Consiliul Concurenţei: Inspecţii inopinate la sediile unor companii din sectorul auto şi societăţi de asigurare
Consiliul Concurenţei a efectuat inspecţii inopinate la sediile unor companii din sectorul auto şi ale unor societăţi de asigurare, acestea fiind realizate ca urmare a extinderii investigaţiei, declanşate în anul 2017, pe piaţa serviciilor de întreţinere şi reparare a autovehiculelor din România privind o posibilă înţelegere anticoncurenţială, a anunţat, marţi, Autoritatea de Concurenţă.
Investigaţia, care va fi finalizată în acest an, se referă la o posibilă participare a companiilor în discuţiile/negocierile derulate de Asociaţia Concesionarilor Dacia, Renault şi Nissan-ACODAREN şi membrii acesteia privind o posibilă coordonare pentru stabilirea tarifelor, discounturilor şi a altor condiţii de tranzacţionare. În cadrul procedurii de investigaţie, în anul 2017 au fost efectuate inspecţii inopinate la 8 sedii sociale şi puncte de lucru ale Asociaţiei Concesionarilor Dacia, Renault şi Nissan-ACODAREN şi ale unora din companiile membre ale acesteia, de la care s-ar fi putut obţine informaţii relevante privind posibila înţelegere anticoncurenţială.
Companiile inspectate de CC au fost: Automobile-Dacia SA, Renault Commercial Roumanie SRL, RCI Broker de Asigurare SRL, RCI Finanţare România SRL, RCI Leasing România IFN SA, Allianz-Ţiriac Asigurări SA, Omniasig Vienna Insurance Group SA, Groupama Asigurări SA, UNIQA Asigurări SA, Asigurarea Românească - Asirom Vienna Insurance Group SA, Euroins România Asigurare-Reasigurare SA.
"Companiile RCI Finanţare România SRL şi RCI Leasing România IFN SA nu sunt vizate de investigaţia Consiliului Concurenţei, dar s-au efectuat inspecţii la sediile acestora, în vederea obţinerii tuturor informaţiilor necesare evaluării contextului în care a avut loc posibila faptă investigată", susţin reprezentanţii CC.
Inspecţiile inopinate sunt autorizate de Curtea de Apel Bucureşti şi sunt justificate de necesitatea obţinerii tuturor informaţiilor şi documentelor necesare clarificării posibilelor practici anticoncurenţiale analizate.
Inspecţiile inopinate reprezintă o etapă importantă în cadrul procedurilor de investigare a unui posibil comportament anticoncurenţial, efectuarea acestora nereprezentând o antepronunţare în ceea ce priveşte vinovăţia companiilor.
În ultimii ani, Consiliul Concurenţei a făcut o serie de recomandări pentru consolidarea pieţei asigurărilor auto obligatorii (RCA) şi creşterea gradului de protecţie a asiguraţilor, unele fiind preluate în legislaţia primară şi secundară din domeniu. Astfel, în cadrul studiului realizat pe piaţa asigurărilor auto obligatorii, Autoritatea de Concurenţă a constatat că există situaţii în care se solicită un anumit preţ dacă cheltuielile de reparaţii sunt achitate de proprietar şi se solicită un preţ mai mare dacă reparaţiile sunt achitate de compania de asigurări.
Având în vedere relaţia tensionată dintre asiguratori şi companiile de reparaţii, Consiliul Concurenţei a propus elaborarea unui cod de conduită aplicabil în relaţia dintre cele două părţi, în vederea evitării prejudicierii consumatorilor.
De asemenea, pentru ca preţul asigurărilor obligatorii să scadă, Autoritatea de Concurenţă susţine că este necesar să crească gradul de cuprindere al RCA, adică să crească numărul maşinilor care se află în circulaţie şi care au o poliţă RCA valabilă. La ora actuală, destul de multe maşini în circulaţie nu au RCA valabil, în parte şi pentru că proprietarii au încheiat poliţa pentru o perioadă foarte scurtă, iar apoi au uitat să o reînnoiască.
Ca urmare, Autoritatea de Concurenţă a propus ca, pentru persoane fizice, poliţele RCA să nu se mai încheie pentru o lună, ci pentru 6 sau 12 luni, şi doar pentru persoanele juridice şi pentru o perioadă de la o lună la 12 luni, multiplu de o lună.
Autoritatea de Concurenţă a sancţionat la sfârşitul anului 2018 nouă companii de asigurare şi Uniunea Naţională a Societăţilor de Asigurare şi Reasigurare din România (UNSAR) cu amenzi totale în valoare de aproximativ 53 de milioane de euro pentru încălcarea reglementărilor naţionale şi europene din domeniul concurenţei, prin coordonarea comportamentelor pe piaţa asigurărilor auto obligatorii de răspundere civilă, în vederea majorării tarifelor acestor asigurări. AGERPRES/(AS - autor: Mariana Nica, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
1 Iunie/ InfoCons: Peste 300 de alerte la produse neconforme de tip jucării, în acest an
Peste 300 de alerte referitoare la produsele neconforme de tip jucării au fost emise de la începutul acestui an, a anunțat, sâmbătă, InfoCons. În Aplicația Europeană de Protecția Consumatorilor InfoCons, aceștia pot verifica în secțiunea 'ALERTE' , în bara de 'Căutare' produsele ce au făcut obiectu
Rompetrol Rafinare a obținut un profit net de 567.036 dolari, în primul trimestru din 2026
Rompetrol Rafinare a înregistrat un profit net de peste 567.036 dolari în primul trimestru din 2026, comparativ cu pierderi de 37,32 milioane de dolari în perioada similară din anul precedent, și o cifră de afaceri brută consolidată de peste 1,43 miliarde de dolari, potrivit datelor anunțate vineri de companie. 'Rompetrol
Transelectrica a pus sub tensiune a doua instalație STATCOM pentru stabilitatea Sistemul Electroenergetic Național
Compania Națională de Transport al Energiei Electrice Transelectrica a pus sub tensiune în stația electrică de transformare Bradu cea de-a doua instalație STATCOM din Rețeaua Electrică de Transport (RET), aceasta urmând să contribuie la menținerea stabilității tensiunii în Sistemul Electroenergetic Național (SEN) în perioada minivacanței de Ru
Bursa de la București a închis pe roșu ședința de vineri; indicii au consemnat scăderi de până la 1,62%
Bursa de Valori București (BVB) a închis pe roșu ședința de vineri, indicii consemnând scăderi de până la 1,62%, în timp ce rulajul total s-a cifrat la 113,97 milioane de lei (21,71 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de compa
CONAF: România nu poate avea salarii europene într-o economie subfinanțată și cu productivitate scăzută
România nu poate avea salarii europene într-o economie subfinanțată și cu productivitate scăzută, iar majorările salariale decise administrativ riscă să afecteze competitivitatea, investițiile și locurile de muncă, avertizează Confederația Națională pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF). 'Majorarea salariului minim reprezintă o
Voican (ANAT): Rezervările pentru anul 2026 au continuat să scadă, pentru că s-a redus puterea de cumpărare
Rezervările pentru anul 2026 sunt în scădere, iar gradul de ocupare pentru minivacanța de Rusalii se apropie de 60% pe litoral, cele mai căutate fiind hotelurile de patru și cinci stele, atât la mare, cât și la munte, a declarat vicepreședintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism din România (ANAT), Adrian Voican.
Nazare: Acolo unde profitul realizat în România este diminuat artificial, statul are obligația să acționeze
Zona prețurilor de transfer trebuie tratată serios, deoarece cazurile în care costurile intra-grup, redevențele, serviciile refacturate sau marjele de profit nu sunt suficient justificate economic și ajung să diminueze baza impozabilă din România, facilitând exportul de profit în afara țării, a declarat, vineri, ministrul interimar al Finanțel
Tramvaiele de epocă vor defila duminică pe traseul istoric al primei linii electrice din București
Societatea de Transport București (STB) organizează, pe 31 mai și 1 iunie, o serie de evenimente dedicate Zilei Copilului, care vor debuta cu Parada Tramvaielor organizată la Depoul Victoria. 'Dragi copii, duminică, pe 31 mai, luați-vă părinții și bunicii de mână și veniți să sărbătorim împreună Ziua Copilului! Știm bine că voi
Producătorul Negro 2000 retrage din magazinele Profi un lot de salată de icre cu hering și ceapă
Producătorul Negro 2000 SRL a inițiat rechemarea voluntară din magazinele Profi a unui lot din produsul 'Salată de icre cu hering și ceapă', având în vedere detectarea bacteriei Listeria monocytogenes, a anunțat vineri Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), într-o postare pe
UNSAR: Riscul de război poate fi asigurat, dar doar prin polițe speciale, de regulă destinate companiilor sau transporturilor
Companiile de reasigurare nu includ războiul printre acoperiri cu polițe, iar asigurătorii nu pot prelua acest risc de la clienți, deoarece costul ar putea fi unul extrem de ridicat, ceea ce ar risca să facă asigurarea prohibitivă, precizează Uniunea Națională a Societăților de Asigurare și Reasigurare din România (UNSAR), într-un comunicat de presă trans
ANRE a adoptat un nou Regulament de autorizare a operatorilor economici din domeniul gazelor naturale
Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) a adoptat un nou Regulament de autorizare a operatorilor economici din domeniul gazelor naturale, ce presupune standarde tehnice mai ridicate, noi categorii de autorizații și responsabilități mai clare pentru antreprenorii generali. 'În ultima ședință extraordina
Ministerul Energiei: Valoarea plăților efectuate din PNRR în acest an a depășit 76 milioane de euro
Valoarea plăților efectuate, până în prezent, de Ministerul Energiei, prin Programul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) a depășit 76 milioane de euro, în creștere cu aproximativ 14 milioane de euro față de data de 22 mai 2026. Potrivit datelor postate, vineri, de ministerul de resort pe pagina oficială de Facebook a i
ASF: Tarifele de referință RCA au crescut, în medie, cu 12,3% la autoturisme și cu 11,7% la autovehiculele de transport bunuri, în ultimele 6 luni
Tarifele de referință RCA au crescut, în medie, cu 12,3% în cazul autoturismelor și cu 11,7% pentru autovehiculele de transport bunuri, în ultimele șase luni, comparativ cu tarifele de referință publicate anterior, în noiembrie 2025, potrivit unui comunicat al Autorității de Supraveghere Financiară (ASF) transmis, vineri, AGERPRES.
ASF: În procesele cu entitățile din piețele financiare non-bancare, 64 de soluții din 68 au fost favorabile ASF în 2025
Un număr de 64 de soluții au fost favorabile sau parțial favorabile din cele 68 de dosare din litigiile pe care Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) le-a avut anul trecut cu entități supravegheate din piețele financiare non-bancare, ceea ce reprezintă circa 94% din totalul soluțiilor analizate. 'Majoritatea covârșitoare a hotărârilor pr
TPBI reînființează, de la 1 iunie, linia de troleibuz 74, între 'Arcade Berceni' și Piața Unirii
Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI) anunță că, de la 1 iunie, va fi reînființată linia de troleibuz 74, între terminalul 'Arcade Berceni' și Piața Unirii. Potrivit unui comunicat de presă al asociației, transmis vineri AGERPRES, începând de luni, 1 iunie, linia 74 va fi operat




