Vodafone România intensifică sistemul de telemuncă, în această perioadă
Vodafone România a intensificat, începând de săptămâna trecută, sistemul de muncă de acasă, adoptând acest model în toate funcţiunile de business în care acest lucru a fost posibil, informează operatorul de telecomunicaţii, într-un comunicat transmis, vineri, AGERPRES.
Astfel, compania precizează că, în prezent, toţi angajaţii din întreaga ţară care îşi desfăşurau activitatea în birouri lucrează de la distanţă, inclusiv toate echipele de relaţii cu clienţii.
"La Vodafone depunem toate eforturile pentru a-i susţine pe toţi clienţii noştri, fie că sunt companii, autorităţi şi departamente guvernamentale, instituţii medicale, clienţi rezidenţiali, asigurându-le conectivitate de cea mai bună calitate şi serviciile de comunicaţii de care au nevoie mai ales în această perioadă dificilă. Multe companii se bazează pe serviciile noastre pentru a asigura continuitatea afacerilor lor. Pentru cei care lucrează de la distanţă, este esenţial ca serviciile de conectivitate în bandă largă şi cele mobile să îi susţină în tot ceea ce au nevoie să facă. Ca furnizor de servicii critice de conectivitate şi de comunicaţii care susţin societatea noastră digitală, Vodafone România şi-a activat Planul de continuitate a afacerilor şi a implementat proceduri specifice pentru a monitoriza şi asigura reacţia rapidă ori de câte ori este nevoie. Obiectivul nostru principal este să servim cât mai bine societatea românească în timpuri atât de dificile în felul în care Vodafone poate cu adevărat. Sunt foarte mândră de echipa noastră care lucrează neobosit pentru a face tot ce este nevoie pentru clienţii noştri şi pentru sprijinirea societăţii româneşti", a declarat Murielle Lorilloux, directorul general al Vodafone România.
Pe de altă parte, Vodafone România anunţă decizia de a lua măsuri de protecţie şi de prevenţie pentru angajaţii din magazine.
"Acestea rămân deschise, cu păstrarea strictă a distanţei sociale şi aplicarea practicilor de sănătate şi siguranţă. Astfel, am redus deja programul în magazine la 6 ore pe zi. De asemenea, am implementat accesul restricţionat în magazine, câte o persoană pentru fiecare agent disponibil. Indicatori de podea cu distanţa de siguranţă care trebuie respectată au fost montaţi în reţeaua de magazine", notează sursa citată.
În acelaşi context, echipele de intervenţie ale companiei /(tehnicieni, echipe de mentenanţă şi instalări), în special cele care lucrează direct cu clienţii, au primit echipament de protecţie şi au fost instruite cu privire la acţiunile preventive pe care trebuie să le ia pentru a se proteja pe ei şi pe clienţi.
Potrivit comunicatului, Fundaţia Vodafone România a sponsorizat achiziţia unei maşini de testare şi a 5.000 de teste pentru centrul de triaj din Arad, care vor fi folosite de Spitalul Judeţean Arad, DSP (Direcţia de Sănătate Publică) şi ISJU (Inspectoratul Judeţean pentru Situaţii de Urgenţă) pentru a testa oamenii care vin în România prin punctul de frontieră Nădlac.
De asemenea, entitatea a cumpărat echipament medical pentru Spitalul Marie Curie, constând în 100 de inhalatoare individuale pentru secţia de neonatologie, 50 de pompe de aer, cinci purificatoare de aer pentru suprafeţe mari şi cinci mini-inhalatoare.
Totodată, copiii şi profesorii din zonele rurale pot continua activităţile educaţionale online, într-un mod eficient şi interactiv, prin intermediul platformei educaţionale digitale, oferite de Fundaţia Vodafone România în cadrul programului "Şcoala din valiză".
"Fundaţia Vodafone România a încheiat parteneriate cu CISCO, IBM şi World Vision pentru a oferi licenţe Webex gratuite profesorilor timp de 180 de zile. Cu ajutorul acestei platforme, profesorii pot susţine cursuri în timp real, prin videoconferinţă, cu toţi elevii prezenţi, chiar dacă sunt la distanţă. În plus, pe 23 martie, profesorii care doresc să înveţe cum să îşi ţină cursurile online pot participa la un webinar gratuit, în care profesorii înscrişi deja în programul 'Şcoala din valiză' îşi vor împărtăşi cunoştinţele", menţionează operatorul telecom.
Reprezentanţii companiei subliniază că, tot prin Fundaţia Vodafone România, este susţinută iniţiativa "Cumpărături la uşa ta (Shopping at Your Door)", dezvoltată de Asociaţia Geeks for Democracy, prin care voluntarii pot ajuta persoanele în vârstă şi alte persoane aflate în carantină aducându-le alimente şi medicamente. În acest sens, f a contribuit prin furnizarea unui mini call-center, precum şi a telefoanelor şi serviciilor de comunicaţii care permit voluntarilor să preia apeluri.
"Împreună cu ING Bank şi Fundaţia Româno-Americană, Fundaţia Vodafone România sprijină şase noi soluţii digitale dezvoltate de Code4Romania şi derulate în parteneriat cu Guvernul României şi cu Autoritatea pentru Agenda Digitală a României (AADR). Prima este website-ul stirioficiale.ro, o platformă menită să adune într-un singur loc toate informaţiile oficiale emise de autorităţile române despre criza COVID-19", se arată în comunicatul Vodafone România.
Vodafone România este o divizie a Vodafone Group, unul dintre cei mai importanţi furnizori de servicii de telecomunicaţii şi tehnologie din lume.
Vodafone Group are operaţiuni mobile în 24 de ţări, 42 de reţele mobile partenere şi operaţiuni de broadband fix în 19 ţări.
La 31 decembrie 2019, Vodafone Group avea 625 milioane de utilizatori ai serviciilor mobile, 27 milioane de utilizatori ai serviciilor broadband fix şi 22 milioane de clienţi ai serviciilor TV, incluzând toţi clienţii Vodafone din entităţile create în urma unor fuziuni şi asocieri. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Oana Tilică, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Pâslaru: Proiectul noii legi a salarizării ar putea fi lansat la sfârșitul săptămânii, dacă există acord politic
Proiectul noii legi a salarizării ar putea fi lansat la sfârșitul săptămânii, dacă va exista un acord politic, a declarat, marți, ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru. 'Președintele României, într-un exercițiu de mediere și de dezescaladare, invită parti
Analiza privind restructurarea companiilor și posibila listare la bursă a fost pusă pe masa Guvernului (vicepremier)
Vicepremierul Oana Gheorghiu a declarat marți că a realizat o analiză privind restructurarea companiilor și eventuala listare la bursă, iar documentul a fost transmis Guvernului României pentru a fi discutat cu partidele politice. 'A existat o propunere, o analiză la nivelul cabinetului. Obligația mea ca și coordonator de reformă a f
Corina Martin (FPIOR): Estimăm în jur de 45.000 de turiști pe litoralul românesc în acest weekend
Patronatele din turism estimează pentru acest weekend aproximativ 40-45.000 de turiști pe litoralul românesc, în scădere cu circa 50% față de anii trecuți, în contextul unui an sever pentru industria turismului din România, afectată de creșterea TVA și a taxelor, concomitent cu scăderea la jumătate a valorii tichetelor de vacanță.
Dragoș Pîslaru: Până în prezent nu s-a pierdut niciun leu din zona de granturi
România nu a pierdut până în prezent bani pe zona de granturi din PNRR, dar există acest risc la cererea de plată 3 pentru că guvernele anterioare nu au luat măsurile corespunzătoare la timp, a afirmat marți ministrul Investițiilor și Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru. ''În acest moment mă bucur să pot c
Oana Gheorghiu: Vânzarea accelerată nu ocolește Bursa de Valori; a fost pusă pe listă ca opțiune
Vânzarea accelerată nu ocolește Bursa de Valori, ci se face prin Bursa de Valori și a fost inclusă pe listă ca opțiune în cazul în care România nu reușește restructurarea a trei companii, astfel încât să atingă jalonul din PNRR, a declarat marți vicepremierul Oana Gheorghiu, într-o conferință de presă.
Deficitul bugetar s-a redus la 1,03% din PIB, după primele trei luni din 2026
Deficitul bugetar s-a redus în primele trei luni din acest an cu mai mult de jumătate față de aceeași perioadă din 2025, ajungând la 1,03% din PIB, comparativ cu 2,28% din PIB în primul trimestru al anului trecut, potrivit datelor publicate marți de Ministerul Finanțelor. ''Execuția bugetului general consolidat î
ARF semnează un contract de peste 1,134 miliarde lei cu Siemens Mobility pentru 12 trenuri electrice pe hidrogen
Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF) a semnat marți cu Asocierea Siemens Mobility contractul pentru achiziția a 12 trenuri electrice alimentate cu hidrogen, în valoare totală de peste 1,134 miliarde de lei, fără TVA, echivalentul a 229,328 milioane de euro, a anunțat ARF într-o postare pe
România, prin BID, se alătură unui ''fond de fonduri'' dedicat infrastructurii strategice în Europa Centrală și de Est
România, prin Banca de Investiții și Dezvoltare (BID), a semnat, un memorandum de participare la dezvoltarea unui ''fond de fonduri'' dedicat infrastructurii strategice, alături de Fondul European de Investiții (FEI) și de alte patru bănci naționale de dezvoltare din Polonia, Lituania, Slovenia și Croația. Potrivit unui c
Ministrul Finanțelor: Sunt semnale clare că instabilitatea politică începe să fie deja inclusă în costul finanțării
Dobânda la care se împrumută România pe 10 ani a urcat rapid la 7,3% în ultimele zile, de la aproximativ 6,7% la jumătatea lunii aprilie, în contextul deteriorării percepției mediilor investiționale, generată de tensiunile interne, și sunt semnale clare că instabilitatea politică începe să fie deja inclusă în costul finanțări
Piața românească a berii, la un minim istoric în 2025, pe fondul creșterii galopante a accizelor
Piața berii din România a scăzut cu 4% în 2025, la un minim istoric, respectiv 14,4 milioane de hectolitri, cel mai mic nivel din ultimii 20 de ani, pe fondul creșterii accizei la bere cu 26,2% în ultimele 15 luni, a anunțat, luni, directorul general al Asociației Berarii României, Constantin Bratu. După o relativă stab
CNAB: Zece stații de apă potabilă au fost montate în cele două aeroporturi din București
Un număr de zece stații de apă potabilă au fost amplasate în incinta Aeroportului Internațional 'Henri Coandă' București și Aeroportului Internațional București Băneasa - 'Aurel Vlaicu', informează Compania Națională Aeroporturi București (CNAB), într-un comunicat de presă transmis, marți, AGERPRES. 'Am reușit c
Tanczos: Nu există criză de motorină în România; e responsabilitatea furnizorilor să asigure logistica
Nu există criză de motorină în România, iar problemele punctuale trebuie evitate, fiind practic responsabilitatea furnizorilor să asigure logistica, livrarea la timp a combustibilului, a declarat, marți, într-o conferință de presă, ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna. 'Suntem înconjurați practic
Scumpirea călătoriei cu metroul ar putea fi amânată (proiect)
Creșterea la 7 lei a prețului unei călătorii cu metroul s-ar putea amâna cu două luni, potrivit unui ordin al ministrului interimar al Transporturilor, Radu Miruță, care motivează decizia prin necesitatea evaluării efectelor socio-economice asupra populației. 'Prin prezentul Ordin al viceprim-ministrului, ministrului transporturilor
Rata șomajului înregistrat la nivel național a scăzut la 3,25%, în martie
Rata șomajului înregistrat la nivel național a fost de 3,25% la sfârșitul lunii martie 2026, cu 0,09 puncte procentuale mai mică decât în luna anterioară și cu 0,07 puncte procentuale mai mică decât în luna martie 2025, a anunțat, marți, Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM). Numărul tota
Tanczos Barna: Cu mare probabilitate, moțiunea de cenzură va trece și Guvernul o să fie schimbat
Moțiunea de cenzură inițiată de PSD-AUR, cu mare probabilitate, o să treacă iar Guvernul o să fie schimbat, a declarat, marți, într-o conferință de presă, ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna. 'Săptămâna viitoare avem moțiune de cenzură, cu certitudine. Cu mare probabilitate, moțiunea de cenzură o să treacă ș




