Petre Daea: Politica Agricolă Comună nu este un act contabil, ci un concept subordonat existenţei umane
Politica Agricolă Comună (PAC) nu este un act contabil, ci este un concept subordonat existenţei umane, a declarat, vineri, Petre Daea, ministrul Agriculturii, la o dezbatere organizată de Institutul European din România cu tema "Viitorul politicii agricole comune în contextul noului cadru financiar multianual".
"Iată astăzi o temă extrem de importantă care îşi are sorgintea în însăşi existenţa umană, pentru că Politica Agricolă nu este un act contabil. Este un concept subordonat existenţei umane, aşa trebuie gândit, construit şi aplicat. Iată de ce la Ministerul Agriculturii din prima zi de mandat, am socotit necesar să ne ocupăm de acest domeniu şi să-l aşezăm într-un concept stăpânit de actul cunoaşterii, de posibilitatea implementării, având în vedere deciziile care se iau la nivelul Uniunii Europene. România are a doua şansă istorică. Prima a fost când în banca deciziei a hotărât 2014-2020 şi iată că în banca deciziei, ca stat cu drepturi depline construieşte împreună cu celelalte state Post 2020", a spus Petre Daea.
Acesta a menţionat că în ceea ce priveşte Politica Agricolă Comună Post 2020, România este interesată de acordarea de plăţi directe de acelaşi nivel, iar în ceea ce priveşte subsidiaritatea, nu susţine cofinanţarea.
Prezent la eveniment, Victor Negrescu, ministrul delegat pentru Afaceri Europene, a subliniat că România va deţine în 2019 preşedinţia instituţiei care reprezintă interesele statelor membre, respectiv cea a Consiliului Uniunii Europene.
În acest context, Politica Agricolă Comună e principala tematică de interes pentru Ministerul Agriculturii pentru primul semestru al anului 2019, ceea ce implică un proces complex de pregătire.
"Pe perioada Preşedinţiei, Ministerul Agriculturii va coordona activitatea a 29 de grupuri de lucru, gestionează 58 de preşedinţi şi vicepreşedinţi şi în plus un număr important de coordonatori de dosar şi experţi, şi au propus un număr important de reuniuni, printre care Consiliul din domeniu, Consiliul informal, să fie organizate în ţară pentru a dezbate Politica Agricolă Comună şi a exprima punctul nostru de vedere. Vorbim de 7 reuniuni importante pe perioada a 6 luni, prin care încercăm să prezentăm ceea ce înseamnă viziunea noastră", a declarat Negrescu.
De asemenea, în privinţa viitorului cadru financiar multianual, ministrul delegat a subliniat că pe 18 aprilie preşedinţia Bulgariei va prezenta o serie de documente pregătitoare, punctul de vedere al Consiliului, iar pe 2 mai Comisia Europeană va lansa practic propunerea legislativă şi debutul negocierilor oficiale. "România este în prezent pregătită pentru a avea reacţii la ambele documente", a adăugat ministrul delegat pentru Afaceri Europene.
Potrivit unui comunicat al Ministerului Agriculturii, rezultatele consultării naţionale pe comunicarea Comisiei Europene privind viitorul sectorului alimentar şi al agriculturii după 2020 arată că în total s-au primit 34 de contribuţii scrise, respectiv: 12 din partea instituţiilor academice, de învăţământ şi cercetare agricolă si 22 din partea organizaţiilor de fermieri şi producători agricoli, ai federaţiilor şi patronatelor din sectorul agricol, ai asociaţiilor din domeniul protecţiei mediului şi dezvoltării rurale.
Comisia Europeană creionează în prezent viitoarea Politică Agricolă Comună (PAC), iar în acest sens a fost publicată la finele lunii noiembrie comunicarea "Viitorul alimentaţiei şi agriculturii" după 2020, acest document fiind prezentat şi la Bucureşti de Mihail Dumitru, director general-adjunct la Direcţia Generală Agricultură şi Dezvoltare Rurală (DG AGRI) din cadrul Comisiei Europene.
În vederea pregătirii comunicării a fost organizat un larg proces de consultare a tuturor actorilor interesaţi, atât în ceea ce priveşte PAC, cât şi viitorul acesteia, ce a generat un interes substanţial la nivelul statelor membre. În acest sens, Comisia a primit 322.912 contribuţii online, fiind ulterior depuse 1.417 documente de poziţie.
În perioada ianuarie-martie s-a lucrat la un studiu de impact, iar cadrul financiar multianual post 2020, conform calendarului, va fi adoptat în mai 2018. La sfârşitul lunii mai - începutul lunii iunie, va exista o nouă propunere legislativă.
Agricultura şi sectorul agroalimentar au un regim preferenţial în cadrul UE şi rămân de departe cel mai mare angajator în spaţiul comunitar. PAC rămâne un consumator major al bugetului comunitar, circa 40%, însă ponderea în bugetul total şi în PIB este în scădere. AGERPRES/(AS - autor: George Bănciulea, editor: Mariana Nica, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Gheorghiu: Hidroelectrica, modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile
Hidroelectrica este modelul de succes prin care putem transforma companiile românești din găuri negre în entități profitabile pentru români, pentru că evoluția companiei demonstrează ce se întâmplă atunci când reprezentanții statului nu mai pot ascunde mizeria sub preș, consideră vicepremierul Oana Gheorghiu.
Bursa de la București a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare a săptămânii
Bursa de Valori București (BVB) a închis în scădere ultima ședință de tranzacționare din această săptămână, cu un rulaj total care a depășit ușor 134 milioane de lei (aproximativ 26,3 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața
TAROM: Niciunul dintre scenarii nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile pe motivul penuriei de carburant
Niciunul dintre scenariile TAROM nu prevede anulări de zboruri peste următoarele 90 de zile, pe motivul penuriei de carburant, în aceste condiții de piață, precizează operatorul aerian național, printr-un comunicat transmis vineri AGERPRES. 'În România nu avem o criză de aprovizionare cu kerosen, impactul resimțit la nive
ElbitSystems reafirmă angajamentul de a livra sistemele WatchkeeperX la jumătatea anului, sub rezerva coordonării între părțile implicate
Elbit Systems își reafirmă angajamentul de a livra sistemele tactice de avioane fără pilot Watchkeeper X la jumătatea anului, sub rezerva coordonării finale între toate părțile implicate, a anunțat compania, printr-un comunicat. Președintele Elbit Systems, Bezhalel Machlis, împreună cu Lior Ben Dor, ambasadorul Statului Israe
Guvernul a aprobat majorarea plafonului pentru finanțările rambursabile ale autorităților locale la 3 miliarde lei
Guvernul a aprobat o Hotărâre pentru majorarea cu un miliard de lei, la 3 miliarde de lei, a plafonului de finanțări rambursabile pentru autoritățile administrației publice locale în anul 2026, a anunțat vineri, Ministerul Finanțelor, inițiatorul proiectului de act normativ. Potrivit comunicatului MF, unitățile administrativ-terito
Curtea de Apel București a dispus reluarea evaluării ofertelor pentru contracte de irigații depuse de Grupul EM (companie)
Curtea de Apel București confirmă soluția favorabilă a Consiliului Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) și impune reluarea evaluării ofertelor depuse de două societăți ce fac parte din Grup EM pentru contracte de infrastructură de irigații în valoare totală de aproape 429 milioane de lei. 'Prin Hotărârea nr. 296 din
Lucrări pe linia de cale ferată București - Videle; restricții temporare de circulație în zona București Nord - Chitila
Administratorul de infrastructură feroviară CFR SA va executa, în perioada 20 aprilie - 29 mai, lucrări de tip Quick Wins pentru eliminarea restricțiilor de viteză și restabilirea parametrilor tehnici ai suprastructurii căii ferate pe linia 100 București - Videle. Potrivit unui comunicat al companiei, remis vineri AGERPRES, lucrările viz
ONJN: Finanțare de 5 milioane de euro pentru proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocuri de noroc
Oficiul Național pentru Jocuri de Noroc (ONJN) anunță deschiderea primului apel de finanțare în cadrul Programului Național de Interes Public 'Conștient și Liber', prin intermediul căruia vor fi acordate finanțări nerambursabile în valoare de cinci milioane de euro pentru implementarea unor proiecte dedicate prevenției și tratării adicției de jocu
ANPC actualizează sistemul de soluționare alternativă a litigiilor, în linie cu noile reguli europene
Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a inițiat actualizarea cadrului național privind informarea consumatorilor în materia soluționării alternative a litigiilor (SAL), prin modificarea Ordinului nr. 449/2022 privind Placheta SAL, în vederea alinierii la noile evoluții ale legislației Uniunii Europene și a consolidării mecanismului
Patru agenții din Ministerul Muncii vor fi comasate, rezultând două cu rol de control și gestionarea plăților
Patru agenții din Ministerul Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale (MMFTSS) vor fi reorganizate, urmând a rămâne două, una cu rol de control, iar cealaltă se va ocupa de gestionarea plăților, a anunțat, vineri, ministrul Florin Manole într-o postare pe Facebook.
Italia și România au fost țările UE cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă în 2025
Rata de ocupare a forței de muncă în UE a crescut la peste 76% în 2025, însă România este printre țările membre cu cele mai mici rate de ocupare a forței de muncă, arată datele publicate vineri de Eurostat. Conform acestor date, anul trecut, 76,1% (197,7 milioane de persoane) dintre persoanele în vârstă de muncă (20-64 ani)
Ivan: Am obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale a României
România a obținut 500 milioane de dolari pentru infrastructura de gaze naturale, a declarat ministrul Energiei, Bogdan Ivan, într-o postare pe Facebook, după o întâlnire la Washington cu ministrul american al Energiei, Chris Wright, la care a fost prezent și ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare. 'La Washington, alături de ministru
ANAF: Continuă apelurile telefonice frauduloase ale unor persoane care se recomandă inspectori ANAF Antifraudă
Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) atrage atenția, din nou, asupra unor apeluri telefonice frauduloase efectuate de persoane care se prezintă în mod fals drept inspectori ANAF Antifraudă. 'Reiterăm avertizarea referitoare la continuarea tentativelor de înșelare prin vishing (phishing telefonic), prin care este furată identitatea u
Patronatul European al Femeilor de Afaceri lansează, la Sibiu, proiectul național Business Outlook 2026, pe 21 aprilie
Patronatul European al Femeilor de Afaceri (PEFA) anunță demararea proiectului național Business Outlook 2026, prin organizarea la Sibiu, pe 21 aprilie, a primei conferințe din seria dialogurilor regionale, ce își propun să conecteze ecosistemele antreprenoriale locale și să ofere o imagine realistă, bazată pe date și dialog, asupra evoluției economiei românești.
Sindicatele acuză conducerea Poștei după ce compania a fost inclusă pe lista privind posibila listare la bursă
Federația Sindicatelor din Poștă și Comunicații (FSPC) atrage atenția că rezultatele financiare oficiale ale Companiei Naționale Poșta Română (CNPR) nu descriu performanțe excepționale, ci o evoluție oscilantă, prezentată public selectiv, în funcție de interesele conducerii acesteia. 'Federația atrage atenția că rezultatele financiare oficiale










