logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110; +4 021.2076.105

[email protected]

VIDEO Chesnoiu, despre însămânţările la culturile de toamnă: Nu sunt elemente de îngrijorare majoră

Imagine din galeria Agerpres

Ministrul Agriculturii, Adrian Chesnoiu, susţine că însămânţările la culturile de toamnă sunt în prezent în normele anilor trecuţi şi nu există "o îngrijorare majoră" din cauza crizei îngrăşămintelor şi a preţului inputurilor în agricultură, însă transmite că la nivel european s-a ridicat problema impactului pe care acestea îl vor avea asupra producţiilor viitoare.

"Însămânţările la culturile de toamnă nu arată o panică, nu arată o îngrijorare majoră. Pentru că avem suprafeţele deja însămânţate, suntem cam în norma anilor trecuţi, deci nu ar fi elemente de îngrijorare cu privire la însămânţare. În schimb, am văzut o îngrijorare la nivel european. Toate statele europene prezente la Consiliul de Miniştri au ridicat problema fertilizanţilor, a preţului inputurilor în agricultură, a potenţialelor riscuri şi a impactului pe care îl vor avea asupra producţiilor sau rezultatelor din agricultură în anii ce urmează", a declarat, pentru AGERPRES, ministrul Agriculturii şi Dezvoltării Rurale, Adrian Chesnoiu.

 


El spune că problema preţurilor vine dintr-o perioadă mai lungă de timp, nu a apărut "de pe o zi pe alta", iar toate aceste creşteri de preţuri la gaze, energie şi inputuri trebuie puse într-un context global.

"Practic, ceea ce s-a întâmplat la nivel european cu criza gazelor şi a energiei este un cost pe care trebuie să îl plătească toţi cetăţenii europeni, pentru că aşa au decis factorii europeni care au regândit politica în domeniul înverzirii, în domeniul protecţiei climei. În momentul în care îţi pui obiective atât de ambiţioase, cum este reducerea amprentei de carbon şi atingerea spre zero în 2050, cu închiderea facilităţilor de producţie a energiei electrice prin combustibili solizi şi România ia decizia, prima ţară din Europa, să închidă două termocentrale.... Noi aşa am fost obişnuiţi de-a lungul vremii, să fim primii la rău, în loc să ne asigurăm că punem ceva în loc, astfel încât presiunea resimţită de fiecare cetăţean român să fie una suportabilă, pentru că nu poţi compara un salariat cu 350 - 400 de euro salariu cu un salariat cu 4.000 de euro, salariul în Germania sau în Franţa. Şi iată că Germania şi-a întins producţia de energie electrică pe baza combustibililor fosili până în 2035 - 2038. Noi ne-am grăbit să închidem termocentralele şi acum plătim costurile. Şi nu numai noi, le plătesc toţi", a subliniat şeful MADR.

În opinia sa, ambiţiile de mediu impuse la nivel european impactează viaţa fiecărui cetăţean din Uniunea Europeană.

"Ambiţiile de mediu, noi chiar am ridicat problema în discuţiile cu comisarul, pentru că ne interesează agricultura, impactează viaţa fiecărui cetăţean din Uniunea Europeană. Vrem să ajungem în 2050, ne va construi cineva o cupolă de sticlă deasupra Europei, unde vom respira un aer curat şi vom mânca lăcuste sau ţinem cont de realitatea şi specificul fiecărei ţări astfel încât să putem să rămânem într-un echilibru? Să creştem treptat şi ambiţiile de mediu şi atingerea indicatorilor de rezultat, astfel încât să facem tranziţia mai uşoară. Eu vă spun, dacă am fi păstrat aceste termocentrale încă 4, 5, 7 ani în funcţiune şi în timpul acesta am fi venit cu programe de sprijinire a fermelor agricole să-şi producă energie în ferme, a capacităţilor de procesare şi de producţie din industria alimentară să-şi producă energia electrică, presiunea pe sistemul public ar fi fost mult mai mică şi cetăţeanul roman nu ar fi resimţit totul ca un şoc", a transmis el.

În opinia sa, atunci când se întâmplă astfel de situaţii ar trebui să avem nişte decidenţi politici, care să ştie ce trebuie să facă în situaţii de criză, cum să acţioneze şi care sunt măsurile imediate pe care trebuie să le dispună.

Întrebat dacă România se va confrunta cu o criză alimentară, aşa cum se prefigurează de altfel la nivel mondial, Chesnoiu a precizat că dacă se va întâmpla acest lucru, "România nu va fi o insulă într-un ocean".

"Dacă va fi o criză alimentară va fi la nivel global şi România nu va fi o insulă într-un ocean, dar eu cred că la nivel global şi la nivel european se vor lua şi vom lua toate măsurile necesare pentru a preîntâmpina o astfel de criză. Chiar în Consiliul de Miniştri s-a ridicat problema creării unui fond de criză la nivel european în ceea ce priveşte asigurarea cu alimente a populaţiei şi acolo vom veni cu măsuri fiecare ţară membră astfel încât să contribuim la constituirea acestui fond", a concluzionat ministrul Agriculturii. AGERPRES/(AS - autor: Mariana Nica, editor: Andreea Marinescu, editor online: Irina Giurgiu)

Afisari: 6

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].


Alte știri din categorie

Economic 26-02-2025 22:48

ANPC: Acțiuni de control la unități de alimentație publică, supermarketuri și centre pentru persoanele vârstnice din județele Teleorman, Giurgiu și Prahova

Comisarii Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor au efectuat o serie de acțiuni de control la unități de alimentație publică, supermarketuri și centre pentru persoane vârstnice din județele Teleorman, Giurgiu și Prahova, în urma cărora au aplicat amenzi în valoare totală de 374.000 lei, conform unui comunicat al autorității.

Economic 26-02-2025 21:07

Președintele CA KazMunayGas a discutat cu premierul Ciolacu despre perspectivele de cooperare în sectorul energetic

Președintele Consiliului de Administrație al KazMunayGas (KMG), Askhat Khassenov, s-a întâlnit miercuri, la București, cu prim-ministrul Marcel Ciolacu, a anunțat KMG Rompetrol. Potrivit unui comunicat al companiei, cele două părți au confirmat importanța consolidării cooperării economice kazaho-române, ținând cont de a

Economic 26-02-2025 18:31

Richard (Engie România): Suntem de 20 de ani în România și cred că în total am investit aici două miliarde de euro

Engie a investit în România, timp de 20 de ani, două miliarde de euro și va investi în continuare pe zona de gaz, dar și în zona de energie verde, în eolian, unde are deja o capacitate instalată de 211 MW, a declarat, miercuri, directorul general al Engie România, Nicolas Richard, la un eveniment pe teme de energie. 'Est

Economic 26-02-2025 18:14

Hidroelectrica anunță modificarea prețului pentru energia electrică începând cu 1 aprilie 2025

Hidroelectrica, principalul producător și furnizor de energie electrică din România, informează că, începând cu 1 aprilie 2025, va aplica o ajustare a prețului energiei electrice active pentru energia furnizată clienților săi. 'În ciuda contextului economic și a fluctuațiilor pieței energetice, Hidroelectrica continuă să își m

Economic 26-02-2025 17:26

ITM București a amendat cu 200.000 lei o firmă de curierat după ce a identificat 95 de persoane care munceau la negru

Inspectoratul Teritorial de Muncă București a identificat 95 de persoane care lucrau la negru, în timpul unui control la o firmă de curierat, și a dat amenzi de 200.000 lei în acest caz, a anunțat instituția, printr-un comunicat. 'În data de 20.02.2025, inspectorii de muncă, din cadrul Inspectoratului Teritorial de Muncă București, sub co

Economic 26-02-2025 16:33

Profitul Hidroelectrica a scăzut cu 35% în 2024

Grupul Hidroelectrica a înregistrat rezultate operaționale și financiare în scădere în anul 2024, față de anul anterior, influențate semnificativ de condițiile hidrologice mai puțin favorabile, iar profitul net al companiei s-a redus cu 35%, la 4,121 miliarde lei, conform datelor financiare preliminare transmise, miercuri, Bursei de Valori București.

Economic 26-02-2025 16:30

Unul din doi angajați se așteaptă la o mărire salarială în 2025 (sondaj)

Unul din doi angajați se așteaptă la o creștere salarială anul acesta, la actualul loc de muncă, în timp ce 23% dintre cei care lucrează sunt mulțumiți de salariile pe care le au, arată cel mai recent sondaj realizat de platforma de recrutare eJobs România. '55% dintre angajații care au participat la cel mai recent sondaj realizat de eJobs Rom&

Economic 26-02-2025 16:14

BAAR: 46% dintre autovehiculele care au avut calculații pentru dosare RCA în 2024 au o vechime de peste 10 ani

Aproape jumătate (46%) dintre autovehiculele care au avut calculații pentru dosare RCA în 2024 au o vechime de peste 10 ani, a anunțat, miercuri, Biroul Asiguratorilor de Autovehicule din Romania (BAAR). 'Trendul crescător al prețului mediu la devizele de reparații aferente dosarelor RCA reprezintă un fenomen constant în ultimii ani, după cum r

Economic 26-02-2025 16:03

Aproape 5.000 de produse alimentare certificate actualizate prin aplicația CPAC, dezvoltată de AFIR

Un număr de 4.944 de produse alimentare certificate sunt înscrise în aplicația CPAC - Catalogul Produselor și Activităților Certificate, aplicație unică în România, dezvoltată de Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR). Potrivit unui comunicat al AFIR, transmis miercuri AGERPRES, la momentul lansării aplicației CPAC, &icir

Economic 26-02-2025 16:00

Popescu (Romgaz): Când vom comercializa gazul din Marea Neagră, o vom face printr-o procedură transparentă și nediscriminatorie

Romgaz va comercializa gazele din Marea Neagră printr-o procedură transparentă și nediscriminatorie, respectând toate prevederile legii offshore, iar această procedură va fi elaborată în cadrul sucursalei Romgaz Black Sea Limited, a declarat, miercuri, directorul general al companiei, Răzvan Popescu. 'Am spus că în momentul în care

Economic 26-02-2025 15:17

Fechet: 40% din energia dintr-o locuință se pierde prin spațiile vitrate; un program 'Rabla pentru termopane' ar fi binevenit

''Rabla pentru termopane'' și un program de achiziție a acumulatorilor pentru persoanele care au deja instalate panouri fotovoltaice, dar nu și sistem de stocare, cred că ar putea să eficientizeze din punct de energetic locuințele, iar oamenii vor avea costuri mai mici la energie, a afirmat, miercuri, ministrul Mediului, Mircea Fechet, la un eveniment dedicat

Economic 26-02-2025 15:11

Pistol: Am transmis spre validare la ANAP documentația privind înființarea Centrului Național de Management al Traficului

Documentația privind înființarea Centrului Național de Management al Traficului pentru rețeaua de autostrăzi, drumuri expres și drumuri naționale a fost transmisă spre validare la Agenția Națională pentru Achiziții Publice (ANAP), a anunțat, miercuri, directorul general al Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), Cristian Pistol.

Economic 26-02-2025 14:30

Fechet, despre Neptun Deep: Sunt convins că exploatarea va fi sigură pentru mediul marin și nu vom afecta biodiversitatea

Exploatarea zăcământului de la Neptun Deep va fi una sigură pentru mediul marin, nu vom afecta biodiversitatea și nu pot decât să mă bucur că în foarte puțin timp vom avea prima cantitate de gaz exploatată din Marea Neagră, a declarat, miercuri, ministrul Mediului, Mircea Fechet, la un eveniment de specialitate. 'Cred că trebuie să clarif

Economic 26-02-2025 14:15

Popescu (Romgaz): Estimăm ca, undeva în trimestrul 3, să fim pregătiți să venim cu primele oferte de furnizare

Romgaz își dorește să intre pe piața de furnizare, unde este normal să existe, și estimăm că, undeva în trimestrul al treilea să venim cu primele oferte de furnizare, a declarat, miercuri, directorul general al companiei, Răzvan Popescu. 'Pe furnizare, în acest moment, am prelungit cu două săptămâni licitația în vederea achizi

Economic 26-02-2025 14:10

APIA: Crescătorii de ovine pot depune cereri pentru acordarea unui sprijin financiar până pe 21 martie

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) primește, până la 21 martie 2025 inclusiv, cereri din partea potențialilor beneficiari de acordare a unui sprijin financiar de urgență în agricultură pentru sectorul de creștere a ovinelor/caprinelor, afectat de fenomene climatice nefavorabile, informează agenția. Schema de sprijin financiar