Nechita (ANBR): Hotărârea de Guvern privind sistemul Garanţie-Returnare este un pas pe care îl aşteptăm de câteva luni de zile
Sistemul de Garanţie-Returnare poate deveni o soluţie reală pentru ambalajele din industria de băuturi în România, iar un prim pas pe care îl aşteptăm deja de câteva luni de zile este adoptarea unei Hotărâri de Guvern care să permită implementarea acestui sistem, a declarat, marţi, într-o videoconferinţă de specialitate, Alice Nechita, preşedinta Asociaţiei Naţionale pentru Băuturi Răcoritoare (ANBR).
"Sistemul de Garanţie-Returnare poate deveni o soluţie reală pentru ambalajele din industria de băuturi în România. Un astfel de sistem vine cu ţinte mari de colectare, contribuie la sortare separată încă de la sursa ambalajelor de tip PET, aluminiu sau sticlă. Sperăm că va duce şi la o creştere mare a cantităţilor reciclate noi în ţară, astfel încât să putem să le folosim ca industrie producătoare înapoi în ambalajele pe care le punem pe piaţă. Noi avem convingerea că vom avea în curând o Hotărâre de Guvern care să implementeze acest sistem de garanţie - returnare în România. Este un prim pas pe care îl aşteptăm deja de câteva luni de zile bune. Ne dorim ca acest cadru legislativ să fie unul concret, predictibil, corect, astfel încât ulterior acest sistem să poată fi implementat la nivel naţional şi accesibil pentru consumatori. Noi am realizat studii independente, împreună cu experţi care au ajutat la implementarea unor astfel de sistem în alte state membre, şi am venit cu exemple concrete pentru a putea defini principiile de bază ale acestui sistem", a subliniat reprezentanta ANBR.
Nechita a adăugat că modificările privind trasabilitatea în colectarea, reciclarea şi reutilizarea ambalajelor vin cu foarte multă nevoie de inovaţie şi investiţii în toate zonele industriale.
"Industria de băuturi răcoritoare a venit cu o nouă viziune până în 2030 pentru atingerea acestei circularităţi în ceea ce priveşte colectarea, reciclarea şi reutilizarea ambalajelor noastre şi pornim de la principiul că ambalajul trebuie privit ca o resursă, nu să devină deşeu. Industria se angajează ca, până 2025, să utilizeze ambalaje 100% reciclabile, iar sticlele din PET să fie compuse din cel puţin 50% conţinut reciclat. Ne angajăm să colectăm peste 90% din ambalajele puse pe piaţă şi să folosim ambalaje reutilizabile. Obiectivul final este ca, până în 2030, să putem atinge acest conţinut de 100% materie reciclată sau regenerabilă pentru ambalaje. Toate aceste modificări vin cu foarte multă nevoie de inovaţie şi investiţie în toate zonele din industrie, atât în ceea ce priveşte sectorul producătorilor, dar şi în industria de reciclare pe care contăm ca sprijin pentru această dezvoltare. Este nevoie de o colaborare foarte strânsă atât cu autorităţile, dar şi cu cetăţenii care trebuie să devină conştienţi faţă de cât de important este să colectăm şi să nu mai lăsăm aceste ambalaje să ajungă în natură unde nu pot fi refolosite sau recuperate pentru a deveni resursă şi reintroduse în economia circulară", a spus Nechita.
Luna trecută, secretarul de stat în Ministerul Mediului, Apelor şi Pădurilor, Raul Pop, declara, într-o conferinţă de specialitate, că sistemul de garanţie-returnare este ceva diferit, care se află în discuţie de peste un an, dar care ar putea să rezolve doar 5% din problema deşeurilor reciclabile.
"Ordonanţa 74 a venit şi a pus în centrul întregii activităţi de reciclare a deşeului menajer Unitatea Administrativ-Teritorială. Din punct de vedere politic este o opţiune, nu e ceva neapărat greşit, dar care a prins UAT-urile şi primăriile extrem de nepregătite ca să-şi asume acest rol şi sunt în continuare cam la fel, cu mici excepţii. Avem provocări în ceea ce priveşte fluxurile tradiţionale, cum ar fi sticla care, din punct de vedere comercial, este în momentul de faţă un dezastru la colectare (...). Cel mai elocvent exemplu despre cum se poate face ceva diferit este sistemul de garanţie-returnare, în discuţie de peste un an. A fost anunţat de ultimii trei miniştri (ai Mediului - n. r.). Când ai trei miniştri în decursul unui an, e cam greu să ai coerenţă şi consecvenţă. Nu este neapărat vina miniştrilor. Noi mai avem multe probleme sistemice în afară de acest sistem de garanţie-returnare. El va rezolva să spunem 5% din deşeurile reciclabile, dar mai avem 95% din deşeurile reciclabile plus fracţia nereciclabilă care trebuie să aibă alte soluţii. Acolo unde decidentul local îşi suflecă mânecile şi se apucă de treabă o poate face şi fără legislaţie, atâta vreme cât nu o încalcă", a explicat oficialul.
Teme precum infrastructura de reciclare a deşeurilor, măsuri de încurajare pentru colectarea selectivă, precum şi obiectivul României pentru următorii cinci ani în materie de reciclare vor fi abordate, marţi, în cadrul unei videoconferinţe cu tema "Economia verde 2021- Cum facem din reciclare un mod de viaţă şi cum creştem economia circulară?", organizată de Ziarul Financiar. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Folcuț (ARB): România se situează la jumătatea mediei europene în privința competențelor digitale de bază
România se află, în prezent, încă la jumătatea mediei Uniunii Europene (UE), în privința competențelor digitale de bază, cu o pondere de 31,8%, dar în creștere de 27,7% comparativ cu datele anterioare disponibile, a declarat, luni, la în cadrul conferinței 'Digitalizare și siguranță cibernetică - amenințările cibernetice în era I
Rus (Senat): România poate fi un exemplu pentru Europa pe zona digitalizării; e important să avem un Minister al Transformării Digitale
România poate fi un exemplu pentru Europa pe zona digitalizării și ar fi un pas important să avem un Minister al Transformării Digitale, pentru că nu putem vorbi în era Inteligenței Artificiale de un minister al Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, în care digitalizarea este acolo la 'pe ultima sută', a declarat, luni, în cadrul confer
Bularda (ECCC): Peste 200 de proiecte pe securitatea cibernetică sunr în curs de implementare, multe pe componenta de AI
Peste 200 de proiecte pe securitate cibernetică sunt în curs de implementare, la nivelul Uniunii Europene, multe dintre acestea fiind pe componenta de Inteligență Artificială (AI), a declarat, luni, în cadrul conferinței 'Digitalizare și siguranță cibernetică - amenințările cibernetice în era Inteligenței Artificiale', Daniela Bularda, responsabilă
Dumitrașcu (ARSC): Avem nevoie de o entitate care să gestioneze ce se întâmplă în România reală, nu în România politicilor publice
Anul 2026 va fi un an care poate crea următorul ciclu din punct de vedere al transformării digitale la nivel național și avem nevoie de o entitate care să gestioneze ceea ce se întâmplă în România reală, nu în România politicilor publice sau în România surselor de finanțare, a declarat, luni, în cadrul conferinței 'Di
Scăderea dobânzilor a ieftinit creditele ipotecare în Europa; București intră în top 5 (raport)
Scăderea dobânzilor la creditele ipotecare, înregistrată în ultimele șase luni în statele Uniunii Europene, a dus la îmbunătățirea accesibilității contractării unei finanțări imobiliare, iar România a intrat în top cinci state cu cele mai ieftine astfel de împrumuturi, luând în calcul salariile medii și costurile cu
Program de guvernare/Profitul companiilor din energie, repartizat într-un fond de investiții; legislația ce obligă companiile de stat să emită, anual, dividende se abrogă
Profitul companiilor din energie va fi repartizat într-un fond de investiții în domeniul energetic și va fi abrogată legislația prezentă care obligă companiile de stat să emită dividende anual, conform programului de guvernare propus de prim-ministrul desemnat Adrian Veștea. Potrivit sursei citate, Ministerul Energiei, în colaborare cu alte i
Program de guvernare/Capitalizarea BID va fi majorată în acest an cu cel puțin 100 milioane euro
Banca de Investiții și Dezvoltare va fi consolidată ca principal instrument financiar strategic al statului român pentru mobilizarea capitalului privat, susținerea investițiilor, creșterea absorbției fondurilor europene și dezvoltarea competitivității economiei, iar capitalizarea inițială de 3 miliarde de lei va fi majorată în acest an cu cel puțin 100 mi
Program de guvernare/Construirea de 50 de centre respiro pentru persoane cu dizabilități și vouchere de 8.000 de euro pentru tehnologii asistive
Integrarea persoanelor cu dizabilități în câmpul muncii prin parteneriate între instituții publice și mediul privat, lansarea unei platforme de angajare asistată, extinderea serviciilor și acordarea de vouchere pentru tehnologii asistive sunt printre măsurile prevăzute în programul de guvernare pe domeniul 'Muncă, familie, tineret și solid
Program de guvernare/Dezvoltarea pieței de capital românești ca sursă de finanțare pentru economie, printre obiective
Guvernul va sprijini utilizarea pieței de capital pentru finanțarea companiilor românești, atragerea economiilor populației către investiții productive și creșterea transparenței companiilor la care statul deține participații, fără afectarea controlului strategic al statului acolo unde acesta este necesar, se arată în programul de guvernare propus de prim
Program de guvernare/ Se va definitiva platforma informatică modernă, ce va permite interconectări native și automatizări de fluxuri
Proiectele de digitalizare finanțate prin PNRR vor fi finalizate în termen, îndeplinind toate jaloanele stabilite cu Comisia Europeană, iar digitalizarea Ministerului de Finanțe, a Agenției Naționale de Administrare Fiscală și Autorității Vamale Române va continua și va presupune modernizarea întregului mediu aplicativ pe fundația creată prin
Program de guvernare/Continuarea procesului de modernizare a 'Apelor_Române', prin optimizarea structurilor administrative și consolidarea capacității operaționale a administrațiilor bazinale
Eficientizarea și reorganizarea structurilor subordonate și/sau în coordonarea Ministerului Mediului, Apelor și Pădurilor, absorbția a 100% din granturi și a minimum 60% din credite din cadrul PNRR și implementarea măsurilor pentru simplificarea, debirocratizarea, descentralizarea și digitalizarea ministerului și a autorităților subordonate, în coordonare
Program de guvernare/Pensiile vor fi indexate din 2027, iar sistemul CNPP va fi digitalizat integral
Indexarea pensiilor începând cu anul 2027, digitalizarea totală a serviciilor pentru pensionari și dezvoltarea a 2.000 de servicii sociale integrate în mediul rural sunt printre obiectivele avute în vedere de Cabinetul Veștea în programul de guvernare pe domeniul 'Muncă, familie, tineret și solidaritate socială'.
Program de guvernare/Absorbția a 100% din fondurile de coeziune până în 2029, asumată în document
Absorbția a 100% din fondurile de coeziune până în 2029 (N+2) din cadrul Politicii de Coeziune 2021-2027 reprezintă unul dintre obiectivele generale ambițioase cuprinse în programul de guvernare al prim-ministrului desemnat Adrian Veștea, dat publicității duminică. Conform sursei, principalele direcții de acțiune sunt: posibi
Program de guvernare/Prioritizarea contractelor CNAIR, reducerea subvențiilor și reforma companiilor și autorităților din transporturi
Reducerea subvențiilor acordate companiilor din subordinea Ministerului Transporturilor și Infrastructurii (MTI), Consilii de Administrație formate din profesioniști și prioritizarea contractelor Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) se află printre obiectivele Guvernului Veștea, conform programului de guvernare, publicat duminică sear
Program de guvernare/Protejarea puterii de cumpărare a populației și creșterea salariului minim de la 1 iulie 2026, printre obiectivele principale la Muncă
Protejarea puterii de cumpărare a populației, creșterea salariului minim de la 1 iulie 2026 și sprijinirea categoriilor vulnerabile se numără printre obiectivele generale cuprinse în programul de guvernare propus de prim-ministrul desemnat Adrian Veștea pe domeniul 'Muncă, familie, tineret și solidaritate socială'. Documentul mai









