Banca Mondială estimează o creștere de 24% a prețurilor la energie în 2026
Prețurile la energie ar urma să crească cu 24% anul acesta, ajungând la cel mai ridicat nivel de la invadarea Ucrainei de către Rusia, în 2022, în cazul în care cele mai acute perturbări provocate de războiul din Orientul Mijlociu se încheie în mai, a previzionat marți Banca Mondială (BM), transmite Reuters.
Prețurile materiilor prime ar putea crește și mai mult dacă ostilitățile din regiune escaladează iar perturbarea aprovizionării durează mai mult timp decât se estima, se arată într-un raport al instituției financiare globale.
Scenariul de bază al BM indică până în octombrie o revenire graduală aproape de nivelul de dinaintea războiului a volumele tranzitate prin Strâmtoarea Ormuz, dar există riscul unor prețuri mai ridicate.
Proiecțiile Băncii Mondiale arată o creștere a prețurilor materiilor prime de 16% în 2026, pe fondul majorării prețurilor la energie și îngrășăminte, dar și la unele metale cheie.
Atacarea infrastructurii energetice și perturbarea transportului prin Strâmtoarea Ormuz a dus la cel mai mare șoc înregistrat vreodată al aprovizionării cu petrol, avertizează Banca Mondială.
Instituția apreciază că țițeiul Brent din Marea Nordului, referința globală, ar urma să se tranzacționeze anul acesta la 86 dolari per baril, față de un nivel de 69 de dolari per baril în 2025. În prezent, cotația țițeiului Brent este cu peste 50% mai ridicată decât la începutul anului. În plus, prețul ar putea ajunge la 115 dolari per baril dacă facilitățile de gaze și petrol din regiune sunt și mai mult afectate și exporturile se redresează lent.
''Războiul lovește economia mondială în valuri cumulate: prima dată prin prețurile mai ridicate la energie, apoi prețurile mai ridicate la alimente și, în final, o inflație mai ridicată, care va determina majorarea dobânzilor și majorarea costurilor de împrumut'', a avertizat economistul șef al Băncii Mondiale, Indermit Gill said. Acesta a adăugat că șocul îi va lovi pe cei mai săraci, sporind dificultățile cu care se confruntă țările în curs de dezvoltare.
Prețurile îngrășămintelor ar urma să crească cu 31% în 2026, în urma unui avans de 60% al prețului la uree. Aceste evoluții vor spori presiunile asupra aprovizionării cu alimente, erodând veniturile fermierilor și amenințând randamentele viitoarelor culturi, avertizează Banca Mondială.
Instituția estimează că rata inflației în economiile dezvoltate se va situa în medie la 5,1% în 2026, în scenariul de bază, de la un nivel de 4,7% anul trecut, în timp ce în țările în curs de dezvoltare va ajunge la 5,8% dacă războiul se prelungește.
Și creșterea economiei mondiale va fi afectată. Țările în curs de dezvoltare ar urma să înregistreze un avans de doar 3,6% în 2026, față de estimarea anterioară de 4%. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Dicu, editor: Mariana Nica, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Profitul BYD a scăzut cu 55% în primul trimestru, pe fondul declinului vânzărilor din China
BYD, cel mai mare producător mondial de vehicule electrice (EV), a raportat marți un declin de 55% al profitului în primul trimestru, pe fondul declinului vânzărilor interne, informează publicația South China Morning Post. Grupul chinez a înregistrat un profit net de aproape 4,09 miliarde de yuani (590 milioane de dolari), &i
Ministrul Energiei din Emiratele Arabe Unite: Ieșirea din OPEC ne dă flexibilitate; nu am discutat cu Arabia Saudită
Ministrul Energiei din Emiratele Arabe Unite (EAU) a declarat marți pentru Reuters că plecarea din OPEC (Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol) și OPEC+ (Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații) va da țării flexibilitate, deoarece nu va mai avea obligații în cadrul acestor organisme. De asemenea, Suhail Mohamed al-Mazr
Băncile din zona euro au înăsprit accesul la creditare, pe fondul efectelor războiului din Iran (BCE)
Băncile din zona euro au înăsprit accesul la credite, în timp ce consumatorii au revizuit în creștere așteptările inflaționiste, pe fondul efectelor războiului din Iran, arată datele unui studiu publicat marți de Banca Centrală Europeană (BCE), care ilustrează impactul timpuriu al creșterii prețurilor energiei, transmite Reuters.
Criză combustibili/ Polonia prelungește reducerile de taxe la combustibil până la mijlocul lunii mai
Polonia a prelungit reducerile de taxe la benzină și motorină, ca răspuns la creșterea prețurilor provocată de războiul din Iran, măsura urmând să fie valabilă până pe 15 mai, în loc de 30 aprilie, așa cum era planificat anterior, a anunțat marți Ministerul Finanțelor, informează agenția de presă PAP. Accizele la combustibili
Europa a cheltuit 10 miliarde de euro pentru a atenua șocul energetic provocat de războiul din Iran
Statele membre ale Uniunii Europene au alocat peste 10 miliarde de euro pentru a proteja consumatorii și întreprinderile, în contextul în care războiul din Iran a dus la creșterea prețurilor la energie, însă centrul de reflexie Bruegel susține că majoritatea măsurilor sunt prost direcționate, transmite Bloomberg. Aproap
Thailanda se așteaptă la o creștere economică modestă și la mai puțini turiști din cauza războiului din Iran
Creșterea economică și numărul turiștilor care vor vizita Thailanda ar urma să scadă în acest an, a anunțat marți Ministerul Finanțelor, invocând războiul din Orientul Mijlociu, care provoacă fluctuații ale prețurilor globale ale energiei, transmite AFP. Creșterea PIB-ului țării este proiectată să se reducă până la 1,6% în 2026, după un
Coreea de Sud a devansat Marea Britanie și a devenit a opta piață bursieră a lumii
Coreea de Sud a depășit Marea Britanie și a devenit a opta cea mai mare piață bursieră din lume, grație creșterii explozive a campionilor sud-coreeni din sectorul tehnologiei care au legătură cu inteligența artificială, transmite Bloomberg. Capitalizarea de piață a tuturor companiilor sud-coreene listate la bursă a crescut cu peste 45% î
Prima navă încărcată cu gaze lichefiate pare să fi trecut prin Strâmtoarea Ormuz de la începutul războiului
Prima navă încărcată cu gaz natural lichefiat (GNL) pare să fi traversat Strâmtoarea Ormuz de la începutul războiului din Orientul Mijlociu, în urmă cu două luni, transmite Bloomberg. Datele de urmărire arată că nava Mubaraz, care la începutul lunii martie a încărcat gaze lichefiate de la instalația Das Isla
Venezuela: Mai puțin de 30% din puțurile de petrol sunt în activitate (CPV)
Mai puțin de 30% din sondele de petrol din Venezuela sunt în activitate, a indicat luni Camera de Comerț a Petrolului din Venezuela (Cámara Petrolera de Venezuela, CPV) în cursul un forum, în contextul în care Statele Unite încearcă să crească producția țării după capturarea președintelui Nicolás Maduro în ianuarie, r
Agenția maritimă a ONU se opune categoric unei taxe de trecere pentru navele ce traversează Strâmtoarea Ormuz
Șeful agenției maritime a ONU a reiterat luni că nu există 'nicio bază legală' pentru a percepe o taxă de trecere pentru navele ce traversează Strâmtoarea Ormuz, pe care Iranul susține că dorește să o instituie, transmite AFP. 'Nu există nicio bază legală pentru introducerea vreunei taxe, taxe vamale sau taxe pe strâmto
Posibilă criză de kerosen în UE dacă blocarea Strâmtorii Ormuz se prelungește până în iunie (comisarul european pentru transporturi)
Comisia Europeană a avertizat luni că, dacă eșuează negocierile asupra încheierii războiului dintre SUA și Iran și blocarea Strâmtorii Ormuz se prelungește după luna iunie, în Uniunea Europeană ar putea surveni probleme de aprovizionare cu combustibil pentru aviație, relatează agenția EFE. 'Dacă războiul continuă și nu se
Canada va înființa un fond suveran pentru a finanța mari proiecte de infrastructură
Canada va înființa primul său fond suveran de investiții, pentru a finanța mari proiecte de infrastructură, a declarat luni prim-ministrul Mark Carney, trnsmite Bloomberg. Carney a dezvăluit acest plan într-un videoclip postat luni dimineață și urmează să aibă o întâlnire cu jurnaliștii cu privire la acest subiect. Fond
Războiul din Iran afectează livrările de fistic într-un moment de boom pentru ciocolata Dubai
Războiul din Iran a dus prețurile fisticului la cele mai ridicate valori din ultimii ani, perturbând aprovizionarea într-un moment în care apetitul tot mai mare al consumatorilor pentru alimente pe bază de fistic, cum este ciocolata Dubai, a dus la o creștere bruscă a cererii, informează Financial Times. Conflictul complică e
Reuters: Recoltele de cereale din 2027 ar putea fi afectate de prețurile ridicate la îngrășăminte
Fermierii din întreaga lume se confruntă cu a doua creștere din ultimii patru ani a prețurilor îngrășămintelor, în urma conflictului din Iran, transmite Reuters. În condițiile în care prețurile la cereale sunt prea scăzute pentru a atenua impactul deficitului de aprovizionare, mulți își regândesc planu









