logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Creştere cu aproape 29% a vânzărilor de autovehicule noi în România, în primele cinci luni ale anului (APIA)

Imagine din galeria Agerpres

Volumul total al vânzărilor de autovehicule în România a ajuns, în primele cinci luni ale anului, la 70.358 de unităţi, cu aproape 29% mai mult decât în intervalul similar din 2017, relevă statistica Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Autoturisme (APIA).

Conform reprezentanţilor APIA, cifra înregistrată la finele lunii mai reprezintă cel mai mare volum al vânzărilor de automobile înregistrat într-o perioadă similară în ultimii 10 ani, în condiţiile în care în 2009, primul an al crizei, se înregistrau doar 49.971 unităţi comercializate.

La nivelul lunii mai 2018, s-a înregistrat, de asemenea, un nou record al vânzărilor lunare, respectiv 18.505 unităţi, practic cea mai bună lună din ultimii zece ani.

Statistica oficială arată că, în continuare, vânzările sunt susţinute, în principal, de către persoanele juridice, care acoperă 62% din totalul achiziţiilor de autoturisme realizate în primele cinci luni ale anului. Pe de altă parte, este de remarcat faptul că numărul de autoturisme cumpărate de către persoanele fizice în intervalul analizat (22.620 unităţi) este cu 88% mai mare decât cel aferent perioadei similare de anul trecut (12.025 unităţi). Astfel, ponderea achiziţiilor realizate de persoanele fizice a crescut, în 2018, la 38%, de la 27% în 2017.

"Referitor la autoturismele rulate (în marea lor majoritate nefiscalizate), constatăm faptul că, în luna mai 2018, importurile de autoturisme rulate au fost cu circa 15,2% mai mici decât în luna similară a anului trecut. Pe ansamblul primelor cinci luni din 2018 consemnăm un număr total de autoturisme rulate înmatriculate în România (197.010 unităţi) mai mic cu 8,1% decât cel corespunzător perioadei similare din 2017. În baza datelor înregistrate în aceste prime 5 luni, este previzibil ca şi în acest an numărul de autoturisme rulate ce vor fi importate în parcul naţional să fie unul important care, chiar dacă nu va depăşi, probabil, 520.000 de unităţi, cât s-a înregistrat anul trecut, se va situa în apropierea acestei cifre. Ar fi însă de remarcat pentru începutul acestui an, o oarecare îmbunătăţire a vârstei autoturismelor rulate importate, acestea înregistrând creşteri de volume (+30%) pe segmentul de vârstă sub 7 ani. Cu toate acestea, numărul autoturismelor rulate mai vechi de 10 ani, reprezintă circa 65% din totalul celor 197.010 de unităţi (respectiv 127.039 unităţi) importate, fapt care contribuie la menţinerea unei vârste medii ridicate a parcului auto din România (unul dintre cele mai învechite din Europa)", notează specialiştii APIA.

Potrivit datelor centralizate, topul pe mărci (autoturisme plus autovehicule comerciale noi) este condus, în primele cinci luni, de Dacia, cu 20.461 de unităţi, urmată de Volkswagen (6.550) şi Skoda (5.529).

Totodată, pe segmentul autoturismelor ierarhia are în frunte Dacia - cu 19.223 unităţi şi 32,4% cotă de piaţă. Pe locurile următoare se clasează Volkswagen, cu 5.910 de unităţi şi 10% cotă de piaţă, Skoda (5.529 unităţi şi 9,3% din total piaţă), Renault (4.368 unităţi şi 7,4% cotă de piaţă) şi Ford (3.770 unităţi şi 6,4% cotă). În acelaşi timp, pe modele, cu cele 7.777 de unităţi noi comercializate, Dacia Logan este cel mai bine vândut model în aceste prime cinci luni din 2018, urmat de Dacia Duster, cu 4.476 unităţi, Dacia Sandero (4.387), Skoda Octavia (2.096) şi Renault Clio (2.007).

În funcţie de tipul de combustibil, ponderea autoturismelor cu motoare pe benzină continuă să crească, ajungând să deţină, după primele cinci luni ale anului în curs un procentaj de 58,8% din total, mai mult cu 11 puncte procentuale faţă de ponderea pe care o avea în aceeaşi perioadă din 2017, de 47,8%.

În ceea ce priveşte autoturismele ecologice (electrice şi hibride), în perioada ianuarie - martie 2018, acestea au ajuns să deţină o pondere de 2,3% din total piaţă, nivel superior celui de anul trecut, când acesta era de doar 1,7%.

"Chiar dacă volumele sunt încă foarte mici, evoluţia este una extrem de încurajatoare, creşterea înregistrată în acest an fiind de 380% pe segmentul celor electrice, respectiv de 62.8% la cele hibride. Aceste date demonstrează, în mod clar, interesul tot mai mare al persoanelor juridice, dar şi fizice din România pentru această categorie de autoturisme, care, susţinute corespunzător, au devenit tot mai prezente în trafic, contribuind, astfel, la reducerea nivelului de poluare din marile oraşe", se menţionează în comunicatul APIA.

Pe de altă parte, în funcţie de culoarea preferată, albul şi griul domină cererea, acestea înregistrând o pondere de 27,9%, respectiv 23,2% din totalul preferinţelor. În clasament urmează maşinile de culoare albastră, cu o cotă 17,4%, şi neagră cu 9,6%.

La capitolul ţărilor de provenienţă a autoturismelor, analiza arată că 31,1% din total provin din România, 19,9% din Germania, 11,5% din Cehia, 7,1% din Spania
şi 7% din Turcia. În acest context, vânzările de autoturisme din producţia autohtonă au înregistrat, în 2018, un salt de 65,8%, comparativ cu anul 2017, în timp ce vânzările de autoturisme din import au înregistrat o creştere de 24,9%. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 44

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 13-04-2026 17:44

Circa 58% dintre mașinile verificate în România au fost avariate; 1,3% ascund accidente grave (studiu)

Peste jumătate (58,2%) dintre mașinile verificate în România prin rapoarte de istoric auto au înregistrat daune în trecut, iar 1,3% dintre acestea au suferit avarii grave, cu costuri de cel puțin 50% din valoarea de piață a vehiculului, relevă un studiu realizat de compania carVertical. 'O pondere semnificativă a mașinilor (58,2%) a

Economic Intern 13-04-2026 11:51

CNPP: 4.684.474 de pensionari, la finele lunii martie 2026; pensia medie a fost de 2.782 de lei

Un număr de 4.684.474 de pensionari era înregistrat în martie 2026 în România, cu 3.618 mai puțini comparativ cu luna precedentă, iar pensia medie a fost de 2.782 de lei, conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP), consultate de AGERPRES. Valoarea totală a drepturilor de pensie cuvenite s-a ridicat l

Economic Intern 12-04-2026 10:38

Bursa de la București a câștigat peste 15 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână

Bursa de Valori București a câștigat peste 15,57 miliarde de lei la capitalizare în această săptămână, în creștere cu 2,8% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea schimburilor a urcat cu 12,4%, deși au fost doar patru ședințe de tranzacționare. Potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES, capitaliza

Economic Intern 11-04-2026 15:54

Hidrologi: Debitul Dunării se va situa sub media lunii aprilie, în zilele următoare; nivelul râurilor va fi oscilant

Debitul fluviului Dunărea, la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în scădere, pe parcursul următoarei săptămâni, până la 5.300 metri cubi/secundă, sub media lunii aprilie, arată prognoza de specialitate, publicată de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA). Potrivit hidrologilor, în

Economic Intern 11-04-2026 12:28

ACAROM: Producția autohtonă de autoturisme a scăzut cu 4,5%, în martie

Producția de autoturisme din România a înregistrat o scădere de 4,5%, în luna martie a acestui an față de perioada similară din 2025, arată datele publicate de Asociația Constructorilor de Automobile din România (ACAROM). Potrivit sursei citate, în prima lună de primăvară din 2026, au fost produse, la nivel națion

Economic Intern 11-04-2026 10:08

Tragerile Speciale Loto ale Sărbătorilor de Paști: Loteria Română suplimentează fondul de câștiguri cu 350.000 de lei

Loteria Română suplimentează cu 350.000 de lei fondul de câștiguri pentru Tragerile Speciale Loto ale Sărbătorilor de Paști organizate sâmbătă, 11 aprilie, iar pentru jocurile Loto 6/49, Joker și Loto 5/40 vor avea loc câte două extrageri, una principală și una suplimentară. Potrivit unui comunicat al companiei, transmi

Economic Intern 10-04-2026 12:21

Autoritatea Vamală Română cooperează cu Serviciul Vamal al Republicii Moldova pentru facilitarea traficului transfrontalier

Experți ai Autorității Vamale Române (AVR) și ai Serviciului Vamal al Republicii Moldova au avut câteva întâlniri de lucru în punctele de trecere a frontierei Costești-Stânca, Sculeni-Sculeni și Cahul-Oancea pentru facilitarea traficului transfrontalier. 'În perioada 7-9 aprilie, în punctele

Economic Intern 10-04-2026 11:31

Complexul Hotelier Măgura din Eforie Sud, vândut cu 2,5 milioane de euro, fără TVA

Complexul Hotelier Măgura din stațiunea Eforie Sud s-a vândut la prețul de 2,5 milioane de euro, fără TVA, potrivit unui raport transmis de Societatea Turism, Hoteluri, Restaurante Marea Neagră Bursei de Valori București (BVB). Procedura a avut loc prin licitație publică cu strigare. 'Consiliul de Administrație al soci

Economic Intern 10-04-2026 11:26

Peste 200 de expozanți la AgriXpo Brașov 2026, între 24 și 27 septembrie, în incinta Fabricii de Zahăr Bod

Peste 200 de expozanți vor participa, în perioada 24-27 septembrie, la AgriXpo Brașov 2026, un eveniment dedicat agriculturii, ce va avea loc în județul Brașov, în incinta Fabricii de Zahăr Bod. Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale (MADR) postat pe site-ul instituției, Direcția pentru Agr

Economic Intern 10-04-2026 11:18

Aprovizionarea cu apă în ogor se va încadra în limite satisfăcătoare în următoarele zile în majoritatea zonelor de cultură (agrometeo)

Aprovizionarea cu apă în ogor se va încadra în limite satisfăcătoare în următoarele zile în majoritatea zonelor de cultură, potrivit prognozei de specialitate emisă de Administrația Națională de Meteorologie (ANM). Meteorologii arată, însă, că în Maramureș, în cea mai mare parte a Crișanei și, iz

Economic Intern 10-04-2026 11:18

Cel mai rapid caz de exfiltrare a datelor a fost de doar șase minute, în 2025 (analiză Eset)

Atacatorii cibernetici utilizează Inteligența Artificială (AI) pentru a maximiza eficiența tacticilor, tehnicilor și procedurilor (TTP) deja testate și validate, iar cel mai rapid caz de exfiltrare a datelor, înregistrat anul trecut, a fost de doar șase minute, în scădere de la 4 ore și 29 de minute, în 2024, se arată într-o analiză, publicată

Economic Intern 10-04-2026 08:15

Transportul rutier de pasageri a scăzut cu 4,2%, în 2025 (INS)

Transportul rutier de pasageri a înregistrat o scădere cu 4,2% în 2025, comparativ cu anul anterior, în ceea ce privește numărul de pasageri transportați, în timp ce parcursul acestora a crescut cu 7,5%, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, distanța medie de tr

Economic Intern 09-04-2026 19:40

Șerban: Astăzi am semnat contracte de finanțare cu SRI,STS și SPP ce vizează achiziția de vehicule electrice și dezvoltarea infrastructurii de încărcare

Ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, a semnat, joi, trei contracte de finanțare cu Serviciul Român de Informații, Serviciul de Telecomunicații Speciale și Serviciul de Protecție și Pază, investițiile vizând achiziția de vehicule electrice și dezvoltarea infrastructurii de reîncărcare. 'Astăzi, am semnat trei contracte de finanțare c

Economic Intern 09-04-2026 17:03

Amenzi de 3,8 milioane lei, aplicate de ANPC în urma controalelor din perioada 6-9 aprilie 2026

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat, în perioada 6-9 aprilie 2026, o serie de acțiuni de control la nivel național, având ca scop verificarea respectării legislației în domeniul protecției consumatorilor, în urma cărora au fost aplicate amenzi de aproximativ 3,8 milioane lei. Conform unui comunicat

Economic Intern 09-04-2026 16:29

ANAR a aplicat amenzi în valoare de 2,58 de milioane de lei, în primele două luni ale acestui an

Echipele de control din cadrul Inspecției Naționale a Apelor au aplicat amenzi în valoare de 2,58 de milioane de lei, în primele două luni ale acestui an, potrivit datelor publicate, joi, de Administrația Națională 'Apele Române' (ANAR), pe pagina oficială de