Daea, despre interzicerea neonicotinoidelor:Continuăm cu ce avem până când industria chimică este în stare să realizeze un alt produs
România trebuie să continue cu substanţele pe care le are pentru tratarea culturii de porumb împotriva dăunătorilor, până când industria chimică va fi în stare să realizeze un alt produs care să răspundă cerinţelor fermierilor români, susţine ministrul Agriculturii, Petre Daea.
Acesta a fost întrebat care este poziţia oficială a României în ceea ce priveşte interzicerea neonicotinoidelor, decizie luată de Comisia Europeană în data de 27 aprilie, după o lungă perioadă de timp, România fiind una dintre ţările care au votat împotriva interzicerii.
"Noi ne confruntăm cu o situaţie extraordinară. Măsura aceasta de restricţionare a neonicotinoidelor nu vine bine Românei. România este principala ţară care cultivă porumb sau exprimându-mă altfel în România se găseşte cea mai mare suprafaţă cu cultură de porumb şi noi ştim cu ce probleme ne confruntăm, cu ce atacuri de tanymecus (n.r. gărgăriţa de porumbişte sau răţişoara este unul din cei mai mari dăunători ai culturilor de porumb). Aici poziţia noastră este fără echivoc: trebuie să continuăm cu substanţele pe care le avem până când industria chimică este în stare să realizeze un alt produs care să răspundă cerinţelor fermierilor români", a spus Daea.
Ministrul Agriculturii a precizat că fermierii români au fost nevoiţi în această primăvară să reînsămânţeze unele suprafeţe din cauza acestui dăunător care le-a retezat culturile.
"Fermierii români nu pot să cultive porumb în condiţiile în care densitatea acestui dăunător tanymecus este atât de mare, nemaicunoscută în altă parte. Am semne de îngrijorare din această cauză. Sunt suprafeţe multe în această primăvară care au fost întoarse din cauza atacului de tanymecus, fiind temperatura scăzută, viteza de creştere a fost mică la plante, le-au retezat rapid în momentul când au ieşit din sol şi l-au determinat pe fermier să reînsămânţeze suprafeţele respective cu cheltuieli suplimentare şi cu costuri de producţie care din nefericire le suportă tot fermierul. Iar vocea Ministerului Agriculturii este vocea fermierilor români care spun: nu şi cât mai repede găsită soluţia de înlocuire a substanţelor care fac faţă unui asemenea dăunător. Într-un cuvânt să avem înlocuitori", a subliniat oficialul MADR.
România a solicitat Comisiei Europene, începând cu anul 2014, derogări pentru tratarea seminţelor cu neonicotinoide în campania de primăvară.
Neonicotinoidele sunt pesticide sistemice, ceea ce înseamnă că sunt absorbite în fiecare celulă a plantelor, astfel încât toate părţile sunt otrăvitoare pentru dăunători. Cercetătorii susţin că aceste pesticide joacă un rol important în decimarea albinelor, fenomen înregistrat în ultimele decenii în toate ţările în care au fost introduse insecticidele pe bază de neonicotinoide.
Cercetătorii susţin că numărul albinelor scade semnificativ din cauza folosirii neonicotinoidelor, sporind temerile privind un impact sever asupra furnizării de alimente la nivel global, deoarece albinele au un rol cheie în polenizarea multor culturi.
Anunţul CE a venit după ce în luna martie Autoritatea Europeană pentru Siguranţa Alimentară (EFSA) a confirmat că pesticidele sunt dăunătoare pentru albine, sprijinind astfel rezultatele unor studii contestate de industrie.
Studiul a analizat cele trei tipuri de neonicotinoide - clothianidin, imidacloprid şi thiamethoxam - a căror utilizare a fost restricţionată în UE, în urma informaţiilor publicate de EFSA în 2013.
Printre cei care produc aceste pesticide se află giganţii Bayer şi Syngenta, care în urmă cu cinci ani au respins concluziile cercetărilor EFSA, apreciindu-le ca defectuoase.
Evaluarea EFSA va fi transmisă Comisiei Europene şi guvernelor UE, care vor decide restricţionarea suplimentară a folosirii neonicotinoidelor.
Un studiu realizat în Canada a ajuns la concluzia că albinele lucrătoare expuse la neonicotinoide au avut o durată de viaţă mai scurtă, iar coloniile aveau un risc mai mare de a rămâne fără regine.
În Europa, oamenii de ştiinţă au declarat că expunerea la culturi tratate cu neonicotinoide a afectat coloniile de albine domestice din două dintre cele trei ţări incluse în cercetare şi a redus succesul reproductiv al celor sălbatice din toate cele trei state. AGERPRES/(AS - autor: Mariana Nica, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Ivan: Rafinăria Petrotel-Lukoil va putea să funcționeze din nou în 45 de zile
Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a anunțat că a primit confirmare oficială de la Guvernul Statelor Unite ale Americii pentru derogarea de la sancțiunile împotriva Lukoil, pentru ca România să repornească rafinăria Petrotel-Lukoil, care, prin acest mecanism, în 45 de zile va putea să funcționeze din nou. 'Este o veste extr
Alexandru Nazare, întâlniri la nivel înalt la reuniunile de primăvară ale Grupului BM și FMI
Întâlnirile ministrului Finanțelor, Alexandru Nazare, în cadrul vizitei în Statele Unite ale Americii, în perioada 14-20 aprilie, vizează consolidarea credibilității României pe piețele internaționale, extinderea parteneriatelor strategice și atragerea de resurse financiare pentru susținerea investițiilor și reformelor structurale,
FMI a revizuit în scădere la 0,7% estimările privind avansul economiei românești în acest an
Fondul Monetar Internațional (FMI) a redus estimările privind creșterea economiei românești în acest an, până la 0,7%, de la 1,4% cât prognoza în octombrie, arată cel mai recent raport 'World Economic Outlook' (WEO), publicat marți de instituția financiară internațională. De asemenea, FMI se așteaptă la un
Buzoianu: Ministerul Mediului a câștigat, în primă instanță, procesul de contestare a raportului Corpului de control referitor la Pădurea Băneasa
Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) a câștigat în primă instanță procesul privind raportul Corpului de control, referitor la drumul din Pădurea Băneasa, document contestat de Regia Națională a Pădurilor (RNP) - Romsilva Ilfov, a anunțat, marți, pe pagina sa de socializare, ministra Diana Buzoianu. 'Astăzi, Ministeru
Denunțarea unilaterală a contractului de peaj din partea Romsilva față de accesul în Greenfield Băneasa este abuzivă (organizație)
Decizia Regiei Naționale a Pădurilor (RNP) - Romsilva de denunțare unilaterală a contractului de peaj, care permite accesul locuitorilor din cartierul rezidențial Greenfield prin drumul forestier din Pădurea Băneasa, este o măsură abuzivă, nejustificată și profund inechitabilă, susține Federația Greenfield Băneasa, într-un comunicat de presă transmis, marți, AG
CNAB a primit trei oferte de la firme internaționale pentru studiul de fezabilitate privind modernizarea Aeroportului Băneasa
Compania Națională Aeroporturi București (CNAB) a primit, din partea unor firme internaționale de proiectare și inginerie, trei oferte de participare la licitația organizată pentru elaborarea studiului de fezabilitate aferent strategiei de dezvoltare pe termen mediu și lung a Aeroportului Internațional București Băneasa 'Aurel Vlaicu'.
Specialiști din industria IT se reunesc la PeakIT, pe 22-23 aprilie, la Brașov
Profesioniști de top din industria românească de software participă la Brașov, pe 22-23 aprilie, la ediția 2026 a evenimentului PeakIT, organizat de AgileHub. Potrivit unui comunicat al organizatorilor, conferința a devenit în ultimii opt ani, principalul punct de întâlnire al specialiștilor tech din centrul țării și un spațiu de discuț
Ministerul Mediului: Statutul de geoparc UNESCO se va acorda pentru patru ani, cu evaluări periodice riguroase
Statutul de geoparc UNESCO se va acorda pentru o perioadă limitată, de patru ani, cu evaluări periodice riguroase, ceea ce asigură menținerea unor standarde înalte de management și implicare locală, a anunțat Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP), într-un comunicat transmis, marți, AGERPRES. Guvernul României a adoptat, recent, la p
TPBI: Stație nouă la Gara de Nord pe traseul liniei 105, de joi
Autobuzele linie de transport în comun 105 vor opri, de joi, la o nouă stație la Gara de Nord, a anunțat, marți, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Astfel, autobuzele liniei 105 vor opri, pe sensul spre 'Valea Oltului', și în stația 'Gara de Nord', situată pe Bulevardul Dinicu G
Pîslaru: Am primit, de la Parchetul European, confirmarea că a început investigația în cazul achiziției microbuzelor electrice școlare
Parchetul European a confirmat oficial că a început investigația în cazul achiziției microbuzelor electrice școlare, a anunțat, pe pagina sa de Facebook, ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru. 'Am primit, din partea Parchetului European, confirmarea oficială că a început investigația în cazul achiziți
Platformă investiții: ETF-urile și acțiunile tech, cele mai tranzacționate; tinerii sub 30 de ani reprezintă un sfert dintre utilizatori
Tinerii sub 30 de ani reprezintă un sfert dintre utilizatorii unei platforme de investiții, iar ETF-uri și acțiunile tech sunt cele mai tranzacționate, arată o analiză de specialitate, publicată marți. Conform XTB, un utilizator din patru are între 18 și 30 de ani (26%), iar peste 40% dintre cei din această categorie sunt deja activi în piață.
BNR realizează o cercetare statistică despre finanțarea și consumul gospodăriilor populației, în colaborare cu INS
Banca Națională a României (BNR) va realiza cercetarea statistică 'Finanțarea și consumul gospodăriilor populației', în colaborare cu Institutul Național de Statistică (INS), a anunțat, marți, banca centrală, într-un comunicat de presă transmis AGERPRES. Cercetarea se derulează începând din anul 2010, o dată la trei ani, s
Reportul la Joker depășește 12,68 milioane de euro, iar la Loto 6/49, peste trei milioane de euro
Reportul la Joker, la categoria I, a ajuns la peste 64,61 milioane de lei (peste 12,68 milioane de euro), iar la categoria a II-a la depășește 179.900 de lei (circa 35.300 de euro), arată datele Loteriei Române, publicate marți. Joi, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la cele de sâmbătă,
Cererea pentru servicii de curățenie, în România, a crescut cu 57%, în martie (platformă)
Cererea pentru servicii de curățenie, în România, a înregistrat o creștere sezonieră la începutul primăverii, de 57%, comparativ cu media lunară din perioada de iarnă (noiembrie - februarie), arată datele analizate de o platformă online pentru servicii locale. Potrivit cercetării HomeRun, cel mai căutat serviciu a fost curățenia la domi
România pregătește scheme de ajutor de stat de aproximativ 5 miliarde de euro pentru investiții strategice, până în 2032 (analiză)
România pregătește un nou pachet de politică industrială, care include nouă scheme de ajutor de stat, cu un buget estimat de aproximativ cinci miliarde de euro, până în anul 2032, inclusiv un instrument dedicat proiectelor de peste 200 milioane de euro, potrivit unei analize de specialitate, publicată marți. Conform consultanților EY Rom&acir







