logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

VIDEO Preşedintele Confederaţiei Agriculturii Ţărăneşti: Închiderea pieţelor favorizează supermarketurile; agricultorii nu mai au unde să îşi vândă recolta

Imagine din galeria Agerpres

Producătorii agricoli dezaprobă măsura anunţată de autorităţi privind închiderea pieţelor agroalimentare care funcţionează în spaţii închise şi a târgurilor, considerând că astfel sunt favorizate supermarketurile şi multinaţionalele, iar agricultorii români nu vor mai avea unde să îşi vândă recolta.

 


"Noi dezaprobăm total şi nu suntem de acord cu închiderea pieţelor agroalimentare şi a târgurilor, mai ales că acum suntem la strânsul recoltelor de pe câmp. Varza nu o mai murează nimeni pentru că nu mai avem HORECA, iar omul se va duce în târguri să vândă cu căruţa, cu măgarul, cu catârul. Cei care au maşini vin către pieţele Bucureştiului, dar cei care nu au? Trebuie să încerce să găsească o modalitate să ne lase să vindem pentru că supermarketurile nu ne primesc. În primul rând nu ne-a consultat nimeni, iar acum, la strânsul recoltei, centralizată fiind, unde vrea să o ducă omul care şi aşa ia 20-30 de bani pe kilogram la varză şi cartofi? După ce că suntem năpăstuiţi ne-au mai dat-o şi pe asta!", a declarat, vineri, pentru AGERPRES, Gheorghe Vlad, preşedintele Confederaţiei Agriculturii Ţărăneşti din Romania (CATAR).

El a precizat că s-a adresat oficialilor din Ministerul Agriculturii, solicitând soluţii în favoarea agricultorilor români, astfel încât târgurile şi pieţele agroalimentare ce funcţionează în spaţii închise să rămână deschise fie şi după un anumit program.

"Am vorbit cu reprezentanţii Ministerului Agriculturii, vedem ce măsuri vor lua pentru a lăsa târgurile şi pieţele agroalimentare deschise. Să găsească o formulă, poate să facă şi un program, să le dea drumul în weekend, să le dea drumul lunea şi marţea. În situaţia actuală se vede clar intenţia de a merge numai către supermarketuri, pentru că şi ele au scăzut în vânzări şi atunci şi-au zis 'Hai să le ridicăm până în sărbători', pentru că toată lumea va fi nevoită să ia numai de la ei. Este clar că măsura favorizează marketurile şi multinaţionalele, dar oare în supermarket nu este aglomerat?", a mai spus Gheorghe Vlad, care este şi preşedintele Cooperativei Vidra din judeţul Ilfov.

Şi Asociaţia Administratorilor de Pieţe din România a solicitat vineri ca toate pieţele agroalimentare permanente din ţară să rămână deschise, iar măsurile de restricţionare a activităţilor să fie luate punctual, acolo unde se constată că administratorii nu respectă măsurile pentru prevenirea şi combaterea COVID - 19.

"Având în vedere prevederile art. 7 din Hotărârea CNSU nr. 52 din 05.11.2020 reprezentanţii Asociaţiei Administratorilor de Pieţe din România solicită ca în Hotărârea de Guvern ce urmează a fi adoptată să fie revizuit acest articol, întrucât considerăm că este important ca toate pieţele agroalimentare permanente din ţară să rămână deschise. De la începutul pandemiei administratorii de pieţe au avut ca prioritate respectarea şi adoptarea tuturor măsurilor dispuse pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, având ca obiectiv principal protejarea producătorilor agricoli, a comercianţilor şi a cumpărătorilor. De altfel, ca urmare a adoptării acestor măsuri până în prezent nu s-a înregistrat niciun focar de COVID-19 în pieţele agroalimentare", se precizează într-un comunicat al Asociaţiei remis vineri AGERPRES.

Reprezentanţii organizaţiei subliniază, în context, că nu este normal să se dispună închiderea pieţelor agroalimentare doar pentru că s-a considerat că administratorii Pieţei Obor din Bucureşti nu au urmărit respectarea măsurilor.

Aceştia arată că, în situaţia în care pieţele agroalimentare se vor închide, producătorii agricoli nu vor avea unde să-şi vândă fructele şi legumele şi vor fi nevoiţi să le arunce.

Totodată, Uniunea Salvăm Ţăranul Român protestează faţă de recenta decizie a autorităţilor cu privire la suspendarea activităţii pieţelor agroalimentare în spaţii închise arătând că o astfel de măsură va decapitaliza micii producători încurajând importurile.

"Este evident că măsura de a închide pieţele agroalimentare acoperite nu face altceva decât să încurajeze importurile, să decapitalizeze micul producător, este evident că nu se ţine cont de faptul că micii fermieri şi fermele de familie vor trebui să se pregătească pentru noi culturi, ori, în acest moment sunt decapitalizaţi. Nu în ultimul rând, este evident că nu s-a avut în vedere că în pieţele agroalimentare sunt magazine de producător care şi acestea la rândul lor se vor închide", se precizează într-un comunicat al organizaţiei. AGERPRES/(A - autor: Mariana Nica, editor: Oana Tilică, imagine: Marian Vlăduț, redactare video: Marilena Gheorghiță, montaj: Andrei Cârlan, editori online: Simona Aruştei, Adrian Dãdârlat)

Afisari: 87

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 16-06-2026 07:50

Cea de-a opta ediție a evenimentului Forumul România Digitală, organizată marți la București

Dezvoltarea industriei în contextul Revoluției tehnologice și competitivitatea companiilor românești în era digitală sunt două dintre subiectele ce vor fi abordate, marți, la cea de-a opta ediție a evenimentului Forumul România Digitală, organizat de publicația Financial Intelligence Potrivit organizatorului, la dezbate

Economic Intern 15-06-2026 19:00

Evoluție mixtă a indicilor BVB, în ședința de luni

Indicii Bursei de Valori București (BVB) au avut o evoluție mixtă în ședința de luni, iar rulajul total s-a cifrat la 109,286 milioane de lei (20,86 milioane de euro). Principalul indice al Bursei, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a depreciat cu 0,64%, până la 30.169,88 puncte, în timp

Economic Intern 15-06-2026 17:00

BNS cere și propune măsuri urgente în contextul noii Strategii Europene privind echitatea între generații

Blocul Național Sindical (BNS) consideră că actualul model economic românesc este bazat pe mai multe inegalități și trage un semnal de alarmă pe baza datelor Eurostat și INS, care demonstrează această realitate. Potrivit unui comunicat, BNS aduce în atenția opiniei publice și a decidenților politici lansarea de către Comisia Europeană a Strategiei

Economic Intern 15-06-2026 16:51

Monitorul Social: Veniturile reale ale românilor au crescut cu 160% în ultimii 15 ani, cel mai rapid din UE

Veniturile reale ale românilor au înregistrat cea mai rapidă creștere din Uniunea Europeană în ultimii 15 ani, avansând cu 160% în perioada 2010-2025, însă România rămâne în continuare sub media europeană și cu inegalități de venit relativ ridicate, potrivit unei analize realizate de Monitorul Social, proiect al Friedrich

Economic Intern 15-06-2026 16:28

Andrei (INS): În România, într-un orizont mediu de timp, populația rezidentă va fi sub pragul de 19 milioane și mai îmbătrânită decât în prezent

România ar putea înregistra, într-un orizont mediu de timp, o populație rezidentă sub pragul de 19 milioane și mai îmbătrânită decât în prezent, arată președintele Institutului Național de Statistică (INS), Tudorel Andrei, în analiza 'Ce devoalează trecutul despre viitorul economic al țării?'. 'Evoluț

Economic Intern 15-06-2026 16:03

CNAIR prelungește perioada de înscriere la concursul dedicat siguranței rutiere pentru elevi

Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR) prelungește, până pe 30 iunie, perioada de înscriere la concursul dedicat siguranței rutiere pentru elevi, în urma interesului mare din partea elevilor și a unităților de învățământ, informează luni compania de drumuri. 'În urma interesului ridicat mani

Economic Intern 15-06-2026 15:57

ANSVSA a deschis oficial Comandamentul Estival Regional 2026 la Constanța

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a deschis oficial, luni, Comandamentul Estival Regional 2026 la Constanța, marcând debutul campaniei de supraveghere și control oficial pe litoralul românesc și în zonele turistice din Delta Dunării. Potrivit unui comunicat al Autorității, evenimentul a reunit

Economic Intern 15-06-2026 15:01

Ministerul Finanțelor a împrumutat luni 975,1 milioane de lei de la bănci

Ministerul Finanțelor (MF) a împrumutat, luni, 975,1 milioane de lei de la bănci, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark, cu o maturitate reziduală la 49 de luni, la un randament mediu de 6,59% pe an, potrivit datelor publicate de Banca Națională a României (BNR). Valoarea nominală a emisiunii de luni a fost de 700 de milioane de

Economic Intern 15-06-2026 15:00

PIFM: Platforma de acreditare și avizare a muncitorilor străini din afara UE este nefuncțională

Platforma digitală prin care trebuia să se desfășoare întregul proces de acreditare și avizare în privința recrutării forței de muncă din afara Uniunii Europene (UE) este nefuncțională din cauza implementării grăbite a noilor reglementări, susține Patronatul Importatorilor de Forță de Muncă (PIFM). 'Implementarea grăbită a noilor reglementări,

Economic Intern 15-06-2026 14:36

Metrorex a raportat pierderi de peste 312 milioane lei în 2025; unul dintre motive, scăderea numărului de călători transportați cu 13 %

Metrorex a închis anul 2025 cu o cifră de afaceri de 1,263 miliarde de lei și pierderi de 312 milioane de lei, în creștere cu 72,27% față de pierderile consemnate la 31 decembrie 2014, de 181 milioane de lei, potrivit situației financiare anuale, publicate de companie. Din total, 203,4 milioane de lei reprezintă pierdere din activitatea de exploata

Economic Intern 15-06-2026 14:13

Șeful ANSVSA: România trebuie să-și protejeze poziția de lider european în exportul de ovine

Trebuie să ne protejăm poziția de lider european în exportul de ovine și apreciez susținerea mediului de afaceri pentru soluții tehnice oneste și ferme pe care le vom prezenta Comisiei Europene (CE), a susținut președintele Autorității Naționale Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), Alexandru Nicolae Bociu, în cadrul unei întâl

Economic Intern 15-06-2026 13:38

BERD oferă o finanțare de 300 de milioane de lei companiei Delgaz Grid

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) a anunțat luni acordarea unui împrumut de 300 de milioane de lei (echivalentul a 57 de milioane de euro) companiei de distribuție a energiei electrice și gazelor Delgaz Grid SA, pentru modernizarea rețelei din nord-estul României, informează un comunicat de presă al instituției financiare internați

Economic Intern 15-06-2026 13:15

ANM: Vreme deosebit de caldă și averse pe arii extinse în toate regiunile, în intervalul 15 - 28 iunie

Vremea se va încălzi considerabil pe parcursul următoarelor două săptămâni (15 - 28 iunie), la nivelul întregii țări, inclusiv în zonele montane, însă ploile sub formă de aversă se vor semnala pe aproape întreg intervalul de prognoză, în special la jumătatea acestei săptămâni, precum și în a doua parte a perioadei

Economic Intern 15-06-2026 13:10

Programul RADAR, o inițiativă pilot pentru testarea unui nou model de colaborare între cercetare și fermieri

Stațiunea de Cercetare-Dezvoltare pentru Pomicultură Băneasa (SCDP Băneasa) și Institutul de Cercetare-Dezvoltare pentru Protecția Plantelor București (ICDPP) au lansat Programul RADAR (Realitate - Analiză - Decizie - Aplicare - Rezultate), o inițiativă pilot dezvoltată în parteneriat, care urmărește testarea unui nou model de colaborare între cercetare ș

Economic Intern 15-06-2026 12:47

Consiliul Concurenței analizează preluarea Garanti Bank și Motoractive IFN de către Raiffeisen Bank

Consiliul Concurenței analizează tranzacția prin care Raiffeisen Bank intenționează să preia Garanti Bank și Motoractive IFN, informează luni instituția. Potrivit unui comunicat al autorităii de concurență, Raiffeisen Bank vrea să preia și Motoractive Multiservices, societate deținută de Motoractive IFN. Raiffeisen Bank, filială