cu cele mai importante alocări, de peste 1,2 miliarde de lei în cazul alocațiilor de stat pentru copii. Potrivit unui comunicat de pre
Un sistem de stocare a energiei în baterii de 220 MWh va fi construit la Drăgănești-Olt
ENEVO Group și Kraftfeld au semnat un contract pentru construcția unui sistem de stocare a energiei în baterii (BESS) cu o putere de 110 MW și o capacitate de 220 MWh, la Drăgănești-Olt, în județul Olt, România. Potrivit unui comunicat, proiectul include și racordarea la rețeaua de înaltă tensiune. Contractul a fost semnat în cadr
DNSC: 1.126 de organizații și-au autoevaluat nivelul de maturitate cibernetică în cadrul unui proiect cu finanțare PNRR
Un număr de 1.126 organizații din România și-au autoevaluat nivelul de maturitate cibernetică în cadrul proiectului 'Crearea de noi competențe de securitate cibernetică pentru societate și economie', iar cu această ocazie obiectivele pentru un nou jalon din Planul Național de Redresare și Reziliență (PNNR) au fost atinse, a anunțat Directoratul Na
Românii se tem de riscuri, dar amână deciziile care i-ar putea proteja (studiu)
Românii se tem de riscuri, dar amână deciziile care i-ar putea proteja, 60% dintre ei nefiind pregătiți pentru o urgență financiară majoră, relevă un studiu realizat la inițiativa Allianz-Țiriac, prin Centrul de Sociologie Urbană și Regională (CURS), dat joi publicității. 'Românii sunt tot mai conștienți de riscurile care le pot afecta st
Adrian Negrescu: Scăderea deficitului bugetar la 1,75% reprezintă o gură de oxigen în perspectiva discuțiilor cu Moody's și Fitch
Scăderea deficitului bugetar la 1,75%, după primele cinci luni din 2026, reprezintă o gură de oxigen pentru România în perspectiva discuțiilor din luna iulie cu Moody's și Fitch, consideră consultantul economic Adrian Negrescu. 'E o adevărată performanță care are mari șanse să ne securizeze ratingul de țară, într-o perioadă în c
ANOFM: 106 programe de formare profesională vor începe în luna iulie, la nivel național
București, 25 iun /Agerpres/ - Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) va organiza, în luna iulie, 106 programe de formare profesională pentru 1.726 de persoane care beneficiază, conform legii, de servicii de formare profesională gratuite, organizate de agențiile județene pentru ocuparea forței de muncă și a municipiului București. Prog
BNR a lansat volumul 'Sustenabilitatea financiară - De la deficite la convergență nominală'
Prioritățile economice actuale și viitoare ale României, care vizează problematici precum sustenabilitatea finanțelor publice, guvernanța corporativă în sectorul companiilor de stat, disciplina financiară în mediul economic și ajustarea dezechilibrelor externe și gestionarea datoriei publice, sunt teme abordate în cadrul unui volum de analiză lansat,
Aproape 250 de fermieri și antreprenori susținuți prin cursuri gratuite și coaching, în cadrul proiectului 'Afaceri cu rădăcini'
Aproape 250 de fermieri și antreprenori au fost sprijiniți prin cursuri gratuite și coaching în cadrul proiectului 'Afaceri cu rădăcini', iar primele credite deja acordate și noile sesiuni pentru digitalizarea & certificarea fermelor vor avea loc din toamnă. Potrivit unui comunicat, proiectul 'Afaceri cu rădăcini', de
INS: Afacerile din comerțul cu autovehicule și motociclete au crescut cu 1,9% în primele patru luni, ca serie ajustată
Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule și motociclete a crescut, în primele patru luni ale anului, atât ca serie brută cu 0,7%, cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate cu 1,9%, față de intervalul similar din 2025, arată datele publicate, joi, de Institutul Național de Statistică (INS).
Datoria publică a României va crește la 63,4% din PIB în 2027 și va ajunge la circa 90 % în 2036 (raport de convergență)
Datoria publică a României este estimată la 61,6% din PIB în 2026, va urca la 63,4% din PIB în 2027 și este proiectată să ajungă la circa 90% din PIB în 2036, conform Raportului de convergență pentru 2026, publicat miercuri de Comisia Europeană. 'Raportul datoriei publice la PIB a crescut de la 54,8% în 2024 l
Pistol (CNAIR): Stadiul fizic al lucrărilor pe secțiunea Nădășelu-Mihăiești a Autostrăzii Transilvania se apropie de 68%
Stadiul fizic total al lucrărilor pe secțiunea Nădășelu-Mihăiești a Autostrăzii Transilvania (A3) se apropie de 68%, în șantier fiind mobilizați 400 de muncitori și 150 de utilaje, potrivit directorului general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere, Cristian Pistol. El a anunțat că montarea grinzilor la viaduct
Tanczos: Curtea Constituțională a confirmat că legea prin care am dublat cota de recoltare la urs brun respectă Constituția
Curtea Constituțională a României (CCR) a confirmat că legea prin care a fost dublată cota de recoltare în cazul populației de urs brun respectă Constituția, a anunțat miercuri ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna. 'Curtea Constituțională a confirmat astăzi că legea prin care am dublat cota de recoltare în c
Rădulescu: Obiectivul trebuie să fie reducerea deficitului public; o facem de bunăvoie sau ne îndreptăm către modelul grecesc
Principalul obiectiv al țării, în acest moment și în viitor, trebuie să fie reducerea deficitului public fie de bunăvoie, fie ne îndreptăm către modelul grecesc, a afirmat Eugen Rădulescu, consilier al guvernatorului BNR, la un eveniment de specialitate. 'În momentul de față și în viitorii ani principalul obie
Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București a inaugurat un Birou de Reprezentare în capitala Indiei
Camera de Comerț și Industrie a Municipiului București (CCIB) a deschis un Birou de Reprezentare la New Delhi, ce va fi condus de către Dan Pantea. Potrivit unui comunicat de presă al instituției, transmis miercuri AGERPRES, Biroul de Reprezentare CCIB din capitala Indiei va asigura reprezentarea instituțională în relația cu autoritățile
