logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Cîţu: Românii trebuie să înţeleagă că amânarea ratelor nu înseamnă iertare şi trebuie să fie cumpătaţi

Imagine din galeria Agerpres

Ministrul Finanţelor Publice, Florin Cîţu, îi sfătuieşte pe cei cu credite la bancă să fie cumpătaţi în cazul în care vor solicita amânarea ratelor şi să meargă iniţial pe o lună-două şi apoi să extindă, dacă va fi cazul, pentru a nu avea probleme în viitor.

"Românii trebuie să înţeleagă că amânare nu înseamnă iertare şi trebuie să fie cumpătaţi. Dacă avem nevoie de păsuire să începem cu o lună, două, să nu ne creăm probleme pe viitor.(...) Este vorba de (amânare n.r) până la nouă luni, dar oamenii pot folosi această posibilitate o lună, două, trei, după posibilităţile fiecăruia. Trebuie să spunem foarte clar: amânare nu înseamnă iertare. După ce trece perioada de amânare ratele trebuie plătite. Bineînţeles că nu vor fi plătite imediat, dar trebuie plătite. Oamenii trebuie să fie foarte atenţi când cer să li se amâne ratele şi să nu se întindă prea mult. Eu aş propune fiecărui român care vrea să acceseze această facilitate să înceapă uşor, cu o lună, două", a spus Cîţu la TVR1.

El a precizat că această facilitate se adresează atât persoanelor fizice cât şi celor juridice şi este şi pentru credite de consum, şi pentru credite ipotecare, nefiind niciun credit restricţionat.

Totodată, vor fi câteva criterii care vor apărea joi în Ordonanţa ce va fi aprobată de Guvern şi vor fi făcute câteva diferenţieri în funcţie de motivaţie.

"Vom vedea mâine forma finală. Este important că se va face la cererea clientului, se va face o cerere către bancă, se va spune motivul şi pentru ce perioadă. Repet, toţi cei care se gândesc, să se gândească întâi la o perioadă scurtă şi apoi să extindă. (...) Perioada de 9 luni este o propunere pe care am făcut-o, e agreată, dar recomandarea mea este să nu meargă pe maxim pentru că după aceea tot trebuie să fie plătite (ratele n.r)", a subliniat ministrul Finanţelor.

El a menţionat că pe această perioadă de amânare nu se întâmpla nimic în ceea ce priveşte situaţia creditului, nu va fi la biroul de credit, "nu va fi nicăieri", decizia de marţi a Băncii Naţionale a permis acest lucru, iar creditele nu vor intra în categoria de credite neperformante şi băncile nu vor trebui să facă provizioane.

Pentru a beneficia de această măsură, cei interesaţi nu trebuie să meargă la bancă ci vor depune o declaraţie online.

"Decizia Băncii Centrale de ieri deja permitea clienţilor băncilor să restructureze creditele şi să ceară amânare. Toate băncile din România (au agreat n.r) şi din Europa, pentru că Banca Europeană a permis băncilor să folosească această facilitate fără să trebuiască să facă provizioane şi să-i califice pe clienţi ca rău platnici", a mai spus ministrul Finanţelor.

Banca Naţională a României a anunţat, marţi, că va transmite scrisori de informare tuturor creditorilor (instituţii bancare şi instituţii financiare nebancare) prin care li se va confirma posibilitatea restructurării creditelor debitorilor şi modalitatea de aplicare a reglementărilor în vigoare.

Astfel, conform reprezentanţilor băncii centrale, amânarea la plată (urmare a unei măsuri generale sau prin negocieri directe cu clienţii), determinată de situaţia actuală, nu trebuie asociată unei noţiuni de dificultate financiară a debitorului. În consecinţă, creditul nu trebuie reclasificat, iar instituţia bancară nu trebuie să constituie provizioanele pe sumele datorate, ca urmare a restructurării. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Gherasi, editor: Mariana Nica, editor online: Alexandru Cojocaru)

 

 Citiţi şi:

 

* Suciu: Perioada imediat următoare va fi o perioadă a dobânzilor scăzute; dacă cineva poate plăti ratele, nu e în avantajul său să le amâne

Afisari: 85

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 28-04-2026 22:04

Pâslaru: Proiectul noii legi a salarizării ar putea fi lansat la sfârșitul săptămânii, dacă există acord politic

Proiectul noii legi a salarizării ar putea fi lansat la sfârșitul săptămânii, dacă va exista un acord politic, a declarat, marți, ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru. 'Președintele României, într-un exercițiu de mediere și de dezescaladare, invită parti

Economic Intern 28-04-2026 21:12

Analiza privind restructurarea companiilor și posibila listare la bursă a fost pusă pe masa Guvernului (vicepremier)

Vicepremierul Oana Gheorghiu a declarat marți că a realizat o analiză privind restructurarea companiilor și eventuala listare la bursă, iar documentul a fost transmis Guvernului României pentru a fi discutat cu partidele politice. 'A existat o propunere, o analiză la nivelul cabinetului. Obligația mea ca și coordonator de reformă a f

Economic Intern 28-04-2026 20:30

Corina Martin (FPIOR): Estimăm în jur de 45.000 de turiști pe litoralul românesc în acest weekend

Patronatele din turism estimează pentru acest weekend aproximativ 40-45.000 de turiști pe litoralul românesc, în scădere cu circa 50% față de anii trecuți, în contextul unui an sever pentru industria turismului din România, afectată de creșterea TVA și a taxelor, concomitent cu scăderea la jumătate a valorii tichetelor de vacanță.

Economic Intern 28-04-2026 19:36

Dragoș Pîslaru: Până în prezent nu s-a pierdut niciun leu din zona de granturi

România nu a pierdut până în prezent bani pe zona de granturi din PNRR, dar există acest risc la cererea de plată 3 pentru că guvernele anterioare nu au luat măsurile corespunzătoare la timp, a afirmat marți ministrul Investițiilor și Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru. ''În acest moment mă bucur să pot c

Economic Intern 28-04-2026 18:23

Oana Gheorghiu: Vânzarea accelerată nu ocolește Bursa de Valori; a fost pusă pe listă ca opțiune

Vânzarea accelerată nu ocolește Bursa de Valori, ci se face prin Bursa de Valori și a fost inclusă pe listă ca opțiune în cazul în care România nu reușește restructurarea a trei companii, astfel încât să atingă jalonul din PNRR, a declarat marți vicepremierul Oana Gheorghiu, într-o conferință de presă.

Economic Intern 28-04-2026 17:56

Deficitul bugetar s-a redus la 1,03% din PIB, după primele trei luni din 2026

Deficitul bugetar s-a redus în primele trei luni din acest an cu mai mult de jumătate față de aceeași perioadă din 2025, ajungând la 1,03% din PIB, comparativ cu 2,28% din PIB în primul trimestru al anului trecut, potrivit datelor publicate marți de Ministerul Finanțelor. ''Execuția bugetului general consolidat î

Economic Intern 28-04-2026 17:23

ARF semnează un contract de peste 1,134 miliarde lei cu Siemens Mobility pentru 12 trenuri electrice pe hidrogen

Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF) a semnat marți cu Asocierea Siemens Mobility contractul pentru achiziția a 12 trenuri electrice alimentate cu hidrogen, în valoare totală de peste 1,134 miliarde de lei, fără TVA, echivalentul a 229,328 milioane de euro, a anunțat ARF într-o postare pe

Economic Intern 28-04-2026 15:16

România, prin BID, se alătură unui ''fond de fonduri'' dedicat infrastructurii strategice în Europa Centrală și de Est

România, prin Banca de Investiții și Dezvoltare (BID), a semnat, un memorandum de participare la dezvoltarea unui ''fond de fonduri'' dedicat infrastructurii strategice, alături de Fondul European de Investiții (FEI) și de alte patru bănci naționale de dezvoltare din Polonia, Lituania, Slovenia și Croația. Potrivit unui c

Economic Intern 28-04-2026 12:59

Ministrul Finanțelor: Sunt semnale clare că instabilitatea politică începe să fie deja inclusă în costul finanțării

Dobânda la care se împrumută România pe 10 ani a urcat rapid la 7,3% în ultimele zile, de la aproximativ 6,7% la jumătatea lunii aprilie, în contextul deteriorării percepției mediilor investiționale, generată de tensiunile interne, și sunt semnale clare că instabilitatea politică începe să fie deja inclusă în costul finanțări

Economic Intern 28-04-2026 12:38

Piața românească a berii, la un minim istoric în 2025, pe fondul creșterii galopante a accizelor

Piața berii din România a scăzut cu 4% în 2025, la un minim istoric, respectiv 14,4 milioane de hectolitri, cel mai mic nivel din ultimii 20 de ani, pe fondul creșterii accizei la bere cu 26,2% în ultimele 15 luni, a anunțat, luni, directorul general al Asociației Berarii României, Constantin Bratu. După o relativă stab

Economic Intern 28-04-2026 12:30

CNAB: Zece stații de apă potabilă au fost montate în cele două aeroporturi din București

Un număr de zece stații de apă potabilă au fost amplasate în incinta Aeroportului Internațional 'Henri Coandă' București și Aeroportului Internațional București Băneasa - 'Aurel Vlaicu', informează Compania Națională Aeroporturi București (CNAB), într-un comunicat de presă transmis, marți, AGERPRES. 'Am reușit c

Economic Intern 28-04-2026 11:42

Tanczos: Nu există criză de motorină în România; e responsabilitatea furnizorilor să asigure logistica

Nu există criză de motorină în România, iar problemele punctuale trebuie evitate, fiind practic responsabilitatea furnizorilor să asigure logistica, livrarea la timp a combustibilului, a declarat, marți, într-o conferință de presă, ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna. 'Suntem înconjurați practic

Economic Intern 28-04-2026 11:32

Scumpirea călătoriei cu metroul ar putea fi amânată (proiect)

Creșterea la 7 lei a prețului unei călătorii cu metroul s-ar putea amâna cu două luni, potrivit unui ordin al ministrului interimar al Transporturilor, Radu Miruță, care motivează decizia prin necesitatea evaluării efectelor socio-economice asupra populației. 'Prin prezentul Ordin al viceprim-ministrului, ministrului transporturilor

Economic Intern 28-04-2026 11:16

Rata șomajului înregistrat la nivel național a scăzut la 3,25%, în martie

Rata șomajului înregistrat la nivel național a fost de 3,25% la sfârșitul lunii martie 2026, cu 0,09 puncte procentuale mai mică decât în luna anterioară și cu 0,07 puncte procentuale mai mică decât în luna martie 2025, a anunțat, marți, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Numărul tota

Economic Intern 28-04-2026 11:10

Tanczos Barna: Cu mare probabilitate, moțiunea de cenzură va trece și Guvernul o să fie schimbat

Moțiunea de cenzură inițiată de PSD-AUR, cu mare probabilitate, o să treacă iar Guvernul o să fie schimbat, a declarat, marți, într-o conferință de presă, ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna. 'Săptămâna viitoare avem moțiune de cenzură, cu certitudine. Cu mare probabilitate, moțiunea de cenzură o să treacă ș