logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Ministrul Mediului: Planul Naţional de Gestionare a Deşeurilor a fost finalizat şi va fi aprobat prin HG, săptămâna viitoare

Imagine din galeria Agerpres

Planul Naţional de Gestionare a Deşeurilor (PNGD) a fost finalizat şi urmează ca Hotărârea de Guvern care aprobă acest document să fie adoptată săptămâna viitoare, după care va fi înştiinţată Comisia Europeană (CE) pe acest subiect, a declarat ministrul Mediului, Graţiela Gavrilescu, în cadrul dezbaterilor din comisiile reunite de buget-finanţe din Parlament, cu ocazia avizării bugetului instituţiei pe anul 2018.

"Condiţionalitatea ex-ante pe deşeuri ar fi trebuit să fie îndeplinită de România, dar din păcate ministrul Mediului, Apelor şi Pădurilor, azi ministrul Mediului, a plecat de la guvernare, a venit altcineva în locul meu care fix a blocat Programul Naţional de Gestionare a Deşeurilor, iar din luna mai şi până astăzi, practic noi tocmai am reuşit să-l scriem. Astăzi (joi, 14 decembrie 2017, n.r.) a ieşit din Guvern către ministerele avizatoare Planul Naţional de Gestionare a Deşeurilor. Astăzi i-am informat pe colegii mei la şedinţa de Guvern şi am suportul tuturor ca săptămâna viitoare să aprobăm HG-ul de aprobare a acestui Plan, care înseamnă şi condiţionalitate ex-ante. O altă procedură de infringement pentru care am fost trimişi în judecată la Comisia Europeană şi pentru care am plăti pe zi de întârziere între 2.000 şi 110.000 de euro. Dar pentru că Ministerul Mediului, prin ministrul Mediului, reuşeşte să finalizeze Planul Naţional de Management şi Guvernul să-l aprobe şi condiţionalitatea ex-ante va fi îndeplinită şi vom notifica Comisia Europeană, vom termina procesul. Prin Planul Naţional de Gestionare a Deşeurilor vom lansa de la 1 ianuarie şi conştientizarea şi informarea privind colectarea selectivă, astfel încât cei care colectează deşeuri să nu se mai ducă la aşa-zisele depozite de gunoi, ci să putem să reciclăm în totalitatea produsele şi la groapă să ducem decât deşeul umed şi noi să ne păstrăm resursele naturale", a spus Gavrilescu.

Referitor la penalizarea pentru emisiile de carbon depăşite, ministrul de resort a precizat că nu poate fi o taxă sau altceva, gen certificat de emisii, prinsă în bugetul Ministerul Mediului, ci face parte din bugetul Administraţiei Fondului de Mediu, care este o instituţie ce se autofinanţează". "Pentru lucrul acesta, există un grup de lucru înfiinţat nu numai la Ministerul Mediului, ci şi la Ministerul Finanţelor Publice, Registrul Auto Român şi Ministerul Justiţiei. Vrem să vedem exact care sunt maşinile care se înscriu în România", a spus ministrul Mediului, în cadrul dezbaterilor din comisiile de specialitate.

De asemenea, oficialul a precizat că pe calitatea aerului în România "fondurile nu vor fi plătite nici de Ministerul Mediului, nici de statul român, pe o procedură de infringement care are ca drept răspunzător primăriile".

Conform Ministerului Mediului, scopul realizării PNGD este de a dezvolta un cadru general propice gestionării deşeurilor la nivel naţional, cu efecte negative minime asupra mediului. "Principalele obiective ale procesului de planificare sunt caracterizarea situaţiei actuale în domeniu (cantităţi de deşeuri generate şi gestionate, instalaţii existente), identificarea problemelor care cauzează un management ineficient al deşeurilor şi al soluţiilor aplicabile, precum şi identificarea necesităţilor investiţionale în acest sector. Astfel, pentru caracterizarea situaţiei existente în domeniu, au fost utilizate datele aferente perioadei 2010 - 2014, proiecţia cantităţilor de deşeuri a fost realizată pentru perioada 2015 - 2025, iar planul de măsuri acoperă perioada 2018 - 2025'', se notează în prima versiune a PNGD, document publicat în dezbatare publică publicat pe site-ul ministerului de resort, în data de 4 mai 2017.

Pe 27 aprilie 2017, Comisia Europeană (CE) a trimis România în faţa Curţii de Justiţie a UE pentru neîndeplinirea obligaţiei de a revizui şi adopta planul naţional de gestionare a deşeurilor şi programul de prevenire a generării de deşeuri, în conformitate cu obiectivele Directivei-cadru privind deşeurile (Directiva 2008/98/CE) şi ale economiei circulare.

Conform forului european, autorităţile române trebuiau să revizuiască şi să actualizeze planul naţional de gestionare a deşeurilor şi programul de prevenire a generării de deşeuri, cel târziu în 2013. Comisia a iniţiat procedura de constatare a neîndeplinirii obligaţiilor în septembrie 2015 şi a trimis României un aviz motivat în mai 2016, solicitându-le autorităţilor să adopte rapid aceste instrumente de baza prevăzute de legislaţia în materie de deşeuri.

Executivul comunitar afirma că România este unul dintre cele mai neperformante state membre în ceea ce priveşte gestionarea deşeurilor municipale solide. În 2015, aceasta a înregistrat cea mai mare rata de depozitare a deşeurilor din UE, mai exact 72%, cu mult peste media UE de 25,6%.AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu)

Afisari: 47

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 22-04-2026 15:42

Pistol: Secțiunea 4 a autostrăzii Sibiu-Pitești (Tigveni - Curtea de Argeș), aproape finalizată

Secțiunea 4 a autostrăzii Sibiu-Pitești (Tigveni - Curtea de Argeș), în lungime de 9,86 km, este aproape finalizată, a anunțat directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol. 'Doar 10 procente ne mai despart de deschiderea circulației pe încă o secțiune a autostrăzii Sibiu-Pitești (A

Economic Intern 22-04-2026 15:07

BNS a propus, la întâlnirea cu PSD, un nou program de guvernare la negocierile pentru formarea unei noi coaliții

Blocul Național Sindical (BNS) a propus, miercuri, la o întâlnire cu reprezentanți ai PSD, ca procesul de negociere pentru formarea unei noi coaliții să conducă și la elaborarea unui nou program de guvernare pentru că, în opinia sindicatelor, actualul program nu a adus niciun beneficiu economiei, cu excepția reducerii deficitului bugetar cu 0,8%.

Economic Intern 22-04-2026 14:56

Concordia: Politica poate produce crize rapid; economia le repară lent și scump

Criza din acest moment nu este un eveniment intern al coaliției de guvernare, este un risc economic real, cu consecințe măsurabile pentru România, atrage atenția Confederația Patronală Concordia. 'Politica poate produce crize rapid. Economia le repară lent și scump. Șansa României este accesarea banilor din PNRR și fondurile europene, în

Economic Intern 22-04-2026 14:46

Dărăban (ACUE): Trebuie să vedem de la ANRE o reglementare mai flexibilă și mai aproape de vremurile în care trăim

Reglementarea joacă un rol vital în activitatea de distribuție și transport a energiei și trebuie să vedem din partea ANRE un cadru mai flexibil, mai acomodant, mai aproape de vremurile în care trăim, susține directoarea executivă a Federației Asociațiilor Companiilor de Utilități din Energie (ACUE), Daniela Dărăban. 'Prosumatorii sunt nou-intr

Economic Intern 22-04-2026 14:33

O criză politică ar crește costurile de finanțare, ar pune în pericol ținta de deficit și investițiile străine (ministru)

O eventuală criză politică ar transmite un semnal negativ către investitori și agențiile de rating, ar majora costurile de finanțare ale statului și ar pune în pericol atingerea țintei de deficit bugetar de 6,2% din PIB la finalul acestui an, în condițiile în care deficitul din primul trimestru s-a redus la aproximativ 22 de miliarde de lei, a declarat mier

Economic Intern 22-04-2026 14:18

ANSVSA organizează târgul gastronomic 'Sigur și Gustos' la Casa Presei Libere, în perioada 8-10 mai 2026

Peste 70 de producători locali vor participa la târgul gastronomic 'Sigur și Gustos', organizat de Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), în parteneriat cu Primăria Sectorului 1, în perioada 8 - 10 mai 2026, pe aleile din zona Casei Presei Libere. Potrivit unui comunicat al

Economic Intern 22-04-2026 13:13

Hanga (BVB): Predictibilitatea este esențială pentru reducerea costului de finanțare al statului

Predictibilitatea, stabilitatea și echilibrul sunt esențiale pentru reducerea costului de finanțare al statului român, în condițiile în care România are o datorie publică estimată la 220-230 de miliarde de euro, un deficit bugetar de circa 8% din PIB și presiunea suplimentară a majorării cheltuielilor pentru apărare până la 5% din PIB, a

Economic Intern 22-04-2026 12:44

FPIOR: România este și în acest an o destinație vedetă la Târgul de Turism din Kazahstan

România este și în acest an o destinație vedetă la Târgul de Turism din Almaty, Kazahstan, întrucât reprezintă poarta de intrare către o experiență de vacanță în Europa, susține Corina Martin, vicepreședinte - secretar general al Federației Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR).

Economic Intern 22-04-2026 11:52

Moise (PATRES): Vârful de consum al României este 9 gigawați; la ANRE există 80-81 gigawați în aviz tehnic de racordare

Vârful de consum de energie al României este 9 gigawați, iar în ultima raportare a Autorității Naționale de Reglementare în domeniul Energiei (ANRE) în aviz tehnic de racordare existau 80-81 de gigawați, ceea ce e absurd, a declarat, miercuri, prim-vicepreședintele Organizației Patronale a Producătorilor de Energie din Surse Regenerabile

Economic Intern 22-04-2026 11:41

Rompetrol Rafinare: Vega Ploiești a început producția hexanului de puritate superioară

Rafinăria Vega Ploiești, operată de Rompetrol Rafinare, a început producția unui nou solvent, cu valoare adăugată crescută - hexan de puritate minimă 60%, care susține producția de polipropilenă și industria alimentară, fiind furnizat tuturor fabricilor de ulei alimentar din România. Conform unui comunicat al companiei, transmis mi

Economic Intern 22-04-2026 11:28

Burduja: Miza bătăliei în sectorul energetic este de a se face curățenie; să terminăm odată cu samsarii, în interesul investitorilor serioși

Miza bătăliei în sectorul energetic este de a se face curățenie și trebuie să terminăm odată cu samsarii de terenuri și de ATR-uri (Aviz Tehnic de Racordare), în interesul investitorilor serioși, care nu aveau loc și n-au loc, a declarat, miercuri, în cadrul celei de-a cincea ediții a Solar Energy Bucharest Summit, consilierul premierului Româ

Economic Intern 22-04-2026 11:18

CNAB consolidează parcarea Sosiri de la Aeroportul 'Henri Coandă'; autobuzele opresc la Plecări, unde se mută și zona de ride-sharing

Compania Națională Aeroporturi București (CNAB) a început lucrările de modernizare și consolidare a parcării supraetajate din fața Terminalului Sosiri al Aeroportului 'Henri Coandă', care rămâne deschisă doar la parter, și unde autobuzele 100 și 442 nu mai opresc, iar zona de preluare pentru ride-sharing se mută la Terminalul Plecări.

Economic Intern 22-04-2026 11:07

Trei proiecte eoliene de circa 300 MW intră în faza de execuție în cadrul parteneriatului OMV Petrom-RNV Infrastructure

OMV Petrom și RNV Infrastructure au anunțat că trei proiecte eoliene, cu o capacitate totală instalată de aproximativ 300 MW, intră în faza de execuție după adoptarea deciziei finale de investiție. Potrivit unui comunicat transmis miercuri AGERPRES, proiectele au deja autorizațiile necesare, iar producția este estimată să înceapă,

Economic Intern 22-04-2026 10:43

Nazare: Avem nevoie de echilibru și de un guvern care își asumă în mod serios obiectivele stabilite

România are nevoie de echilibru și de un guvern care își asumă în mod serios obiectivele stabilite, iar premierul Ilie Bolojan este garantul stabilității și rigurozității în continuarea programului asumat, a scris ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, într-o postare pe Facebook. 'În acest mandat, Rom&a

Economic Intern 22-04-2026 10:39

Companiile din România și din Europa externalizează tot mai mult salarizarea și software-ul (studiu)

Mai mult de jumătate (54%) dintre angajatorii din România intenționează să externalizeze atât software-ul, cât și serviciile de salarizare, către un furnizor extern în următorii trei ani, relevă un studiu realizat de un furnizor european de soluții HR și salarizare. În Europa, aproape șase din zece (57%) doresc să