CE: Creştere de 4,5% pentru economia românească în 2018 şi deficit bugetar de 3,4% din PIB (previziuni)
Comisia Europeană (CE) a menţinut estimările referitoare la creşterea economiei României în 2018, la 4,5%, iar pentru 2019 se aşteaptă la un avans de 3,9%.
PIB-ul României a crescut în 2017 datorită boom-ului în consumul privat, stimulat de măsurile de relaxare fiscală. Creşterea ar urma să-şi reducă viteza în 2018, dar va rămâne robustă. Înăsprirea condiţiilor de pe piaţa forţei de muncă se va menţine în perioada 2018 - 2019, iar inflaţia, care a urcat la sfârşitul anului trecut, ar urma să crească suplimentar şi în 2018, înainte de a se tempera într-o oarecare măsură în 2019. Deficitul bugetar este proiectat să crească semnificativ, în principal din cauza majorărilor salariale, potrivit previziunilor economice de primăvară publicate joi de Executivul comunitar.
Consumul privat ar urma să încetinească în 2018, deoarece creşterea nominală a salariilor se moderează, iar majorarea inflaţiei afectează venitul disponibil real, dar va rămâne principalul motor al creşterii economiei. Totuşi, investiţiile se vor întări probabil în acest an, în urma sporirii gradului de implementare a proiectelor finanţate cu fonduri europene, previzionează CE.
Importurile ar urma să continue să crească mai rapid decât exporturile în 2018 şi în 2019, iar deficitul de cont curent se va adânci la 3,6% din PIB anul acesta şi la 3,9% din PIB anul viitor.
În 2017, rata şomajului a scăzut la 4,9%, cel mai redus nivel din ultimii 20 de ani. Piaţa strânsă a forţei de muncă, alături de majorarea cu 16% a salariului minim pe economie aplicată din februarie 2017 şi creşterile substanţiale ale salariilor din sectorul public au condus la creşteri salariale. Compensaţia medie per angajat a crescut în termeni reali cu 15% în 2017. Salariile ar urma să crească şi în 2018, deşi într-un ritm mai lent, la acest lucru contribuind majorarea salariilor din sectorul bugetar şi creşterea suplimentară cu 9% a salariului minim net - în urma mutării contribuţiilor de la angajator la angajat -, care a produs efecte din luna ianuarie 2018, apreciază Executivul comunitar.
După doi ani consecutivi de scădere a preţurilor de consum, inflaţia a revenit în teritoriu pozitiv în 2017, deşi a fost atenuată de reducerea ratei TVA şi a accizelor la combustibil. Inflaţia a început să accelereze în semestrul doi, în principal pe fondul majorării preţurilor la alimente şi energie, acestea din urmă provocând atât creşterea preţurilor la combustibili la nivel mondial, cât şi inversarea în octombrie 2017 a efectului reducerii accizelor din ianuarie.
CE estimează că rata inflaţiei va creşte la 4,2% anul acesta şi va încetini la 3,4% anul viitor, în timp ce inflaţia de bază ar urma să urce de la 0,8% în 2017 la 3,3% în 2018 şi 3,5% în 2019. În condiţiile în care inflaţia a reintrat în intervalul de variaţie din jurul ţintei Băncii Naţionale a României (2,5% plus/minus un punct procentual), BNR a început să înăsprească politica sa monetară ultra-relaxată.
Înăsprirea graduală a politicii monetare, ca răspuns la presiunile inflaţioniste şi la adâncirea deficitului, ar putea atenua perspectiva pentru investiţiile private. De asemenea, investiţiile per ansamblu ar putea fi afectate dacă Executivul va reduce şi mai mult investiţiile publice, pentru a-şi îndeplini ţintele de deficit. Într-un sens mai larg, incertitudinile privind politicile guvernamentale ar putea afecta creşterea economiei, avertizează Comisia Europeană.
În 2017, deficitul bugetar s-a situat la 2,9% din PIB, un uşor declin comparativ cu 2016. În acest an, deficitul bugetar ar urma să ajungă la 3,4% din PIB, pentru ca în 2019 să se adâncească la 3,8% din PIB. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Oana Tilică, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Guvernul a aprobat majorarea plafonului pentru finanțările rambursabile ale autorităților locale la 3 miliarde lei
Guvernul a aprobat o Hotărâre pentru majorarea cu un miliard de lei, la 3 miliarde de lei, a plafonului de finanțări rambursabile pentru autoritățile administrației publice locale în anul 2026, a anunțat vineri, Ministerul Finanțelor, inițiatorul proiectului de act normativ. Potrivit comunicatului MF, unitățile administrativ-terito
Curtea de Apel București a dispus reluarea evaluării ofertelor pentru contracte de irigații depuse de Grupul EM (companie)
Curtea de Apel București confirmă soluția favorabilă a Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) și impune reluarea evaluării ofertelor depuse de două societăți ce fac parte din Grup EM pentru contracte de infrastructură de irigații în valoare totală de aproape 429 milioane de lei. 'Prin Hotărârea nr. 296 din
Lucrări pe linia de cale ferată București - Videle; restricții temporare de circulație în zona București Nord - Chitila
Administratorul de infrastructură feroviară CFR SA va executa, în perioada 20 aprilie - 29 mai, lucrări de tip Quick Wins pentru eliminarea restricțiilor de viteză și restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii ferate pe linia 100 București - Videle. Potrivit unui comunicat al companiei, remis vineri AGERPRES, lucrările viz
ONJN: Finanțare de 5 milioane de euro pentru proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocuri de noroc
Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) anunță deschiderea primului apel de finanțare în cadrul Programului Național de Interes Public 'Conștient și Liber', prin intermediul căruia vor fi acordate finanțări nerambursabile în valoare de cinci milioane de euro pentru implementarea unor proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocu
ANPC actualizează sistemul de soluționare alternativă a litigiilor, în linie cu noile reguli europene
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a inițiat actualizarea cadrului național privind informarea consumatorilor în materia soluționării alternative a litigiilor (SAL), prin modificarea Ordinului nr. 449/2022 privind Placheta SAL, în vederea alinierii la noile evoluții ale legislației Uniunii Europene și a consolidării mecanismului
Patru agenții din Ministerul Muncii vor fi comasate, rezultând două cu rol de control și gestionarea plăților
Patru agenții din Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS) vor fi reorganizate, urmând a rămâne două, una cu rol de control, iar cealaltă se va ocupa de gestionarea plăților, a anunțat, vineri, ministrul Florin Manole într-o postare pe Facebook.
Italia și România au fost țările UE cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă în 2025
Rata de ocupare a forței de muncă în UE a crescut la peste 76% în 2025, însă România este printre țările membre cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă, arată datele publicate vineri de Eurostat. Conform acestor date, anul trecut, 76,1% (197,7 milioane de persoane) dintre persoanele în vârstă de muncă (20-64 ani)
Ivan: Am obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale a României
România a obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan, într-o postare pe Facebook, după o întâlnire la Washington cu ministrul american al Energiei, Chris Wright, la care a fost prezent și ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. 'La Washington, alături de ministru
ANAF: Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF Antifraudă
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) atrage atenția, din nou, asupra unor apeluri telefonice frauduloase efectuate de persoane care se prezintă în mod fals drept inspectori ANAF Antifraudă. 'Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea u
Patronatul European al Femeilor de Afaceri lansează, la Sibiu, proiectul național Business Outlook 2026, pe 21 aprilie
Patronatul European al Femeilor de Afaceri (PEFA) anunță demararea proiectului național Business Outlook 2026, prin organizarea la Sibiu, pe 21 aprilie, a primei conferințe din seria dialogurilor regionale, ce își propun să conecteze ecosistemele antreprenoriale locale și să ofere o imagine realistă, bazată pe date și dialog, asupra evoluției economiei românești.
Sindicatele acuză conducerea Poștei după ce compania a fost inclusă pe lista privind posibila listare la bursă
Federația Sindicatelor din Poștă și Comunicații (FSPC) atrage atenția că rezultatele financiare oficiale ale Companiei Naționale Poșta Română (CNPR) nu descriu performanțe excepționale, ci o evoluție oscilantă, prezentată public selectiv, în funcție de interesele conducerii acesteia. 'Federația atrage atenția că rezultatele financiare oficiale
Sindicate: CNAB nu este de vânzare; respingem continuarea politicii de cedare a activelor strategice ale României
Sindicatul Companiei Aeroporturi București (SCAB) își exprimă dezacordul față de intenția reprezentanților Guvernului de a lista la bursă o parte din acțiunile companiei, atrăgând atenția că aceasta are un rol esențial în infrastructura națională și în funcționarea economiei. 'Ne exprimăm ferm dezacordul față de anunțul actualului G
Chirițoiu, despre investigația CE privind Unitatea 1 de la Cernavodă: Este o procedură standard; ne așteptăm la o decizie favorabilă la începutul anului viitor
Deschiderea de către Comisia Europeană a unei investigației aprofundate privind ajutorul de stat pentru retehnologizarea reactorului 1 de la Cernavodă este o procedură standard pentru proiectele energetice de mare complexitate și, având în vedere practica decizională în cazuri similare, ne așteptăm la o decizie favorabilă la începutul anului v
Cristian Popa: BNR, o instituție care a știut să rămână în picioare indiferent de lovitură
România, o țară care a trecut prin multe greutăți, a avut întotdeauna în Banca Națională a României o instituție care a știut să rămână în picioare indiferent de lovitură și să ducă mai departe ideea de unitate națională, susține Cristian Popa, președintele Comisiei de numismatică și membru al Consiliului de Administrație al băncii central
Nuclearelectrica și Universitatea Valahia înființează programul de masterat 'Tehnologii avansate pentru industria nucleară'
Nuclearelectrica și Universitatea Valahia din Târgoviște au înființat, în cadrul domeniului de studii universitare de masterat inginerie energetică, programul de masterat 'Tehnologii avansate pentru industria nucleară', disponibil începând cu anul universitar 2026-2027. Potrivit unui comunicat al Nuclearelectrica transmis,






