Afacerile în comerţul cu amănuntul au crescut cu 9,4% în primele trei luni
Volumul cifrei de afaceri pentru comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete) a crescut în primele trei luni ale acestui an, comparativ cu perioada similară a anului trecut, atât ca serie brută cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 9,4%, respectiv cu 7,5%, informează Institutul Naţional de Statistică (INS).
Astfel, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în perioada 1 ianuarie -31 martie 2020, comparativ cu perioada similară din 2019 a înregistrat o creştere cu 9,4% datorită creşterii vânzărilor de produse alimentare, băuturi şi tutun (+14,6%), vânzărilor de produse nealimentare (+7,5%) şi comerţului cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+3,7%).
Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în perioada 1 ianuarie -31 martie 2020, comparativ cu perioada similară din 2019, a înregistrat o creştere cu 7,5% datorită creşterii vânzărilor de produse alimentare, băuturi şi tutun (+12,5%), vânzărilor de produse nealimentare (+5,7%) şi comerţului cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+2,4%).
De asemenea, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna martie 2020, comparativ cu luna precedentă, a crescut pe ansamblu cu 5,0% datorită creşterilor înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+12,3%) şi la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (+1,9%).
Scăderi s-au înregistrat la vânzările de produse nealimentare (-0,6%).
Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna martie 2020, comparativ cu luna precedentă a scăzut pe ansamblu cu 3,6% ca urmare a scăderilor înregistrate la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (-11,5%) şi la vânzările de produse nealimentare (-6,7%).
Vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun au crescut cu 2,6%.
Totodată, volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie brută, în luna martie 2020, comparativ cu luna martie 2019 a înregistrat o creştere cu 3,9% datorită creşterilor înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+17,4%).
Scăderi s-au înregistrat la comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate (-8,3%) şi la vânzările de produse nealimentare (-1,6%).
Volumul cifrei de afaceri din comerţul cu amănuntul (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna martie 2020, comparativ cu luna martie 2019 a înregistrat o creştere cu 4,1% datorită creşterilor înregistrate la vânzările de produse alimentare, băuturi şi tutun (+15,1%).
Vânzările de produse nealimentare au rămas la acelaşi nivel. Comerţul cu amănuntul al carburanţilor pentru autovehicule în magazine specializate a scăzut cu 8,8%.
INS menţionează că informaţiile din acest comunicat de presă (martie 2020) surprind impactul crizei COVID-19 şi al măsurilor luate de autorităţi ca urmare a decretării stării de urgenţă pe teritoriul României începând cu 16 martie 2020.
"Institutul Naţional de Statistică înţelege greutăţile cu care se confruntă respondenţii noştri în această perioadă şi suntem conştienţi că este posibil ca răspunsurile la cercetările statistice să nu fie în prezent o prioritate. Cu toate acestea, prin colectarea informaţiilor statistice, vom putea monitoriza şi informa toţi utilizatorii noştri cu privire la efectele COVID-19 asupra economiei şi societăţii noastre. Apreciem sprijinul continuu al respondenţilor noştri la cercetările statistice derulate de Institutul Naţional de Statistică şi înţelegem dificultăţile cu care se confruntă toţi furnizorii de date statistice", se mai spune în comunicat. AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
BRD va contesta decizia Consiliului Concurenței privind ROBOR
BRD-Groupe Societe Generale SA respinge ferm decizia Consiliului Concurenței de a amenda zece bănci în cadrul procedurii de stabilire a ROBOR și avertizează că va utiliza toate căile legale disponibile pentru a contesta această decizie, se arată într-un comunicat transmis AGERPRES. 'BRD a luat cunoștință de anunțul public al Consiliului Concure
Consiliul Concurenței a amendat 10 bănci cu 3,73 miliarde de lei pentru comportamentul lor în perioada fixingului ROBOR
Consiliul Concurenței a sancționat 10 bănci cu amenzi în valoare totală de 3,73 miliarde lei pentru încălcarea normelor de concurență, respectiv legea concurenței și Tratatul privind Funcționarea Uniunii Europene, prin coordonarea comportamentului în cadrul procedurii de stabilire a ROBOR. ''Decizia noastră nu a vizat
Tanczos Barna: 671.334 de cereri de plată au fost depuse pentru subvențiile APIA aferente anului 2026
Ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna, a anunțat sâmbătă încheierea cu succes a campaniei de depunere a cererilor de plată pentru subvențiile APIA aferente anului 2026. ''Una dintre principalele priorități ale mandatului meu de ministru interimar a fost finalizarea în bune condiții a
Bursa de la București a pierdut în această săptămână aproape 2,5 miliarde de lei la capitalizare
Bursa de Valori București (BVB) a pierdut în această săptămână aproape 2,46 miliarde de lei la capitalizare, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a înregistrat un declin de peste 41 milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. În săptămâna 1 - 5 iunie au avut loc doar
Chisăliță (AEI): Indiferența privind motorina care ajunge în România este o formă de complicitate prin inacțiune
România nu își poate permite să ignore riscurile ridicate de atacurile cu drone marine ale Ucrainei asupra navelor și infrastructurii rusești din Marea Neagră, care sunt parte a unui război în care energia, transportul maritim și exporturile de petrol rusesc au devenit arme economice la fel de importante ca rachetele și tancurile rușilor, arată o an
Report de peste 5,62 milioane de euro la Loto 6/49 și de 1,28 milioane de euro la Noroc, la tragerea de duminică
Categoria I a jocului Loto 6/49 înregistrează un report de peste 29,57 milioane de lei (5,62 milioane de euro), în timp ce la Noroc depășește 6,78 milioane de lei (peste 1,28 milioane de euro), informează Loteria Română. Duminică, 7 Iunie , vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc
Dronă explodată la Constanța/ KMG International (Rompetrol) reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni
KMG International reafirmă respectarea deplină a regimurilor internaționale de sancțiuni și precizează, într-un comunicat transmis sâmbătă, că atât vasul Safeen Elona, cât și proprietarul și operatorii acestuia nu figurează pe liste de sancțiuni internaționale emise și aplicabile în UE, SUA (OFAC), Marea Britanie sau Elveția.
Chisăliță (AEI): Nu există un comandament unic pentru apărarea infrastructurilor energetice
Securitatea platformelor offshore și a viitoarelor instalații strategice din Marea Neagră este asigurată teoretic indirect printr-un ansamblu de instituții, fără să existe o structură unică responsabilă exclusiv pentru protecția acestora, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză transmisă, sâmbătă, AGERP
Petrescu: România are oportunitatea de a transforma piețele de capital, pensiile private, asigurările în piloni ai finanțării economiei reale
România are astăzi o oportunitate majoră, aceea de a transforma piețele de capital, sistemul de pensii private, sectorul asigurărilor în piloni mai puternici ai finanțării economiei reale, consideră președintele Autorității de Supraveghere Financiară (ASF), Alexandru Petrescu. Într-o
ANPC a aplicat amenzi de peste 3,6 milioane de lei în urma unor controale la peste 1.300 de operatori economici
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a aplicat 817 de amenzi contravenționale, în valoare de peste 3,6 milioane de lei, în urma unor ample acțiuni de control la peste 1.300 de operatori economici, în perioada 1-5 iunie. Potrivit unui comunicat al Autorității, controalele au avut ca obiectiv verificarea
Darău: Moldova are oportunități pe care nu își permite să le rateze
Moldova are oportunități pe care nu își permite să le rateze, consideră ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, într-o postare pe Facebook.
TPBI prelungește programul liniilor de tramvai 41 și 47 pentru preluarea spectatorilor la meciul România - Țara Galilor
Liniile de tramvai 41 și 47 vor avea un program de circulație prelungit în seara zilei de sâmbătă pentru a asigura transportul spectatorilor ce vor asista la meciul de fotbal România - Țara Galilor, programat de la ora 20:45, pe Stadionul ''Steaua''. Așadar, potrivit dispozițiilor Asociației de Dezvoltare Inte
Dronă explodată la Constanța/ Corina Martin (RESTO Constanța): Nu au existat și nu există evacuări de turiști din hoteluri
Explozia dronei maritime în Portul Civil Constanța nu a determinat evacuări de turiști din hoteluri ci numai evacuări de câteva minute a turiștilor de pe plaje, susține președinta Patronatului RESTO Constanța, Corina Martin, vicepreședinte al Federației Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR). 'Cu privire la situația
Pîslaru: Avem motive reale să fim optimiști că România va închide cu succes PNRR-ul
Pentru prima dată după mult timp, avem motive reale să fim optimiști că România va închide cu succes PNRR-ul chiar dacă mai este mult de lucru, susține ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. Comitetul Economic și Financiar al Uniunii Europene a avizat favorabil, vineri, Cererea de Plată nr. 4 din Planul Național de R
Tanczos: Monitorizăm permanent evoluția situației epidemiologice generate de pesta porcină africană în regiune
Ministrul interimar al Agriculturii, Tanczos Barna, a anunțat vineri că monitorizează permanent evoluția situației epidemiologice generate de pesta porcină africană în regiune, în contextul confirmării primului focar la porcii domestici din Ungaria. 'Ieri și astăzi, am avut consultări cu președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare și










