logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

CFR Călători lansează pe 12 iunie programul estival Trenurile Soarelui

Imagine din galeria Agerpres

CFR Călători începe, din 12 iunie, programul estival de transport Trenurile Soarelui 2020, care continuă până la data de 6 septembrie 2020, conform unui comunicat al societăţii remis, miercuri, AGERPRES.

"Pentru a permite asigurarea legăturii între principalele oraşe ale ţării şi litoralul românesc, pe perioada sezonului estival, CFR Călători a adoptat un program variat care constă fie în prelungirea circulaţiei unor trenuri care aveau ca destinaţie finală Bucureşti Nord spre Mangalia, fie prin introducerea de trenuri ce au ca destinaţie exclusivă litoralul Mării Negre", se menţionează în comunicat.

Astfel, prima parte a programului debutează din data de 12 iunie 2020, prin prelungirea circulaţiei următoarelor trenuri la /de la Mangalia, până la data de 25/26 iunie 2020: Trenurile IR 1642/IR 1641 Baia Mare - Bucureşti Nord şi retur vor circula până la / de la Mangalia ca trenuri IR 1942/ IR 1941, cu grupă de vagoane de la / până la Cluj Napoca IR 1638/IR 1639 şi pentru Bistriţa Nord IR 1648; trenurile IR 1862/IR 1861 Iaşi - Bucureşti Nord şi retur vor circula până la/de la Mangalia ca trenuri IR 1964/ IR 1963, cu grupă de vagoane de la/până la Suceava IR 1756/ IR 1757; trenurile IR 1695/IR 1696 Timişoara Nord - Bucureşti Nord şi retur vor circula până la / de la Mangalia ca trenuri IR 1996/IR 1995, cu grupă de vagoane de la/până la Reşiţa R 9172/ R 9161; trenurile IR 1742/ IR 1741 Satu Mare - Bucureşti Nord şi retur vor circula până la / de la Mangalia ca trenuri IR 1946/ IR 1945.

De asemenea, revine în circulaţie şi în acest sezon, din 12 iunie, "Trenul Tineretului" IR 1924 / IR 1923 pe ruta Sibiu - Bucureşti Nord - Mangalia şi retur.

Începând cu data de 26/27 iunie 2020, se introduc în circulaţie trenuri special dedicate asigurării legăturii cu litoralul dinspre Timişoara Nord, Arad, Deva, Craiova, Sibiu, Satu Mare, Baia Mare, Oradea, Cluj Napoca, Braşov, Târgu Mureş, Iaşi, Suceava, Galaţi, iar trenurile menţionate anterior vor reveni la mersul iniţial.

Legătura directă Arad - Mangalia şi retur va fi realizată de trenurile IR 1922/IR 1921 pe întreaga durată a programului estival, iar legătura directă între Capitală - Mangalia şi staţiunile de pe litoral va fi realizată cu trenurile IR 1983/ IR 1984 în perioada 27 iunie - 6 septembrie.

Totodată, va creşte frecvenţa trenurilor între Constanţa şi Mangalia pentru a fi deservite toate staţiunile de pe litoral.

Trenurile de lung parcurs au în compunere vagoane de dormit şi cuşetă.

Pentru accesul turiştilor în Delta Dunării, din 13 iunie 2020, trenurile IR 1589/ IR 1588 vor asigura zilnic, pe întreaga durată a sezonului, legătura directă Bucureşti Nord - Tulcea Oraş şi retur. De asemenea, în fiecare zi, 4 trenuri (2 tur/2 retur) vor continua să circule între Medgidia şi Tulcea.

Tariful pentru o călătorie Bucureşti - Constanţa este de 59,6 lei la tren IR, clasa a 2-a. Dacă se achiziţionează un bilet dus-întors pasagerul beneficiază de 10% reducere. De asemenea, pentru cumpărarea biletelor în avans reducerea este de până la 15% din tariful de transport.

Studenţii şi elevii beneficiază de gratuitate la călătoria la vagon clasa a 2-a.

"Recomandăm cumpărarea ONLINE a biletelor de tren pentru a evita manipularea banilor în numerar. Este indicată efectuarea plăţii la ghişeu cu card bancar sau telefon în punctele de vânzare unde este posibil acest lucru şi respectarea distanţei între călători la ghişeele caselor de bilete/ birouri de informaţii. Biletele pot fi achiziţionate cu o anticipaţie de 20 zile", se precizează în comunicat.

Societatea de Transport Feroviar de Călători CFR Călători este operatorul naţional feroviar de pasageri care efectuează transportul public de călători pe calea ferată. AGERPRES/(AS-autor: Nicoleta Gherasi, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 43

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 02-05-2026 13:49

STB a declanșat o anchetă internă după accidentul rutier de la Piața Sudului

Societatea de Transport București (STB) a decis să declanșeze o anchetă internă, în urma evenimentului de circulație produs în dimineața zilei de 2 mai, în intersecția de la Piața Sudului, în care a

Economic Intern 02-05-2026 10:38

CNPP: 11.928 de beneficiari de pensii de serviciu, în martie 2026

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în martie 2026, de 11.928 de persoane, cu 30 persoane mai multe comparativ cu luna anterioară, din care 7.878 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS (contributivitate), conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP). Cei mai mulți pensionari ca

Economic Intern 02-05-2026 10:02

INS: importurile de cărbune ale României s-au majorat cu peste 430% în primele două luni

Producția de cărbune a României a totalizat în primele două luni ale acestui an 244.400 tone echivalent petrol (tep), fiind cu 26,1% mai mică (minus 86.400 tep) față de cea din perioada similară a anului anterior, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Importurile de cărbune au fost, în ianuarie-februarie 202

Economic Intern 01-05-2026 19:00

UPDATE Pîslaru: Decizie finală pe cererea de plată nr 3 din PNRR; am recuperat 350,7 milioane euro din banii suspendați

România a recuperat aproape 351 milioane de euro din sumele inițial suspendate aferente cererii de plată nr. 3 din PNRR, însă pierde circa 459 milioane de euro din cauza reformelor întârziate, incomplete sau făcute prost în anii trecuți, a anunțat, vineri, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, pe

Economic Intern 01-05-2026 16:10

1 Mai/ Pîslaru: Munca trebuie respectată și nicio muncă cinstită nu este o rușine

Munca trebuie respectată, iar pentru asta statul are obligația să stabilească reguli corecte, să asigure condiții decente, salarii echitabile și un sistem care îi protejează pe cei vulnerabili fără să îi descurajeze pe cei activi, a transmis, vineri, ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, pe pa

Economic Intern 01-05-2026 15:58

ONRC: 5.424 de firme și-au suspendat activitatea în primele trei luni din 2026

Numărul firmelor care și-au suspendat activitatea în primele trei luni din 2026 a fost de 5.424, în creștere cu 7,88% comparativ cu perioada similară din anul anterior, conform datelor publicate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC). Cele mai multe companii care și-au suspendat activitatea au fost din București, resp

Economic Intern 01-05-2026 15:09

Aliyev (Socar): Compania dispune de stocuri adecvate de carburanți; nu există indicii privind eventuale disfuncționalități în aprovizionare

Stațiile Socar sunt aprovizionate în condiții normale de operare, compania dispune de stocuri adecvate de carburanți, aliniate cererii din piață, și nu există indicii privind eventuale disfuncționalități în aprovizionare, potrivit directorului general al Socar Petroleum, Ramin Aliyev. ''Socar are în prezent o rețea de

Economic Intern 01-05-2026 14:38

OMV Petrom: În unele benzinării pot apărea situații de indisponibilitate a produsului; stațiile sunt realimentate rapid

Unele benzinării se pot confrunta cu situații de indisponibilitate a carburanților, din cauza cererii, dar acestea sunt situații punctuale și de scurtă durată, stațiile fiind realimentate rapid, potrivit reprezentanților OMV Petrom. ''În unele stații pot apărea temporar situații de indisponibilitate a produsului. Acestea sunt efe

Economic Intern 01-05-2026 13:34

Arieratele bugetului general consolidat au crescut cu aproape 2%, în martie 2026

Arieratele bugetului general consolidat au crescut cu 1,99%, în martie 2026, până la 706 milioane de lei, de la 692,2 milioane de lei, în luna precedentă, conform datelor publicate pe site-ul Ministerului Finanțelor (MF), consultate de AGERPRES. Arieratele

Economic Intern 01-05-2026 12:23

VIDEO Miruță: Am găsit în curtea Ministerului Transporturilor 21 de trenuri noi-nouțe,care zac de luni bune spre a fi decolorate de soare

Reprezentanții producătorului polonez de material rulant PESA și cei ai structurilor responsabile din domeniul feroviar au fost invitați, miercuri, la o discuție, după ce ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, ''a găsit în curtea ministerului 21 de trenuri noi-nouțe, moderne, care zac de luni bune spre a fi decolorate de soare''.

Economic Intern 01-05-2026 11:31

Pistol (CNAIR): Am semnat, alături de antreprenorul român Spedition UMB, contractele pentru tronsonul A7 Pașcani - Suceava

Directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, a anunțat, vineri, semnarea contractelor pentru tronsonul A7 Pașcani - Suceava, respectiv 62 de noi kilometri de autostradă. ''Am semnat, alături de antreprenorul român Spedition UMB, contractele pentru tronsonul A7 Pașca

Economic Intern 01-05-2026 10:19

Darău: Era nevoie ca de aer de un reset la conducerea ADR și de o accelerare reală și funcțională a transformării digitale în România

Ministrul Economiei, Irineu Darău, a anunțat, vineri, că președintele Autorității pentru Digitalizarea României (ADR), Dragoș-Cristian Vlad, a fost demis, întrucât nu se mai putea continua ''cu frâna de mână trasă în digitalizarea României''. ''În sfârșit: RESET la A

Economic Intern 30-04-2026 22:08

Bursa de la Bucuresti a închis pe roșu ședința de joi; scăderi de până la 1,49% pe indicii bursieri

Bursa de Valori București a închis în scădere pe aproape toți indicii ultima ședință de tranzacționare a săptămânii, iar valoarea totală a tranzacțiilor a ajuns la 108,86 milioane lei (21,17 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe

Economic Intern 30-04-2026 21:04

Chiriac (CONAF): Economia este mai mult decât un tabel cu indicatori, este respirația unei țări

Economia este mai mult decât un tabel cu indicatori, este respirația unei țări, iar atunci când această respirație devine greoaie, statul are datoria să nu mai complice drumul celor care produc, investesc și țin România în picioare, susține președinta Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), Cristina Chiriac.

Economic Intern 30-04-2026 17:54

Experți din domeniul securității cibernetice, din peste 40 de organizații, au participat la a 2-a ediție a exercițiului cibernetic 'Resilient Trident'

Experți din domeniul securității cibernetice din peste 40 de organizații publice și private au participat la a doua ediție a exercițiului cibernetic 'Resilient Trident', care s-a desfășurat la București, în perioada 27-28 aprilie. Conform unui comunicat al Directoratului Național de Securitatea cibernetică, exercițiul, organizat