Şova: Guvernanţa corporatistă este un principiu bun, însă nu cred că este aplicabilă în orice domeniu şi în orice condiţii
Guvernanţa corporatistă este un principiu bun, însă nu cred că este aplicabilă sau ar trebui să se aplice chiar în orice domeniu şi în orice condiţii, întrucât nu poţi pretinde unei companii cu activitate în construcţii sau în transport să aibă un comportament comercial comparabil cu cel al competitorilor privaţi, dar în acelaşi timp să răspundă exigenţelor care privesc banul public, consideră ministrul Transporturilor, Lucian Şova.
"Guvernanţa corporatistă este un principiu bun, însă nu cred că este aplicabilă sau ar trebui să se aplice chiar în orice domeniu şi în orice condiţii. Nu poţi pretinde unei companii care are vocaţie, de exemplu, în construcţii sau în transport să aibă un comportament comercial comparabil cu cel al competitorilor privaţi, dar în acelaşi timp să răspundă exigenţelor care privesc banul public. Desigur că legea trebuie respectată, dar este foarte greu să faci faţă unei competiţii în domeniul aviaţiei, în domeniul transporturilor rutiere sau pe calea ferată, fiind blocat sau trebuind să fii foarte atent la exigenţe care nu sunt aplicabile competitorilor privaţi. V-am spus acest lucru, pentru că încep să vă spun despre ceea ce ştiu şi mă preocupă în legătură cu performanţa Ministerului Transporturilor şi a companiilor sale", le-a spus, marţi, Lucian Şova directorilor din minister şi din companiile aflate în coordonarea şi subordinea MT.
Noul şef de la Transporturi a preluat marţi portofoliul şi a organizat o întâlnire cu toţi directorii din minister şi din companiile aflate în coordonarea şi/sau în subordinea MT, dar şi cu membrii comisiilor pentru transporturi din Senat şi Camera Deputaţilor.
"Am vrut cu această ocazie să vedem cu toţii câţi suntem aceia care răspundem în faţa cetăţenilor în primul rând, dumneavoastră în faţa conducerii ministerului, noi, parlamentarii, în faţa cetăţenilor de tot ce înseamnă activitate de transport în România. Am vrut ca în prima zi pe care mi-o petrec în acest minister să mă aflu în faţa dumnevoastră, a celor care lucraţi în Ministerul Transporturilor, cât şi în companiile din coordonarea sau subordinea ministerului şi, mai mult de atât, să avem alături de noi şi reprezentanţi ai Parlamentului, membrii ai comisiilor de transport din Senat şi Camera Deputaţilor", a explicat Şova, adăugând că transporturile în România sunt, poate, domeniul cel mai larg care interacţionează cu cetăţenii.
Lucian Şova le-a atras atenţia directorilor din MT că salariile lor sunt plătite de cetăţeni şi este nevoie de mai multă proactivitate în ceea ce priveşte îndeplinirea responsabilităţilor şi prerogativelor pe care le au.
"Vreau să menţionez că salariile celor care ne aflăm acum în această sală sunt plătite într-un fel sau altul de cetăţenii români şi ele se ridică la peste un milion de lei pe lună. De asemenea, ştiu bine că, cel puţin în ultimii ani funcţionarii, indiferent de locul de muncă, au motive mai degrabă să fie timoraţi decât proactivi apropo de exercitarea responsabilităţilor pe care le au, dar şi a prerogativelor pe care le au. Vă spun acest lucru pentru că desigur, fără să ne abatem de la lege, va trebui să conştientizăm cu toţii că dacă ne dorim să fim aici trebuie să uzăm şi de prerogativele pe care le avem şi să manifestăm proactivitate", a arătat el.
Ministrul Transporturilor a ţinut să sublinieze faptul că există multă insatisfacţie la nivelul opiniei publice cu privire la activitatea din transporturi şi cerut "o atitudine proactivă".
"Există multă insatisfacţie din partea tuturor cetăţenilor, din partea media care reflectă aceste aspecte, multă insatisfacţie şi la nivelul Parlamentului şi al comisiilor din Parlament cu privire la modul în care Ministerul Transporturilor se raportează la activităţile pe care trebuie să le desfăşoare împreună cu Parlamentul. Poate de prea multe ori demnitari sau conducători cu rang înalt au înţeles prea repede explicaţiile precum nu se poate decât au forţat soluţii legale, competitive, corecte şi dinamice. Ştiţi cu toţii că eu funcţionar în Ministerul Transporturilor am fost. Sper că veţi porni din primul moment cu o atitudine proactivă. Nu există lucruri care nu pot fi făcute (...) există un aparat amplu al acestui minister format din funcţionari, cei mai mulţi cu o bogată experienţă, care ar putea să promoveze interesele legitime ale ministerului şi ale companiilor din subordine în vederea atingerii obiectivelor propuse. (...) Nu înseamnă să abuzăm, însă avem toate instrumentele pentru ca ceea ce ne propunem să facem şi ceea ce avem obligaţia să facem să şi facem", a adăugat Şova.
În plus, în opinia acestuia, şantierele trebuie supravegheate "de o manieră preventivă", iar funcţionarii sau angajaţii companiilor care au responsabilităţi în acest domeniu trebuie să se implice.
"MT beneficiază de avantajul că are o organigramă generoasă, care este şi populată corespunzător. Am avut un mandat scurt la Ministerul Comunicaţiilor, unde o organigramă de 205 posturi era şi este ocupată de doar 120 de angajaţi. Eu cred că în această sală doar directorii din MT sunt mai mulţi decât angajaţii de la MCSI. Vreau să profit de acest avantaj şi împreună, asumânu-ne şi asumându-vă şi responsabilităţi şi prerogative corespunzătoare, să arătăm cetăţenilor acestei ţări că se pot întâmpla lucruri. Desigur că va fi greu, desigur că este un challenge pe care fiecare predecesor al meu cel puţin în ultimii 10 ani şi l-a asumat. O fac şi eu şi sper ca la sfârşitul mandatului să putem ţine capul, cu toţii, mai ridicat decât practic în mod moral ar trebui să îl ţinem acum raportat la performanţele despre care se vorbeşte în rândul opiniei publice la adresa Ministerului Transporturilor", a subliniat oficialul de la Transporturi.
În altă ordine de idei, Lucian Şova le-a cerut celor prezenţi în sală să îi transmită trei subiecte pe care aceştia consideră că ministrul ar trebui să le cunoască.
"Vă propun ca până la finele acestei reuniuni fiecare să completeze pe o coală de hârtie locul de muncă, funcţia şi trei fraze cât mai scurte cu putinţă, trei propoziţii, cu cele mai importante trei subiecte pe care ar trebui să le cunosc. Aceste documente îmi sunt destinate exclusiv mie. Vă rog să profitaţi de această ocazie şi să mă ajutaţi să aflu lucrurile cele mai importante pe care credeţi că ar trebui să le ştiu la începutul acestui mandat", le-a spus el. AGERPRES/(AS - autor: Oana Tilică, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ada Vîlceanu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
România a fost, și în 2025, pe locul I în UE la proporția tinerilor ce nu sunt încadrați profesional și nu urmează niciun program educațional
Ponderea tinerilor cu vârste cuprinse între 15 și 29 de ani care nu sunt încadrați profesional și nu urmează niciun program educațional sau de formare (NEETs) în Uniunea Europeană a scăzut în 2025 până la 11%, de la 15,2% în 2015, însă România are în continuare cea mai mare proporție de NEETs din Uniunea Europeană,
Nicu Vasile, la conferința ASAS: Agricultura viitorului înseamnă știință aplicată, inovație și viziune economică
România are potențial de a deveni o putere agricolă regională, însă succesul poate veni doar prin colaborare inteligentă, continuitate în investiții și aplicarea practică a rezultatelor cercetării, pentru că agricultura viitorului înseamnă știință aplicată, inovație și viziune economică, a declarat, joi, Nicu Vasile, fostul președinte al Ligii Asociaț
Viorel Morărescu (MADR), la conferința ASAS: Trebuie să fim mult mai aproape de nevoile fermierilor
Învățământul și cercetarea sunt principalii promotori ai generării progresului pentru sectorul agroalimentar al fiecărei țări și cred că trebuie să fim mult mai aproape de nevoile fermierilor, a declarat, joi, Viorel Morărescu, director general în Ministerul Agriculturii și Dezvoltării Rurale, la conferința anuală ASAS 'Realizări și perspective în
CNIR: Undă verde pentru semnarea contractului SAFE pe tronsonul 3 al A8
Compania Națională de Investiții Rutiere (CNIR) poate semna contractul cu finanțare SAFE pentru Autostrada Unirii (A8), după ce Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor (CNSC) a respins, joi, contestațiile pentru tronsonul 3 Lețcani (DN28) - DN 24 (Iași), a anunțat CNIR, pe pagina de Facebook. Constructorul spaniol FCC Construccion a fost desemnat, l
INS: Managerii anticipează o creștere accentuată a prețurilor în comerțul cu amănuntul și în construcții, în următoarele trei luni
Managerii din construcții și industria prelucrătoare estimează o creștere moderată a activității, în următoarele trei luni, în timp ce în sectoarele comerț cu amănuntul și construcții se preconizează o creștere accentuată a prețurilor, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Potrivit sursei citate, în in
Afacerile din serviciile prestate în principal întreprinderilor au scăzut, ca serie brută, cu 3,6%, în primele trei luni
Cifra de afaceri din serviciile de piață prestate în principal întreprinderilor a scăzut în primele trei luni ale anului, atât ca serie brută, cu 3,6%, cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 3,9%, raportat la perioada similară din 2025, pe fondul declinului afacerilor din activitățile de tr
Afacerile din comerț s-au majorat cu peste 2,3%, ca serie brută, în primul trimestru (statistică)
Cifra de afaceri din comerțul cu ridicata (cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete) a înregistrat o creștere de 2,3%, ca serie brută, în primele trei luni din 2026, comparativ cu aceeași perioadă din anul anterior, arată datele publicate, joi, de Institutul Național de Statistică (INS). Conform statisticii oficiale, în intervalu
CONAF: Seminarul Teologic Ortodox'Sfântul Nicolae' din Râmnicu Vâlcea, premiul I în Marea Finală a Maratonului pentru Educație Antreprenorială (GALERIE FOTO)
Aproximativ 200 de liceeni din întreaga țară au participat la Marea Finală a Maratonului pentru Educație Antreprenorială, unde au concurat pentru premii în valoare totală de 40.000 de euro, în cadrul unei ediții în care valoarea totală a premiilor acordate pe parcursul anului a ajuns la circa 150.000 de euro. Potrivit u
Sindicaliștii feroviari avertizează asupra riscului unei 'crize fără precedent' la CFR SA
Federația Națională Feroviară Mișcare Comercial Vagoane avertizează că infrastructura feroviară din România 'se apropie de un punct critic', în contextul blocării Bugetului de Venituri și Cheltuieli al CNCF CFR SA pentru anul 2026 și al discuțiilor privind reducerea programului de lucru pentru angajați. Potrivit unui comuni
Profitul net al Grupului Electrica a crescut cu peste 58% în primul trimestru al acestui an
Grupul Electrica a înregistrat în primul trimestru din 2026 un profit net de 309,6 milioane de lei, în creștere cu 58,2% (114 milioane lei), comparativ cu aceeași perioada a anului trecut, informează compania într-un comunicat, transmis miercuri AGERPRES. EBITDA a consemnat un avans de 25,7%, respectiv de 118,3 milioane
ANPIS: Numărul beneficiarilor alocației de stat pentru copii a crescut cu aproape 26.000 de la începutul anului
Numărul beneficiarilor alocației de stat pentru copii a crescut cu aproape 26.000 în primele patru luni ale anului 2026, potrivit unui comunicat al Agenției Naționale pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS). Instituția precizează că, în luna mai 2026, prin agențiile teritoriale, a efectuat plata alocațiilor aferente lunii aprilie
Badea (Hidroelectrica): Suntem săraca fată bogată; cheltuim foarte mulți bani, apoi ne uităm la diurna de 36 de euro a unui ministru
Directorul general interimar al Hidroelectrica, Bogdan Badea, a criticat miercuri birocratizarea excesivă și modificările legislative privind guvernanța corporativă, afirmând că acestea afectează activitatea companiilor de stat și relația cu investitorii. ''Ce ne împiedică să facem lucrurile mai bine? Am atras atenția &icir
Bursa de la București a închis pe roșu ședința de miercuri
Bursa de Valori București (BVB) a închis în scădere pe toți indicii ședința de miercuri, cu un rulaj total în valoare de 143,35 milioane de lei (27,36 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-
Pîslaru: Am primit mandatul de a discuta cu CE posibilitatea înghețării sau eșalonării creșterii salariilor demnitarilor până în 2031
Ministrul interimar al Muncii și al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș Pîslaru, va discuta cu Comisia Europeană posibilitatea înghețării sau eșalonării până în 2031 a creșterilor salariale pentru demnitari, în cadrul renegocierii Planului Național de Redresare și Reziliență (PNRR). ''Am primit m
Nicoleta Pauliuc: Înființarea unui patronat al industriei private de apărare reprezintă un semn de maturitate (GALERIE FOTO)
Apărarea țării nu se face doar în cazări și nu se rezumă la uniforme, iar înființarea unui patronat al industriei private de apărare reprezintă un semn de maturitate, a declarat, miercuri după-amiaza, Nicoleta Pauliuc, președintele Comisiei pentru apărare din Senat, la lansarea Patronatului Industriei Române de Apărare - ROMDEF, organizație dedicată







