logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

UPDATE Salariile de bază ale bugetarilor rămân în 2021 la nivelul din decembrie 2020; studenţii beneficiază de 50% reducere la tren

Imagine din galeria Agerpres

Salariile de bază/soldele de funcţie/salariile de funcţie/indemnizaţiile de încadrare lunară de care beneficiază personalul plătit din fonduri publice, precum şi indemnizaţiile aferente funcţiilor de demnitate publică şi funcţiilor asimilate acestora, prevăzute în Legea-cadru nr. 153/2017, vor fi menţinute la nivelul acordat pentru luna decembrie 2020, potrivit Raportului privind situaţia macroeconomică pe anul 2021 şi proiecţia acesteia pe anii 2022-2024, care însoţeşte proiectul Legii bugetului de stat pentru 2021.

De asemenea, va fi menţinut în anul 2021 cuantumul sporurilor, indemnizaţiilor, compensaţiilor, primelor şi al celorlalte elemente ale sistemului de salarizare care fac parte, potrivit legii, din salariul brut lunar cel mult la nivelul cuantumului acordat pentru luna decembrie 2020, în măsura în care personalul ocupă aceeaşi funcţie şi îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii.

Alte măsuri prevăzute în anul 2021 vizează: menţinerea cuantumului indemnizaţiei de hrană la nivelul stabilit pentru anul 2020; neacordarea de premii şi a indemnizaţiei de vacanţă prevăzută de Legea-cadru nr. 153/2017; compensarea orelor suplimentare pentru personalul bugetar numai cu timp liber corespunzător, iar pentru poliţişti şi cadre militare se menţin reglementările din anii anteriori care vizează acordarea drepturilor salariale pentru activitatea desfăşurată în zilele de sărbători legale; prelungirea folosirii voucherelor de vacanţă emise în anul 2019 şi anul 2021 până la sfârşitul anului 2021 şi suspendarea emiterii de vouchere de vacanţă pentru anul 2021.

De asemenea, studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă, în instituţiile de învăţământ superior acreditate, în vârstă de până la 26 de ani, beneficiază de tarif redus cu 50% pe mijloacele de transport local în comun, transportul intern auto, transport intern feroviar la toate categoriile de trenuri şi naval. Studenţii orfani sau proveniţi din casele de copii beneficiază de gratuitate pentru aceste categorii de transport, se mai arată în document.

Prin proiectul de buget, se urmăreşte eficientizarea calitativă a cheltuielilor publice printr-un pachet susţinut de reforme în domeniul cheltuielilor de personal, al pensiilor, precum şi asupra operatorilor economici aşa cum sunt definiţi în Ordonanţa Guvernului nr. 26/2013.

Astfel, la nivelul pieţei muncii, se va urmări eficientizarea politicii de ocupare şi de stimulare a muncii, astfel încât să se ofere servicii competitive şi adaptate realităţilor din piaţa muncii, atât pentru angajatori, cât şi pentru persoanele aflate în căutarea unui loc de muncă, legarea muncii de criterii de performanţă.

Salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată s-a majorat la 2.300 lei lunar, începând cu data de 13 ianuarie 2021, ceea ce reprezintă o creştere de 3,1% faţă de luna decembrie 2020.

Pentru personalul încadrat pe funcţii pentru care se prevede nivelul de studii superioare, cu vechime în muncă de cel puţin un an în domeniul studiilor superioare, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, fără a include sporuri şi alte adaosuri, se stabileşte la suma de 2.350 lei lunar, pentru un program normal de lucru de 169,333 ore în medie pe lună.

În ceea ce priveşte sistemul de pensii, se va avea în vedere pensii echitabile pentru toate categoriile de pensionari, un sistem public de pensii sustenabil.

"Principiul contributivităţii şi asigurarea unui sistem care să urmărească eliminarea inechităţilor vor fi principii de bază care vor contura politica de pensii în viitor", se spune în raport.

Referitor la asistenţă socială, aceasta va fi îndreptată către nevoile reale ale beneficiarilor şi asigurarea unor condiţii de trai decente pentru familiile în dificultate şi categoriile sociale vulnerabile.

La capitolul alocaţie de stat pentru copii, din ianuarie 2021, cuantumul acesteia s-a majorat cu 16% faţă de valoarea din decembrie 2020.

În ceea ce priveşte reforma operatorilor economici definiţi potrivit Ordonanţei Guvernului nr. 26/2013, ministerele care au în subordine operatori economici vor analiza cauzele înregistrării de pierderi şi/sau plăţi restante la aceşti operatori.

"Va fi prezentat un set de măsuri concrete de restructurare şi reorganizare cuantificabile pentru eficientizarea activităţii operatorilor economici în vederea diminuării pierderilor sau plăţilor restante, pentru redresarea activităţii acestora. Acordarea unor sume de la bugetul de stat în anul 2021 pentru aceşti operatori economici va fi condiţionată de respectarea implementării măsurilor de redresare a activităţii acestora", se prevede în raport. AGERPRES/(AS - autor: Oana Tilică, editor: Andreea Marinescu, editori online: Simona Aruştei, Alexandru Cojocaru)

 

Citiţi şi:

 

Proiectul de buget pe 2021 lansat în dezbatere publică; acesta este configurat pe un deficit de 7,16% din PIB

Afisari: 147

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Intern 18-05-2026 10:50

Nuclearelectrica a realizat prima turnare continuă de beton pentru structurile permanente, în cadrul retehnologizării a Unității 1 de la Cernavodă

Nuclearelectrica a realizat prima turnare continuă de beton pentru structurile permanente ale Proiectului Retehnologizării Unității 1 CNE Cernavodă, potrivit unui comunicat de presă al societății transmis, luni, AGERPRES. 'În septembrie 2025, Nuclearelectrica a obținut de la Comisia pentru Controlul Activităților Nucleare (CNCAN) Aut

Economic Intern 18-05-2026 09:43

AOJND solicită adoptarea unei strategii naționale de combatere a pieței ilicite a jocurilor de noroc online

Reprezentanții Asociației Organizatorilor de Jocuri de Noroc la Distanță (AOJND) solicită adoptarea, cât mai curând, a unei strategii naționale de combatere a pieței ilicite a jocurilor de noroc online și avertizează că, în lipsa unui demers coordonat, acest flagel se va extinde, iar costurile fiscale, dar și sociale, vor fi plătite de întreag

Economic Intern 18-05-2026 09:00

Darău: Anularea procedurii de achiziție pentru Platforma Națională de Interoperabilitate, un pas făcut în direcția normalității

Anularea procedurii de achiziție pentru Platforma Națională de Interoperabilitate (PNI) este un pas făcut în direcția normalității, prin care oprim practicile toxice care au marcat vechiul mod de a face 'digitalizare' în România, susține ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău.

Economic Intern 17-05-2026 18:20

AEI: România nu dezvoltă stocare pentru prețuri mici și securitate energetică, ci cumpără baterii pentru profit

România nu dezvoltă stocare pentru prețuri mai mici și securitate energetică, ci cumpără baterii pentru profit din haosul energetic și comisioane din importuri, susține președintele Asociației Energia Inteligentă (AEI), Dumitru Chisăliță, într-o analiză publicată duminică. 'Stocarea în România a fost abordată t&acir

Economic Intern 17-05-2026 17:35

ANCOM alocă peste 13,4 milioane lei pentru închirierea de licențe software

Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) alocă peste 13,4 milioane de lei, fără TVA, pentru închirierea de licențe software, contractul urmând să fie încheiat pe o perioadă de 36 de luni, potrivit unui anunț de participare publicat în Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP).

Economic Intern 17-05-2026 16:43

Darău: Peste jumătate din banii din SAFE vor rămâne în România

Peste jumătate din banii din SAFE vor rămâne în România, fiind o infuzie de capital mult mai ieftină decât oricare alta, a declarat duminică, la Digi 24, ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău. 'Peste jumătate din sumă cu siguranță va rămâne direct în România

Economic Intern 17-05-2026 15:37

Darău: A existat, de-a lungul timpului, foarte multă nepăsare la unele companii ale statului

Ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, a declarat, duminică, la Digi 24, că a existat, de-a lungul timpului, foarte multă nepăsare la unele companii la care statul român este acționar, referindu-se concret la Șantierul Damen Shipyards Mangalia, unde statul este acționar majoritar cu 51%. 'A fo

Economic Intern 17-05-2026 14:23

INS: Producția de țiței a României a scăzut cu 8,3%, în primul trimestru din 2026; importurile s-au redus cu 30,6%

România a produs, în primele trei luni din 2026, o cantitate de țiței de 579.400 de tone echivalent petrol (tep), cu 52.300 tep mai mică (-8,3%) față de cea înregistrată în perioada similară din 2025, arată datele centralizate de Institutul Național de Statistică (INS). Importurile de țiței au depășit, în primul trimestru al acest

Economic Intern 17-05-2026 11:56

BNR: Peste 28 de milioane de carduri erau active în România, la finele anului trecut

Numărul total de carduri active era, la finele anului trecut, de 28,63 milioane de unități, în creștere cu 10,07% comparativ cu iunie 2025, arată datele centralizate de Banca Națională a României (BNR) și consultate de AGERPRES. Dintre acestea, 24,68 milioane aveau funcție de numerar, cu 5,06% mai multe în comparație cu iunie 2025.

Economic Intern 17-05-2026 11:52

INHGA: Cod galben de posibile inundații pe multe râuri din Banat și Muntenia

Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis o atenționare hidrologică Cod galben de inundații pentru mai multe râuri din Banat și Muntenia, valabile de duminică, la prânz, până luni, la ora 9:00. Potrivit INHGA, sunt vizate scurgeri importante pe versanți, torenți și pâraie, viituri rapide pe râurile m

Economic Intern 17-05-2026 10:05

Alertele de drone din cauza conflictului din Ucraina alungă turiștii din Delta Dunării (primar)

Primarul municipiului Tulcea, Ștefan Ilie, susține că apropierea de războiul declanșat de Rusia împotriva Ucrainei are un impact major asupra turismului și industriei HORECA, în special din cauza alertelor de drone care îi sperie pe turiști și îi determină să evite Delta Dunării și județul Tulcea. 'Situația aceasta afectează (turism

Economic Intern 17-05-2026 09:32

Președintele ANAT: Conflictul din Iran mută vacanțele românilor din 'early booking' în 'last minute'

Conflictul din Iran a influențat comportamentul turiștilor români, determinând o orientare tot mai accentuată către rezervările 'last minute' și destinațiile apropiate, susține președintele Asociației Naționale a Agențiilor de Turism (ANAT), Cristian Bărhălescu. 'Este evident că s-a mutat 'early booking' în 'last minut

Economic Intern 17-05-2026 08:06

CNPP: 881.571 beneficiari de indemnizație socială pentru pensionari, în aprilie 2026

Numărul total al beneficiarilor de indemnizație socială pentru pensionari a fost, în aprilie 2026, de 881.571 persoane, cu 441 mai puține comparativ cu luna anterioară, dintre care 843.029 erau pensionari din sistemul public, iar 38.542 pensionari proveniți din fostul sistem de pensii al agricultorilor, conform datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (

Economic Intern 17-05-2026 08:00

Reportul la Loto 6/49 a ajuns la peste 4,54 milioane de euro

Reportul la Loto 6/49, la categoria I, a ajuns la peste 23,65 milioane de lei (peste 4,54 milioane de euro), informează Loteria Română. Duminică, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto de joi Loteria Română a acordat 22.344 de câștiguri în valoare totală de peste

Economic Intern 16-05-2026 17:56

Noi tarife pentru rovinietă de la 1 iulie, calculate în funcție de clasa de emisii poluante (proiect)

Ministerul Transporturilor și Infrastructurii a pus în dezbatere un proiect de Ordin privind aprobarea categoriilor de vehicule și nivelul rovinietei care se va aplica începând cu 1 iulie și care va ține cont de norma EURO. 'Rovinieta se stabilește și se aplică în funcție de: categoria vehiculului; clasa de emisii p