logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Silvicultorii, despre proiectul ''Smart Forest'' al Vodafone: Foloseşte unele informaţii total eronate referitoare la păduri

Imagine din galeria Agerpres

Proiectul "Smart Forest", iniţiat şi derulat în România de Vodafone, foloseşte informaţii, unele total eronate, referitoare la păduri, furnizate exclusiv de unele organizaţii de mediu, iar în materialele de promovare apar expresii neadecvate, precum "defrişări masive" sau "defrişări ilegale", se arată într-o scrisoare adresată, miercuri, Vodafone România de Regia Naţională a Pădurilor - Romsilva, alături de alte trei organizaţii silvice.

"Ne exprimăm totala surprindere că o companie de talia Vodafone România S.A. a lansat un proiect şi l-a promovat folosind informaţii, unele total eronate, referitoare la păduri, furnizate exclusiv de unele organizaţii de mediu, iar în materialele de promovare sunt folosite expresii neadecvate, precum "defrişări masive" sau "defrişări ilegale", contribuind astfel la perpetuarea în societatea românească a unei imagini deformate a sectorului silvic din România, ceea ce conduce la crearea de grave prejudicii administratorilor de păduri. Fără a nega existenţa fenomenului tăierilor ilegale, vă precizăm că acesta nu este în niciun caz de ordinul milioanelor de metri cubi, aşa cum prezentaţi dumneavoastră în materialele de promovare a proiectului "Smart Forest". De asemenea, ne exprimăm îndoiala că un astfel de proiect, care presupune instalarea unei reţele de senzori în fondul forestier naţional, ar putea fi implementat şi extins fără acordul şi consultarea administratorilor fondului forestier naţional", notează semnatarii scrisorii.

Potrivit documentului, România deţine o suprafaţă împădurită de 28%, în timp ce suprafaţa fondului forestier a crescut în fiecare an, fiind în prezent de 6,56 milioane de hectare, faţă de 6,34 milioane de hectare, în 1990.

"Din aceste păduri, 2,82 milioane de hectare deţin certificarea internaţională FSC, ceea ce garantează un management sustenabil al pădurilor, România situându-se pe locul al 12-lea într-un clasament mondial al certificării pădurilor din 79 de state ale lumii. Menţionăm că suprafaţa pădurilor din România, certificate internaţional conform standardului FSC, este dublă faţă de cea din Germania şi depăşeşte suprafeţe împădurite din alte ţări, precum Croaţia, Finlanda, Austria, Republica Cehă, Belgia, Danemarca, Franţa, Ungaria, Irlanda, Estonia, Portugalia, Spania, Slovacia, Slovenia sau Marea Britanie, doar Polonia depăşind la acest capitol România", precizează sursa citată.

Silvicultorii susţin că în România se exploatează anual circa 18 milioane de metri cubi, adică sub 3 metri cubi la hectar, sub 1% din volumul total de lemn din pădurile ţării, mai puţin ca în alte state europene care dispun de suprafeţe împădurite. "De exemplu, în Austria se exploatează anual în medie 4,8 metri cubi la hectar, în Polonia 4,2 metri cubi la hectar, în Germania circa 6 metri cubi de lemn la hectar, iar în Suedia 3,91 metri cubi la hectar. În acelaşi timp, pădurile sunt regenerate permanent, în principal prin regenerări naturale, dar şi prin acţiuni de împădurire, fiind plantaţi anual circa 50 milioane de puieţi forestieri", afirmă organizaţiile semnatare.

Conform datelor oficiale, România are cele mai mari păduri virgine şi în patrimoniul mondial natural al UNESCO din întreaga Uniune Europeană, iar pădurile româneşti adăpostesc o biodiversitate extraordinară, cu cele mai mari populaţii de urs, râs şi lup din spaţiul comunitar.

"Toate acestea arată că, dincolo de imaginea distorsionată creată în ultimii ani de unele organizaţii de mediu, pădurile României sunt gestionate durabil, iar o astfel de campanie mediatică întreţine o imagine distorsionată a sectorului nostru. Mizăm pe buna credinţă a companiei Vodafone România S.A. în derularea unor campanii de acest gen şi, astfel, nu vom fi nevoiţi să explorăm alte căi pentru a apăra interesele sectorului silvic, forestier şi cel al prelucrării lemnului din România", conchid reprezentanţii silvicultorilor.

Scrisoarea deschisă transmisă Vodafone România este semnată de RNP - Romsilva, Asociaţia Administratorilor de Păduri (AAP), Federaţia Sindicatelor din Silvicultură "Silva" şi Federaţia Sindicatelor dn Ocoalele Silvice Private "Carpatisa".

Operatorul de telecomunicaţii Vodafone a anunţat, în data de 31 martie 2021, într-o conferinţă online, lansarea unui sistem de monitorizare şi semnalizate în timp real a pădurilor din România.

 


Foto: (c)  SILVIU MATEI / AGERPRES FOTO


 

Proiectul "Smart Forest" este implementat într-o pădure situată în judeţul Covasna, unde sunt monitorizate şi semnalizate sunetele specifice exploatărilor forestiere, cu scopul combaterii defrişărilor ilegale.

"România este printre puţinele ţări din Europa care se mai poate mândri cu pădurile sale virgine. Din păcate, acestea sunt în pericol de a dispărea. Unul dintre angajamentele asumate de Vodafone este acela de a proteja planeta şi de a utiliza tehnologia pentru a genera impact pozitiv în societate, pentru a contribui la schimbare şi progres, pentru a conecta oamenii şi societatea pentru o viaţă mai bună şi un viitor sustenabil. Soluţia pe care o lansăm astăzi răspunde unei nevoi imediate de a preveni exploatările forestiere ilegale şi de a putea interveni în timp util pentru a proteja ultimele areale seculare, dar şi unui obiectiv pe termen lung, de acţiune împotriva schimbărilor climatice. Să ne îngrijim de viitorul planetei este o responsabilitate care ne revine tuturor - autorităţi, companii, organizaţii de mediu şi cetăţeni, şi fiecare dintre noi putem contribui la acest obiectiv printr-un comportament responsabil şi eforturi comune", declara, la momentul lansării, Murielle Lorilloux, CEO Vodafone România.

Soluţia de pădure inteligentă implementată de Vodafone are la bază sistemul dezvoltat de start-up-ul non profit Rainforest Connection. Acesta comunică direct cu reţeaua Vodafone şi constă într-o serie de dispozitive numite "gardieni digitali", prevăzute cu senzori acustici care captează o gamă variată de sunete din mediul înconjurător.

Ulterior, datele captate sunt trimise, prin Internet, către o platformă aflată în cloud, dotată cu Inteligenţă Artificială. Aplicaţia analizează în timp real informaţia primită şi, dacă sunt detectate zgomote precum cele de drujbă, de autovehicule etc, care ar putea indica eventuale activităţi suspecte, trimite tot în timp real alerte către o aplicaţie instalată pe telefoanele pădurarilor şi/sau către un centru de monitorizare zonal sau naţional. Inovaţia le va permite administratorilor pădurilor să asculte în timp real ce se întâmplă şi să intervină prompt în caz de pericol.

Dispozitivele sunt instalate în segmentul superior al arborilor, într-un mod neinvaziv, sunt dotate cu panouri solare proprii care le asigură alimentarea cu energie şi sunt protejate de intemperii. Un singur dispozitiv are o rază de acoperire de un kilometru şi poate preveni defrişarea a peste 3 kilometri pătraţi de pădure. AGERPRES/(AS - autor: Daniel Badea, editor: Andreea Marinescu, editor online: Anda Badea)

 

Citeşte şi:

 

Vodafone: Informaţiile prezentate în campanie au ca sursă ''Raportul tăierilor ilegale 2018 al Greenpeace'' şi declaraţii ale autorităţilor

Afisari: 54

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 21-06-2026 18:00

Debitul Dunării la intrarea în țară, în scădere până la 2.700 mc/s pe parcursul săptămânii viitoare

Debitul la intrarea în țară (secțiunea Baziaș) va fi în scădere în următoarele zile până la valoarea de 2.700 mc/s, situându-se sub media multianuală a lunii iunie (5.900 mc/s), potrivit prognozei emise de Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) pentru intervalul 21 - 28 iulie 2026. &Icir

Economic Intern 21-06-2026 16:52

Darău: Turismul românesc are nevoie disperată de modernizare, digitalizare și predictibilitate

Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, a anunțat semnarea unui nou ordin privind clasificarea structurilor turistice, care introduce reguli de digitalizare, accesibilitate și măsuri de protecție a turiștilor împotriva 'țepelor'. 'Am semnat noul Ordin pentru modificarea

Economic Intern 21-06-2026 15:20

Bursa de la București a câștigat în această săptămână peste 21 de miliarde de lei la capitalizare

Bursa de Valori București (BVB) a câștigat în această săptămână peste 21,47 miliarde de lei la capitalizare, în creștere cu 3,45% față de săptămâna anterioară, în timp ce valoarea tranzacțiilor cu acțiuni a scăzut cu aproape 25,9 milioane de lei, potrivit datelor publicate de BVB și consultate de AGERPRES. C

Economic Intern 21-06-2026 10:15

INS: Transportul aeroportuar de mărfuri a crescut cu 13,4% în primul trimestru din 2026

Transportul aeroportuar de mărfuri (inclusiv poștă) a crescut, în primul trimestru din 2026, cu 13,4%, comparativ cu perioada similară a anului anterior, de la 12.794 tone la 14.510 tone, conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică. Cele mai mari ponderi în ceea ce privește transportul de mărfuri s-au în

Economic Intern 21-06-2026 09:00

Peste 6,40 milioane de euro, report la Loto 6/49

Un report de peste 33,51 milioane de lei (6,40 milioane de euro) se înregistrează la categoria I a jocului Loto 6/49 pentru tragerea de duminică, informează Loteria Română. La Noroc este în joc un report cumulat de peste șapte milioane de lei, respectiv 1,35 milioane de euro. La Joker, categoria I, se înr

Economic Intern 20-06-2026 13:42

Producția de gaze a scăzut cu 1% în primele patru luni din 2026; importurile s-au majorat cu 46,8% (INS)

Producția de gaze naturale utilizabile a României a fost, în primele patru luni din 2026, de 2,508 milioane tone echivalent petrol, cu 24.500 tep sub cea din perioada similară a anului anterior (minus 1%), conform datelor centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Pe de altă parte, în intervalul ianuarie-aprilie

Economic Intern 20-06-2026 12:04

CNPP: 11.970 de beneficiari de pensii de serviciu, în mai 2026

Numărul beneficiarilor de pensii de serviciu a fost, în mai 2026, de 11.970 de persoane, cu 13 persoane mai multe comparativ cu luna anterioară, din care 7.922 de beneficiari cu pensie din Bugetul Asigurărilor Sociale de Stat - BASS (contributivitate), conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP). Cei mai mulți

Economic Intern 20-06-2026 10:56

ANPC a aplicat sancțiuni de peste 4,4 milioane lei, la nivel național, în perioada 15 - 19 iunie

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a desfășurat acțiuni de control la peste 1.500 de operatori economici, la nivel național, în perioada 15 - 19 iunie, iar în urma neregulilor constatate a aplicat amenzi în valoare de peste 4,4 milioane de lei. 'În perioada 15 - 19 iunie 2026, Autoritatea N

Economic Intern 20-06-2026 10:43

AEI: 70% din consumul orar de energie electrică acoperit de energia solară, vineri la prânz

Din punct de vedere tehnic și al tranziției energetice, faptul că energia solară a acoperit aproximativ 70% din consumul de energie electrică al României la prânzul zilei de 19 iunie 2026 pare o performanță remarcabilă. Însă întrebarea relevantă pentru consumatori este alta: s-a tradus această performanță în energie mai ieftină? Datele p

Economic Intern 19-06-2026 21:03

Pîslaru: Am finalizat pozitiv negocierile tehnice cu Comisia Europeană privind ultima modificare de PNRR

Negocierile cu Comisia Europeană privind ultima modificare a Planului Național de Redresare și Reziliență au fost finalizate pozitiv, iar România păstrează un PNRR cu o valoare de peste 20 de miliarde de euro și menține integral componenta de bani europeni nerambursabili, a anunțat, vineri seara, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene, Dragoș P&ic

Economic Intern 19-06-2026 20:15

Ministerul Energiei: Valoarea plăților efectuate din PNRR a depășit 107 milioane euro, în 2026

Valoarea plăților efectuate către beneficiarii proiectelor finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR) în 2026 a depășit 107 milioane euro (inclusiv plăți TVA), totalul plăților cumulate de la începutul programului fiind de aproximativ 319 milioane euro, informează Ministerul Energiei printr-un comunicat. Potrivit sursei citate

Economic Intern 19-06-2026 20:01

Curtea de Apel București a hotărât suspendarea deciziei privind retragerea licenței Grenerg; ANRE va depune recurs

Autoritatea Națională de Reglementare în domeniul Energiei a luat act de suspendarea de către Curtea de Apel a deciziei privind retragerea licenței de furnizare energie electrică pentru Grenerg SRL și anunță că va depune recurs la această decizie. 'ANRE a luat act de suspendarea de către Curtea de Apel a deciziei Comitetului de Reglementare de a retr

Economic Intern 19-06-2026 17:54

Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR

Sectorul financiar-bancar din România respinge ferm acuzațiile privind presupusa manipulare a ROBOR și avertizează că poziția Consiliului Concurenței cu privire la adoptarea unei decizii de sancționare a participanților la piață riscă să afecteze grav încrederea publică, stabilitatea financiară și credibilitatea investițională a României, conform unei scris

Economic Intern 19-06-2026 17:17

CCIR: Extinderea capacității de depozitare a cerealelor consolidează rolul strategic al Portului Constanța

Extinderea capacității de depozitare a cerealelor din Terminalul Comvex confirmă și consolidează rolul strategic al Portului Constanța pentru fluxurile de marfă din regiune, inclusiv din Ucraina, potrivit unui comunicat al Camerei de Comerț și Industrie a României (CCIR). 'Camera de Comerț și Industrie a României salută inaugur

Economic Intern 19-06-2026 16:35

Miruță, despre o legătură între cazurile Fritz și Ciucu: Eu am fost olimpic la fizică, nu aș putea să vă răspund fără să am o dovadă

Ministrul interimar al Transporturilor și Infrastructurii, Radu Miruță, s-a declarat ''un pic surprins'' de ''preocuparea Tribunalului din Ilfov de a clarifica lucrurile într-un timp atât de scurt'', raportat la alte solicitări de ordonanță președințială, însă a evitat să comenteze această decizie, la fel ca și în cazul