Ministrul Energiei: Voi solicita Consiliului Concurenţei să verifice dacă preţurile la energie sunt mărite artificial

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a scris marţi, pe Facebook, că va solicita Consiliului Concurenţei să verifice preţurile la energie de pe piaţa pentru serviciul universal, care i se par mărite artificial.
"De la 1 ianuarie, toţi clienţii din piaţa reglementată trec automat în piaţa serviciului universal. După părerea mea, furnizorii au abuzat de acest lucru şi au impus un preţ în serviciul universal mai mare decât cel din piaţa concurenţială. Vorbim de preţuri mai mari şi cu 25%. Acest preţ al serviciului universal nu va rămâne aşa, am discutat cu preşedintele Consiliului Concurenţei şi voi solicita în scris să verifice cum au fost făcute aceste preţuri, care mi se par a fi artificial mărite. Poate sunt oameni mai conservatori, nu vor să se mute acum, iar aceasta nu este o practică concurenţială corectă", a postat ministrul.
De la 1 ianuarie 2021, piaţa de energie electrică va fi complet liberalizată, iar ANRE nu va mai stabili preţurile pentru consumatorii casnici, acestea fiind calculate de furnizorul tradiţional şi se vor numi preţuri de serviciu universal.
Consumatorii fie rămân cu actualele contracte, la preţuri de serviciu universal, care cresc cu 13-26%, fie încheie alte contracte în piaţa liberă.
Potrivit calculelor Asociaţiei Energia Inteligentă, pe baza datelor din comparatorul de preţuri de pe site-ul ANRE, cel mai mult se va scumpi electricitatea pentru clienţii casnici ai Enel Distribuţie Banat, respectiv cu 26%. Urmează Enel Distribuţie Muntenia (inclusiv Capitala), unde electricitatea se va scumpi cu 23%, Enel Distribuţie Dobrogea, cu scumpiri de 18%, Electrica Transilvania Sud şi CEZ Distribuţie, cu 17% fiecare.
La clienţii Electrica Muntenia Nord, preţul creşte cu 15%, la Electrica Transilvania Nord, cu 14%, iar la E.ON Distribuţie, cu 13%.
Aceste preţuri sunt cele mai mari din piaţă şi, în opinia Asociaţiei Energia Inteligentă, vinovată pentru situaţia creată este Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE) care nici nu a informat consumatorii că piaţa urmează să fie liberalizată, dar nici nu a pregătit optim procesul din punctul de vedere al legislaţiei secundare.
Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a sfătuit consumatorii casnici de electricitate să încheie noi contracte pe piaţa liberă, unde găsesc preţuri mai mici decât ar plăti dacă rămân cu vechile contracte de la 1 ianuarie.
"Oamenii ar trebui să se uite pe site-ul ANRE, la comparatorul de preţuri, şi să-şi aleagă oferta cea mai bună", a spus Popescu, luni, pentru AGERPRES.
La rândul său, Zoltan Nagy-Bege, vicepreşedintele Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie (ANRE), a afirmat că energia electrică va fi, de acum înainte, mai ieftină pe piaţa liberă decât pe cea de serviciu universal, astfel că oamenii ar trebui să încheie noi contracte pe piaţa liberă dacă vor preţuri mai mici.
"În primul rând, preţurile nu mai sunt stabilite de ANRE. Furnizorii îşi vor stabili preţurile de serviciu universal în funcţie de costurile de achiziţie a energiei. Eu mă aştept şi asta comunicăm de ani de zile de la ANRE - şi asta este normalitatea - ca preţul de serviciu universal să fie cel mai mare preţ din piaţă. Pentru că serviciul universal este ca o plasă de siguranţă pentru consumatorii care, din diverse motive, rămân fără furnizor: furnizorul dă faliment, decide să iasă din piaţă sau să renunţe la contracte. Furnizorii de ultimă instanţă au obligaţia să preia acei consumatori de pe o zi pe alta şi trebuie să achiziţioneze energia suplimentară de pe Piaţa pentru Ziua Următoare sau Piaţa de Echilibrare, unde sunt cele mai mari preţuri", a explicat luni Bege.
Reprezentantul ANRE a arătat că şi pentru el este o enigmă de ce diferă atât de mult preţurile de serviciu universal de la un furnizor la altul, cel mai mic preţ fiind 270 de lei şi cel mai mare, 400 de lei, dar, până la urmă, este vorba de politica fiecărei companii.
El a arătat că relevant pentru clientul casnic şi pentru orice fel de client este preţul de pe piaţa concurenţială. Iar acolo preţurile sunt considerabil mai mici, de la 220 de lei la peste 300, iar clienţii casnici au posibilitatea să opteze pentru oferte chiar avantajoase.
"Categoric, de acum încolo şi asta e normalitatea, preţurile din piaţa concurenţială vor fi mai mici decât preţurile de serviciu universal. Îi sfătuiesc pe toţi consumatorii să caute oferte şi cel mai la îndemână instrument este comparatorul de preţuri de pe site-ul ANRE şi aplicaţia pentru telefoanele mobile", a subliniat Bege. AGERPRES/(Autor: Florentina Cernat, editor: Andreea Marinescu, editor online: Simona Aruştei)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Boloș: România implementează proiecte pentru modernizarea a 8500 km de conducte de apă și 9500 km de conducte de canalizare, în 900 de localități
România implementează, în acest moment, proiecte pentru modernizarea a 8500 km de conducte de apă și 9500 km de conducte de canalizare, în aproximativ 900 de localități, a anunțat ministrul Investițiilor și Proiectelor Europene, Marcel Boloș. 'Pentru sute de mii de români, asta înseamnă să nu mai depindă de f&
OMV Petrom a finalizat tranzacția cu NewMed Energy pentru a avansa explorarea în perimetrul offshore Han Asparuh
OMV Petrom a finalizat tranzacția de transfer al unei participații între filiala sa OMV Offshore Bulgaria și NewMed Energy Balkan, în urma acestei operațiuni cele două companii deținând fiecare câte 50% în proiectul Han Asparuh, un perimetru de explorare situat în vestul Mării Negre din Bulgaria, la sud de perimetrul Neptun Deep di
Burduja: România este mai aproape ca niciodată de obiectivul de a deveni un furnizor de securitate energetică pentru UE
România este mai aproape ca niciodată de obiectivul de a deveni un furnizor de securitate energetică pentru Uniunea Europeană iar interesul tot mai mare al statelor din regiune față de țară, ca principal producător de gaze din Uniunea Europeană, este doar unul dintre elementele care confirmă acest nou rol, consideră ministrul Energiei, Sebastian Burduja.
VIDEO ANPC: Două restaurante cu specific chinezesc din București, amendate cu 65.000 de lei; o unitate a fost închisă temporar
Două restaurante cu specific chinezesc din București au fost amendate cu un total de 65.000 de lei în urma unor controale efectuate de inspectorii pentru protecția consumatorului, în cazul unuia dintre ele fiind dispusă și măsura de închidere temporară a activității pe o durată de cel mult șase luni. Potrivit unei postări pe pagina de Faceboo
Piața neagră a țigaretelor a crescut în ianuarie 2025 până la 10,1% din totalul consumului
Piața neagră a țigaretelor a crescut în ianuarie 2025 până la 10,1% din totalul consumului, comparativ cu 9,1% în noiembrie 2024, arată o analiză a Novel Research remisă miercuri AGERPRES. Conform sursei citate, nivelul din ianuarie depășește media anuală din 2024, de 9%, cea mai ridicată din ultimii patru ani.
Românii consideră digitalizarea benefică, dar ritmul acesteia e inegal între mediul privat și stat (studiu)
Un procent de 59% dintre români consideră digitalizarea benefică, iar 52% cred că aceasta are un impact pozitiv asupra calității vieții, însă ritmul transformării este perceput de aproape jumătate dintre respondenți (49%) ca fiind inegal între mediul privat și instituțiile statului, relevă un studiu Ipsos realizat pentru Edge Institute, dat miercuri
Ministrul Finanțelor: Veniturile obținute în mod cinstit pot fi transferate liber în cadrul familiei, fără a mai fi impozitate
Veniturile obținute în mod cinstit pot fi transferate liber în cadrul familiei, fără a mai fi impozitate, astfel încât cei care transferă bani copiilor sau părinților lor, fie prin virament bancar, fie în numerar, din veniturile lor legal obținute, nu au de ce să se teamă, a declarat, miercuri, ministrul Finanțelor, Tanczos Barna.
Pătrașcu (investitor la bursă): Cred că se dorește un dolar mai slab ca astfel Guvernul Americii să se împrumute la prețuri competitive
Situația de pe piața de capital ar mai putea dura 6 - 8 luni și face parte dintr-o strategie mai mare în care un dolar mai slab ar ajuta Guvernul Americii să se împrumute la prețuri competitive, susține Octavian Pătrașcu, CEO al NAGA Group. 'Eu cred că se dorește să fie un dolar mai slab ca astfel Guvernul Americii să se î
AFIR a publicat Ghidul solicitantului pentru investiții în sectorul legume și/sau cartofi
Agenția pentru Finanțarea Investițiilor Rurale (AFIR) a publicat Ghidul solicitantului pentru investiții în sectorul legume și/sau cartofi, prin intervenția DR-16, a transmis, miercuri, instituția, printr-un comunicat de presă. Potrivit sursei citate, pentru aceste investiții, finanțarea este acordată din bugetul de stat și din Fondul Eu
CFR Călători: Modificări în circulația trenurilor în perioada 6 - 11 aprilie, în urma unor lucrări la infrastructura feroviară
Circulația trenurilor CFR Călători va suferi modificări în perioada 6 - 11 aprilie, ca urmare a unor lucrări la infrastructura feroviară între stațiile Brașov și Hărman, a anunțat, miercuri, operatorul național feroviar de pasageri. Astfel, în acea perioadă, în urma lucrărilor solicitate și realizate de către CNCF CFR S
ANAF: Transferurile de bani între rude, sumele încasate la evenimente familiale și darurile primite sunt neimpozabile
Sumele de bani transferate între rude se încadrează în categoria veniturilor neimpozabile, în timp ce banii încasați ca urmare a evenimentelor familiale (nunți/botezuri), situația este aceeași, dacă nu există obligația declarativă din partea contribuabilului, la fel și pentru sursele de fonduri de natura darurilor primite cu ocazia acest
Mai mult de jumătate dintre români au demisionat la un moment dat, din cauza unui mediu toxic (raport)
Peste jumătate dintre români (51%) au demisionat la un moment dat, din cauza unui mediu toxic, timp în care media globală se situează la 44%, arată un studiu de specialitate, dat publicității miercuri. Datele centralizate în cadrul Randstad România Workmonitor 2025 relevă faptul că, în acest an, siguranța locului
Prejudiciu de peste trei milioane de lei, identificat la un operator economic din București din domeniul ridesharing
Un prejudiciu de peste trei milioane de lei a fost identificat la un operator economic din București care activează pe piața de transport alternativ de persoane prin intermediul platformelor online, în urma unor acțiuni de control pentru prevenirea și combaterea evaziunii fiscale, a anunțat, miercuri, Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF).
Bursa de la București a deschis cu scăderi pe majoritatea indicilor ședința de tranzacționare de miercuri
Bursa de Valori București (BVB) a deschis cu scăderi pe majoritatea indicilor ședința de miercuri, iar rulajul se cifra la 2,65 milioane de lei (533.751 de euro), după 30 de minute de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care arată evoluția celor mai lichide 20 de companii, înregistra o depreciere de 0,
INS: Deficitul balanței comerciale a crescut cu 38,5%, în ianuarie
Deficitul balanței comerciale (FOB/CIF) înregistrat de România, în ianuarie, s-a majorat cu 38,5%, față de aceeași lună din 2024, până la valoarea de 2,73 miliarde de euro, arată datele publicate, miercuri, de Institutul Național de Statistică