Bode: Lucrările la magistrala M5 Drumul Taberei rămân în grafic; termenul pentru finalizare rămâne iunie 2020
Lucrările la magistrala de metrou M5 Drumul Taberei rămân în grafic, iar termenul nemodificat asumat pentru finalizare este luna iunie 2020, a afirmat, joi, ministrul Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, Lucian Bode, la începutul şedinţei de Guvern.
În plus, el a dat asigurări că termenele pentru finalizarea lucrărilor de investiţii în infrastructura de transport rămân, de asemenea, nemodificate.
"În cursul zilei de astăzi am avut o videoconferinţă cu antreprenorii principalelor obiective de infrastructură rutieră şi feroviară din România, alături de colegii mei din companiile CFR Infrastructură, Compania de Drumuri, respectiv Metrorex. Obiectivul principal al acestei videoconferinţe, al acestui dialog pe care l-am avut astăzi a fost acela de a menţine termenele asumate prin contracte, în ciuda contextului actual determinat de criza generată de noul coronavirus. Absolut toţi constructorii prezenţi în această videoconferinţă au prezentat principalele măsuri pe care le-au adoptat pentru asigurarea siguranţei angajaţilor la locul de muncă, precum şi cele prin care au realizat aprovizionarea cu materiale de construcţii necesare desfăşurării activităţii. Le-am spus faptul că suntem conştienţi cu toţii că s-au dezvoltat în România, şi-au dezvoltat afacerile aici, în România, şi astăzi mai mult decât oricând România are nevoie de ei să continue lucrul pe şantiere, dar cu siguranţă să asigure condiţiile de siguranţă pentru sănătatea angajaţilor. (...) În urma acestei discuţii, vreau să vă informez că absolut toţi şi-au asumat că termenele asumate prin contracte rămân nemodificate. Toţi au reconfirmat faptul că şi în actualele condiţii termenele pentru finalizarea lucrărilor de investiţii în infrastructura de transport rămân nemodificate şi mă bucur să anunţ, de exemplu, că lucrările la magistrala de metrou M5 Drumul Taberei rămân în grafic, iar termenul nemodificat asumat pentru finalizare rămâne luna iunie 2020", a spus Lucian Bode.
El a subliniat că domeniile vitale ale economiei trebuie să funcţioneze, iar sistemul energetic, sistemul financiar-bancar şi sistemul de transporturi sunt extrem de importante pentru economie.
"Infrastructura şi construcţiile sunt domenii complementare pentru dezvoltarea sănătoasă a economiei noastre care trebuie să aibă o continuitate în această perioadă extrem de dificilă. Le-am spus (antreprenorilor - n. r.) faptul că noi avem bani alocaţi pentru aceste proiecte prin bugetul pentru anul 2020, că nu avem nicio datorie către niciun antreprenor, noi, statul român, noi, beneficiarii, şi le-am tras atenţia ca la rândul lor să-şi plătească subcontractorii, furnizorii sau prestatorii de servicii", a adăugat ministrul.
În acest context, şeful de la Transporturi a amintit că, în ultimele două săptămâni, a semnat ordinele de începere a lucărilor pentru trei obiective de infrastructură rutieră foarte importante: Varianta Ocolitoare Timişoara Sud, cu un termen de execuţie de 24 de luni, tronsonul 1 al autostrăzii Sibiu-Piteşti, respectiv Sibiu-Boiţa, termen de execuţie 36 de luni şi DN2A2.
"Pentru tronsonul 5 Sibiu-Piteşti, am comunicat rezultatul procedurii, fiind stabilit câştigătorul. Suntem în intervalul celor 10 zile în care se poate contesta rezultatul procedurii de atribuire, după care intrăm în procedură de semnare a contractului. Pentru tronsonul 4 au fost 10 oferte. Suntem în etapa de evaluare a acestor oferte şi, sigur, imediat ce finalizăm evaluarea, vom anunţa câştigătorul", a menţionat Lucian Bode.
În ceea ce priveşte aeroportul Henri Coandă, Bode a precizat că sunt în implementare două proiecte, respectiv reabilitare cale de rulare Delta, pista 1, şi reabilitarea integrală a pistei 2, fiind alocaţi aproximativ 30 de milioane de euro.
De asemenea, autorităţile de resort pregătesc implementarea proiectului pentru noul terminal, în valoare de aproape un miliard de euro.
"Avem banii alocaţi în bugetul pentru anul 2020 pentru exproprieri - 358 milioane de lei. Suntem în procedură de expropriere, de plată pentru cei care urmează să fie expropriaţi. Mai devreme sau mai târziu, sperăm noi cât mai repede cu putinţă, această criză se va termina. Noi credem că prin accelerarea marilor proiecte de infrastructură vom avea şansa să recuperăm rapid decalajele acumulate. Ţinta noastră, a Ministerului Transporturilor, Infrastructurii şi Comunicaţiilor, ţinta Guvernului este să finalizăm cât mai repede obiectivele aflate în diverse stadii de execuţii şi să dăm drumul şi să lansăm proiecte noi, proiecte majore de dezvoltare a infrastructurii", a mai spus ministrul de resort. AGERPRES/(AS - autor: Oana Tilică, editor: Nicoleta Gherasi)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Proiectul RO AI Factory, prezentat la DataCenter Forum Romania; țara noastră va avea două fabrici AI funcționale în 2026
Proiectul RO AI Factory, una dintre cele mai importante investiții în inteligență artificială (AI) din România și parte a inițiativei europene EuroHPC Joint Undertaking, va fi prezentat în cadrul ediției 2026 a DataCenter Forum Romania 2026, inclusiv printr-un keynote susținut de Institutul Național de Cercetare-Dezvoltare în Informatică - ICI Bucureș
AEI: Motorina s-ar putea scumpi în următoarele zile; unele stații pot rămâne temporar fără stocuri de carburanți
Prețul motorinei ar putea crește în următoarele zile până la 9,4 - 9,6 lei pe litru, iar unele stații de alimentare pot rămâne temporar fără stocuri de carburanți, pe fondul tensiunilor de pe piața internațională a petrolului, al diferențelor mari de preț dintre rețele și al alimentărilor preventive, avertizează președintele Asociației Energia Inteligentă (
Afacerile din serviciile de piață prestate în principal întreprinderilor, în scădere cu 4,7%, în primele două luni
Cifra de afaceri din serviciile de piață prestate în principal întreprinderilor a coborât în primele două luni ale anului, atât ca serie brută, cu 4,7%, cât și ca serie ajustată în funcție de numărul de zile lucrătoare și de sezonalitate, cu 5,3%, raportat la perioada similară din 2025, pe fondul scăderii afacerilor din activitățile
Comerțul a înregistrat o scădere de 1,6%, ca serie brută, în primele două luni din 2026
Afacerile din comerțul cu ridicata, cu excepția comerțului cu autovehicule și motociclete, s-au redus cu 1,6%, ca serie brută, în primele două luni ale acestui an comparativ cu aceeași perioadă din 2025, arată datele publicate, miercuri, de Institutul Național de Statistică (INS). Conform statisticii oficiale, în perioada 1 ianuarie - 28 februarie
Pâslaru: Proiectul noii legi a salarizării ar putea fi lansat la sfârșitul săptămânii, dacă există acord politic
Proiectul noii legi a salarizării ar putea fi lansat la sfârșitul săptămânii, dacă va exista un acord politic, a declarat, marți, ministrul interimar al Muncii, Familiei, Tineretului și Solidarității Sociale, Dragoș Pîslaru. 'Președintele României, într-un exercițiu de mediere și de dezescaladare, invită parti
Analiza privind restructurarea companiilor și posibila listare la bursă a fost pusă pe masa Guvernului (vicepremier)
Vicepremierul Oana Gheorghiu a declarat marți că a realizat o analiză privind restructurarea companiilor și eventuala listare la bursă, iar documentul a fost transmis Guvernului României pentru a fi discutat cu partidele politice. 'A existat o propunere, o analiză la nivelul cabinetului. Obligația mea ca și coordonator de reformă a f
Corina Martin (FPIOR): Estimăm în jur de 45.000 de turiști pe litoralul românesc în acest weekend
Patronatele din turism estimează pentru acest weekend aproximativ 40-45.000 de turiști pe litoralul românesc, în scădere cu circa 50% față de anii trecuți, în contextul unui an sever pentru industria turismului din România, afectată de creșterea TVA și a taxelor, concomitent cu scăderea la jumătate a valorii tichetelor de vacanță.
Dragoș Pîslaru: Până în prezent nu s-a pierdut niciun leu din zona de granturi
România nu a pierdut până în prezent bani pe zona de granturi din PNRR, dar există acest risc la cererea de plată 3 pentru că guvernele anterioare nu au luat măsurile corespunzătoare la timp, a afirmat marți ministrul Investițiilor și Fondurilor Europene, Dragoș Pîslaru. ''În acest moment mă bucur să pot c
Oana Gheorghiu: Vânzarea accelerată nu ocolește Bursa de Valori; a fost pusă pe listă ca opțiune
Vânzarea accelerată nu ocolește Bursa de Valori, ci se face prin Bursa de Valori și a fost inclusă pe listă ca opțiune în cazul în care România nu reușește restructurarea a trei companii, astfel încât să atingă jalonul din PNRR, a declarat marți vicepremierul Oana Gheorghiu, într-o conferință de presă.
Deficitul bugetar s-a redus la 1,03% din PIB, după primele trei luni din 2026
Deficitul bugetar s-a redus în primele trei luni din acest an cu mai mult de jumătate față de aceeași perioadă din 2025, ajungând la 1,03% din PIB, comparativ cu 2,28% din PIB în primul trimestru al anului trecut, potrivit datelor publicate marți de Ministerul Finanțelor. ''Execuția bugetului general consolidat î
ARF semnează un contract de peste 1,134 miliarde lei cu Siemens Mobility pentru 12 trenuri electrice pe hidrogen
Autoritatea pentru Reformă Feroviară (ARF) a semnat marți cu Asocierea Siemens Mobility contractul pentru achiziția a 12 trenuri electrice alimentate cu hidrogen, în valoare totală de peste 1,134 miliarde de lei, fără TVA, echivalentul a 229,328 milioane de euro, a anunțat ARF într-o postare pe
România, prin BID, se alătură unui ''fond de fonduri'' dedicat infrastructurii strategice în Europa Centrală și de Est
România, prin Banca de Investiții și Dezvoltare (BID), a semnat, un memorandum de participare la dezvoltarea unui ''fond de fonduri'' dedicat infrastructurii strategice, alături de Fondul European de Investiții (FEI) și de alte patru bănci naționale de dezvoltare din Polonia, Lituania, Slovenia și Croația. Potrivit unui c
Ministrul Finanțelor: Sunt semnale clare că instabilitatea politică începe să fie deja inclusă în costul finanțării
Dobânda la care se împrumută România pe 10 ani a urcat rapid la 7,3% în ultimele zile, de la aproximativ 6,7% la jumătatea lunii aprilie, în contextul deteriorării percepției mediilor investiționale, generată de tensiunile interne, și sunt semnale clare că instabilitatea politică începe să fie deja inclusă în costul finanțări
Piața românească a berii, la un minim istoric în 2025, pe fondul creșterii galopante a accizelor
Piața berii din România a scăzut cu 4% în 2025, la un minim istoric, respectiv 14,4 milioane de hectolitri, cel mai mic nivel din ultimii 20 de ani, pe fondul creșterii accizei la bere cu 26,2% în ultimele 15 luni, a anunțat, luni, directorul general al Asociației Berarii României, Constantin Bratu. După o relativă stab
CNAB: Zece stații de apă potabilă au fost montate în cele două aeroporturi din București
Un număr de zece stații de apă potabilă au fost amplasate în incinta Aeroportului Internațional 'Henri Coandă' București și Aeroportului Internațional București Băneasa - 'Aurel Vlaicu', informează Compania Națională Aeroporturi București (CNAB), într-un comunicat de presă transmis, marți, AGERPRES. 'Am reușit c





