logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ASF: Sistemul de pensii private avea în administrare active de 68,57 miliarde de lei, la data de 30 iunie

Imagine din galeria Agerpres

Valoarea activelor totale aflate în administrare, la nivelul întregului sistem de pensii private, a atins suma de 68,57 miliarde de lei, la data de 30 iunie 2020, depăşind în echivalent euro valoarea de 14 miliarde, în creştere cu 6,31% faţă de decembrie 2019, informează Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF).

Mai mult, ponderea pensiilor private în Produsul Intern Brut, la sfârşitul lunii iunie 2020, a fost de 6,39%, peste nivelul din decembrie 2019.

"Contextul economic din primele şase luni ale anului 2020 a fost influenţat de pandemia COVID-19, care a generat dezechilibre economice la nivel naţional, cât şi la nivel internaţional. În această conjunctură dificilă, piaţa pensiilor private a înregistrat performanţa de a depăşi pragul de 14 miliarde de euro active administrate, confirmând astfel revenirea estimată în V. Un factor determinant în evoluţia favorabilă a activelor, în semestrul I al acestui an, a fost piaţa de capital, care s-a redresat după scăderea abruptă înregistrată de indicele BET în perioada de lock-down şi a consemnat o creştere a indicelui în luna august, până la o valoare apropiată celei de la sfârşitului anului 2019", a declarat vicepreşedintele ASF, Dan Armeanu, coordonatorul Sectorului Pensii Private.

Valoarea totală a activelor nete ale fondurilor de pensii administrate privat a fost, la data de 30 iunie 2020, de 65,94 miliarde de lei (13,62 miliarde de euro), înregistrându-se un ritm anual de creştere de 19,59%, evoluţie care ţine cont inclusiv de recentele efecte economice cauzate de pandemia COVID-19.

La sfârşitul lunii iunie 2020, erau înregistraţi în sistemul pensiilor administrate privat 7,56 milioane de participanţi, mai mult cu 1,25% faţă de sfârşitul anului 2019.

De asemenea, valoarea medie a unui cont în sistemul pensiilor administrate privat a fost de 8.859 lei, înregistrând o creştere de 5,05% comparativ cu decembrie 2019.

În intervalul ianuarie - iunie 2020, au fost efectuate plăţi ale activului personal net către participanţi în sumă de 71,25 milioane de lei pentru 5.188 participanţi şi beneficiari.

De asemenea, la 30 iunie 2020, valoarea totală a activelor nete înregistrată de fondurile de pensii facultative a fost de 2,60 miliarde de lei (0,54 miliarde de euro), consemnând un avans anual de 14,53%.

La sfârşitul lunii iunie 2020, erau înregistraţi în sistemul pensiilor facultative 517.057 de participanţi, cu 3,18% mai mulţi faţă de finele anului trecut. La sfârşitul primului semestru al anului, valoarea medie a unui cont al participanţilor la sistemul pensiilor facultative era de 5.513 lei, înregistrând o creştere de 1,70% comparativ cu decembrie 2019.

În intervalul ianuarie - iunie 2020, au fost efectuate plăţi ale activului personal net către participanţi însumând 35,29 milioane lei pentru 3.775 participanţi şi beneficiari.

ASF menţionează că revenirea pieţelor financiare, spre finalul primului semestru al anului 2020, a influenţat şi evoluţia ratelor de rentabilitate, aflate pe un trend pozitiv începând din luna martie 2020.

Astfel, în iunie 2020, rata nominală de rentabilitate a fondurilor de pensii administrate privat a fost de 4,39%, în timp ce fondurile de pensii facultative cu risc mediu au înregistrat o rată de 3,83%, iar cele cu risc ridicat au atins 3,48%, ceea ce reprezintă o performanţă bună, în condiţiile volatilităţii pieţelor de capital generate de pandemia COVID -19.

"Optimizarea portofoliilor fondurilor de pensii administrate privat, prin diversificarea echilibrată între diferite instrumente financiare, prin dispersia prudentă a riscului şi prin identificarea oportunităţilor investiţionale, a condus la o revenire a ratelor de rentabilitate la valori similare cu cele de la începutul anului 2020. Atingerea acestui nivel al rentabilităţii s-a datorat unui reglaj fin al ponderilor instrumentelor financiare, reglaj realizat într-un mediu investiţional foarte volatil, precum cel din perioada martie - iunie", a explicat vicepreşedintele Autorităţii de Supraveghere Financiară.

La 30 iunie 2020, ponderea cea mai mare în structura portofoliilor fondurilor de pensii private era deţinută de titlurile de stat, cu 65,52%, fiind urmată de acţiuni, cu 19,36% şi de depozite bancare, cu 3,94%. Obligaţiunile corporative au reprezentat 5,32%, în timp de titlurile de participare au reprezentat 3,01%.

Fondurile de pensii private sunt investitori pe termen lung şi toate investiţiile acestora sunt efectuate luându-se în considerare orizontul de investiţii pe termen lung corespondent cu perioada de contributivitate de 30-40 de ani din sistemul de pensii administrate private.

"Se remarcă faptul că în contextul ajustării economice semnificative cauzate de pandemia COVID-19, fondurile de pensii private şi-au menţinut expunerea pe economia reală şi s-au dovedit a fi un partener solid pe termen lung, fără a neglija nevoile economiei pe termen scurt. Valoarea ridicată a activelor asigură o rezilienţă mai bună a fondurilor de pensii private la şocuri şi permite o alocare echilibrată pe un orizont mai lung de timp. În perioada următoare administrarea activelor fondurilor de pensii private va ţine cont de evoluţiile macroeconomice şi de contextul existent în fiecare moment pe piaţă, astfel încât să asigure un randament bun în condiţiile unui risc moderat pe termen scurt", a subliniat Dan Armeanu. AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea) 

Afisari: 52

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 06-05-2026 11:06

Bursa de la București a deschis pe 'verde' ședința de tranzacționare de miercuri

Bursa de Valori București (BVB) a deschis în creștere pe aproape toți indicii ședința de miercuri, cu un rulaj total în valoare de 12,6 milioane lei (2,41 milioane euro), după aproape o oră de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, înregistra o apreciere de 0,79

Economic Intern 06-05-2026 10:48

Evenimentul PEFA Business Outlook 2026 ajunge la Craiova, pe data de 7 mai

Conferința Business Outlook 2026 - Investiții și Dezvoltare Sustenabilă ajunge la Craiova, cu o serie de dezbateri organizate joi, 7 mai, de Patronatul European al Femeilor de Afaceri (PEFA). 'Business Outlook 2026 nu este o conferință obișnuită - este o platformă vie, construită pe convingerea că deciziile economice bune se iau cu oamenii

Economic Intern 06-05-2026 10:00

Președintele ANSVSA: Târgul 'Sigur și Gustos' promovează tradiția, calitatea și siguranța alimentară

Tradiția, calitatea și siguranța alimentară sunt principalele valori promovate în cadrul primei ediții a târgului gastronomic 'Sigur și Gustos', un brand care urmează să devină 'o garanție absolută pentru produsele românești', susține președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), Ale

Economic Intern 06-05-2026 09:44

Analiză AEI: România, pe primul loc în UE la povara reală a prețului la energie electrică

România se clasează pe primul loc în Uniunea Europeană (UE) în privința poverii reale a prețului la energie electrică, cu o valoare nominală cu 21% peste media europeană, arată o analiză de specialitate publicată, miercuri, de Asociația Energia Inteligentă (AEI). 'În statisticile europene ale prețului la energie, Ro

Economic Intern 06-05-2026 06:00

Program pentru consolidarea IMM-urilor prin finanțare, lansat miercuri la București

Conferința de lansare a Programului pentru consolidarea IMM-urilor prin acces îmbunătățit la finanțare - SME ECO-TECH, finanțat din cea de-a doua contribuție elvețiană pentru România, va avea loc miercuri, la București. Programul este gestionat și implementat de către Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turis

Economic Intern 05-05-2026 20:48

Luca Niculescu: România a închis 24 dintre cele 25 de comitete din procesul de aderare la OCDE

România a închis 24 dintre cele 25 de comitete din procesul de aderare la OCDE și se află pe primul loc între statele care au început negocierile în 2022 - 2023, apropiindu-se de etapa finală a aderării, a declarat marți secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Externe, Luca Niculescu, coordonator național pentru aderare.

Economic Intern 05-05-2026 20:20

România are nevoie urgentă de un guvern pentru a menține credibilitatea finanțelor publice, susține președintele AHK România

Formarea rapidă a unui guvern este esențială pentru păstrarea credibilității financiare a României și evitarea unor efecte negative în lanț asupra cursului valutar, dobânzilor și inflației, susține președintele AHK România, Volker Raffel. 'Dacă România merită sau nu să adere la OCDE este o decizie a OCDE și nu voi comenta aces

Economic Intern 05-05-2026 19:25

Nazare: România intră într-o perioadă de interimat guvernamental, fără să își permită însă un interimat economic

Stabilitatea economică a României și menținerea ratingului de țară sunt prioritare după votul de marți al moțiunii iar România intră într-o perioadă de interimat guvernamental, fără să își permită însă un interimat economic, susține ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Stabilitatea economică a

Economic Intern 05-05-2026 19:22

Platforma europeană de social media eYou se lansează public cu 50.000 de utilizatori

Platforma europeană de social media eYou, care verifică în timp real veridicitatea postărilor, a fost lansată oficial marți pentru public. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, platforma cu cei doi co-fondatori stabiliți în România a ajuns la 50.000 de utilizatori înregistrați încă din perioada de pre-lansare.

Economic Intern 05-05-2026 16:33

Concordia cere formarea urgentă a unui nou Guvern cu mandat de reducere a risipei și relansare economică

Confederația Patronală Concordia cere formarea urgentă a unui nou Guvern cu mandat de repornire a economiei, continuare a reformelor structurale și menținerea angajamentelor față de partenerii internaționali. Concordia transmite, printr-un comunicat, că o criză politică prelungită poate costa România peste 100 de miliarde de lei în cinci ani, prin

Economic Intern 05-05-2026 15:43

MADR: Eveniment dedicat valorilor autentice ale satului românesc, în perioada 6-8 mai 2026

Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), alături de Cooperativa Agricolă Caprirom Sud-Muntenia, organizează, în perioada 6-8 mai 2026, un eveniment dedicat valorilor autentice ale satului românesc. 'Timp de trei zile, curtea ministerului devine un spațiu al diversității agroalimentare, unde fiecare produs spune o poveste - despre l

Economic Intern 05-05-2026 15:34

Compania Națională de Investiții Rutiere preia cinci proiecte noi de infrastructură rutieră

Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) preia patru proiecte de drumuri de mare viteză și noul pod peste Dunăre de la Giurgiu-Ruse, proiecte majore ce însumează aproximativ 300 de kilometri de autostradă și drumuri expres. Potrivit unui comunicat al CNIR, transferul acestor obiective strategice este în corelare cu prevederile OUG 55/2016 și

Economic Intern 05-05-2026 15:00

Negrescu: Deprecierea istorică a monedei naționale tinde să se accentueze; este momentul ca BNR să intervină

Deprecierea istorică a monedei naționale tinde să se accentueze și, dincolo de intervenția pe piața valutară, soluția de avarie ar putea fi creșterea dobânzilor pentru a tempera slăbirea leului, susține consultantul economic Adrian Negrescu. 'Deprecierea istorică a monedei naționale tinde să se accentueze și cred ca a venit momentul ca BNR să intervi

Economic Intern 05-05-2026 14:15

Ministerul Finanțelor a atras, marți, 60 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni

Ministerul Finanțelor a atras, marți, suma de 60 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni, când a împrumutat 628,7 milioane de lei, la o dobândă de 7,05% pe an, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark cu maturitatea reziduală la 63 luni. Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 94,4 milioa

Economic Intern 05-05-2026 13:43

Euro a atins un nou maxim istoric: 5,2180 lei

Moneda națională s-a depreciat marți, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,2180 lei, în creștere cu 1,82 bani (+0,35%) față de cotația precedentă, de 5,1998 lei, înregistrând un nou maxim istoric. De asemenea, leul a pierdut teren în fața dolarului american, care a