ANPC: Amenzi de peste 400.000 de lei pentru operatori economici care vindeau produse ecologice, în martie
Comisarii de la protecţia consumatorilor au amendat cu peste 400.000 de lei mai mulţi operatori economici care vindeau produse alimentare ecologice, în urma controalelor efectuate în luna martie la nivelul întregii ţări, a anunţat, miercuri, Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC).
Astfel, au fost verificaţi 267 de operatori economici, iar la 97 dintre aceştia (36%) au fost constante abateri de la prevederile legale.
Comisarii ANPC au controlat o cantitate de peste 13 tone de produse alimentare ecologice aflate la comercializare, din care aproximativ 0,67 tone au fost neconforme.
"În urma verificărilor, au fost aplicate 108 sancţiuni contravenţionale, respectiv 49 avertismente şi 59 amenzi, în valoare de 407.000 lei, la care s-au adăugat măsuri complementare constând în oprirea temporară de la comercializare a unei cantităţi de 171 de kilograme de produse alimentare ecologice, în valoare de peste 6.000 lei, până la remedierea neconformităţilor constatate", se menţionează în comunicatul ANPC.
De asemenea, a fost oprită definitiv de la comercializare o cantitate de 118 kilograme de produse alimentare ecologice, în valoare de aproximativ 1.500 lei, în condiţiile în care aceste produse erau improprii consumului uman.
Potrivit sursei citate, abaterile constatate de comisarii ANPC în urma controalelor au vizat comercializarea produselor alimentare ecologice cu parametrii neconformi, cu ambalajele deteriorate sau în afara datei durabilităţii minimale stabilită de producători, în judeţele: Mureş, Cluj, Galaţi, Brăila, Giurgiu, Mehedinţi, Sibiu, Botoşani şi Municipiul Bucureşti. Au fost găsite nereguli privind etichetarea şi, implicit, informarea consumatorilor, în judeţele Mureş, Galaţi, Bacău, Neamţ, Harghita, Satu Mare, Sibiu, Braşov, Giurgiu, Arad şi Vâlcea, precum şi nerespectarea condiţiilor de expunere la comercializare, în judeţele Mureş, Bihor şi Giurgiu.
Nu în ultimul rând, au fost constatate practici comerciale incorecte în judeţele Călăraşi, Dâmboviţa, Giurgiu şi Mehedinţi şi abateri privind afişarea preţurilor, în judeţele Mureş, Giurgiu, Gorj, Vaslui, Cluj, Brăila, Mehedinţi, Bacău, Iaşi, Neamţ, Sibiu, Teleorman, Călăraşi, Botoşani şi Prahova.
Reprezentanţii ANPC sfătuiesc consumatorii ca în momentul achiziţionării de produse alimentare ecologice să acorde o atenţie deosebită aspectului şi să urmărească modul de etichetare. Acesta trebuie să conţină următoarele elemente: denumirea produsului alimentar; lista ingredientelor; orice ingredient sau adjuvant tehnologic care provoacă alergii sau intoleranţă; cantitatea de anumite ingrediente sau categorii de ingrediente; cantitatea netă de produs alimentar; data durabilităţii minimale sau data limită de consum; condiţiile speciale de păstrare şi/sau condiţiile de utilizare.
De asemenea, eticheta trebuie să mai ofere informaţii despre numele sau denumirea comercială şi adresa operatorului din sectorul alimentar menţionat; ţara de origine sau locul de provenienţă a produsului; instrucţiuni de utilizare, în cazul în care omiterea lor ar îngreuna utilizarea corectă a produsului alimentar; pentru băuturile care conţin mai mult de 1,2 % de alcool în volum, concentraţia alcoolică dobândită; o declaraţie nutriţională.
Suplimentar, etichetarea trebuie să mai conţină, obligatoriu, numărul de cod al autorităţii sau al organismului de control care reglementează activitatea operatorului care a desfăşurat cea mai recentă operaţie de producţie sau procesare; sigla Comunităţii, în cazul produselor alimentare preambalate; în cazul în care se utilizează sigla Comunităţii, o indicaţie a locului unde s-a cultivat materia primă agricolă din care se compune produsul trebuie să apară în acelaşi câmp vizual cu sigla.
ANPC avertizează că indicaţia "UE" sau "non-UE" poate fi înlocuită sau completată cu numele unui stat, în cazul în care întreaga materie primă agricolă din care se compune produsul a fost cultivată în statul respectiv. Utilizarea siglei comunitare menţionată, precum şi indicaţia locului unde s-a cultivat materia primă agricolă sunt opţionale pentru produsele importate din ţări terţe.
"Nu cumpăraţi produse preambalate neetichetate, iar pentru cele comercializate vrac este obligatorie înscrierea, la locul de comercializare a componentelor cu efecte alergene. Refuzaţi produsele alimentare ecologice pentru care aveţi îndoieli privind calitatea şi modul de informare prin etichetare şi cele pe care nu este înscrisă data durabilităţii minimale/ data limită de consum sau dacă aceasta este modificată sau depăşită", transmit reprezentanţii ANPC.
Consumatorii trebuie să solicite la cumpărarea produselor alimentare ecologice bonul de casă şi să îl şi păstreze pentru a putea proba în cazul în care, în mod justificat, va dori să reclame calitatea sau siguranţa unui produs.
Nu în ultimul rând, ANPC recomandă consumatorilor să nu cumpere produse alimentare ecologice din locuri neautorizate, în condiţiile în care comerciantul respectiv nu are posibilitatea să asigure condiţiile optime de transport, depozitare şi comercializare şi nu poate elibera bon de casă cu care se poate justifica tranzacţia comercială şi astfel există riscul achiziţionării unui produs neconform sau chiar nesigur care poate afecta sănătatea.AGERPRES/(AS - autor: Mariana Nica, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Producția de gaze a scăzut cu 1% în primele patru luni din 2026; importurile s-au majorat cu 46,8% (INS)
Producția de gaze naturale utilizabile a României a fost, în primele patru luni din 2026, de 2,508 milioane tone echivalent petrol, cu 24.500 tep sub cea din perioada similară a anului anterior (minus 1%), conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Pe de altă parte, în intervalul ianuarie-aprilie
CNPP: 11.970 de beneficiari de pensii de serviciu, în mai 2026
Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în mai 2026, de 11.970 de persoane, cu 13 persoane mai multe comparativ cu luna anterioară, din care 7.922 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS (contributivitate), conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP). Cei mai mulți
ANPC a aplicat sancțiuni de peste 4,4 milioane lei, la nivel național, în perioada 15 - 19 iunie
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat acțiuni de control la peste 1.500 de operatori economici, la nivel național, în perioada 15 - 19 iunie, iar în urma neregulilor constatate a aplicat amenzi în valoare de peste 4,4 milioane de lei. 'În perioada 15 - 19 iunie 2026, Autoritatea N
AEI: 70% din consumul orar de energie electrică acoperit de energia solară, vineri la prânz
Din punct de vedere tehnic și al tranziției energetice, faptul că energia solară a acoperit aproximativ 70% din consumul de energie electrică al României la prânzul zilei de 19 iunie 2026 pare o performanță remarcabilă. Însă întrebarea relevantă pentru consumatori este alta: s-a tradus această performanță în energie mai ieftină? Datele p
Pîslaru: Am finalizat pozitiv negocierile tehnice cu Comisia Europeană privind ultima modificare de PNRR
Negocierile cu Comisia Europeană privind ultima modificare a Planului Național de Redresare și Reziliență au fost finalizate pozitiv, iar România păstrează un PNRR cu o valoare de peste 20 de miliarde de euro și menține integral componenta de bani europeni nerambursabili, a anunțat, vineri seara, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș P&ic
Ministerul Energiei: Valoarea plăților efectuate din PNRR a depășit 107 milioane euro, în 2026
Valoarea plăților efectuate către beneficiarii proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în 2026 a depășit 107 milioane euro (inclusiv plăți TVA), totalul plăților cumulate de la începutul programului fiind de aproximativ 319 milioane euro, informează Ministerul Energiei printr-un comunicat. Potrivit sursei citate
Curtea de Apel București a hotărât suspendarea deciziei privind retragerea licenței Grenerg; ANRE va depune recurs
Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei a luat act de suspendarea de către Curtea de Apel a deciziei privind retragerea licenței de furnizare energie electrică pentru Grenerg SRL și anunță că va depune recurs la această decizie. 'ANRE a luat act de suspendarea de către Curtea de Apel a deciziei Comitetului de Reglementare de a retr
Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR
Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că poziția Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață riscă să afecteze grav încrederea publică, stabilitatea financiară și credibilitatea investițională a României, conform unei scris
CCIR: Extinderea capacității de depozitare a cerealelor consolidează rolul strategic al Portului Constanța
Extinderea capacității de depozitare a cerealelor din Terminalul Comvex confirmă și consolidează rolul strategic al Portului Constanța pentru fluxurile de marfă din regiune, inclusiv din Ucraina, potrivit unui comunicat al Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR). 'Camera de Comerț și Industrie a României salută inaugur
Miruță, despre o legătură între cazurile Fritz și Ciucu: Eu am fost olimpic la fizică, nu aș putea să vă răspund fără să am o dovadă
Ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, s-a declarat ''un pic surprins'' de ''preocuparea Tribunalului din Ilfov de a clarifica lucrurile într-un timp atât de scurt'', raportat la alte solicitări de ordonanță președințială, însă a evitat să comenteze această decizie, la fel ca și în cazul
ANSVSA anunță retragerea unei lingurițe pentru hrănire vândute în magazinele DM, din motive de siguranță
Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a anunțat retragerea de pe piață a unei lingurițe pentru hrănirea bebelușilor și copiilor mici comercializată în magazinele DM-Drogerie Markt, din motive de siguranță. 'ANSVSA aduce la cunoștința consumatorilor că DM-Drogerie Markt retrage de pe piață produsul 'bab
CFR SA: Linia Drobeta Turnu Severin - Caransebeș va fi închisă pentru modernizare
Circulația feroviară pe ruta Drobeta Turnu Severin - Caransebeș va fi închisă în perioada februarie 2027 - februarie 2032 pentru lucrări de modernizare a infrastructurii, a anunțat CFR SA. Potrivit unui comunicat remis AGERPRES, măsura vizează linia curentă Drobeta Turnu Severin - Caransebeș, linie simplă electrificată, și are caracter tehnic, plan
Miruță, despre drona din Portul Constanța: Am primit de la ucraineni un răspuns la adresă că răspunsul final va veni pe 23 iunie
Explicațiile Ucrainei cu privire la drona din Portul Constanța vor veni pe 23 iunie, adică peste câteva zile, a declarat, vineri, ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, care este și ministru al Apărării. Întrebat dacă România a primit vreo explicație de la Ucraina cu privire la drona care a explodat în P
Miruță: La Portul Constanța, situația de securitate este gravă; am cerut un plan care să fie implementat de urgență
Situația de securitate la Portul Constanța este gravă, astfel că am dat o dispoziție Consiliului de Administrație și conducerii portului ca în 15 zile să vină cu un plan care să fie implementat de urgență, măcar pentru cele trei puncte critice care se află la intrarea dinspre mare, a declarat, vineri, ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, R
Raffel: Aderarea la OECD presupune o funcționare mai bună a autorităților, o eficientizare în ceea ce privește plățile
România a făcut progrese și ar fi foarte bine să le continue, iar aderarea la Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OECD) presupune o funcționare mai bună a autorităților, o eficientizare în ceea ce privește plățile către sectorul public și privat, a declarat Volker Raffel, președintele AHK România, la un eveniment al organizației.





