logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

UE a amendat Temu cu 200 milioane de euro pentru că a permis vânzarea de produse ilegale

Imagine din galeria Agerpres

Comisia Europeană a amendat joi gigantul chinez de comerț electronic Temu cu 200 de milioane de euro, pentru că a permis vânzarea de produse ilegale către consumatorii europeni, inclusiv jucării periculoase pentru bebeluși și încărcătoare defecte, informează AFP.

'Compania nu a reușit să identifice, să analizeze și să evalueze cu promptitudine riscurile sistemice ale produselor ilegale oferite pe platforma sa și prejudiciile rezultate pentru consumatorii din Uniunea Europeană', a concluzionat Executivul comunitar, la finalul unei anchete demarate în luna octombrie 2024.

Potrivit Comisiei Europene, Temu și-a încălcat astfel obligațiile de protecție a consumatorilor, impuse marilor platforme online prin Regulamentul privind serviciile digitale (DSA).

'Temu este un jucător foarte important pe piața europeană, cu 130 de milioane de utilizatori. Așadar, atunci când vinde produse interzise, acestea ajung în mâinile unui număr mare de europeni', a declarat reporterilor vicepreședintele Comisiei pentru suveranitate tehnologică, securitate și democrație, Henna Virkkunen.

Pentru a dovedi această încălcare, Bruxelles-ul s-a bazat în special pe achizițiile efectuate de propriile echipe, care s-au prezentat drept clienți obișnuiți. Operațiunea a demonstrat că 'un procent foarte mare de încărcătoare comandate nu au trecut testele de siguranță de bază'.

Și mai rău, o proporție mare de jucării pentru bebeluși testate în aceleași condiții au prezentat 'riscuri de siguranță medii spre ridicate', cum ar fi riscuri de sufocare sau niveluri de substanțe chimice nocive care depășesc limitele permise.

Aceste constatări, subliniază Bruxelles-ul, au fost coroborate de investigații efectuate de autoritățile naționale și alte asociații de consumatori.

Cu toate acestea, valoarea amenzii anunțată joi este cu mult sub maximumul permis de DSA, care este de 6% din cifra de afaceri anuală totală a companiei-mamă, PDD Holdings. Anul trecut, PDD Holdings a generat venituri de 53 de miliarde de euro.

Aceasta este doar a doua amendă emisă de Bruxelles în temeiul DSA de la adoptarea acestei legi puternice în 2022, după amenda de 120 de milioane de euro impusă X, rețeaua socială a lui Elon Musk, la sfârșitul anului 2025.

Temu trebuie să prezinte Comisiei, până la 28 august 2026, un plan de acțiune menit să îl aducă în conformitate cu DSA, în caz contrar putând fi sancționat cu amenzi periodice.

Această sancțiune împotriva lui Temu a venit în ajunul unei dezbateri în cadrul Comisiei privind relațiile UE-China, într-un moment în care blocul comunitar a intensificat măsurile în ultimele luni pentru a-și proteja piața de concurența chineză, adesea considerată neloială. AGERPRES/(AS-redactor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Ady Ivaşcu)

Afisari: 1769

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 03-08-2026 10:45

Unitățile centralei nucleare bulgare de la Kozlodui funcționează normal, în pofida nivelului scăzut record al Dunării

Cele două unități operaționale al centralei nucleare bulgare Kozlodui NPP continuă să funcționeze normal, în pofida nivelului scăzut record al apelor Dunării, a anunțat Ministerul Energiei de la Sofia, informează Novinite. Deja nivelul neobișnuit de scăzut al Dunării a forțat Ungaria să suspende operațiunile singurei sale centrale nucleare, cea de la Pak

Economic Extern 03-08-2026 09:06

OPEC+ continuă majorarea producției de petrol în septembrie

Șapte state membre ale OPEC+ (Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații) au convenit duminică majorarea cotelor lor de producție de petrol, în septembrie, cu 188.000 barili pe zi (bpd) față de nivelul din august, transmit Xinhua și Bloomberg. Agenția renunță astfel la reducerile voluntare ale producției de 1,65 milioane bpd,

Economic Extern 02-08-2026 16:32

Arabia Saudită, Rusia și alți cinci membri ai OPEC+ au decis o nouă majorare a cotelor de producție de petrol

Arabia Saudită, Rusia și alți cinci membri ai OPEC+ au decis, în cadrul unei reuniuni virtuale desfășurate duminică, să își majoreze cotele de producție de petrol pentru luna septembrie, pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu, informează AFP și Reuters. 'Cele șapte țări participante au decis să aplice o ajustare a producț

Economic Extern 02-08-2026 15:33

Nivelul apelor Dunării la un minim istoric: hidrocentralele din Serbia trec la 20% din capacitate

Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă a obligat hidrocentralele din Serbia să-și reducă drastic producția, până la doar 20% din capacitate, a declarat duminică ministrul sârb al energiei, îndemnând populația să consume energie electrică în mod 'rațional', relatează AFP. 'Centrala

Economic Extern 02-08-2026 10:30

BTA: LB Bulgaricum și Meiji vor finaliza până la sfârșitul anului laboratorul comun de cercetare-dezvoltare

Un laborator comun de cercetare și dezvoltare, realizat de compania bulgară de stat din industria lactatelor LB Bulgaricum și de producătorul nipon de produse alimentare Meiji Corporation, va fi finalizat până la sfârșitul anului, a declarat premierul Rumen Radev în cadrul unei întâlniri cu reprezentanți ai firmei Meiji, potrivit unui an

Economic Extern 31-07-2026 17:55

Exportatorii de cereale din Rusia, îngrijorați de atacurile Ucrainei asupra porturilor și navelor rusești

Principalul grup de lobby pentru cereale din Rusia a avertizat vineri că atacurile Ucrainei asupra porturilor și navelor rusești ar putea opri în viitorul apropiat exporturile de cereale via Marea Neagră, majorând prețurile și provocând foamete în Africa și Orientul Mijlociu, transmite Reuters. Rusia, cel mai mare exportator global de g

Economic Extern 31-07-2026 17:27

UPDATE Ungaria: Centrala nucleară Paks ar putea rămâne oprită mai multe săptămâni

Centrala nucleară Paks din Ungaria, care generează aproximativ jumătate din energia electrică a acestei țări și a cărei activitate va fi suspendată în urma scăderii record a nivelului apelor Dunării, ar putea rămâne oprită multe săptămâni, întrucât se estimează că nivelul apei fluviului va fi în continuare prea scăzut pentru ca centrala să

Economic Extern 31-07-2026 16:44

UE discută cu OpenAI și Anthropic după incidentele cibernetice care au implicat modelele lor de inteligență artificială

Comisia Europeană a anunțat vineri că discută cu giganții OpenAI și Anthropic despre recentele atacuri cibernetice care au implicat modelele lor de inteligență artificială (AI), înaintea i

Economic Extern 31-07-2026 15:45

CE va pune în aplicare normele Regulamentului privind IA și noile cerințe în materie de transparență, în 2 august

Începând cu 2 august 2026, Oficiul pentru IA al Comisiei Europene, împreună cu autoritățile naționale, va începe să asigure respectarea Legii privind inteligența artificială (AI). La aceeași dată, vor începe să se aplice noi norme în materie de transparență, care impun anumitor sisteme de AI să informeze utilizatorii atunci când inte

Economic Extern 31-07-2026 15:37

Temu, acuzat de obstrucționarea inspecției CE în temeiul Regulamentului privind subvențiile străine

Comisia Europeană a trimis vineri o declarație de motive proprietarului Temu, PDD Holdings Inc. ('PDD'), și filialei sale WhaleCo Technology Limited ('Whaleco'), în care își exprimă îngrijorarea cu privire la faptul că acestea ar fi putut obstrucționa o inspecție la sediul WhaleCo din Irlanda, se arată într-un comunicat al Executivului

Economic Extern 31-07-2026 15:35

UE a adoptat măsuri de sprijin pentru fermierii care se confruntă cu criza îngrășămintelor

Comisia Europeană a adoptat vineri măsuri pentru a-i ajuta pe fermierii care se confruntă cu o creștere bruscă a costurilor îngrășămintelor și pentru a sprijini securitatea alimentară a Europei, se arată într-un comunicat al Executivului comunitar. În ultimele luni, tensiunile geopolitice și întreruperile aprovizionării au determinat cr

Economic Extern 31-07-2026 15:11

Germania: Numărul șomerilor a crescut peste așteptări în iulie

Numărul șomerilor din Germania a crescut mai mult decât se estima în iulie, arată datele oficiale publicate vineri, și a ajuns aproape de pragul de trei milioane, în termeni ajustați sezonier, în condițiile în care dificultățile din ultimii ani afectează în continuare piața muncii din cea mai mare economie europeană, transmite Reuters.

Economic Extern 31-07-2026 14:06

Eurostat: Înmatriculările de vehicule noi complet electrice în UE au crescut cu aproape 30% anul trecut

Anul trecut, 1,89 milioane vehicule noi complet electrice au fost înmatriculate în UE, reprezentând o redresare solidă, de 29,7%, comparativ cu 2024, când s-a înregistrat un declin de 6% față de 2023 (1,46 milioane de mașini), potrivit datelor publicate vineri de Oficiul de statistică al Uniunii Europene (Eurostat). Număru

Economic Extern 31-07-2026 13:04

Eurostat: Rata inflației a urcat până la 2,9% în iulie, sporind șansele ca BCE să majoreze dobânda

Rata anuală a inflației în zona euro a urcat până la 2,9% în iulie, de la 2,8% luna precedentă, în linie cu previziunile analiștilor, potrivit unei estimări preliminare publicate vineri de Oficiul de statistică al Uniunii Europene (Eurostat

Economic Extern 31-07-2026 11:41

Grupul MOL a semnat un acord cu Shell pentru achiziționarea BG Cyprus Ltd

Grupul MOL a semnat un acord cu Shell pentru achiziționarea BG Cyprus Ltd, filiala sa deținută în proporție de 100%, ce are o participație de 35% fără calitatea de operator în Blocul offshore 12 din Cipru, care include zăcământul de gaze Aphrodite din estul Mediteranei. Conform unui comunicat al companiei, tranzacția oferă Gr