Redeschiderea piscinelor interioare şi a centrelor de tratament balnear va reduce riscul de îmbolnăvire cu Covid (patronat)
Patronatele din turismul balnear cer Guvernului redeschiderea centrelor de tratament balnear şi a piscinelor interioare, care contribuie la creşterea imunităţii şi, implicit, la scăderea riscului ca oamenii să se îmbolnăvească de Covid şi de alte boli, au susţinut, miercuri, reprezentanţii Organizaţiei Patronale a Turismului Balnear din România (OPTBR), într-o conferinţă de presă.
Astfel, prin faptul că piscinele şi staţiunile balneare rămân închise, Guvernul face de fapt mult mai rău decât bine, în condiţiile în care majoritatea celor care fac astfel de tratamente sunt pensionari, iar lipsa acestor proceduri duce la deteriorarea stării lor de sănătate.
"Turismul balnear aduce în staţiunile balneare circa un milion de turişti. Circa 90 - 95% sunt cetăţeni români. Dintre aceştia, 40% sunt cei care vin prin Casa Naţională de Pensii, deci oameni vulnerabili. Aceşti oameni sunt foarte serioşi şi sunt foarte corecţi în ceea ce priveşte igiena şi purtatul măştii. Aceşti 40% sunt oameni de peste 65 de ani cărora pur şi simplu li se prelungeşte viaţa, trăiesc mai mult datorită tratamentelor balneare. Ceilalţi vin la tratamente unii pentru prevenţie, alţii vin în zonele de spa şi wellness pentru relaxare", a spus Nicu Rădulescu, preşedintele OPTBR.
Peste jumătate dintre cei care vin în staţiuni balneare depind de aceste tratamente, a susţinut el.
"Riscul de contaminare cu Covid a oamenilor care vin în staţiuni balneare este minim, însă riscul de a dezvolta complicaţii ale bolilor pe care le au, de a dezvolta boli noi sau de a li se accentua disfuncţiile, dizabilităţile este maxim. Gândiţi-vă că cei peste 65 de ani au fost restricţionaţi timp de două luni să iasă din casă, ei nu s-au mişcat, nu au respirat aer proaspăt, starea lor de sănătate a involuat în cele două luni şi au nevoie ca de aer de aceste tratamente balneare", a arătat, la rândul său, Mihaela Cucu, preşedintele Comisiei medicale din cadrul organizaţiei.
În plus, Janos Fulop-Nagy, prim-vicepreşedintele OPTBR, a precizat că şi oamenii tineri şi activi au o nevoie foarte mare de centre de relaxare şi să respire aer curat, departe de marile oraşe poluate.
"Începutul de secol XXI în care trăim este plin de boli ale civilizaţiei. Suntem stresaţi, nervoşi, expuşi la tot felul de acţiuni ale mediului în care trăim, ne îmbolnăvim cu nervii, cu sufletul, cu aparatul respirator, din cauza poluării. Cel mai bun loc unde ne putem duce este o staţiune balneară sau o staţiune climaterică, cu aer curat, să ne relaxăm. Cam aşa ar trebui să gândim, că toată populaţia este expusă stresului. Odată şi odată, aceşti oameni vor ajunge să fie spitalizaţi", a susţinut el.
În aceste condiţii, turiştii se duc pentru astfel de servicii în Bulgaria sau în alte ţări din regiune, a adăugat Fulop-Nagy.
"Nu există în acest moment nicio raţiune de niciun fel ca staţiunile balneare să fie închise. România este singura ţară din Uniunea Europeană unde sunt închise staţiunile balneare, centrele de tratament şi piscinele interioare", a subliniat Nicu Dumitrescu.
El a completat că multe dintre companiile din acest sector sunt aproape de insolvenţă şi faliment, iar specialiştii care s-au format în domeniu au început să plece din ţară.
"Am trimis două adrese Guvernului, una la începutul lunii iulie şi alta la finalul lunii august, dar nu am primit niciun răspuns, niciun feed-back. Nu cunoaştem motivele pentru care încă nu funcţionăm, pentru că este dovedit ştiinţific faptul că virusul nu se propagă prin apă", a atras atenţia preşedintele OPTBR. AGERPRES/(A - autor: Florentina Cernat, editor: Oana Tilică, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Program pentru consolidarea IMM-urilor prin finanțare, lansat miercuri la București
Conferința de lansare a Programului pentru consolidarea IMM-urilor prin acces îmbunătățit la finanțare - SME ECO-TECH, finanțat din cea de-a doua contribuție elvețiană pentru România, va avea loc miercuri, la București. Programul este gestionat și implementat de către Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turis
Luca Niculescu: România a închis 24 dintre cele 25 de comitete din procesul de aderare la OCDE
România a închis 24 dintre cele 25 de comitete din procesul de aderare la OCDE și se află pe primul loc între statele care au început negocierile în 2022 - 2023, apropiindu-se de etapa finală a aderării, a declarat marți secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Externe, Luca Niculescu, coordonator național pentru aderare.
România are nevoie urgentă de un guvern pentru a menține credibilitatea finanțelor publice, susține președintele AHK România
Formarea rapidă a unui guvern este esențială pentru păstrarea credibilității financiare a României și evitarea unor efecte negative în lanț asupra cursului valutar, dobânzilor și inflației, susține președintele AHK România, Volker Raffel. 'Dacă România merită sau nu să adere la OCDE este o decizie a OCDE și nu voi comenta aces
Nazare: România intră într-o perioadă de interimat guvernamental, fără să își permită însă un interimat economic
Stabilitatea economică a României și menținerea ratingului de țară sunt prioritare după votul de marți al moțiunii iar România intră într-o perioadă de interimat guvernamental, fără să își permită însă un interimat economic, susține ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Stabilitatea economică a
Platforma europeană de social media eYou se lansează public cu 50.000 de utilizatori
Platforma europeană de social media eYou, care verifică în timp real veridicitatea postărilor, a fost lansată oficial marți pentru public. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, platforma cu cei doi co-fondatori stabiliți în România a ajuns la 50.000 de utilizatori înregistrați încă din perioada de pre-lansare.
Concordia cere formarea urgentă a unui nou Guvern cu mandat de reducere a risipei și relansare economică
Confederația Patronală Concordia cere formarea urgentă a unui nou Guvern cu mandat de repornire a economiei, continuare a reformelor structurale și menținerea angajamentelor față de partenerii internaționali. Concordia transmite, printr-un comunicat, că o criză politică prelungită poate costa România peste 100 de miliarde de lei în cinci ani, prin
MADR: Eveniment dedicat valorilor autentice ale satului românesc, în perioada 6-8 mai 2026
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), alături de Cooperativa Agricolă Caprirom Sud-Muntenia, organizează, în perioada 6-8 mai 2026, un eveniment dedicat valorilor autentice ale satului românesc. 'Timp de trei zile, curtea ministerului devine un spațiu al diversității agroalimentare, unde fiecare produs spune o poveste - despre l
Compania Națională de Investiții Rutiere preia cinci proiecte noi de infrastructură rutieră
Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) preia patru proiecte de drumuri de mare viteză și noul pod peste Dunăre de la Giurgiu-Ruse, proiecte majore ce însumează aproximativ 300 de kilometri de autostradă și drumuri expres. Potrivit unui comunicat al CNIR, transferul acestor obiective strategice este în corelare cu prevederile OUG 55/2016 și
Negrescu: Deprecierea istorică a monedei naționale tinde să se accentueze; este momentul ca BNR să intervină
Deprecierea istorică a monedei naționale tinde să se accentueze și, dincolo de intervenția pe piața valutară, soluția de avarie ar putea fi creșterea dobânzilor pentru a tempera slăbirea leului, susține consultantul economic Adrian Negrescu. 'Deprecierea istorică a monedei naționale tinde să se accentueze și cred ca a venit momentul ca BNR să intervi
Ministerul Finanțelor a atras, marți, 60 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni
Ministerul Finanțelor a atras, marți, suma de 60 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni, când a împrumutat 628,7 milioane de lei, la o dobândă de 7,05% pe an, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark cu maturitatea reziduală la 63 luni. Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 94,4 milioa
Euro a atins un nou maxim istoric: 5,2180 lei
Moneda națională s-a depreciat marți, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,2180 lei, în creștere cu 1,82 bani (+0,35%) față de cotația precedentă, de 5,1998 lei, înregistrând un nou maxim istoric. De asemenea, leul a pierdut teren în fața dolarului american, care a
Două contestații, depuse la contractul pentru proiectarea și execuția tronsonului 4 al Autostrăzii A8
Concelex și Construcții Erbașu au depus contestații la contractul pentru proiectarea și execuția tronsonului 4 DN24 (Iași) - Vamă, Pod peste Prut la Ungheni al Autostrăzii A8 Târgu Neamț (Moțca) - Iași - Ungheni, informează, marți, Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR). 'CNIR a formulat către Consiliul Național pentru Soluț
Guvernul permite utilizarea terenurilor degradate pentru proiecte de energie regenerabilă
Executivul a aprobat modificări la Legea 268/2001, care permit valorificarea terenurilor agricole degradate ale statului pentru investiții în energie regenerabilă, prin proceduri simplificate și digitalizate, a anunțat marți Ministerul Agriculturii. Conform sursei citate, prin utilizarea terenurilor agricole degradate aflate în pro
Pistol (CNAIR): Prima galerie a tunelului Robești a fost străpunsă; progresul construcției se apropie de 32%
Tunelul Robești de pe Autostrada Sibiu -Pitești (A1) înregistrează un grad de execuție de aproape 32%, prima galerie a acestuia fiind străpunsă, a anunțat, marți, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Autostrada Sibiu-Pitești (A1): Prima galerie a tunelului Robe
Niculescu (ANRE): Consumatorii vor putea scrie review-uri despre serviciile furnizorilor de energie electrică și gaze naturale
Consumatorul final de energie va putea să posteze review-uri despre serviciile furnizorilor de energie electrică și de gaze naturale, pe modelul Booking, iar aceștia din urmă vor fi etichetați în funcție de numărul de plângeri pe care le înregistrează sau care sunt nerezolvate, a anunțat, marți, la un eveniment de specialitate, președintele Autorită







