logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Coreea de Sud investește peste 500 miliarde de dolari în ecosistemul de producție a cipurilor

Image

Coreea de Sud a lansat luni proiecte masive în domeniul cipurilor și AI în următorii ani, evaluate la 800.000 miliarde woni (517,87 miliarde de dolari), ca parte a inițiativei menite să tranforme boom-ul AI într-un motor de creștere al economiei naționale, transmite Reuters.

Președintele Lee Jae Myung, într-un anunț televizat alături de șefii Samsung Electronics și SK Hynix, s-a angajat să cimenteze poziția țării de lider de necontestat în industrie cu investiții de miliarde de dolari în următorii ani. Anunțul reprezintă cel mai important efort de până acum al șefului statului de a alinia ambițiile țării în domeniul cipurilor și AI cu angajamentul său de a atenua disparitățile regionale și redresarea economiei dincolo de zona metropolitană Seul.

'Trebuie să asigurăm elementele de bază pentru a dezvolta AI mai rapid decât orice altă țară. Semiconductorii, inteligența artificială fizică și centrele de date AI sunt axa triplă pentru marele nostru salt înainte', a declarat Lee alături de liderii Samsung Electronics și SK Hynix, cei mai mari producători mondiali de cipuri de memorie.

Proiectele ar urma să atragă în următorii ani investiții inclusiv de la Samsung și SK. Lee a anunțat că provincia South Jeolla și orașul Gwangju vor investi de asemenea masiv în proiecte.

Zona de sud-vest a țării va deveni un cluster masiv pentru producția de cipuri, beneficiind de resursele bogate de apă din regiune, a precizat Lee.

În plus, Guvernul de la Seul a anunțat luni că Samsung Electronics și SK Hynix intenționează fiecare să construiască două unități masiv pentru producerea cipurilor în sud-vestul țării.

Printre investițiile Samsung se află centre de date AI, baterii și ecrane, precum și potențiala alocare a 300.000 miliarde woni pentru a construi fabrici de cipuri în vestul Coreei de Sud, a informat recent presa.

Concentrarea facilităților producătorilor de cipuri în zonele din jurul capitalei a dus la presiuni politice și a amplificat eforturile președintelui Lee pentru o dezvoltare regională echilibrată.

Dar unii experți avertizează asupra riscurilor mutării producții de cipuri în sud-vestul țării. Asigurarea de angajați calificați va fi extrem de dificilă în sud-vest, și va stabili dacă proiectele au succes sau eșuează, a apreciat Kim Tae-yun, profesor la Universitatea Hanyang.

Samsung a fost unul din principalii beneficiari ai creșterii cererii de cipuri de memorie utilizate în inteligența artificială, deoarece extinderea rapidă a centrelor de date restrânge oferta de semiconductori convenționali pentru dispozitivele de larg consum și duce la creșterea prețurilor.

În 2025, gigantul sud-coreean a înregistrat un profit net de 45.200 miliarde woni (aproximativ 30 de miliarde de dolari) și un profit operațional de 43.600 miliarde woni (aproximativ 29 de miliarde de dolari), grație performanțelor solide ale diviziei de cipuri.

Samsung este de departe cel mai important 'chaebol', unul dintre marile conglomerate industriale care domină cea de a 12-a economie mondială. Cifra de afaceri globală a Samsung reprezintă o cincime din Produsul Intern Brut sud-coreean și în consecință Samsung are o importanță crucială pentru economia statului asiatic. AGERPRES/(AS - autor: Mihaela Dicu, editor: Mariana Nica, editor online: Simona Aruştei)

Afisari: 121

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 28-06-2026 18:19

Egiptul începe privatizarea sectorului petrolier prin ieșirea pe bursă a trei companii

Egiptul a anunțat duminică ieșirea pe Bursa de Valori egipteană (EGX) a trei noi companii publice petroliere, dând astfel startul primei faze a programului guvernamental privind privatizarea sectorului, potrivit informațiilor furnizate de Consiliul de Miniștri, relatează agenția EFE. Guvernul a informat, printr-un comunicat, că ministrul

Economic Extern 28-06-2026 13:39

BIS: Datoriile ridicate, boom-ul AI și fragilitățile sporesc riscurile globale

Presiunile globale, de la majorarea datoriei publice la fragilitățile financiare și sustenabilitatea boom-ului AI, sporesc riscurile, subliniind necesitatea politicilor fiscale disciplinate, se arată într-un raport publicat duminică de Banca Reglementelor Internaționale (BIS), transmite Reuters. BIS este cea mai veche instituție financiară internațională

Economic Extern 28-06-2026 10:24

Ministrul britanic al economiei reafirmă la Kiev, într-o vizită neanunțată, sprijinul Regatului Unit pentru Ucraina

Ministrul britanic al economiei Rachel Reeves a reafirmat la Kiev sprijinul Regatului Unit pentru Ucraina, țară căreia i-a alocat un ajutor nemilitar de 1.5 miliarde de lire sterline (1.7 miliarde de euro) în acest an și 3 miliarde de lire sterline anual (3.4 miliarde euro) pentru apărare, informează EFE. Într-o vizită neanunțată în capitala

Economic Extern 26-06-2026 20:13

Trump amenință UE cu taxe vamale de 100% dacă taxează serviciile digitale ale companiilor americane

Președintele american Donald Trump a amenințat vineri că le va impune statelor Uniunii Europene taxe vamale de 100% dacă blocul comunitar implementează vreo taxă asupra serviciilor digitale furnizate de companiile din SUA, chiar cu prețul anulării înțelegerilor comerciale deja încheiate între SUA și UE, relatează agențiile internaționale de presă.

Economic Extern 26-06-2026 18:19

UE a confirmat procedura de deficit excesiv contra Bulgariei

Consiliul Uniunii Europene a confirmat oficial decizia Comisiei Europene din iunie de a plasa Bulgaria sub procedura de deficit excesiv (EDP), cerând țării să ia măsurile fiscale corective pentru a ține sub control cheltuielilor public în creștere, informează Novinite. Ca parte procedurii, UE stabilește limite obligatorii privind c

Economic Extern 26-06-2026 16:56

Comisia Europeană a anunțat primul acord tripartit semnat vreodată de UE pentru a stimula stocarea energiei

Comisia Europeană a anunțat vineri, în marja reuniunii Consiliului miniștrilor Energiei de la Luxemburg, semnarea primului acord tripartit al UE privind stocarea energiei, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. Pentru acest eveniment, Comisia a reunit o serie de miniștri ai Energiei din UE, dezvoltatori și producător

Economic Extern 26-06-2026 15:45

BCE atenuează reglementările pentru a atenua povara asupra băncilor

Banca Centrală Europeană (BCE) a anunțat vineri că va retrage o serie de recomandări și orientări pentru bănci și va atenua așteptările sale privind buna guvernanță, parțial ca răspuns la criticile din industrie, transmite Reuters. Autoritățile de reglementare din întreaga lume retrag unele din cele mai invazive măsuri adoptate după criz

Economic Extern 26-06-2026 14:42

Eurostat: Valoarea importurilor UE de gaze a scăzut în primul trimestru din 2026

În primul trimestru din 2026, importurile UE de uleiuri petroliere au rămas stabile comparativ cu media lunară din 2025, în timp ce importurile de gaze naturale lichefiate (GNL) au înregistrat un ușor declin (0,6%), arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat). Mai exact, valoarea importurilor UE

Economic Extern 26-06-2026 13:39

Eurostat: România, printre statele UE cu un nivel ridicat al utilizării îngrășămintelor pe bază de fosfor în agricultură

În 2024, au fost utilizate 9,8 milioane tone de îngrășăminte minerale (azot și fosfor) în producția agricolă din UE, o creștere de 6% față de cantitatea folosită în 2023 (9,2 milioane tone), deși rămâne cu 15,8% sub vârful relativ din 2017, arată datele publicate vineri de Oficiul European de Statistică (Eurostat). În

Economic Extern 26-06-2026 12:24

Volkswagen vrea să renunțe la 100.000 de angajați în următorii ani (Manager Magazin)

Directorul general al Volkswagen AG, Oliver Blume, intenționează în următorii ani să concedieze până la 100.000 de angajați din actuala forță de muncă de pe plan global, a anunțat vineri revista germană Manager Magazin, transmite Reuters. De asemenea, Blume vrea să reducă investițiile cu 15%, la ușor peste 130 miliarde de euro, în următorii c

Economic Extern 26-06-2026 11:43

Samsung este pregătit de investiții de 648 miliarde de dolari în Coreea de Sud

Gigantul tehnologic Samsung Group ar urma să anunțe luni investiții de 1.000 miliarde woni (648 miliarde de dolari) în Coreea de Sud, în următorii zece ani, ca parte a inițiativei menite să tranforme boom-ul AI într-un motor de creștere al economiei naționale, a informat vineri publicația de afaceri Maeil, fără a preciza sursa informației, transmite Reuters

Economic Extern 26-06-2026 09:34

FMI: Prețurile la energie și materii prime scad, dar va fi nevoie de timp pentru normalizarea situației

Fondul Monetar Internațional (FMI) a anunțat joi că a observat o scădere a prețurilor la energie și materii prime de la acordul dintre SUA și Iran de încheiere a ostilităților și redeschiderea Strâmtorii Ormuz, dar va fi nevoie de timp pentru ca prețurile și fluxurile comerciale din Golf să se normalizeze, transmite Reuters. Purtătorul de cuvâ

Economic Extern 25-06-2026 17:58

Tesla face angajări în Europa

Producătorul american de vehicule electrice (EV) Tesla a anunțat joi că intenționează să angajeze încă 1.000 de persoane la fabrica sa din Grunheide, lângă Berlin, în încercarea de a majora producția la singura sa facilitate europeană, transmite DPA Compania Tesla, deținută de miliardarul Elon Musk, a informat că din oc

Economic Extern 25-06-2026 13:59

Eurostat: Bulgaria, Ungaria și România, cea mai rapidă creștere a prețului de construcție al clădirilor rezidențiale

Prețul de construcție al clădirilor rezidențiale a crescut cu 48,2% în Uniunea Europeană, între anii 2015 și 2025, arată datele publicate joi de Oficiul european pentru Statistică (Eurostat). La nivel de țară, prețurile au crescut cel mai rapid &