logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ministrul Agriculturii: Toţi producătorii agricoli de produse româneşti vor avea în continuare acces în pieţe

Imagine din galeria Agerpres

Toţi producătorii agricoli de produse româneşti vor avea în continuare acces în pieţe, dă asigurări ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Adrian Oros, într-o postare pe pagina sa de Facebook.

"Azi, la întâlnirea organizată la Instituţia Prefectului Judeţului Cluj cu primarii localităţilor unde există pieţe agroalimentare, am identificat împreună soluţii adecvate pentru ca activitatea în pieţele agroalimentare şi accesul producătorilor de produse româneşti să se realizeze fără expunerea la riscul de contaminare cu virusul SARS-CoV-2. În urma unei evaluări punctuale a fiecărei pieţe agroalimentare aparţinând unităţilor administrativ-teritoriale, s-a avut în vedere aplicarea unor variante de funcţionare, în funcţie de specificul pieţei", notează Oros.

 



Astfel, unde sunt pieţe închise şi se pot rabata pereţii, se vor organiza astfel încât să fie deschise, unde este posibil se vor muta mesele alocate producătorilor agricoli în spaţiile din proximitatea pieţelor. De asemenea, se vor organiza pieţe agroalimentare volante, în aer liber, pe alte amplasamente, spune şeful de la Agricultură.

"Fiecare UAT urmează să comunice public soluţiile funcţionale în cursul acestei zile. Indiferent de varianta de lucru aleasă, aceasta va fi monitorizată zilnic de instituţiile statului cu responsabilităţi în domeniu, astfel încât riscul de îmbolnăvire a cetăţenilor să fie cât mai redus", a precizat ministrul.

În Bucureşti, Primăria Sectorului 4 a anunţat că vine în sprijinul publicului cumpărător şi al producătorilor de fructe şi legume de sezon şi în maximum 48 de ore vor fi create noi spaţii de vânzare a produselor, în apropierea pieţelor.

Potrivit unui comunicat transmis duminică de PS4, producătorii care au închiriate tarabe în noua piaţă a Sudului vor fi relocaţi în piaţa volantă pe care administraţia locală o va amenaja la parterul parcării etajate aflată la doar câţiva metri distanţă.

Alternativa pentru spaţiile de vânzare din Piaţa Progresul va fi parcarea de pe acoperişul pieţei de pe Şoseaua Giurgiului, iar în privinţa Pieţei Apărătorii Patriei, zona de vânzare va fi amenajată tot în apropiere, pe amplasamentul fostului târg de miei.

Producătorii din pieţele Norilor şi Timpuri Noi vor avea ca alternativă de locaţie de vânzare parcarea situată pe strada Secerei, în proximitatea Palatului Naţional al Copiilor, iar celor de la Piaţa Berceni-Olteniţei li se va pune la dispoziţie, pentru desfacerea produselor, parterul parcării etajate din spatele sediului pieţei, de pe strada Tulnici. Totodată, producătorii de la Piaţa Străduinţei vor fi relocaţi în parcarea din proximitatea acesteia.

Cât priveşte magazinele situate în pieţele din sectorul 4, cu obiect de vânzare altul decât comercializarea de fructe şi legume, acestea vor rămâne deschise, cu obligaţia administratorilor pieţelor de a stabili noi circuite de intrare/ieşire, astfel încât să fie respectate cu stricteţe noile reglementări specifice privind limitarea infecţiilor cu noul coronavirus.

În paralel, Primăria Sectorului 4 a transmis autorităţilor centrale solicitări privind evaluarea punctuală a situaţiei de la Piaţa Sudului şi Piaţa Progresul, ambele reconfigurate recent şi adaptate noilor cerinţe legale, astfel încât decizia de a opri temporar activitatea să fie una fundamentată pe condiţiile reale din ambele locaţii.

Şi primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu, a prezentat duminică situaţia pieţelor din sector, administrate de Primărie şi operatori privaţi.

Astfel, în ceea ce priveşte pieţele administrate nemijlocit de PS6, situaţia este următoarea: Piaţa "Valea Ialomiţei" este piaţă închisă, se relochează cele 60 de tarabe pe platoul parcării supraterane, cu asigurarea măsurilor suplimentare; Piaţa "Orizont" este deschisă (în spaţiu deschis), rămâne deschisă. Sunt tarabe libere, poate primi producători de la alte pieţe - 44 de tarabe; Piaţa "Apusului" este deschisă (în spaţiu deschis), rămâne deschisă - 44 de tarabe.

Situaţia pieţelor administrate de către operatori privaţi este următoarea: Piaţa "Crângaşi" este piaţă închisă, se relochează cele 48 de tarabe în parcare şi în parcarea de peste linia tramvaiului 41. Această piaţă va fi operaţională de marţi, 10 noiembrie.

Piaţa "Drumul Taberei 1" este piaţă închisă, se relochează cele 60 de tarabe pe platoul lateral şi pe trotuarul din faţa pieţei şi parţial în parcare. Piaţa "Drumul Taberei 2" este piaţă închisă deoarece se pare că operatorul nu vrea să mute tarabele în parcarea adiacentă. "Oricum, vom amenaja noi, Primăria, pentru producătorii care doresc, tarabe şi în parcarea adiacentă. Dacă operatorul se răzgândeşte, îl invit să mute tarabele temporar în parcarea adiacentă", precizează primarul Ciucu.

Piaţa "Veteranilor I" este parţial deschisă, poate funcţiona parţial, iar Piaţa "Veteranilor II" poate funcţiona parţial, urmând să se stabilească împreună cu poliţia naţională care sunt părţile care vor rămâne funcţionale în aceste pieţe.

În Piaţa "Gorjului" pot funcţiona tarabe pe culoarul de acces, acesta fiind generos şi se va stabili împreună cu poliţia naţională care sunt părţile care vor rămâne funcţionale.

"În afară de aceste situaţii şi soluţii identificate în acest moment, voi monitoriza situaţia şi vom veni cu soluţii adiacente. Avem în lucru şi soluţia pieţelor volante, acum evaluăm oportunitatea deschiderii acestora în diferitele locaţii pe care le avem drept opţiuni", a transmis primarul Sectorului 6, Ciprian Ciucu. AGERPRES/(AS - editor: Oana Tilică, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 68

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 16-06-2026 07:50

Cea de-a opta ediție a evenimentului Forumul România Digitală, organizată marți la București

Dezvoltarea industriei în contextul Revoluției tehnologice și competitivitatea companiilor românești în era digitală sunt două dintre subiectele ce vor fi abordate, marți, la cea de-a opta ediție a evenimentului Forumul România Digitală, organizat de publicația Financial Intelligence Potrivit organizatorului, la dezbate

Economic Intern 15-06-2026 19:00

Evoluție mixtă a indicilor BVB, în ședința de luni

Indicii Bursei de Valori București (BVB) au avut o evoluție mixtă în ședința de luni, iar rulajul total s-a cifrat la 109,286 milioane de lei (20,86 milioane de euro). Principalul indice al Bursei, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a depreciat cu 0,64%, până la 30.169,88 puncte, în timp

Economic Intern 15-06-2026 17:00

BNS cere și propune măsuri urgente în contextul noii Strategii Europene privind echitatea între generații

Blocul Național Sindical (BNS) consideră că actualul model economic românesc este bazat pe mai multe inegalități și trage un semnal de alarmă pe baza datelor Eurostat și INS, care demonstrează această realitate. Potrivit unui comunicat, BNS aduce în atenția opiniei publice și a decidenților politici lansarea de către Comisia Europeană a Strategiei

Economic Intern 15-06-2026 16:51

Monitorul Social: Veniturile reale ale românilor au crescut cu 160% în ultimii 15 ani, cel mai rapid din UE

Veniturile reale ale românilor au înregistrat cea mai rapidă creștere din Uniunea Europeană în ultimii 15 ani, avansând cu 160% în perioada 2010-2025, însă România rămâne în continuare sub media europeană și cu inegalități de venit relativ ridicate, potrivit unei analize realizate de Monitorul Social, proiect al Friedrich

Economic Intern 15-06-2026 16:28

Andrei (INS): În România, într-un orizont mediu de timp, populația rezidentă va fi sub pragul de 19 milioane și mai îmbătrânită decât în prezent

România ar putea înregistra, într-un orizont mediu de timp, o populație rezidentă sub pragul de 19 milioane și mai îmbătrânită decât în prezent, arată președintele Institutului Național de Statistică (INS), Tudorel Andrei, în analiza 'Ce devoalează trecutul despre viitorul economic al țării?'. 'Evoluț

Economic Intern 15-06-2026 16:03

CNAIR prelungește perioada de înscriere la concursul dedicat siguranței rutiere pentru elevi

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) prelungește, până pe 30 iunie, perioada de înscriere la concursul dedicat siguranței rutiere pentru elevi, în urma interesului mare din partea elevilor și a unităților de învățământ, informează luni compania de drumuri. 'În urma interesului ridicat mani

Economic Intern 15-06-2026 15:57

ANSVSA a deschis oficial Comandamentul Estival Regional 2026 la Constanța

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a deschis oficial, luni, Comandamentul Estival Regional 2026 la Constanța, marcând debutul campaniei de supraveghere și control oficial pe litoralul românesc și în zonele turistice din Delta Dunării. Potrivit unui comunicat al Autorității, evenimentul a reunit

Economic Intern 15-06-2026 15:01

Ministerul Finanțelor a împrumutat luni 975,1 milioane de lei de la bănci

Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 975,1 milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 49 de luni, la un randament mediu de 6,59% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii de luni a fost de 700 de milioane de

Economic Intern 15-06-2026 15:00

PIFM: Platforma de acreditare și avizare a muncitorilor străini din afara UE este nefuncțională

Platforma digitală prin care trebuia să se desfășoare întregul proces de acreditare și avizare în privința recrutării forței de muncă din afara Uniunii Europene (UE) este nefuncțională din cauza implementării grăbite a noilor reglementări, susține Patronatul Importatorilor de Forță de Muncă (PIFM). 'Implementarea grăbită a noilor reglementări,

Economic Intern 15-06-2026 14:36

Metrorex a raportat pierderi de peste 312 milioane lei în 2025; unul dintre motive, scăderea numărului de călători transportați cu 13 %

Metrorex a închis anul 2025 cu o cifră de afaceri de 1,263 miliarde de lei și pierderi de 312 milioane de lei, în creștere cu 72,27% față de pierderile consemnate la 31 decembrie 2014, de 181 milioane de lei, potrivit situației financiare anuale, publicate de companie. Din total, 203,4 milioane de lei reprezintă pierdere din activitatea de exploata

Economic Intern 15-06-2026 14:13

Șeful ANSVSA: România trebuie să-și protejeze poziția de lider european în exportul de ovine

Trebuie să ne protejăm poziția de lider european în exportul de ovine și apreciez susținerea mediului de afaceri pentru soluții tehnice oneste și ferme pe care le vom prezenta Comisiei Europene (CE), a susținut președintele Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), Alexandru Nicolae Bociu, în cadrul unei întâl

Economic Intern 15-06-2026 13:38

BERD oferă o finanțare de 300 de milioane de lei companiei Delgaz Grid

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a anunțat luni acordarea unui împrumut de 300 de milioane de lei (echivalentul a 57 de milioane de euro) companiei de distribuție a energiei electrice și gazelor Delgaz Grid SA, pentru modernizarea rețelei din nord-estul României, informează un comunicat de presă al instituției financiare internați

Economic Intern 15-06-2026 13:15

ANM: Vreme deosebit de caldă și averse pe arii extinse în toate regiunile, în intervalul 15 - 28 iunie

Vremea se va încălzi considerabil pe parcursul următoarelor două săptămâni (15 - 28 iunie), la nivelul întregii țări, inclusiv în zonele montane, însă ploile sub formă de aversă se vor semnala pe aproape întreg intervalul de prognoză, în special la jumătatea acestei săptămâni, precum și în a doua parte a perioadei

Economic Intern 15-06-2026 13:10

Programul RADAR, o inițiativă pilot pentru testarea unui nou model de colaborare între cercetare și fermieri

Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Pomicultură Băneasa (SCDP Băneasa) și Institutul de Cercetare-Dezvoltare pentru Protecția Plantelor București (ICDPP) au lansat Programul RADAR (Realitate - Analiză - Decizie - Aplicare - Rezultate), o inițiativă pilot dezvoltată în parteneriat, care urmărește testarea unui nou model de colaborare între cercetare ș

Economic Intern 15-06-2026 12:47

Consiliul Concurenței analizează preluarea Garanti Bank și Motoractive IFN de către Raiffeisen Bank

Consiliul Concurenței analizează tranzacția prin care Raiffeisen Bank intenționează să preia Garanti Bank și Motoractive IFN, informează luni instituția. Potrivit unui comunicat al autorităii de concurență, Raiffeisen Bank vrea să preia și Motoractive Multiservices, societate deținută de Motoractive IFN. Raiffeisen Bank, filială