Transportatorii autorizaţi pregătesc proteste la Primăria Municipiului Bucureşti acuzând încălcarea legii privind taximetria
Reprezentanţii Confederaţiei Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România (COTAR) vor depune o plângere împotriva Primăriei Municipiului Bucureşti (PMB), invocând faptul că, prin încălcarea legislaţiei privind taximetria, se face "mai mult loc pe piaţă firmelor de ride-sharing".
"În Capitală, taximetriştii sunt controlaţi şi, dacă nu au autorizaţiile avizate, sunt amendaţi şi li se ridică plăcuţele de înmatriculare, cu toate că am făcut demersuri, încă de la preluarea mandatului actualului Primar General, încercând să discutăm problemele din activitatea de taxi şi închiriere auto, precum şi problema transportului de persoane între Bucureşti şi Ilfov. Domnul Primar General nu a avut timp de noi, până astăzi. Poate plăti subvenţia pentru transportul de persoane între Bucureşti şi Ilfov, adică 90% din valoarea totală, adică zeci de milioane de euro, deşi nu are bani să plătească deratizarea în Capitală sau să investească în şcoli şi alte urgenţe ale bucureştenilor. Cele 5.000 de autorizaţii sunt în continuare ţinute la sertar, deşi, conform Legii 38/2003 ar fi trebuit scoase la atribuire imediat. Ceea ce face domnul Nicuşor Dan, de când a preluat mandatul de Primar General, demonstrează că are în plan distrugerea taximetriei, cu orice preţ, pentru a face mai mult loc pe piaţă firmelor de ride-sharing, încâlcând principiile Legii concurenţei", a declarat Mircea Manolache, vicepreşedintele COTAR.
Potrivit unui comunicat al organizaţiei profesionale, transmis marţi AGERPRES, Primăria Municipiului Bucureşti a emis 10.269 de autorizaţii de taxi, dintre care, în acest moment, mai mult de jumătate sunt retrase sau depuse de cei care le-au deţinut, din diverse motive.
"Din cele circa 5.000 de taxiuri rămase în piaţă, mai mult de jumătate nu au autorizaţiile avizate nici până în prezent, deşi dosarele de avizare s-au depus până la data de 28 februarie 2020. Pe raza municipiului Bucureşti există, astăzi, de peste patru ori mai multe maşini care circulă în regim de ride-sharing (transport alternativ) decât taxiuri - cu peste 20.000 de autorizaţii (copii conforme). Dincolo de încălcarea, cu bună ştiinţă, a legislaţiei, Primăria Capitalei contribuie şi la o gaură în bugetul statului, pentru că firmele de taxi plătesc mult mai mulţi bani (din toate taxele şi impozitele) decât multinaţionalele care fac ride-sharing", susţine sursa citată.
Oficialii COTAR susţin că primarul general al Capitalei nu semnează şi nu scoate la atribuire autorizaţiile ţinute la sertar, asumându-şi riscul de a plăti pentru încălcarea legii.
"Ne pregătim de proteste în faţa Primăriei Municipiului Bucureşti, unde vom sta până se vor clarifica şi se vor rezolva toate aceste probleme. Vom acţiona şi în instanţă PMB şi Consiliul General, pentru încălcarea prevederilor legale şi favorizarea concurenţei, prin abuz în serviciu în formă continuată. De asemenea, vom calcula prejudiciul cauzat firmele de taxi, în tot acest timp, prin neavizarea autorizaţiilor, urmând să cerem, în instanţă, plata acestuia. Vom depune plângere la Consiliul Concurenţei, la Parchetul General şi la DNA, pentru a se cerceta ce anume i-a determinat pe factorii de decizie din PMB să favorizeze firmele de ridesharing (transport alternativ), prin limitarea nelegală a autorizaţiilor pentru taxi", a afirmat Vasile Ştefănescu, preşedintele COTAR.
Confederaţia Operatorilor şi Transportatorilor Autorizaţi din România are ca membri federaţii şi asociaţii din rândul transportatorilor de persoane, transportatorilor în regim de taxi şi închiriere, şcolilor de conducători auto şi unităţilor reparatoare. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Folcuț (ARB): România se situează la jumătatea mediei europene în privința competențelor digitale de bază
România se află, în prezent, încă la jumătatea mediei Uniunii Europene (UE), în privința competențelor digitale de bază, cu o pondere de 31,8%, dar în creștere de 27,7% comparativ cu datele anterioare disponibile, a declarat, luni, la în cadrul conferinței 'Digitalizare și siguranță cibernetică - amenințările cibernetice în era I
Rus (Senat): România poate fi un exemplu pentru Europa pe zona digitalizării; e important să avem un Minister al Transformării Digitale
România poate fi un exemplu pentru Europa pe zona digitalizării și ar fi un pas important să avem un Minister al Transformării Digitale, pentru că nu putem vorbi în era Inteligenței Artificiale de un minister al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, în care digitalizarea este acolo la 'pe ultima sută', a declarat, luni, în cadrul confer
Bularda (ECCC): Peste 200 de proiecte pe securitatea cibernetică sunr în curs de implementare, multe pe componenta de AI
Peste 200 de proiecte pe securitate cibernetică sunt în curs de implementare, la nivelul Uniunii Europene, multe dintre acestea fiind pe componenta de Inteligență Artificială (AI), a declarat, luni, în cadrul conferinței 'Digitalizare și siguranță cibernetică - amenințările cibernetice în era Inteligenței Artificiale', Daniela Bularda, responsabilă
Dumitrașcu (ARSC): Avem nevoie de o entitate care să gestioneze ce se întâmplă în România reală, nu în România politicilor publice
Anul 2026 va fi un an care poate crea următorul ciclu din punct de vedere al transformării digitale la nivel național și avem nevoie de o entitate care să gestioneze ceea ce se întâmplă în România reală, nu în România politicilor publice sau în România surselor de finanțare, a declarat, luni, în cadrul conferinței 'Di
Scăderea dobânzilor a ieftinit creditele ipotecare în Europa; București intră în top 5 (raport)
Scăderea dobânzilor la creditele ipotecare, înregistrată în ultimele șase luni în statele Uniunii Europene, a dus la îmbunătățirea accesibilității contractării unei finanțări imobiliare, iar România a intrat în top cinci state cu cele mai ieftine astfel de împrumuturi, luând în calcul salariile medii și costurile cu
Program de guvernare/Profitul companiilor din energie, repartizat într-un fond de investiții; legislația ce obligă companiile de stat să emită, anual, dividende se abrogă
Profitul companiilor din energie va fi repartizat într-un fond de investiții în domeniul energetic și va fi abrogată legislația prezentă care obligă companiile de stat să emită dividende anual, conform programului de guvernare propus de prim-ministrul desemnat Adrian Veștea. Potrivit sursei citate, Ministerul Energiei, în colaborare cu alte i
Program de guvernare/Capitalizarea BID va fi majorată în acest an cu cel puțin 100 milioane euro
Banca de Investiții și Dezvoltare va fi consolidată ca principal instrument financiar strategic al statului român pentru mobilizarea capitalului privat, susținerea investițiilor, creșterea absorbției fondurilor europene și dezvoltarea competitivității economiei, iar capitalizarea inițială de 3 miliarde de lei va fi majorată în acest an cu cel puțin 100 mi
Program de guvernare/Construirea de 50 de centre respiro pentru persoane cu dizabilități și vouchere de 8.000 de euro pentru tehnologii asistive
Integrarea persoanelor cu dizabilități în câmpul muncii prin parteneriate între instituții publice și mediul privat, lansarea unei platforme de angajare asistată, extinderea serviciilor și acordarea de vouchere pentru tehnologii asistive sunt printre măsurile prevăzute în programul de guvernare pe domeniul 'Muncă, familie, tineret și solid
Program de guvernare/Dezvoltarea pieței de capital românești ca sursă de finanțare pentru economie, printre obiective
Guvernul va sprijini utilizarea pieței de capital pentru finanțarea companiilor românești, atragerea economiilor populației către investiții productive și creșterea transparenței companiilor la care statul deține participații, fără afectarea controlului strategic al statului acolo unde acesta este necesar, se arată în programul de guvernare propus de prim
Program de guvernare/ Se va definitiva platforma informatică modernă, ce va permite interconectări native și automatizări de fluxuri
Proiectele de digitalizare finanțate prin PNRR vor fi finalizate în termen, îndeplinind toate jaloanele stabilite cu Comisia Europeană, iar digitalizarea Ministerului de Finanțe, a Agenției Naționale de Administrare Fiscală și Autorității Vamale Române va continua și va presupune modernizarea întregului mediu aplicativ pe fundația creată prin
Program de guvernare/Continuarea procesului de modernizare a 'Apelor_Române', prin optimizarea structurilor administrative și consolidarea capacității operaționale a administrațiilor bazinale
Eficientizarea și reorganizarea structurilor subordonate și/sau în coordonarea Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, absorbția a 100% din granturi și a minimum 60% din credite din cadrul PNRR și implementarea măsurilor pentru simplificarea, debirocratizarea, descentralizarea și digitalizarea ministerului și a autorităților subordonate, în coordonare
Program de guvernare/Pensiile vor fi indexate din 2027, iar sistemul CNPP va fi digitalizat integral
Indexarea pensiilor începând cu anul 2027, digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari și dezvoltarea a 2.000 de servicii sociale integrate în mediul rural sunt printre obiectivele avute în vedere de Cabinetul Veștea în programul de guvernare pe domeniul 'Muncă, familie, tineret și solidaritate socială'.
Program de guvernare/Absorbția a 100% din fondurile de coeziune până în 2029, asumată în document
Absorbția a 100% din fondurile de coeziune până în 2029 (N+2) din cadrul Politicii de Coeziune 2021-2027 reprezintă unul dintre obiectivele generale ambițioase cuprinse în programul de guvernare al prim-ministrului desemnat Adrian Veștea, dat publicității duminică. Conform sursei, principalele direcții de acțiune sunt: posibi
Program de guvernare/Prioritizarea contractelor CNAIR, reducerea subvențiilor și reforma companiilor și autorităților din transporturi
Reducerea subvențiilor acordate companiilor din subordinea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii (MTI), Consilii de Administrație formate din profesioniști și prioritizarea contractelor Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) se află printre obiectivele Guvernului Veștea, conform programului de guvernare, publicat duminică sear
Program de guvernare/Protejarea puterii de cumpărare a populației și creșterea salariului minim de la 1 iulie 2026, printre obiectivele principale la Muncă
Protejarea puterii de cumpărare a populației, creșterea salariului minim de la 1 iulie 2026 și sprijinirea categoriilor vulnerabile se numără printre obiectivele generale cuprinse în programul de guvernare propus de prim-ministrul desemnat Adrian Veștea pe domeniul 'Muncă, familie, tineret și solidaritate socială'. Documentul mai









