Angajaţii preferă munca hibridă, iar acest lucru afectează piaţa clădirilor de birouri (analiză)
Angajaţii nu mai doresc să lucreze doar de la birou, munca hibridă capătă tot mai multă importanţă, iar acest lucru pune sub presiune sectorul imobiliar comercial, şi în special pe cel al spaţiilor de birouri, potrivit unui analize realizate de o platformă de investiţii.
"Un studiu comparativ făcut în 27 de ţări a ajuns la concluzia că angajatorii din aceste ţări au dorit ca angajaţii să se întoarcă la birou mai multe zile pe săptămână decât ar fi preferat aceştia. De asemenea, studiile au relevat că, după pandemie, companiile au trecut la un model hibrid care le cere angajaţilor să lucreze 2-3 zile pe săptămână de la birou. Disponibilitatea acestei oportunităţi variază în funcţie de industria specifică în care se află compania.", arată analiza eToro.
Potrivit sursei citate, companiile din domeniul tehnologiei sunt mai flexibile, în timp ce restaurantele, serviciile de alimentaţie publică şi fabricile necesită o prezenţă totală la birou.
De asemenea, companiile mici, sub 500 de angajaţi, sunt mai flexibile în ceea ce priveşte prezenţa la birou decât cele mai mari, beneficiind astfel de cheltuieli mai mici cu spaţiul de birou şi utilităţile.
"Această situaţie a dus la un grad de ocupare scăzut al spaţiilor de birouri, ceea ce înseamnă că mai puţini angajaţi populează spaţiul închiriat. În Europa, gradul de ocupare al spaţiului de birouri a început să urce de la 43% la 55%, dar este sub media de 70% de dinaintea pandemiei. Angajaţii preferă să vină la birou în mijlocul săptămânii, gradul mediu de ocupare al birourilor fiind mai ridicat marţea (63%), miercurea (62%) şi joia (62%)", se mai precizează în comunicat.
Conform sursei citate, în Bucureşti, gradul de neocupare a rămas la 15%, acelaşi nivel ca în trimestrul anterior şi ca cel din T1 2022. Ultima dată când a fost înregistrat un nivel mai mare a fost în 2014.
"După un an puternic în 2022, piaţa de birouri din Bucureşti a înregistrat o activitate limitată de închiriere în primul trimestru din 2023, cu tranzacţii înregistrate de doar 46.000 mp. Acesta este cel mai scăzut nivel de absorbţie trimestrială din ultimii doi ani şi reprezintă o scădere de 35% de la an la an faţă de volumul înregistrat în T1 2022", arată analiza.
Totodată, în Europa, gradul de neocupare a clădirilor de birouri este încă scăzut, dar a crescut de la 7,1% la 7,6% în ultimele douăsprezece luni, deoarece chiriaşii au amânat semnarea de noi contracte de închiriere.
"Dar în alte oraşe asistăm la creşteri ale spaţiilor de birouri devenite libere: Dublin (+3.5% la 14,0%), Paris - La Defense (+2,7% la 15,7%) şi Budapesta (+2,4% la 12,2%). Sentimentul negativ privind spaţiile de birouri se bazează în parte pe nivelurile ridicate ale spaţiilor vacante, deşi, în comparaţie cu SUA, Europa pare mai ferită, deoarece oferta de spaţii noi este limitată", arată analiza.
În primul trimestru al anului 2023, rata medie de neocupare a spaţiilor de birouri pe piaţa americană s-a situat la 18,6%, cu 5,9% mai mare decât în ultimul trimestru al anului 2019, potrivit celor mai recente proiecţii ale Cushman & Wakefield, o companie de servicii imobiliare comerciale. Acest lucru creează nelinişte în sectorul bancar din SUA. Un număr de 135 de bănci regionale au o expunere de 16,5%, 829 de bănci comunitare au alte 24,3%, iar 2965 de bănci au alte 18,3% din totalul expunerii bancare la real estate-ul comercial (CRE).
eToro este o platformă de trading şi investiţii ce permite oamenilor să îşi dezvolte cunoştinţele şi să-şi crească veniturile ca parte a unei comunităţi globale de investitori de succes. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Adrian Dãdârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Recâștigarea competitivității economice a României reprezintă o prioritate, indiferent de formula noului Guvern (ANIS)
Indiferent de formula politică votată de Parlament pentru noul Guvern, prioritatea ar fi recâștigarea competitivității economice a României și tranziția pe un nou model de creștere economică, bazat pe stimularea inovației, susține directoarea executivă a Asociației Patronale a Industriei de Software și Servicii (ANIS), Corina Vasile, într-o analiză
Nazare: Din 2,25 miliarde de euro din PNRR, plătite de Comisie, se vor efectua plăți scadente
Suma de 2,25 miliarde de euro din PNRR va fi convertită în lei și va alimenta contul Trezoreriei pentru a acoperi mai ușor plățile de aproximativ 12 miliarde lei scadente pe 24 iunie, a precizat marți ministrul Finanțelor, Alexandru Nazare, pe pagina sa de Facebook, după ce Comisia Europeană a efectuat a patra plată în cadrul Mecanismului de Redresare și
BNS: Testarea cu poligraful la angajare încalcă drepturi fundamentale și depășește limitele legale în procesul de recrutare
Utilizarea testelor poligraf (detectorul de minciuni) în procesele de recrutare încalcă drepturi fundamentale și depășește limitele legale, susține Blocul Național Sindical (BNS), într-un comunicat de presă transmis, marți, AGERPRES. 'BNS consideră că testarea cu poligraful încalcă drepturi fundamentale și depășește limitele legale
Cod portocaliu de averse și vijelii în zone din județele Olt și Argeș, marți după-amiaza
București, 23 iun /Agerpres/ - Meteorologii au emis, marți, avertizări nowcasting Cod portocaliu de averse cu caracter torențial și vijelii, valabile în ora următoare în zone din două județe situate în Oltenia și Muntenia. Conform Administrației Naționale de Meteorologie (ANM), până la ora 14:15, în județul Argeș (localitățile: Al
Perspective pozitive pentru România în vederea reluării exporturilor de ovine; misiune urgentă de audit în țara noastră
Autoritățile române și partenerii europeni au convenit asupra constituirii unui grup de experți care va analiza situația actuală în România, în vederea reluării exporturilor de ovine și carcase de oaie. Potrivit unui comunicat al Autorității Naționale Sanitare Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA), transmis marți AGERPRES,
UPDATE/Comisia Europeană plătește României cea de-a patra tranșă de 2,25 miliarde euro în cadrul MRR
Comisia Europeană a plătit, marți, României granturi în valoare de 2,25 miliarde de euro, marcând a patra plată în cadrul Mecanismului de Redresare și Reziliență (MRR), elementul central al NextGenerationEU, programul post-pandemic al Comisiei menit să sprijine redresarea, creșterea economică și competitivitatea statelor membre. Î
Antreprenorii care nu-și lichidează firmele ori nu le declară inactive se pot trezi cu datorii la ANAF (specialist)
Antreprenorii care nu-și lichidează ori nu își declară firmele inactive se pot trezi cu datorii la Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF), chiar și după cinci ani, avertizează avocata Luisiana Dobrinescu, managing partner Dobrinescu Dobrev SCA, într-o analiză transmisă AGERPRES. 'Din păcate, obligațiile fiscale nu dispar. Codul de pro
România preia președinția anuală rotativă a Consiliului de Administrație al CEF
România a preluat președinția anuală rotativă a Consiliului de Administrație al Center of Excellence in Finance (CEF), reprezentată de guvernatorul Băncii Naționale, Mugur Isărescu, informează marți BNR. Potrivit unui comunicat al BNR, luni, 22 iunie, a avut loc la Skopje, în Macedonia de Nord, reuniunea anuală a Consiliului de Administrație al Cen
Consiliul Concurenței a aprobat preluarea grupului Carrefour România de către Pavăl Holding
Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care Pavăl Holding intenționează să preia grupul Carrefour în România, respectiv Carrefour România, Supeco Investment, Bringo Magazin și Columbus Active, a informat, marți, instituția. Deși activitățile celor două grupuri implicate în tranzacție nu se suprapun, autoritatea de concurență
ANAF: Locație clandestină de criptomonede cu peste 400 de echipamente descoperită într-o clădire dezafectată
Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) din cadrul Agenției Naționale de Administrare Fiscală (ANAF) au identificat o locație din Satu Mare în care se desfășura, în mod sistematic și nedeclarat, activitate de minare a criptomonedelor, utilizând sute de echipamente specializate care funcționau permanent și generau un consum semnificativ de e
Bursa de la București a deschis pe roșu ședința de tranzacționare de marți
Bursa de Valori București (BVB) a deschis în scădere pe toți indicii ședința de marți, cu un rulaj total în valoare de 957,98 milioane de lei (182,87 milioane de euro) după 45 de minute de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii listate, a scăzut cu 0,39%, până la 30.743,47 pun
UNSAR: Una din cinci companii e protejată de asigurare; despăgubirile au depășit 1,4 milioane lei zilnic
Doar 18-20% dintre companiile active din România dețin o asigurare pentru bunuri și proprietăți sau o poliță care să acopere prejudiciile cauzate terților, potrivit datelor Uniunii Naționale a Societăților de Asigurare și Reasigurare din România (UNSAR) date marți publicității. Potrivit sursei, realitatea arată că evenimentele neprevăzute pot avea
Banciu (ANRMPSG): România va fi cel mai mare producător de gaze naturale din UE, dar cu obligații foarte mari
România va fi, cu siguranță, cel mai mare producător de gaze naturale din Uniunea Europeană (UE), dar asta vine și cu niște obligații foarte mari, a declarat, marți, la un eveniment de specialitate, vicepreședintele Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier și al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon (ANRMPSG), Ionuț-Sorin Banciu.
AEI: Petrolul se ieftinește, iar carburanții se scumpesc în România din cauza plafonării adaosului comercial
Când petrolul se ieftinește, iar carburanții se scumpesc, România devine un caz unic în Europa din cauza unei măsuri guvernamentale care a fost prezentată drept un instrument de protecție a consumatorilor, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză publicată marți. 'Recent, Petrom a
VIDEO Chișinăul, capitala poștașilor, în perioada 24 - 26 iunie
Marșul Factorilor Poștali trece granița, pentru prima dată în istoria sa, și ajunge la Chișinău unde, între 24 și 26 iunie, aproximativ 800 de poștași și reprezentanți ai instituțiilor poștale din România și Republica Moldova se vor reuni pentru cea de-a 46-a ediție a celui mai important eveniment dedicat acestei meserii.







