RECTIFICARE Raport ANPC: Lidl, Kaufland, Sensiblu, Help Net, printre companiile amendate pentru comercializarea măştilor neconforme
În ştirea cu titlul "Raport ANPC: Lidl, Kaufland, Sensiblu, Help Net, printre companiile amendate pentru comercializarea măştilor neconforme", difuzată vineri, la ora 8:10, pe fluxul Economic Intern, în paragraful al patrulea se va citi corect "(peste 93%) nu se încadrau în prevederile legale în vigoare", în loc de "(59%) nu se încadrau în prevederile legale în vigoare", potrivit unei erate a Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor.
Retransmitem ştirea în forma corectă:
Bucureşti, 27 nov /Agerpres/ - Unele dintre cele mai mari companii de retail din România, precum Lidl, Kaufland, Mega Image, Auchan, Altex, Profi, Dedeman, DM, mari lanţuri farmaceutice, cum ar fi Sensiblu şi Help Net, dar şi benzinăriile Lukoil România se află pe lista companiilor amendate pentru comercializarea măştilor neconforme, se arată în raportul Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), obţinut de AGERPRES.
ANPC, prin sucursalele sale teritoriale, a derulat în perioada 23 octombrie - 23 noiembrie controale pentru verificarea respectării prevederilor legale la comercializarea măştilor.
Potrivit draftului raportului, au fost controlaţi 599 operatori economici, la un număr de 396 dintre aceştia (66%) constatându-se nerespectarea prevederilor legale în vigoare; la 79 de operatori economici controlul nu a fost finalizat.
Au fost verificate un număr de 35.180.666 măşti în valoare 19.763.739 lei, din care 32.997.026 măşti în valoare de 19.459.353 lei (peste 93%) nu se încadrau în prevederile legale în vigoare.
Urmare a deficienţelor constatate, organele de control au dispus următoarele măsuri: oprirea temporară de la comercializare a 31.931.598 de bucăţi de măşti în valoare de 12.740.657 lei până la remedierea neconformităţilor constatate; oprirea definitivă şi scoaterea de la comercializare a 725.448 bucăţi de măşti în valoare de 3.152.544 lei; aplicarea a 668 sancţiuni contravenţionale, din care 237 avertismente şi 431 amenzi contravenţionale în valoare de 2.908.000 lei pentru încălcarea reglementărilor privind protecţia consumatorilor.
Printre companiile care au fost sancţionate pentru comercializarea măştilor neconforme se află diverse puncte de lucru din ţară ale marilor retaileri prezenţi în România, precum Lidl, Rewe, Kaufland, Mega Image, Auchan, Altex, Dedeman, Profi, DM, dar şi compania petrolieră Lukoil România.
De asemenea, raportul arată că au fost amendate şi marile reţele de farmacii Help Net şi Sensiblu.
Printre neregulile constatate se află lipsa totală sau parţială a elementelor de identificare şi caracterizare, lipsa traducerii în limba română, lipsă instrucţiuni de utilizare, lipsă menţionare compoziţie material, lipsă declaraţie conformitate, lipsă marcaj de conformitate CE.
Pe 13 noiembrie, Paul Anghel, director general în cadrul Autorităţii Naţionale pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC), a anunţat că România a emis, prin sistemul RAPEX, o alertă pentru măşti neconforme aflate pe piaţă, care poartă marcajul CE, dar nu sunt certificate.
"Alertă emisă de România - RAPEX: Produsul poartă marcajul CE, dar nu este certificat ca echipament de protecţie de către un organism competent. Prin urmare, este posibil ca produsul să nu îndeplinească cerinţele în materie de sănătate şi siguranţă şi, prin urmare, să nu fie protejat în mod corespunzător în cazul în care nu este combinat cu măsuri suplimentare. Produsul nu respectă Regulamentul privind echipamentele individuale de protecţie şi standardul european relevant EN 149", a notat Anghel, şef al Direcţiei Generale Control şi Supraveghere Piaţă şi Armonizare Europeană ANPC.
La rândul său, ministrul Economiei, Virgil Popescu, a anunţat joi că raportul ANPC a fost trimis la Parchetul General.
"Aşa cum am mai spus, protejarea populaţiei este prioritară. De aceea, românii au dreptul să ştie că ne preocupăm de acest aspect şi, cu ajutorul celor de la ANPC, supraveghem piaţa pentru siguranţa fiecăruia dintre noi.(...) Mesajul meu pentru cetăţeni: măştile neconforme au fost retrase de pe piaţă de către cei de la ANPC şi, mai mult chiar, au fost aplicate şi amenzi celor care nu au respectat legea. Nu ascundem sub preş nimic, aşa cum sunt obişnuiţi social democraţii să facă! Românii trebuie să ştie că sunt protejaţi. Şi, repet, îi îndemn pe români să caute măşti produse în România, pentru că sunt de calitate, sunt autorizate, sunt acreditate şi sunt cele mai bune de pe piaţă! Raportul neregulilor constatate şi sancţionate de comisarii ANPC pleacă spre Parchetul General", a precizat ministrul.
Tot joi, ANPC a lansat în dezbatere publică un proiect de ordin prin care operatorii economici trebuie să comercializeze măştile care nu sunt nici dispozitive medicale şi nici echipamente individuale de protecţie sub denumirea de "acoperitoare faciale de utilizat în colectivitate". AGERPRES/(A - autori: Florentina Cernat, Mariana Nica, editor: Nicoleta Gherasi, editori online: Simona Aruştei, Ady Ivașcu)
Citeşte şi:
România a emis şapte alerte pentru măşti neconforme aflate pe piaţă, provenite din China
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Tanczos: CE a extins interdicția la exportul de ovine și caprine din România către țările terțe, până la 31 decembrie 2026
Comisia Europeană (CE) a extins interdicția privind exportul de ovine și caprine din România către țările terțe până la 31 decembrie 2026 și a menținut, totodată, interdicția deja existentă pentru livrările către statele-membre ale Uniunii Europene (UE), a anunțat joi ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tanczos Barna.
Industria de apărare din Europa și România intră într-un nou ciclu economic (analiză)
Deciziile politice și strategice adoptate la nivelul NATO și al Uniunii Europene marchează începutul unui nou ciclu economic pentru industria de apărare, relevă o analiză realizată de compania EY România. Potrivit sursei, creșterea accelerată a bugetelor militare, asumarea unor ținte investiționale fără precedent și presiunea asupr
Raffel (ACUE): Prețul energiei în România este cel mai mare din Europa, raportat la puterea de cumpărare
Prețul energiei în Europa e prea mare, iar în România este și mai mare, raportat la puterea cumpărare, a declarat, joi, la un eveniment de specialitate, Volker Raffel, președintele Federației Asociației Companiilor de Utilități din România (ACUE) și CEO al E.ON. 'Prețul energiei în Europa e prea mare, asta ști
România pierde 12 poziții în clasamentul celor mai competitive economii din lume
România a coborât 12 poziții, până pe locul 61, în clasamentul celor mai competitive 70 de economii din lume, potrivit celei mai recente ediții a raportului anual al Institutului pentru Management și Dezvoltare /IMD/ din Lausanne /Elveția/, publicat joi. România este devansată de țări precum Polonia (locul 41), Un
Bitdefender se alătură DNSC în calitate de Presenting Partner la Bucharest Cybersecurity Conference 2026
Organizatorii Bucharest Cybersecurity Conference 2026 (BCC2026) anunță participarea companiei Bitdefender în calitate de Presenting Partner, alături de Directoratul Național de Securitate Cibernetică (DNSC), la evenimentul ce va avea loc în perioada 20-22 octombrie 2026, la HALO Conference Centre, în București. BCC2026 este u
Set de monetărie cu tema 'Expoziția Generală Română din 1906 - 120 de ani de la inaugurare', lansat de BNR
Banca Națională a României (BNR) lansează, de luni, în circuitul numismatic un set de monetărie cu tema 'Expoziția Generală Română din 1906 - 120 de ani de la inaugurare'. Potrivit unui comunicat transmis, joi, AGERPRES, setul de monetărie conține monedele românești aflate în circulație, cu valoare nominal
Bursa de la București a deschis pe 'verde' ședința de tranzacționare de joi
Bursa de Valori București (BVB) a deschis în creștere pe toți indicii ședința de joi, cu un rulaj total în valoare de 8,10 milioane de lei (1,55 milioane de euro) după jumătate de oră de la debutul tranzacțiilor. Indicele principal BET, care reflectă evoluția celor mai lichide 20 de companii listate, a avansat cu 0,78%, până
ANSVSA: Educația alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile
Educația alimentară contribuie la formarea unor obiceiuri de consum responsabile și la dezvoltarea unui sistem alimentar sigur și sustenabil, a transmis Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANVSA), pe pagina sa de Facebook. Conform postării, reprezentanții ANSVSA au participat în 17 iunie la Conferin
Contractul pentru servicii cadastrale necesare exproprierilor pe A8 Târgu Mureș-Târgu Neamț, atribuit; oferta câștigătoare - 6,9 milioane de lei
Contractul pentru servicii cadastrale necesare exproprierilor pe Autostrada Unirii (A8) Târgu Mureș - Târgu Neamț, secțiunea Miercurea Nirajului - Leghin, a fost atribuit Asocierii Stereogis Proiect (lider) - Spânu Ionuț Costin - Cabinet de Avocat, oferta câștigătoare fiind în valoare de 6,9 milioane de lei, fără TVA, a anunțat Compania
Bușoi: Ne uităm cum să păstrăm mecanisme de control ca prețurile la combustibili să fie suportabile pentru populație și industrie
Autoritățile caută soluții pentru a găsi un echilibru între securitatea aprovizionării cu combustibili și menținerea unor mecanisme de control care să păstreze prețurile la un nivel suportabil pentru populație și industrie, a declarat joi secretarul de stat în Ministerul Energiei, Cristian Bușoi. 'Evaluăm și efectele Ordonanței
CNAIR: Întrerupere temporară, vineri seara, a aplicației e-Tarifare, pentru mentenanță
Funcționarea aplicației e-Tarifare va fi întreruptă pentru maximum două ore, vineri seara, pentru efectuarea de lucrări de mentenanță, a anunțat, joi, Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR). Potrivit sursei citate, vineri, începând cu ora 22:00, pentru un interval de timp estimat între 1 -
Darău: Am deblocat situația de la Romarm după o muncă intensă alături de secretarii de stat și echipele din minister
C.N. Romarm S.A. și-a refăcut situațiile financiare conform standardelor și după luni de muncă intensă alături de secretarii de stat și echipele din minister, s-a reușit deblocarea situației inacceptabile găsită la preluarea mandatului de ministru, a declarat, joi, Irineu Darău, ministrul interimar al Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, î
AEI: România exporta mai multă energie electrică, dar își majorează dependența de importurile de combustibili
România și-a consolidat poziția de exportator de energie electrică în primele patru luni din 2026, pe fondul creșterii producției din surse regenerabile, însă a înregistrat majorări semnificative ale importurilor de gaze naturale, produse petroliere și cărbune, ceea ce indică o accentuare a dependenței de resurse energetice din exterior, susți
INS: Volumul lucrărilor de construcții, în creștere cu 11,7% în primele patru luni din 2026
Volumul lucrărilor de construcții a crescut, în primele patru luni, ca serie brută, cu 11,7%, iar ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 10,3%, față de perioada 1 ianuarie - 30 aprilie 2025, potrivit datelor Institutului Național de Statistică (INS), transmise joi AGERPRES. Astfel, î
Peste 60.000 de persoane angajate prin intermediul ANOFM, în primele cinci luni ale anului
Un număr de 60.034 de persoane au fost încadrate în muncă, în primele cinci luni ale anului, ca urmare a aplicării măsurilor de stimulare a ocupării prevăzute de legislația în vigoare de către agențiile pentru ocuparea forței de muncă județene și a municipiului București, aproape jumătate dintre acestea având peste 45 de ani.














