logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

ACUE: Reţelele de energie şi gaze din România au nevoie de investiţii de peste 10 miliarde de euro

Imagine din galeria Agerpres

Reţelele de distribuţie energie electrică şi de gaze naturale au nevoie de investiţii de peste 10 miliarde de euro pe termen lung pentru înlocuirea infrastructurii cu durata de viaţă depăşită, potrivit unui comunicat al Federaţiei Asociaţiilor Companiilor de Utilităţi din Energie (ACUE).

"Este necesară continuarea investiţiilor în reducerea pierderilor tehnologice, eficientizarea cheltuielilor operaţionale şi îmbunătăţirea indicatorilor de calitate pentru ca performanţa reţelelor să atingă nivelul din statele vest-europene, în beneficiul consumatorilor finali", se arată în comunicat.

Investiţiile totale realizate de membrii ACUE în ultimii zece ani (2008 - 2017) în extinderea, reabilitarea şi dezvoltarea reţelelor de distribuţie energie electrică sunt de aproximativ 3 miliarde de euro. În distribuţia de gaze naturale, investiţii de peste 1 miliard de euro au fost dedicate modernizării şi extinderii reţelelor.

"Între investiţiile realizate şi performanţa reţelelor există o corelaţie puternică, potrivit unui studiu recent realizat de un consultant internaţional. În sectorul distribuţiei de energie, durata medie a întreruperilor s-a redus cu 60%, iar frecvenţa lor s-a micşorat cu 50% în 2016 faţă de 2008, conform celor mai recente date publicate de către ANRE", mai spun oficialii ACUE.

Creşterea eficienţei datorată investiţiilor se reflectă şi în evoluţia consumului propriu tehnologic al reţelei, care s-a diminuat în ultimii ani. Potrivit celor mai recente date publicate de ANRE, în 2016, pierderile din reţeaua de distribuţie energie electrică au fost în medie de 11%, faţă de nivelul de 12,5% - media pe ţară înregistrată în 2007.

De asemenea, cheltuielile de operare ale operatorilor de distribuţie energie electrică sunt mult eficientizate, fiind cu circa 72% sub media Europei Centrale şi de Est (ECE), conform analizei firmei de consultanţă.

Comparativ cu alte ţări UE, la jumătatea anului trecut, preţul final al energiei electrice pentru consumatorii casnici din România era printre cele mai mici, cu circa 13% sub media ECE şi cu 48% sub media Europei de Vest. Pentru consumatorii industriali, preţul se situa în media ECE şi cu 26% sub media Europei de Vest.

Analiza indică faptul că preţurile finale ale energiei electrice pentru gospodării şi consumatorii industriali au crescut cu o treime în intervalul 2008 - 2016, pondere apropiată de inflaţia cumulată pentru această perioadă (36%).

Tarifele de reţea pentru clienţii casnici au scăzut cu 18% în 2017 faţă de 2014 şi cu 34% pentru clienţii industriali faţă de 2015. Randamentul pe kilometri de reţea pentru companiile de distribuţie din România este printre cele mai scăzute din Europa Centrală şi de Est; acest lucru este determinat de faptul că România are una dintre cele mai scăzute densităţi de consum din Europa, o densitate mai mare a consumului permiţând în general tarife mai mici pentru fiecare client datorită utilizării crescute specifice a reţelei.

Preţurile gazelor naturale pentru consumatorii casnici erau, de asemenea, la jumătatea anului trecut, semnificativ mai scăzute în comparaţie cu alte state europene: cu aproximativ 21% sub media Europei Centrale şi de Est (ECE) şi cu 49% mai puţin faţă de media Europei de Vest. Pentru consumatorii non-casnici, preţurile gazelor erau similare cu media ECE şi cu 8% mai mici faţă de Europa de Vest, menţionează studiul citat.

Preţurile finale pentru consumatorii casnici sunt printre cele mai mici din Europa însă, pentru că veniturile per gospodărie sunt, de asemenea, cele mai mici din ţările membre (cu 62% sub media europeană la nivelul anului 2016), costurile cu energia raportate la puterea de cumpărare sunt cu 8% peste media europeană în cazul energiei electrice şi cu 7% sub media europeană în cazul gazelor naturale.

De aceea, membrii ACUE consideră că este obligatorie luarea unor măsuri adecvate care să se adreseze problemei sărăciei energetice, precum dezvoltarea şi introducerea de măsuri pentru protejarea clienţilor vulnerabili. Aceste măsuri ar fi trebuit adoptate cu mult timp în urmă, mai spun cei de la ACUE.

Continuarea investiţiilor în modernizarea reţelelor de distribuţie a energiei electrice şi gazelor naturale în ritm susţinut este cea mai importantă provocare la care vor trebui să răspundă în viitor autorităţile statului şi companiile din sectorul energetic, existând o cerinţă urgentă de a armoniza necesitatea suportabilităţii preţurilor la energie şi gaze cu cea a securităţii aprovizionării cu energie a ţării.

"ACUE consideră că este esenţială stabilirea unui cadru de reglementare care să stimuleze în continuare investiţiile şi inovarea în distribuţia energiei electrice şi gazelor naturale. Federaţia ACUE îşi exprimă disponibilitatea de colaborare pentru a contribui la identificarea de soluţii optime pentru asigurarea securităţii energetice şi a competitivităţii economiei româneşti, precum şi de a participa activ la dezbaterile organizate de autorităţi privind viitorul cadru de reglementare" se mai arată în comunicat.
 
Federaţia ACUE are 30 de membri, printre care se numără grupuri importante din domeniul energiei electrice şi gazelor naturale, respectiv E.ON România, Engie România, Enel România, CEZ România, CNTEE Transelectrica SA, Societatea Energetică Electrica SA, Wiee, Wirom GAS, Gaz Est, cu un număr total de circa 27.000 de angajaţi şi cu o cifră de afaceri anuală de peste 5,5 miliarde de euro.

Valoarea totală a investiţiilor realizate de membrii ACUE în perioada 2005-2017 depăşeşte 10 miliarde de euro. Impactul activităţii companiilor membre în economie este unul semnificativ, susţinând indirect alte câteva zeci de mii de locuri de muncă. AGERPRES/(AS - autor: Florentina Cernat, editor: Oana Tilică, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 54

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 17-04-2026 12:26

Patronatul European al Femeilor de Afaceri lansează, la Sibiu, proiectul național Business Outlook 2026, pe 21 aprilie

Patronatul European al Femeilor de Afaceri (PEFA) anunță demararea proiectului național Business Outlook 2026, prin organizarea la Sibiu, pe 21 aprilie, a primei conferințe din seria dialogurilor regionale, ce își propun să conecteze ecosistemele antreprenoriale locale și să ofere o imagine realistă, bazată pe date și dialog, asupra evoluției economiei românești.

Economic Intern 17-04-2026 12:16

Sindicatele acuză conducerea Poștei după ce compania a fost inclusă pe lista privind posibila listare la bursă

Federația Sindicatelor din Poștă și Comunicații (FSPC) atrage atenția că rezultatele financiare oficiale ale Companiei Naționale Poșta Română (CNPR) nu descriu performanțe excepționale, ci o evoluție oscilantă, prezentată public selectiv, în funcție de interesele conducerii acesteia. 'Federația atrage atenția că rezultatele financiare oficiale

Economic Intern 17-04-2026 11:44

Sindicate: CNAB nu este de vânzare; respingem continuarea politicii de cedare a activelor strategice ale României

Sindicatul Companiei Aeroporturi București (SCAB) își exprimă dezacordul față de intenția reprezentanților Guvernului de a lista la bursă o parte din acțiunile companiei, atrăgând atenția că aceasta are un rol esențial în infrastructura națională și în funcționarea economiei. 'Ne exprimăm ferm dezacordul față de anunțul actualului G

Economic Intern 17-04-2026 11:37

Chirițoiu, despre investigația CE privind Unitatea 1 de la Cernavodă: Este o procedură standard; ne așteptăm la o decizie favorabilă la începutul anului viitor

Deschiderea de către Comisia Europeană a unei investigației aprofundate privind ajutorul de stat pentru retehnologizarea reactorului 1 de la Cernavodă este o procedură standard pentru proiectele energetice de mare complexitate și, având în vedere practica decizională în cazuri similare, ne așteptăm la o decizie favorabilă la începutul anului v

Economic Intern 17-04-2026 11:27

Cristian Popa: BNR, o instituție care a știut să rămână în picioare indiferent de lovitură

România, o țară care a trecut prin multe greutăți, a avut întotdeauna în Banca Națională a României o instituție care a știut să rămână în picioare indiferent de lovitură și să ducă mai departe ideea de unitate națională, susține Cristian Popa, președintele Comisiei de numismatică și membru al Consiliului de Administrație al băncii central

Economic Intern 17-04-2026 11:04

Nuclearelectrica și Universitatea Valahia înființează programul de masterat 'Tehnologii avansate pentru industria nucleară'

Nuclearelectrica și Universitatea Valahia din Târgoviște au înființat, în cadrul domeniului de studii universitare de masterat inginerie energetică, programul de masterat 'Tehnologii avansate pentru industria nucleară', disponibil începând cu anul universitar 2026-2027. Potrivit unui comunicat al Nuclearelectrica transmis,

Economic Intern 17-04-2026 10:16

Chisăliță (AEI): România ar putea acoperi o parte din deficitul de kerosen al Europei

Deficitul de kerosen la nivelul Uniunii Europene, pe fondul dependenței de importuri și al dezechilibrelor din lanțul de aprovizionare, deschide o oportunitate strategică pentru România de a deveni un furnizor regional, însă lipsa unei viziuni și a unei coordonări riscă să limiteze acest potențial, susține președintele Asociației Energia Inteligentă, Dumitru Chis

Economic Intern 17-04-2026 10:09

Producția internă de energie a scăzut cu 2,1%, în primele două luni (INS)

Producția internă de energie a României a scăzut cu 2,1% în primele două luni din 2026, comparativ cu aceeași perioadă din anul anterior, arată datele publicate, vineri, de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, în perioada 1 ianuarie - 28 februarie 2026, resursele de energie primară au scăzut cu 1,2 %, iar cele de e

Economic Intern 17-04-2026 09:22

Centrul European al Consumatorilor a recuperat peste 170.000 euro pentru consumatori, în primele trei luni

Centrul European al Consumatorilor din România (ECC Romania), direcție în cadrul Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC), a recuperat pentru consumatori suma de 173.000 euro în primul trimestru al anului 2026, potrivit unui comunicat al ANPC. În această perioadă, ECC Romania a instrumentat peste 2.500 de solicitări

Economic Intern 17-04-2026 08:15

Aproximativ două treimi dintre companiile de construcții și instalații estimează o scădere a volumului de lucrări, în 2026 (raport)

Aproape două treimi (62%) dintre profesioniștii care activează în domeniul construcțiilor și instalațiilor din România anticipează o scădere a volumului de lucrări în 2026, față de situația din anul anterior, când 48% dintre aceștia se declarau pesimiști, relevă datele unui raport de specialitate, publicat recent. Conform cercetării 

Economic Intern 17-04-2026 07:00

Ministra Mediului prezintă vineri raportul Corpului de Controlul referitor la activitatea Administrației Rezervației Biosferei Delta Dunării

Ministra Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, va susține vineri o conferință de presă în cadrul căreia va fi prezentat raportul Corpului de Controlul al instituției pe care o conduce privind activitatea Administrația Rezervației Biosferei Delta Dunării (ARBDD). Potrivit ministerului de resort, în afară de concluziile raportului, vor fi pr

Economic Intern 16-04-2026 22:16

Cheltuielile totale ale Sectorului 4 pe 2026 sunt estimate la circa 12 miliarde de lei (proiect)

Cheltuielile totale ale Sectorului 4 pe 2026 sunt estimate la aproximativ 12 miliarde de lei, potrivit proiectului de buget pus în dezbatere publică. În proiectul de act normativ sunt estimate venituri totale ale Sectorului 4 pe anul acesta de circa 12 miliarde de lei. La Direcția Generală de Administrare a Unitățilo

Economic Intern 16-04-2026 19:18

Gemini oprește reclamele dăunătoare înainte ca utilizatorii să le vadă (raport Google)

Utilizarea de instrumente bazate pe Gemini a îmbunătățit semnificativ, anul trecut, capacitatea companiei de a detecta și stopa reclamele problematice, astfel că peste 99% dintre reclamele care încălcau politicile Google au fost oprite înainte de a fi publicate și văzute de utilizatori, relevă Google Ads Safety Report 2025. G

Economic Intern 16-04-2026 16:54

Comisia Europeană deschide o investigație aprofundată privind ajutorul de stat pentru retehnologizarea reactorului 1 de la Cernavodă

Comisia Europeană a deschis o investigație aprofundată pentru a evalua dacă sprijinul public pe care România intenționează să îl acorde pentru retehnologizarea și prelungirea duratei de viață a Unității 1 a Centralei Nucleare de la Cernavodă este conform cu normele UE privind ajutoarele de stat, potrivit unui comunicat al Executivului comunitar, remis, jo

Economic Intern 16-04-2026 15:33

ANPC a publicat un ghid pentru cumpărătorii de locuințe; verificarea actelor și clauzelor, esențială înainte de achiziție

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) atrage atenția că verificarea situației juridice a imobilului și a documentelor aferente este esențială înainte de semnarea unui contract de achiziție, potrivit unui ghid dedicat consumatorilor. 'Achiziționarea unei locuințe reprezintă una dintre cele mai importante decizii