Ministrul Turismului: Sunt un adept al parteneriatului public-privat; vrem mutarea deciziei privind autorizaţiile şi licenţele la Consiliile judeţene
Autorităţile din sectorul de turism intenţionează să mute deciziile privind eliberarea de licenţe şi autorizaţii pentru restaurante şi hoteluri către Consiliile Judeţene, potrivit ministrului Turismului, Bogdan Trif, care se declară, totodată, un adept al parteneriatului public-privat.
"Sunt un adept al parteneriatului public-privat. Mai mult decât atât, vreau să creez OMD-uri (organizaţii de management al destinaţiilor, n.r.) la nivel local, regional şi mai ales central care să aibă şi putere de decizie, nu doar să fie consultaţi şi tot ministerul, prin 10-15 oameni, printr-un departament de marketing, care, din punctul meu de vedere, nu a funcţionat la parametri corespunzători, să decidă iarăşi strategia de marketing şi promovare a României. Trebuie să ne adaptăm cerinţelor noastre. Este un proverb chinezesc care îmi place foarte mult şi care spune "Mergi cu timpul". Deci, dacă nu adaptăm şi nu o să avem o promovare actualizată mai ales în mediul online, clar o să pierdem trendul şi lupta cu celelalte ţări. Este important ca mediul privat să facă parte din aceste OMD-uri cu putere de decizie şi asta mi-o asum eu", a precizat Trif.
Ministrul Turismului a precizat, totodată, că turismul din România funcţionează la circa 20-30% din capacitatea maximă şi că doreşte o descentralizare în sensul mutării deciziei privind autorizaţiile la nivel judeţean.
"Turismul din România funcţionează undeva la 20-30% din ce putem da noi. Noile prevederi vor reglementa toate domeniile de autorizare, de raportare. Aici este important să avem şi un sistem informatic prin care să reglementăm o monitorizare exactă a numărului de turişti, astfel încât să putem să intervenim şi noi pe acele segmente şi să remediem problemele. Vreau să precizez faptul că noi dorim o descentralizare, iar Ministerul Turismului, categoric, o să fie printre primele ministere care o să vină cu un memo în Guvern pentru acest lucru. O să mutăm decizia tuturor licenţelor şi autorizaţiilor către Consiliile Judeţene, dar nu o să facem acest lucru printr-un act în care o să spunem "Bun, de mâine vă ocupaţi voi". Nu, avem făcut un studiu de impact, iar minim un an de zile o să îi îndrumăm, astfel încât cei de la Consiliile judeţene să fie pregătiţi. Este anormal să autorizezi de la centru în toată ţara - de la restaurante la hoteluri", a subliniat Bogdan Trif.
În ceea ce priveşte Legea turismului, oficialul a subliniat faptul că trebuie să existe un act normativ care să reglementeze domeniul, care să dea direcţiile şi predictibilitatea.
"Din păcate, turismul a fost neglijat în detrimentul altor ministere. Acum, iată că PSD-ul a reînfiinţat Ministerul Turismului, un pas extrem de important. Mai mult decât atât, în programul nostru de guvernare am promis o lege a turismului, o lege sectorială care să reglementeze acest domeniu, care să dea direcţiile şi predictibilitate. Este nevoie în orice business pe care îl faci să ai o predictibilitate pe termen scurt, mediu şi lung. Nu ne propunem doar o lege a turismului, ci să avem, până la sfârşitul anului, şi o strategie integrată în turism. Noi nu am avut până acum vreo strategie de acest fel în România. Orice ţară civilizată care activează în domeniul turismului are o astfel de strategie. Avem deja grupul de lucru făcut. A avut primele întâlniri cu experţi ai Băncii Mondiale pe care i-am cooptat, iată, în această strategie şi care ne ajută, experţi ai SGG-ului. Este important ca şi privaţii să aibă un cuvânt de spus şi chiar să decidă în toate strategiile pe care urmează să le facem şi toate actele normative pe care urmează să le elaborăm. Da, este important să avem o Lege a turismului", a menţionat ministrului Turismului.
Organizaţia Patronală a Hotelurilor şi Restaurantelor din România (HORA) organizează, începând de miercuri, timp de două zile, cea de-a doua ediţie a Conferinţei Naţionale a Industriei Ospitalităţii.
HORA este autoritatea reprezentativă a industriei ospitalităţii româneşti, având misiunea de a susţine şi de a promova interesele şi valorile comune ale membrilor săi pe plan naţional şi internaţional. AGERPRES/(A, AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Gheorghiu: Hidroelectrica, modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile
Hidroelectrica este modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile pentru români, pentru că evoluția companiei demonstrează ce se întâmplă atunci când reprezentanții statului nu mai pot ascunde mizeria sub preș, consideră vicepremierul Oana Gheorghiu.
Bursa de la București a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare a săptămânii
Bursa de Valori București (BVB) a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare din această săptămână, cu un rulaj total care a depășit ușor 134 milioane de lei (aproximativ 26,3 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața
TAROM: Niciunul dintre scenarii nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile pe motivul penuriei de carburant
Niciunul dintre scenariile TAROM nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile, pe motivul penuriei de carburant, în aceste condiții de piață, precizează operatorul aerian național, printr-un comunicat transmis vineri AGERPRES. 'În România nu avem o criză de aprovizionare cu kerosen, impactul resimțit la nive
ElbitSystems reafirmă angajamentul de a livra sistemele WatchkeeperX la jumătatea anului, sub rezerva coordonării între părțile implicate
Elbit Systems își reafirmă angajamentul de a livra sistemele tactice de avioane fără pilot Watchkeeper X la jumătatea anului, sub rezerva coordonării finale între toate părțile implicate, a anunțat compania, printr-un comunicat. Președintele Elbit Systems, Bezhalel Machlis, împreună cu Lior Ben Dor, ambasadorul Statului Israe
Guvernul a aprobat majorarea plafonului pentru finanțările rambursabile ale autorităților locale la 3 miliarde lei
Guvernul a aprobat o Hotărâre pentru majorarea cu un miliard de lei, la 3 miliarde de lei, a plafonului de finanțări rambursabile pentru autoritățile administrației publice locale în anul 2026, a anunțat vineri, Ministerul Finanțelor, inițiatorul proiectului de act normativ. Potrivit comunicatului MF, unitățile administrativ-terito
Curtea de Apel București a dispus reluarea evaluării ofertelor pentru contracte de irigații depuse de Grupul EM (companie)
Curtea de Apel București confirmă soluția favorabilă a Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) și impune reluarea evaluării ofertelor depuse de două societăți ce fac parte din Grup EM pentru contracte de infrastructură de irigații în valoare totală de aproape 429 milioane de lei. 'Prin Hotărârea nr. 296 din
Lucrări pe linia de cale ferată București - Videle; restricții temporare de circulație în zona București Nord - Chitila
Administratorul de infrastructură feroviară CFR SA va executa, în perioada 20 aprilie - 29 mai, lucrări de tip Quick Wins pentru eliminarea restricțiilor de viteză și restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii ferate pe linia 100 București - Videle. Potrivit unui comunicat al companiei, remis vineri AGERPRES, lucrările viz
ONJN: Finanțare de 5 milioane de euro pentru proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocuri de noroc
Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) anunță deschiderea primului apel de finanțare în cadrul Programului Național de Interes Public 'Conștient și Liber', prin intermediul căruia vor fi acordate finanțări nerambursabile în valoare de cinci milioane de euro pentru implementarea unor proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocu
ANPC actualizează sistemul de soluționare alternativă a litigiilor, în linie cu noile reguli europene
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a inițiat actualizarea cadrului național privind informarea consumatorilor în materia soluționării alternative a litigiilor (SAL), prin modificarea Ordinului nr. 449/2022 privind Placheta SAL, în vederea alinierii la noile evoluții ale legislației Uniunii Europene și a consolidării mecanismului
Patru agenții din Ministerul Muncii vor fi comasate, rezultând două cu rol de control și gestionarea plăților
Patru agenții din Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS) vor fi reorganizate, urmând a rămâne două, una cu rol de control, iar cealaltă se va ocupa de gestionarea plăților, a anunțat, vineri, ministrul Florin Manole într-o postare pe Facebook.
Italia și România au fost țările UE cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă în 2025
Rata de ocupare a forței de muncă în UE a crescut la peste 76% în 2025, însă România este printre țările membre cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă, arată datele publicate vineri de Eurostat. Conform acestor date, anul trecut, 76,1% (197,7 milioane de persoane) dintre persoanele în vârstă de muncă (20-64 ani)
Ivan: Am obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale a României
România a obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan, într-o postare pe Facebook, după o întâlnire la Washington cu ministrul american al Energiei, Chris Wright, la care a fost prezent și ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. 'La Washington, alături de ministru
ANAF: Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF Antifraudă
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) atrage atenția, din nou, asupra unor apeluri telefonice frauduloase efectuate de persoane care se prezintă în mod fals drept inspectori ANAF Antifraudă. 'Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea u
Patronatul European al Femeilor de Afaceri lansează, la Sibiu, proiectul național Business Outlook 2026, pe 21 aprilie
Patronatul European al Femeilor de Afaceri (PEFA) anunță demararea proiectului național Business Outlook 2026, prin organizarea la Sibiu, pe 21 aprilie, a primei conferințe din seria dialogurilor regionale, ce își propun să conecteze ecosistemele antreprenoriale locale și să ofere o imagine realistă, bazată pe date și dialog, asupra evoluției economiei românești.
Sindicatele acuză conducerea Poștei după ce compania a fost inclusă pe lista privind posibila listare la bursă
Federația Sindicatelor din Poștă și Comunicații (FSPC) atrage atenția că rezultatele financiare oficiale ale Companiei Naționale Poșta Română (CNPR) nu descriu performanțe excepționale, ci o evoluție oscilantă, prezentată public selectiv, în funcție de interesele conducerii acesteia. 'Federația atrage atenția că rezultatele financiare oficiale










