CCIR: Proiectul noului Romexpo va genera peste 32.000 de locuri de muncă

Proiectul noului Romexpo va genera, potrivit unui studiu de specialitate, peste 32.000 de locuri de muncă, ceea ce reprezintă mai mult decât forţa de muncă aferentă unui judeţ mediu din România, a anunţat luni Camera de Comerţ şi Industrie a României (CCIR).
Astfel, reprezentanţii CCIR fac precizări referitoare la "ultimele informaţii eronate şi induse, din nefericire, în spaţiul public din partea reprezentanţilor USR, din postura de înalţi demnitari, pe subiectul proiectului de lege 'Romexpo'".
"Deşi afirmă că 'proiectul de dezvoltare (este) probabil necesar şi util, fără îndoială, pentru România', reprezentanţii USR susţin că terenul Romexpo poate fi vândut şi, totodată, că statul nu câştigă nimic din proiectul Legii Romexpo. Aşa cum am mai arătat în intervenţiile anterioare, terenul Romexpo nu este unul viran şi nici unul liber de sarcini, neputând fi vândut", susţin reprezentanţii CCIR.
Potrivit sursei citate, regimul juridic al terenului stabileşte clar că până în anul 2053, deci încă 33 de ani, CCIR are drept de folosinţă asupra acestuia şi, în plus, aici sunt edificate construcţiile aflate în proprietatea Romexpo.
"Ceea ce se sugerează prin afirmaţii abuzive este că statul român ar putea vinde terenul de sub casa unei persoane private. Aşa cum am mai arătat, despăgubirile pe care statul le-ar datora CCIR şi Romexpo depăşesc cu mult valoarea speculată a terenului. În egală măsură, din informaţiile noastre, valoarea reală a terenului este de maxim 200 de milioane de euro", se mai spune în comunicat.
Reprezentanţii CCIR au reamintit, potrivit studiului întocmit de una dintre companiile de audit din Big Four, care sunt avantajele pe care statul le va obţine din proiectul noului Romexpo.
"În faza de construcţie, de până la cinci ani, dezvoltarea noului Romexpo va genera mai mult cu 994 milioane de lei la bugetele locale şi naţional, dintre care peste 580 milioane de lei în primii trei ani şi peste 414 milioane de lei în ultimii doi ani ai construcţiei. În perioada de funcţionare, într-un singur an, noul Romexpo va contribui cu mai mult de 1,7 miliarde de lei la bugetul de stat", se mai spune în comunicat.
Totodată, proiectul noului Romexpo va genera, potrivit aceluiaşi studiu de specialitate, peste 32.000 de locuri de muncă, ceea ce reprezintă mai mult decât forţa de muncă aferentă unui judeţ mediu din România.
Liderul grupului parlamentar USR PLUS din Senat, Radu Mihail, a calificat, luni, drept o încercare "absolut inacceptabilă" de "a devaliza statul român cu o jumătate de miliard de euro" iniţiativa legislativă care prevede cedarea în mod gratuit 46 de hectare de teren la Romexpo.
"V-am invitat înainte de şedinţa Biroului permanent al Senatului, pentru că avem un punct pe ordinea de zi extrem de grav. (...) Iniţiativa legislativă care spune că statul român ar trebui să cedeze gratis 46 de hectare în nordul Bucureştiului, de mare calitate şi de mare valoare imobiliară, împreună cu toate bunurile folosite în prezent de Camera de Comerţ şi Industrie a României în toată ţara, este pentru noi o încercare inacceptabilă de a văduvi practic românii de o valoare care trebuie folosită altfel. Mi se pare absolut inacceptabil ca românii să nu beneficieze de un bun de o astfel de valoare. Gândiţi-vă ce se poate face cu 300 - 500 de milioane de euro", a afirmat senatorul USR PLUS.
În opinia sa, Guvernul este cel care ar trebui să găsească o soluţie la acest proiect legislativ, care "diluează enorm" responsabilitatea.
"Este ceea ce noi numim în limbaj parlamentar o încercare de a face o 'belină'. În loc să meargă normal către Guvern, care să găsească o soluţie, se vine cu o propunere legislativă care diluează enorm responsabilitatea şi doamna Scîntei, care împinge exagerat această propunere, cred că ştie că nimeni în Guvernul României nu ar semna, nu ar aviza un astfel de transfer de societate de la statul român către cineva, nu ştim cine. (...) Suntem într-o situaţie inedită şi presiunile de astăzi, din Biroul permanent, sperăm să rezistăm acestor încercări de a da peste cap procesul doar pentru a ne asigura că bunurile statului român pleacă în mâinile cuiva", a conchis Radu Mihail.
De asemenea, copreşedintele USR PLUS Dan Barna a criticat, luni, oferirea cu titlul gratuit a unor imobile, dând ca exemplu terenul de la Romexpo, menţionând că statul român ar trebui să utilizeze astfel de active la crearea unui fond care să genereze resurse pentru sistemul de pensii.
"Este o practică învechită din statul român şi mereu reluată, de a avea anumite active, imobile sau terenuri, acordate cu titlu de folosinţă gratuită sau în concesiune diverselor instituţii, organizaţii şi, după nişte ani de zile, oferirea în mod gratuit a acestor active. În momentul de faţă, când tema importantă pentru România este cum facem reforma pensiilor, cum realizăm un fond prin care să reuşim să generăm resursele economice prin care să echilibrăm şi să facem sustenabil sistemul de pensii, actuala iniţiativă din Parlament, prin care vorbim de oferirea cu titlu gratuit a unui imobil în nordul Bucureştiului, la Romexpo, pentru o sumă de trei, patru sute de milioane, fără niciun fel de licitaţie, la preţul doar de listă, este o iniţiativă care nu poate fi susţinută", a explicat Barna, la finalul şedinţei Biroului Naţional al USR PLUS.
El a subliniat că statul român trebuie să îşi administreze activele, astfel încât acestea să producă resurse. Liderul USR PLUS a menţionat că vă aborda aceste subiect în şedinţa coaliţiei guvernamentale.
Preşedintele Klaus Iohannis a solicitat, pe 31 martie, Parlamentului, reexaminarea legii care vizează transmiterea cu titlu gratuit în proprietatea Camerei de Comerţ şi Industrie a României (CCIR) a terenurilor proprietate privată a statului aflate, până la data intrării în vigoare a actului normativ, în folosinţa gratuită a CCIR şi care nu sunt revendicate.
Şeful statului cere reexaminarea actului normativ pentru modificarea şi completarea Legii camerelor de comerţ din România nr. 335/2007, prin care o suprafaţă de teren de 46 hectare de la Romexpo trece din proprietatea statului în cea a Camerei de Comerţ şi Industrie a României pentru dezvoltarea unui proiect imobiliar. AGERPRES/(AS - autor: Nicoleta Bănciulea, editor: Oana Tilică, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Fitch: Reducerea deficitului și stabilizarea datoriei sunt esențiale pentru ratingul suveran al României
Perspectivele reducerii deficitelor aflate la un nivel ridicat record și stabilizarea creșterii rapide a datoriei publice reprezintă elementul central al evaluării ratingului suveran al României, după alegerile prezidențiale de luna trecută, se arată într-un raport al agenției de evaluare financiară Fitch Ratings. După ani de derap
Hanga (BVB), despre Contrapartea Centrală:Contextul, spre deosebire de acum doi - trei ani, nu ne mai ajută
Procesul de realizare a Contrapărții Centrale continuă, dar contextul, spre deosebire de acum doi sau trei ani, nu mai este la fel de favorabil, a explicat, joi, președintele Consiliului de Administrație al Bursei de Valori București, Radu Hanga, la un eveniment de specialitate. 'Se face, suntem în proces, nu sunt lucruri noi legate
CONAF: România are nevoie de reforme structurale, de un buget solid și de o viziune pe termen lung
România are nevoie de reforme structurale, de un buget solid și de o viziune pe termen lung, nu de soluții de avarie care să transmită mesaje fiscale greșite într-un moment deja critic pentru economie, susțin reprezentanții Confederației Naționale pentru Antreprenoriat Feminin (CONAF). Potrivit unui comunicat al organizației, propu
Ministrul Finanțelor solicită demiterea imediată a directorilor de la Salrom și Apele Române
Ministrul Finanțelor, Tanczos Barna, a solicitat în ședința de Guvern de joi, demiterea directorilor de la Salrom și Apele Române. 'În cadrul ședinței de guvern de astăzi, am cerut demiterea directorilor de la Salrom și Apele Române. Este inacceptabil ce s-a întâmplat ieri la Praid! În timp ce, la
Petrescu (ASF): Am plătit către stat 53 de milioane lei anul trecut; estimez că o să plătim 85 de milioane anul acesta
Autoritatea de Supraveghere Financiară (ASF) a plătit către stat 53 de milioane de lei în 2024, în baza obligației legale, iar anul acesta ar putea plăti 85 de milioane de lei, a declarat, joi, președintele Autorității, Alexandru Petrescu, la un eveniment de specialitate. 'În ciuda incidenței Legii 296/2023 care restr&aci
Ivan: Plățile către salariații de la Șantierul Naval Mangalia se vor face, din august,100% vor începe și plățile restante
Peste 800 de oameni au fost aduși la muncă la Șantierul Naval Damen Mangalia, datorită unui operator economic important ce își repară navele acolo, iar în august plățile către salariați vor fi făcute 100%, urmând să înceapă și plățile restate, a declarat, joi, la briefingul de la finalul ședinței de Guvern, ministrul Economiei, Digitalizării,
Sorin Topor: ICI București sprijină implementarea digitalizării și a tehnologiilor emergente
Institutului Național de Cercetare - Dezvoltare în Informatică - ICI București este implicat direct și sprijină implementarea digitalizării și a tehnologiilor emergente, a declarat, joi, la un eveniment de specialitate, Sorin Topor, expert în securitate cibernetică în Serviciului Protecția Infrastructurilor Critice din cadrul ICI București.
Antreprenorii sociali ar putea crea 100.000 de noi locuri de muncă în următorii 5 ani (asociație)
Numărul de salariați din România ar putea crește cu 100.000 de persoane în următorii cinci ani dacă afacerile din sectorul economiei sociale ar beneficia de instrumente de finanțare potrivite, care să le ajute să se dezvolte, arată estimările Social Finance Association (SFA). Potrivit unui comunicat remis AGERPRES, afacerile din domeniul economiei
ANIS: România are nevoie de un plan de consolidare bazat pe digitalizare, investiții productive și combaterea evaziunii
România are nevoie de un plan de consolidare bazat pe digitalizare, investiții productive și combaterea evaziunii, nu pe supraimpozitarea segmentelor deja performante sau vulnerabile, susțin reprezentanții Asociației Patronale a Industriei de Software și Servicii (ANIS). 'Într-o lume în transformare accelerată, România nu poate merg
Tinerii din Bulgaria și România sunt cei mai săraci din UE
România avea, în 2024, a doua cea mai ridicată rată de deprivare materială și socială severă în rândul tinerilor (cu vârste cuprinse între 15 și 29 de ani) din rândul statelor membre UE, de 14,7%, în condițiile în care media la nivelul blocului comunitar era de 5,8%,
Preoteasa (CFR Călători), despre intenția de a da ARF în judecată: Se lucrează la dosar; trebuie făcute multe calcule
CFR Călători nu a renunțat la intenția de a da în judecată Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF) pentru prejudiciile cauzate de nelivrarea ramelor noi Alstom și se lucrează la dosar pentru a se merge în instanță. 'Se lucrează la dosar, pentru că trebuie făcute multe calcule vis-a-vis de ce nu am realizat noi și vrem să ne ducem cu totul ca
Burduja: Proiectul hidrocentralei Surduc-Siriu se va finaliza
Tribunalul nu a dispus demolarea hidrocentralei Surduc-Siriu, iar acest proiect se va finaliza, deoarece astfel de grupuri sunt flexibile și pot fi pornite pe vârfurile de consum, când România importă scump, transmite ministrul Energiei, Sebastian Burduja. 'Nu demolăm niciun baraj! De fapt, instanța ne-a dat dreptate la Surduc-Siriu. Ieri
Două companii din sectorul food delivery au prejudiciat statul cu 4,9 milioane de lei
Inspectorii Direcției Generale Antifraudă Fiscală (DGAF) au constat că o societate comercială din București, care activează în sectorul distribuției de mâncare, nu a plătit impozitul pe veniturile salariale și contribuțiile sociale datorate bugetului și a evidențiat în contabilitate achiziții fictive de carburanți. Potrivit unui comunicat al
Investițiile în economie au urcat cu 4,3% în primul trimestru; mare parte au fost direcționate către lucrări de construcții
Investițiile nete realizate în economia națională au însumat 37,48 miliarde de lei, în primul trimestru al acestui an, în creștere cu 4,3%, comparativ cu trimestrul I 2024, potrivit datelor publicate joi de Institutul Național de Statistică. În primele trei luni, lucrările de construcții noi s-au majorat cu 10,3% și au atras un vo
Rata anuală a inflației a urcat la 5,45%, în mai
Rata anuală a inflației a urcat, în luna mai 2025, la 5,45%, de la 4,9% în aprilie, în condițiile în care serviciile s-au scumpit cu 7,09%, mărfurile alimentare cu 6,53% iar cele nealimentare cu 4%, potrivit datelor publicate, joi, de Institutul Național de Statistică (INS). 'Indicele prețurilor de consum în luna mai 2025 comp