logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Deloitte: Depunerea declaraţiei rectificative se poate traduce şi în costuri de conformare mai mari pentru contribuabil

Imagine din galeria Agerpres

Depunerea declaraţiei rectificative este o opţiune, însă aceasta se poate traduce şi în costuri de conformare mai mari pentru contribuabil sau în aglomerarea sistemului de depunere online a declaraţiilor unice cât mai aproape de termenul legal, potrivit consultanţilor Deloitte.

Simona Badoiu, Manager, şi Radu Derscariu, Director, Global Employer Services, Deloitte România explică, într-un material remis vineri AGERPRES, că în contextul pandemiei COVID-19, autorităţile române au acordat o serie de facilităţi la plata taxelor, atât pentru persoanele fizice, cât şi pentru firme. Printre acestea se numără şi amânarea depunerii declaraţiei unice şi, implicit, a plăţii taxelor datorate de către contribuabilii care au obţinut, în 2019, venituri extra-salariale.

În aceste condiţii, cei care au depus declaraţia unică privind venitul realizat în anul 2019 până la introducerea noilor prevederi vor putea accesa bonificaţiile, dacă respectă condiţiile de acordare, prin completarea unei declaraţii rectificative.

"Declaraţia unică a fost introdusă în anul 2018 şi este obligatorie pentru persoanele fizice care obţin venituri, de regulă, extra-salariale, din România şi/sau din străinătate, cum ar fi venituri din investiţii, chirii, activităţi independente, drepturi de proprietare intelectuală, activităţi agricole etc. Anul acesta, termenul iniţial de depunere a declaraţiei a fost 15 martie 2020. Acesta a fost prelungit, în prima fază, până la 25 mai şi, recent, până la 30 iunie. Reamintim faptul că o situaţie similară a existat şi anul trecut. Or asta ne spune că, în practică, putem avea un număr de persoane care vor depune declaraţii rectificative (din varii motive, de la accesarea bonificaţiilor până la nevoia de accesare de credit fiscal acolo unde au plătit impozite şi în străinătate). Depunerea declaraţiei rectificative este, desigur, o opţiune, însă aceasta se poate traduce şi în costuri de conformare mai mari pentru contribuabil sau în aglomerarea sistemului de depunere online a declaraţiilor unice cât mai aproape de termenul legal", precizează consultanţii Deloitte.

Totodată, în urma depunerii declaraţiilor rectificative rezultă sume pe care persoana fizică trebuie să le recupereze, fie prin compensare, fie prin restituire, cea din urmă fiind o procedură încă greoaie şi consumatoare de timp.

"În linii mari, însă, atât prelungirea termenelor de declarare şi plată a obligaţiilor fiscale, cât şi acordarea de bonificaţii sunt binevenite pentru contribuabili, dar acestea trebuie să fie implementate corect în practică, în special în sistemul informatic al ANAF. Pentru 2018, anul în care s-au mai acordat bonificaţii pentru contribuabili la depunerea declaraţiei unice, acestea au fost înregistrate în sistemul informatic al ANAF ca datorii, pentru care s-au emis somaţii sau decizii de calcul accesorii, deşi sumele respective nu erau datorate conform legii", subliniază sursa citată.

În aceste condiţii, consultanţii afirmă că este necesară o permanentizare a unei proceduri predictibile de conformare, cu introducerea unor termene-limită standard (fie 25 mai, fie 15 martie), faţă de care stimularea conformării să se continue o perioadă prin bonificaţii (corelate cu încasarea mai rapidă a impozitelor). Totodată, să se poată conta pe termene extinse de declarare şi de plată (fie unul sau două, dar cunoscute cu suficient timp în avans) iar modelul de declaraţie să fie actualizat până cel mai târziu la finalul lunii decembrie, astfel încât contribuabilii să poată începe declararea (şi plata impozitelor) cât mai devreme. În plus, actualizarea sistemului informatic cu noua declaraţie ar trebui să fie disponibilă la data de 1 ianuarie a fiecărui an, pentru a permite o dispersie cât mai mare precizează reprezentanţii companiei Deloitte.

Ordonanţa de Urgenţă nr. 69/2020, adoptată recent, prevede prelungirea termenului de depunere a declaraţiei unice de către persoanele fizice pentru anul 2019, de la 25 mai, la 30 iunie 2020. În al doilea rând, actul normativ stabileşte nivelul şi condiţiile de acordare a bonificaţiilor pentru persoanele care îşi îndeplinesc la timp obligaţiile fiscale declarative şi de plată aferente anului 2019.

Astfel, se acordă o bonificaţie de 5% din valoarea impozitului şi a altor contribuţii aferente anului 2019, dacă acestea sunt stinse integral - prin plată sau compensare - până la data de 30 iunie 2020. În plus, se acordă o bonificaţie suplimentară de 5%, dacă declaraţia unică este depusă prin mijloace electronice până la aceeaşi dată. Aceasta din urmă se acordă doar dacă este îndeplinită şi condiţia privind plata taxelor. Practic, dacă obligaţiile fiscale sunt stinse în termenul prevăzut, însă declaraţia unică nu este depusă prin mijloace electronice, contribuabilul beneficiază doar de bonificaţia de 5%, pentru plata taxelor în termenul prevăzut, explică consultanţii.

Totodată, OUG 69/2020 reglementează şi faptul că, începând cu anul 2021, contribuabilii vor putea beneficia de bonificaţii de maximum 10% din valoarea impozitului pe venit anual şi a altor contribuţii anuale - detaliile cu privire la nivelul bonificaţiei, condiţiile care trebuie îndeplinite şi procedura de acordare urmând a fi publicate. AGERPRES/(AS - autor: Andreea Marinescu, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 113

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 02-05-2026 13:49

STB a declanșat o anchetă internă după accidentul rutier de la Piața Sudului

Societatea de Transport București (STB) a decis să declanșeze o anchetă internă, în urma evenimentului de circulație produs în dimineața zilei de 2 mai, în intersecția de la Piața Sudului, în care a

Economic Intern 02-05-2026 10:38

CNPP: 11.928 de beneficiari de pensii de serviciu, în martie 2026

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în martie 2026, de 11.928 de persoane, cu 30 persoane mai multe comparativ cu luna anterioară, din care 7.878 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS (contributivitate), conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP). Cei mai mulți pensionari ca

Economic Intern 02-05-2026 10:02

INS: importurile de cărbune ale României s-au majorat cu peste 430% în primele două luni

Producția de cărbune a României a totalizat în primele două luni ale acestui an 244.400 tone echivalent petrol (tep), fiind cu 26,1% mai mică (minus 86.400 tep) față de cea din perioada similară a anului anterior, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Importurile de cărbune au fost, în ianuarie-februarie 202

Economic Intern 01-05-2026 19:00

UPDATE Pîslaru: Decizie finală pe cererea de plată nr 3 din PNRR; am recuperat 350,7 milioane euro din banii suspendați

România a recuperat aproape 351 milioane de euro din sumele inițial suspendate aferente cererii de plată nr. 3 din PNRR, însă pierde circa 459 milioane de euro din cauza reformelor întârziate, incomplete sau făcute prost în anii trecuți, a anunțat, vineri, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, pe

Economic Intern 01-05-2026 16:10

1 Mai/ Pîslaru: Munca trebuie respectată și nicio muncă cinstită nu este o rușine

Munca trebuie respectată, iar pentru asta statul are obligația să stabilească reguli corecte, să asigure condiții decente, salarii echitabile și un sistem care îi protejează pe cei vulnerabili fără să îi descurajeze pe cei activi, a transmis, vineri, ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru, pe pa

Economic Intern 01-05-2026 15:58

ONRC: 5.424 de firme și-au suspendat activitatea în primele trei luni din 2026

Numărul firmelor care și-au suspendat activitatea în primele trei luni din 2026 a fost de 5.424, în creștere cu 7,88% comparativ cu perioada similară din anul anterior, conform datelor publicate de Oficiul Național al Registrului Comerțului (ONRC). Cele mai multe companii care și-au suspendat activitatea au fost din București, resp

Economic Intern 01-05-2026 15:09

Aliyev (Socar): Compania dispune de stocuri adecvate de carburanți; nu există indicii privind eventuale disfuncționalități în aprovizionare

Stațiile Socar sunt aprovizionate în condiții normale de operare, compania dispune de stocuri adecvate de carburanți, aliniate cererii din piață, și nu există indicii privind eventuale disfuncționalități în aprovizionare, potrivit directorului general al Socar Petroleum, Ramin Aliyev. ''Socar are în prezent o rețea de

Economic Intern 01-05-2026 14:38

OMV Petrom: În unele benzinării pot apărea situații de indisponibilitate a produsului; stațiile sunt realimentate rapid

Unele benzinării se pot confrunta cu situații de indisponibilitate a carburanților, din cauza cererii, dar acestea sunt situații punctuale și de scurtă durată, stațiile fiind realimentate rapid, potrivit reprezentanților OMV Petrom. ''În unele stații pot apărea temporar situații de indisponibilitate a produsului. Acestea sunt efe

Economic Intern 01-05-2026 13:34

Arieratele bugetului general consolidat au crescut cu aproape 2%, în martie 2026

Arieratele bugetului general consolidat au crescut cu 1,99%, în martie 2026, până la 706 milioane de lei, de la 692,2 milioane de lei, în luna precedentă, conform datelor publicate pe site-ul Ministerului Finanțelor (MF), consultate de AGERPRES. Arieratele

Economic Intern 01-05-2026 12:23

VIDEO Miruță: Am găsit în curtea Ministerului Transporturilor 21 de trenuri noi-nouțe,care zac de luni bune spre a fi decolorate de soare

Reprezentanții producătorului polonez de material rulant PESA și cei ai structurilor responsabile din domeniul feroviar au fost invitați, miercuri, la o discuție, după ce ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, ''a găsit în curtea ministerului 21 de trenuri noi-nouțe, moderne, care zac de luni bune spre a fi decolorate de soare''.

Economic Intern 01-05-2026 11:31

Pistol (CNAIR): Am semnat, alături de antreprenorul român Spedition UMB, contractele pentru tronsonul A7 Pașcani - Suceava

Directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol, a anunțat, vineri, semnarea contractelor pentru tronsonul A7 Pașcani - Suceava, respectiv 62 de noi kilometri de autostradă. ''Am semnat, alături de antreprenorul român Spedition UMB, contractele pentru tronsonul A7 Pașca

Economic Intern 01-05-2026 10:19

Darău: Era nevoie ca de aer de un reset la conducerea ADR și de o accelerare reală și funcțională a transformării digitale în România

Ministrul Economiei, Irineu Darău, a anunțat, vineri, că președintele Autorității pentru Digitalizarea României (ADR), Dragoș-Cristian Vlad, a fost demis, întrucât nu se mai putea continua ''cu frâna de mână trasă în digitalizarea României''. ''În sfârșit: RESET la A

Economic Intern 30-04-2026 22:08

Bursa de la Bucuresti a închis pe roșu ședința de joi; scăderi de până la 1,49% pe indicii bursieri

Bursa de Valori București a închis în scădere pe aproape toți indicii ultima ședință de tranzacționare a săptămânii, iar valoarea totală a tranzacțiilor a ajuns la 108,86 milioane lei (21,17 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe

Economic Intern 30-04-2026 21:04

Chiriac (CONAF): Economia este mai mult decât un tabel cu indicatori, este respirația unei țări

Economia este mai mult decât un tabel cu indicatori, este respirația unei țări, iar atunci când această respirație devine greoaie, statul are datoria să nu mai complice drumul celor care produc, investesc și țin România în picioare, susține președinta Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF), Cristina Chiriac.

Economic Intern 30-04-2026 17:54

Experți din domeniul securității cibernetice, din peste 40 de organizații, au participat la a 2-a ediție a exercițiului cibernetic 'Resilient Trident'

Experți din domeniul securității cibernetice din peste 40 de organizații publice și private au participat la a doua ediție a exercițiului cibernetic 'Resilient Trident', care s-a desfășurat la București, în perioada 27-28 aprilie. Conform unui comunicat al Directoratului Național de Securitatea cibernetică, exercițiul, organizat