ANSVSA: În perioada 13 iulie - 22 august nu s-au înregistrat episoade de toxiinfecţie alimentară pe litoral
Pe litoralul românesc nu s-au înregistrat suspiciuni sau episoade de toxiinfecţii alimentare care să pună în pericol sănătatea publică, în perioada 13 iulie - 22 august, în care au avut loc controale efectuate de reprezentanţii Autorităţii Naţionale Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (ANSVSA), se menţionează într-un comunicat remis luni de instituţie.
În cadrul Comandamentului Sezon Estival 2020, medicii veterinari din cadrul ANSVSA şi din cadrul Direcţiei Sanitare Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor (DSVSA) Constanţa au verificat, în perioada 13 iulie - 22 august, un număr de 1.341 de unităţi de alimentaţie publică, astfel: 117 baruri, 2 cafe-baruri, 18 snack-baruri, 42 braserii, 105 unităţi tip bufet, 8 bistro-uri, 163 de fast food-uri, 57 de rulote, o carmangerie, 464 restaurante, 21 de pizzerii, 3 pensiuni, un depozit, 7 cofetării/patiserii, 80 de laboratoare patiserie/cofetărie, 216 magazine alimentare, 4 supermarketuri, 12 tonete, un magazin de peşte, 5 autoutilitare, 8 gelaterii, 3 standuri cu produse alimentare şi 3 unităţi cu produse congelate, potrivit comunicatului ANSVSA.
Medicii veterinar au verificat modul în care operatorii din industria alimentară au respectat condiţiile sanitare veterinare şi pentru siguranţa alimentelor privind producerea, prelucrarea, depozitarea, transportul şi comercializarea produselor alimentare în unităţile de alimentaţie publică de pe litoral.
Principalele neconformităţi constatate au fost: manipularea necorespunzătoare a produselor alimentare şi depozitarea în condiţii necorespunzătoare a acestora, comercializarea directă către consumatorul final a produselor alimentare în spaţii neînregistrate sanitar-veterinar, nerespectarea condiţiilor de igienă în spaţiile unde se manipulează şi prelucrează alimente, ambalarea şi etichetarea necorespunzătoare a produselor alimentare, depozitarea materiilor prime sau semi-preparatelor în acelaşi spaţiu cu produsele finite care nu mai suferă un tratament termic, nerespectarea condiţiilor de depozitare şi păstrare a peştelui, ouălor şi cărnii de pasăre.
Reprezentanţii ANSVSA şi ai DSVSA Constanţa au aplicat 343 de sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 2.163.800 de lei, pentru abaterile de la legislaţia sanitară veterinară şi pentru siguranţa alimentelor.
De asemenea, au fost emise două ordonanţe de interzicere a activităţii şi 8 ordonanţe de suspendare a activităţii la unităţi de alimentaţie publică.
În perioada 13 iulie - 22 august au fost confiscate şi retrase de la vânzare peste 292 de kilograme de produse alimentare improprii consumului uman, produse care au fost dirijate către o unitate de neutralizare, se menţionează în comunicatul ANSVSA.
Au fost recepţionate şi soluţionate 3 apeluri realizate către linia telefonică dedicată, dintre care un singur apel a fost legat de sesizarea unei neconformităţi la o unitate de alimentaţie publică de pe litoral, restul sesizărilor făcând obiectul investigaţiilor a două unităţi de comercializare a alimentelor din municipiul Constanţa.
"Principalul obiectiv al acţiunilor întreprinse de inspectorii sanitari veterinari şi pentru siguranţa alimentelor care au activat în cadrul Comandamentului, respectiv protejarea sănătăţii publice a fost atins: nu s-au înregistrat suspiciuni sau episoade de toxiinfecţii alimentare care să pună în pericol sănătatea publică", se menţionează în comunicatul ANSVSA referitor la rezultatele activităţii Comandamentului Sezon Estival 2020, prezentate sâmbătă în prezenţa preşedintelui ANSVSA, Robert Chioveanu, şi a reprezentanţilor (DSVSA) Constanţa.
ANSVSA va sancţiona toţi operatorii economici care nu respectă normele privind prevenţia apariţiei riscului şi a pericolelor privind siguranţa alimentară, se precizează în comunicat.
Pe de altă parte, pentru asigurarea respectării măsurilor privind prevenirea transmiterii virusului SARS CoV-2 au fost constituite echipe mixte ale ANSVSA şi DSVSA Constanţa împreună cu reprezentanţi din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Constanţa, Direcţiei de Sănătate Publică Constanţa şi ai Comisariatului Judeţean pentru Protecţia Consumatorului.
Aceste echipe mixte au desfăşurat acţiuni de control la fiecare final de săptămână, respectiv în zilele de vineri şi sâmbătă, care au vizat în special zone şi obiective unde în mod curent se produc aglomerări de persoane. Controalele au vizat atât respectarea normelor şi cerinţele de igienă alimentară, cât şi a celor privind distanţarea fizică a clienţilor aflaţi la terase şi în alte unităţi de alimentaţie publică, a purtării măştilor de protecţie pentru personalul angajat şi realizarea de dezinfecţii şi igienizări cu substanţe virucide care să asigure atât dezinfectarea mâinilor clienţilor, dar şi a echipamentelor care sunt în unitatea respectivă.
DSVSA Constanţa va continua să pună la dispoziţia celor interesaţi numărul de telefon 0786.577.007, unde se pot face sesizări, sau se pot obţine informaţii referitoare la diferite aspecte din domeniul siguranţei alimentelor, conform comunicatului ANSVSA
Numărul de telefon al liniei ANSVSA dedicate domeniului siguranţei alimentelor, 0.800.826.787, poate fi apelat gratuit, din orice reţea de telefonie, pentru sesizarea neregulilor din domeniu. AGERPRES/(AS - autor: George Coman; editor: Andreea Marinescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Luca Niculescu: România a închis 24 dintre cele 25 de comitete din procesul de aderare la OCDE
România a închis 24 dintre cele 25 de comitete din procesul de aderare la OCDE și se află pe primul loc între statele care au început negocierile în 2022 - 2023, apropiindu-se de etapa finală a aderării, a declarat marți secretarul de stat în Ministerul Afacerilor Externe, Luca Niculescu, coordonator național pentru aderare.
România are nevoie urgentă de un guvern pentru a menține credibilitatea finanțelor publice, susține președintele AHK România
Formarea rapidă a unui guvern este esențială pentru păstrarea credibilității financiare a României și evitarea unor efecte negative în lanț asupra cursului valutar, dobânzilor și inflației, susține președintele AHK România, Volker Raffel. 'Dacă România merită sau nu să adere la OCDE este o decizie a OCDE și nu voi comenta aces
Nazare: România intră într-o perioadă de interimat guvernamental, fără să își permită însă un interimat economic
Stabilitatea economică a României și menținerea ratingului de țară sunt prioritare după votul de marți al moțiunii iar România intră într-o perioadă de interimat guvernamental, fără să își permită însă un interimat economic, susține ministrul interimar al Finanțelor, Alexandru Nazare. 'Stabilitatea economică a
Platforma europeană de social media eYou se lansează public cu 50.000 de utilizatori
Platforma europeană de social media eYou, care verifică în timp real veridicitatea postărilor, a fost lansată oficial marți pentru public. Potrivit unui comunicat transmis AGERPRES, platforma cu cei doi co-fondatori stabiliți în România a ajuns la 50.000 de utilizatori înregistrați încă din perioada de pre-lansare.
Concordia cere formarea urgentă a unui nou Guvern cu mandat de reducere a risipei și relansare economică
Confederația Patronală Concordia cere formarea urgentă a unui nou Guvern cu mandat de repornire a economiei, continuare a reformelor structurale și menținerea angajamentelor față de partenerii internaționali. Concordia transmite, printr-un comunicat, că o criză politică prelungită poate costa România peste 100 de miliarde de lei în cinci ani, prin
MADR: Eveniment dedicat valorilor autentice ale satului românesc, în perioada 6-8 mai 2026
Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR), alături de Cooperativa Agricolă Caprirom Sud-Muntenia, organizează, în perioada 6-8 mai 2026, un eveniment dedicat valorilor autentice ale satului românesc. 'Timp de trei zile, curtea ministerului devine un spațiu al diversității agroalimentare, unde fiecare produs spune o poveste - despre l
Compania Națională de Investiții Rutiere preia cinci proiecte noi de infrastructură rutieră
Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) preia patru proiecte de drumuri de mare viteză și noul pod peste Dunăre de la Giurgiu-Ruse, proiecte majore ce însumează aproximativ 300 de kilometri de autostradă și drumuri expres. Potrivit unui comunicat al CNIR, transferul acestor obiective strategice este în corelare cu prevederile OUG 55/2016 și
Negrescu: Deprecierea istorică a monedei naționale tinde să se accentueze; este momentul ca BNR să intervină
Deprecierea istorică a monedei naționale tinde să se accentueze și, dincolo de intervenția pe piața valutară, soluția de avarie ar putea fi creșterea dobânzilor pentru a tempera slăbirea leului, susține consultantul economic Adrian Negrescu. 'Deprecierea istorică a monedei naționale tinde să se accentueze și cred ca a venit momentul ca BNR să intervi
Ministerul Finanțelor a atras, marți, 60 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni
Ministerul Finanțelor a atras, marți, suma de 60 de milioane de lei de la bănci, suplimentar la licitația de luni, când a împrumutat 628,7 milioane de lei, la o dobândă de 7,05% pe an, printr-o emisiune de obligațiuni de stat de tip benchmark cu maturitatea reziduală la 63 luni. Valoarea nominală a emisiunii suplimentare a fost de 94,4 milioa
Euro a atins un nou maxim istoric: 5,2180 lei
Moneda națională s-a depreciat marți, în raport cu euro, care a fost calculat de Banca Națională a României (BNR) la 5,2180 lei, în creștere cu 1,82 bani (+0,35%) față de cotația precedentă, de 5,1998 lei, înregistrând un nou maxim istoric. De asemenea, leul a pierdut teren în fața dolarului american, care a
Două contestații, depuse la contractul pentru proiectarea și execuția tronsonului 4 al Autostrăzii A8
Concelex și Construcții Erbașu au depus contestații la contractul pentru proiectarea și execuția tronsonului 4 DN24 (Iași) - Vamă, Pod peste Prut la Ungheni al Autostrăzii A8 Târgu Neamț (Moțca) - Iași - Ungheni, informează, marți, Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR). 'CNIR a formulat către Consiliul Național pentru Soluț
Guvernul permite utilizarea terenurilor degradate pentru proiecte de energie regenerabilă
Executivul a aprobat modificări la Legea 268/2001, care permit valorificarea terenurilor agricole degradate ale statului pentru investiții în energie regenerabilă, prin proceduri simplificate și digitalizate, a anunțat marți Ministerul Agriculturii. Conform sursei citate, prin utilizarea terenurilor agricole degradate aflate în pro
Pistol (CNAIR): Prima galerie a tunelului Robești a fost străpunsă; progresul construcției se apropie de 32%
Tunelul Robești de pe Autostrada Sibiu -Pitești (A1) înregistrează un grad de execuție de aproape 32%, prima galerie a acestuia fiind străpunsă, a anunțat, marți, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Autostrada Sibiu-Pitești (A1): Prima galerie a tunelului Robe
Niculescu (ANRE): Consumatorii vor putea scrie review-uri despre serviciile furnizorilor de energie electrică și gaze naturale
Consumatorul final de energie va putea să posteze review-uri despre serviciile furnizorilor de energie electrică și de gaze naturale, pe modelul Booking, iar aceștia din urmă vor fi etichetați în funcție de numărul de plângeri pe care le înregistrează sau care sunt nerezolvate, a anunțat, marți, la un eveniment de specialitate, președintele Autorită
Cristian Bușoi: Pe zona de prosumatori e nevoie de o reglementare mai durabilă în care să avem grijă de tot ecosistemul
Numărul de prosumatori a crescut exponențial în România, după invazia Rusiei în Ucraina, dar pe această zonă e nevoie de o reglementare mai durabilă în care să avem grijă de tot ecosistemul, a declarat, marți, la un eveniment de specialitate, Cristian Bușoi, secretar de stat în Ministerul Energiei. 'Într






