logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

SUT: Dacă TAROM nu va fi exceptată de la legea privind măsurile fiscal-bugetare, din 1 decembrie nu vom mai ridica avioanele de la sol

Imagine din galeria Agerpres

Membrii Sindicatului Unit TAROM (SUT) atenţionează că, începând cu data de 1 decembrie, nu vor mai ridica niciun avion de la sol, dacă nu va fi exceptată compania de la prevederile Legii 296/2023 privind unele măsuri fiscal-bugetare.

"În situaţia în care TAROM nu va fi exceptată de la prevederile acestei Legi a "ruşinii naţionale" iar alte companii cu capital majoritar de stat, dar care nu lucrează neapărat într-o piaţă concurenţială vor fi exceptate, noi, membrii Sindicatului Unit TAROM (SUT), începând cu 1 decembrie 2023, piloţi, însoţitori de bord, mecanici de aviaţie, personal operativ de sol nu vom mai ridica niciun avion de la sol", se menţionează într-un comunicat al sindicatului.

În urma apariţiei "legii austerităţii", Sindicatul Unit TAROM a depus un Memorandum la Guvern şi la ministerul Transporturilor de exceptare a companiei de la prevederile acesteia.

"Constatăm din presă, cu nesurprindere, că încă o dată domnul Grindeanu, ministru al Transporturilor, prin discutarea în Guvern a unui Memorandum de exceptare de la prevederile acestei legi a CFR Călători, CFR Marfă şi a Metrorex, a uitat de compania de aviaţie TAROM. Dorim să-l întrebăm şi pe această cale, că pe cea sindicală specificată de Legea 367/2022 nu doreşte să discute cu noi, de ce discriminează iar angajaţii companiei TAROM? Activitatea din aviaţie nu este interesantă pentru dumneavoastră domnule ministru?", arată sindicaliştii.

Ei subliniază că au semnalat în Memorandum că prevederile Legii ar urma să instituie condiţii restrictive pentru TAROM, de natură să pună compania în inferioritate concurenţială, deoarece vor conduce la crearea unui cadru de funcţionare necompetitiv în raport cu operatorii privaţi din domeniu, într-un mediu concurenţial acerb şi complet liberalizat în ceea ce priveşte accesul pe piaţa serviciilor de transport aerian şi politicile tarifare. De asemenea, vor determina limitarea dezvoltării şi adâncirea unui deficit, deja existent, de personal specializat în cadrul companiei, împiedicând angajarea sau menţinerea personalului înalt specializat prin pachete salariale atractive în raport cu oferta din piaţa muncii şi gestionarea flexibilă a bugetului de salarii, în funcţie de necesităţile de operare, dar şi de fluctuaţiile manifestate pe piaţa muncii din domeniul aviaţiei comerciale.

"Ţinând cont că TAROM este o întreprindere publică finanţată integral din venituri proprii, care acţionează într-o piaţă concurenţială, în permanentă schimbare, restricţiile impuse prin prevederile Legii, care pot fi explicabile în cazul unor întreprinderi publice care acţionează într-o piaţă neconcurenţială, în mod evident, în cazul TAROM vor împiedica derularea eficientă a activităţilor economice.TAROM nu va putea deveni profitabilă în aceste condiţii concurenţiale, în care operatorii aerieni privaţi concurenţi, români sau străini, nu trebuie să facă faţă unor condiţii restrictive în gestionarea resurselor umane, materiale şi tehnice, astfel că se impune exceptarea Companiei Naţionale de Transporturi Aeriene Române - TAROM S.A. de la aplicarea prevederilor prin care operatorul aerian naţional va fi pus în dezavantaj concurenţial, ca urmare a imposibilităţii de a asigura un regim de normalitate în vederea soluţionării operative a cerinţelor pieţei", susţin sindicaliştii.

Aceştia mai atrag atenţia că, în cazul punerii în aplicare a Legii, TAROM ar fi în imposibilitatea de a respecta drepturile prevăzute în favoarea salariaţilor săi de Legea nr. 223/2007 privind Statutul personalului aeronavigant sau de Legea nr. 95/2008 Statutul personalului nenavigant tehnic din aviaţia civilă din România. Potrivit art. 6 din Statutul personalului aeronavigant, activitatea personalului aeronautic civil navigant profesionist se desfăşoară în condiţii speciale de muncă. Totodată la art. 17 din acest Statut se prevede că: "Drepturile de salarizare ale personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă din România, cuprinzând salarii, indemnizaţii de zbor, sporuri şi alte adaosuri, precum şi drepturile specifice privind concediul de odihnă suplimentar, concediul de recuperare, diurnă de deplasare, condiţii de cazare, alimentaţie de întărire şi protecţie a organismului, asigurare de sănătate, asigurare de viaţă, asigurare de accidente pe durata executării misiunilor de zbor şi alte drepturi specifice se acordă de către angajator, diferenţiat, pe categorii de personal, în funcţie de: calificările şi licenţele deţinute, activităţile şi misiunile executate, condiţiile de muncă specifice, nivelul de pregătire profesională, funcţia deţinută la bordul aeronavei civile, responsabilităţile acordate şi riscul asumat".

De asemenea, potrivit art. 42 din acelaşi Statut, personalul aeronautic civil navigant profesionist din aviaţia civilă beneficiază, printre altele, de următoarele drepturi: salarizare specială, cu încadrare într-o grupă distinctă de salarizare, stabilită prin contractele colective şi/sau individuale de muncă pentru societăţile comerciale şi prin grile de salarizare pentru unităţile bugetare, în funcţie de nivelul pregătirii profesionale, licenţa de zbor, calificările obţinute, funcţia deţinută la bordul aeronavei civile, complexitatea activităţii desfăşurate, responsabilităţile acordate şi riscul asumat; sporuri specifice activităţii de zbor, datorate condiţiilor speciale de muncă existente în mediul aerian, suprasolicitării psihice şi nervoase, stresului, zgomotului intens şi de lungă durată, pericolului, nocivităţilor, radiaţiilor şi radiaţiilor cosmice, substanţelor chimice toxice, acceleraţiilor şi vibraţiilor, după cum urmează: spor de aviaţie; spor pentru condiţii speciale de muncă; spor pentru condiţii deosebite de muncă; spor pentru condiţii grele de muncă; spor de periculozitate; spor de radiaţii şi radiaţii cosmice; spor de stres; spor de cască radio; spor de condiţii nocive; spor de ecran; spor pentru zborul la joasă înălţime; spor de tratamente aviochimice; spor de acrobaţie. Aceste sporuri se aplică diferenţiat, în funcţie de specificul activităţii de zbor pentru fiecare categorie de personal aeronautic civil navigant profesionist, şi pot fi incluse în salariul de bază sau aşa cum va fi convenit în contractele colective şi/sau individuale de muncă încheiate cu angajatorul.

Totodată, beneficiază de spor de vechime în muncă stabilit conform legii şi indemnizaţie orară de zbor sau indemnizaţie pe ora de serviciu pentru zbor, stabilită pe categorii de personal aeronautic civil navigant profesionist, pe funcţii îndeplinite la bordul aeronavei şi pe tipuri de aeronave civile. Cuantumul acesteia este stabilit prin contractele colective şi/sau individuale de muncă pentru societăţile comerciale şi prin grile de salarizare pentru unităţile bugetare.

"Ori, aplicarea Legii ar pune TAROM în imposibilitatea de a asigura personalului aeronavigant remuneraţia corespunzătoare activităţii de zbor conform Statutului personalului aeronavigant. De asemenea, nu s-ar mai putea aplica prevederile Legii 95/2008 Statutul personalului nenavigant tehnic din aviaţia civilă în toate aspectele legii, inclusiv acordarea celor 18 salarii compensatorii la ieşirea la pensie, ducând la migrarea personalului tehnic din TAROM, personal puternic calificat şi certificat, către companiile concurente. Astfel, limitarea, în baza art. XXXVII alin. (6) din Lege, a remuneraţiei personalului aeronavigant prin raportare la remuneraţia membrilor Consiliului de Administraţie sau, după caz, a personalului din conducerea executivă ar duce la imposibilitatea TAROM de a respecta drepturile prevăzute de lege pentru personalul aeronavigant, ducând atât la încălcarea dreptului acestora la muncă, cât şi la afectarea siguranţei zborului", semnalează reprezentanţii SUT.

Potrivit acestora, drepturile personalului TAROM sunt prevăzute atât de legislaţia specifică activităţii aeronautice, cât şi de Contractul Colectiv de Muncă la nivel de unitate iar angajatorul nu poate modifica unilateral contractele individuale de muncă încheiate cu salariaţii. Astfel, aplicarea prevederilor Legii ar pune Compania în situaţia de a încălca atât Contractul Colectiv de Muncă la nivel de unitate, cât şi contractele individuale de muncă ale salariaţilor, cu consecinţa previzibilă a iniţierii de către salariaţi a conflictelor individuale de muncă în scopul asigurării respectării drepturilor ce li se cuvin, dar şi a conflictului colectiv de muncă, ce poate ajunge până la grevă, determinând imposibilitatea TAROM de a-şi exercita activitatea.

Totodată, consecinţa indirectă a aplicării prevederilor Legii va fi reprezentată de încălcarea dreptului salariaţilor la negocieri colective.

"Sindicatul Unit TAROM (SUT) a transmis încă din luna iulie o Notificare de declanşare a Conflictului Colectiv de Muncă înregistrată SG cu nr. 3216/14.07.2023, notificare la care se vor mai adăuga încă alte multe nerespectări ale CCM în vigoare", punctează sindicaliştii.AGERPRES/(AS-autor: Nicoleta Gherasi, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 111

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 21-08-2026 19:02

Bursa de Valori București a închis pe verde ultima ședință a săptămânii; rulajul a depășit 96 milioane de lei

Bursa de Valori București a închis în creștere ședința de vineri, iar valoarea totală a tranzacțiilor s-a cifrat la 96,14 milioane de lei (18,28 milioane de euro). Principalul indice al Bursei de Valori București, BET, care include cele mai tranzacționate 20 de companii listate pe Piața Reglementată, s-a apreciat c

Economic Intern 21-08-2026 17:27

Autoritatea Vamală Română: 75.100 de țigarete, 24 kg de tutun și 80.000 de brichete false, reținute în ultima săptămână în vămi

Inspectorii vamali și polițiștii de frontieră au reținut, în ultima săptămână, 75.100 de țigarete, peste 24 de kilograme de tutun de mestecat, aproape 80.000 de brichete false, precum și haine și produse electronice susceptibile a fi contrafăcute, în urma controalelor efectuate în portul Constanța, la punctul de trecere a frontierei Calafat și

Economic Intern 21-08-2026 16:59

Bociu (ANSVSA): Vom reveni pe podium la exportul de animale vii și carcase, dacă suntem proactivi

Planul de deblocare a exporturilor de ovine și caprine se află în consultare la asociațiile de profil și, în perioada următoare, vom merge la Bruxelles pentru a-l prezenta Comisiei Europene, astfel încât să ieșim cât mai repede din această situație, a declarat, vineri, președintele președintele Autorității Naționale Sanitare Veterinare ș

Economic Intern 21-08-2026 16:30

BNR: Inflația va scădea substanțial în trimestrul III, dar va reintra în intervalul țintei la finele lui 2027

Rata anuală a inflației va scădea substanțial în trimestrul III din 2026, pe fondul epuizării efectelor directe ale eliminării plafonului la prețul energiei electrice și ale majorării cotelor de TVA și a accizelor, va fluctua ușor în trimestrul IV, urmând să reintre în intervalul țintei abia la finele anului 2027, se arată în

Economic Intern 21-08-2026 15:56

BNR: Economia României se va redresa mai modest în trimestrele II și III din 2026 decât se estima anterior

Banca Națională a României (BNR) estimează o redresare mai modestă a activității economice în trimestrele II și III din 2026 comparativ cu previziunile precedente, în condițiile în care deficitul de cerere agregată ar urma să se reducă mai puțin decât se anticipa anterior, se arată în

Economic Intern 21-08-2026 15:54

Bociu (ANSVSA): Am hotărât să demit conducerea Direcției Sanitare Veterinare și pentru siguranța Alimentelor Brăila pentru incompetență

Conducerea Direcției Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor Brăila va fi demisă, iar contractul concesionarului reziliat, a declarat, vineri, președintele ANSVSA, Alexandru Bociu, după controlul desfășurat în județul Brăila, ca urmare a apariției unui focar de variolă ovină și caprină în localitatea Măxineni. ''

Economic Intern 21-08-2026 14:02

ANPC: Amenzi de peste 3,2 milioane de lei în urma controalelor derulate în perioada 17-21 august 2026

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor a aplicat amenzi de peste 3,2 milioane lei în urma acțiunilor de control derulate în sectorul alimentar și al alimentației publice, dar și la un centru logistic din București. Conform unui comunicat al ANPC, demersurile au urmărit identificarea neconformităților și prevenirea co

Economic Intern 21-08-2026 13:48

ANOFM: 109 programe de formare profesională vor începe în sptembrie 2026, la nivel național

Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă (ANOFM) va organiza, în luna septembrie, 109 programe de formare profesională pentru un număr de 1.922 persoane care beneficiază, conform legii, de servicii de formare profesională gratuite. Potrivit unui comunicat al instituției, programele de formare profesională cu cele mai multe locuri disponibile viz

Economic Intern 21-08-2026 13:21

Sistemul Național Integrat de Asistență Socială este operațional

Sistemul Național Integrat de Asistență Socială (SNIAS), o soluție digitală menită să simplifice accesul cetățenilor la beneficiile de asistență socială, a devenit operațional, a anunțat, vineri, Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială (ANPIS). 'SNIAS este un sistem informatic care digitalizează și integrează procesele din domeniul asistenței s

Economic Intern 21-08-2026 12:52

Buzău: Fabrică pentru reciclarea sticlei cu o capacitate de 80.000 tone/an; investiție de 7,4 milioane de euro

O fabrică cu o capacitate de 80.000 de tone pe an, una dintre cele mai mari investiții în reciclarea sticlei din regiune, cu o valoare de aproximativ 7,4 milioane de euro, a fost inaugurată la Buzău. Potrivit investitorului, proiectul reprezintă un reper pentru infrastructura economiei circulare și una dintre cele mai importante investiții recente î

Economic Intern 21-08-2026 12:42

România a avut cea mai mare creștere a prețurilor carburanților din UE, în luna iulie 2026

Prețul mediu al combustibililor și lubrifianților pentru transportul personal în Uniunea Europeană a crescut cu 16,9%, în luna iulie 2026 comparativ cu luna iulie 2025, însă România este statul membru cu cele mai mari creșteri de prețuri în ritm anual, arată datele publicate vineri de Eurostat. Potrivit oficiului european de stati

Economic Intern 21-08-2026 11:42

Linia de tramvai 41 se suspendă, sâmbătă; se înființează linia navetă 641

Linia de tramvai 41 se suspendă, sâmbătă, 22 august, pentru remedierea unor deficiențe la rețeaua publică de canalizare pe Bd. Mărăști, informează Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public București - Ilfov (TPBI). Pentru preluarea călătorilor se înființează linia navetă 641, care va funcționa, la dus, pe traseul 'Piața Pr

Economic Intern 21-08-2026 11:30

BNR lansează prima monedă în formă de tablou, colorată, din argint, din seria 'Pictori români'

Banca Națională a României lansează în circuitul numismatic, începând de luni, o monedă din argint, colorată, realizată sub forma unui tablou și destinată colecționării, cu ocazia împlinirii a 140 de ani de la nașterea pictorului Nicolae Tonitza. 'Continuăm să inovăm în domeniul numismaticii românești. Lansăm o mon

Economic Intern 21-08-2026 09:43

Afacerile din comerțul auto au scăzut ușor în prima jumătate a anului (serie brută)

Volumul cifrei de afaceri din comerțul cu autovehicule și motociclete a scăzut, ca serie brută, cu 0,4%, în prima jumătate a acestui an, comparativ cu perioada similară a anului trecut, ca urmare a declinului înregistrat în comerțul cu motociclete, activitățile de întreținere și reparare a autovehiculelor și comerțul cu autovehicule, potrivit datelor

Economic Intern 21-08-2026 09:31

Activitatea de servicii de piață prestate populației a înregistrat o cifră de afaceri cu 9,1% mai mică, în primele 6 luni

Activitatea de servicii de piață prestate populației, serie brută, a înregistrat o cifră de afaceri cu 9,1% mai mică în primele șase luni ale acestui an, comparativ cu perioada similară a anului trecut, ca urmare a scăderilor înregistrate la activitățile de jocuri de noroc, serviciile de coafură și activitățile hotelurilor și restaurantelor.