logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Criza combustibililor provocată de războiul din Iran amenință producția de orez în Asia

Image

Câmpurile cu orez pregătite pentru recoltat sunt inactive, iar fermierii se gândesc să renunțe la semănatul orezului pentru sezonul următor, deoarece creșterea costurilor combustibilului și a îngrășămintelor din cauza războiului din Orientul Mijlociu afectează una dintre cele mai mari regiuni de cultivare a orezului din lume, transmite Bloomberg.

În Asia de Sud-Est, zeci de milioane de mici fermieri se luptă să găsească îngrășăminte la prețuri accesibile, precum și motorina necesară pentru tractoare, pompe de irigații și plantatoare de orez. În Thailanda, unii fermieri lasă recolta în pământ, deoarece este prea scumpă să fie recoltată.

Lipsa combustibililor și a îngrășămintelor scoate în evidență modul în care războiul din Iran a răsturnat comerțul global și a provocat îngrijorări cu privire la lipsa alimentelor. Pe lângă faptul că a dus la creșterea prețurilor petrolului, închiderea Strâmtorii Ormuz, care rămâne în mare parte blocată în pofida unui armistițiu temporar, a blocat o rută vitală pentru livrările de îngrășăminte și combustibil, Asia fiind afectată în mod special.

'Sunt mulți fermieri panicați', a declarat Patrick Davenport, director la BRM Agro, un cultivator de orez în Cambodgia, unde aproximativ trei sferturi din populație trăiește în zone rurale. Potrivit lui Davenport, unii fermieri sunt reticenți să continue să planteze orez în această lună fără un profit garantat.

În Filipine, principalul importator de orez din lume și, de asemenea, un important producător, producția de orez ar putea scădea cu cel puțin 10% în acest an, susține Raul Montemayor, managerul național al Federației Cooperativelor Fermierilor Liberi. Aceasta ar putea însemna pierderea a aproximativ două milioane de tone de orez, având în vedere că producția națională este estimată la 20,3 milioane de tone.

'Aceasta este o posibilitate foarte mare, iar reducerea se va resimți în timpul următorului sezon de recoltă, din septembrie sau octombrie', a declarat Montemayor.

Orezul este un aliment de bază pentru mai mult de jumătate din populația lumii, precum și un mijloc de trai pentru comunitățile rurale dintr-o regiune în care agricultura reprezintă încă o mare parte din activitatea economică. Fermierii care se luptă cu costurile mari cu inputurile, care s-au dublat sau chiar triplat, se trezesc acum presați și de prețurile scăzute la care trebuie să își vândă produsele.

Afectate de stocurile mari, prețurile de referință pentru orezul alb thailandez au coborât, la sfârșitul lunii octombrie, la cel mai scăzut nivel din ultimul deceniu și de atunci și-au revenit doar parțial, petrecând cea mai mare parte a lunii trecute sub 400 de dolari pe tonă.

'Marjele sunt extrem de mici, ceea ce înseamnă că vor planta mai puțin', a declarat Maximo Torero, economistul-șef al Organizației Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură, care a menționat că o nouă închidere a strâmtorii Ormuz, timp de 20 până la 30 de zile, ar afecta oferta de alimente încă din a doua jumătate a anului. Lipsa de inputuri poate fi rezolvată doar dacă navele pot începe să se deplaseze din nou prin strâmtoare. 'Nu văd nicio altă soluție', a spus Torero.

Lipsa inputurilor nu putea veni într-un moment mai prost pentru cultivatorii de orez din Asia de Sud-Est, mulți dintre aceștia cultivând două sau mai multe culturi pe an și care, în prezent, sunt între două sezoane. Recoltarea câmpurilor din sezonul secetos este în curs de desfășurare, în timp ce începe plantarea pentru principalele culturi de orez din sezonul ploios în Thailanda și Filipine.

'Acesta este momentul în care toate aceste costuri cu combustibilul încep să conteze foarte mult. Costurile cu îngrășămintele vor conta foarte mult. Disponibilitatea va conta foarte mult', a declarat Alisher Mirzabaev, specialist în analiza politicilor și schimbările climatice la Institutul Internațional de Cercetare a Orezului. 'În ceea ce privește securitatea alimentară, suntem protejați de stocurile existente - dar nu ar trebui să fim indolenți', a avertizat Mirzabaev.

Întrucât perturbările ar putea să se prelungească, fermierii caută modalități creative de a-și reduce dependența de îngrășămintele și combustibilii importați. Unii trec de la orez la porumb, care necesită mai puțină apă de la mașinile de irigat alimentate cu motorină. BRM, compania din Cambodgia, a decis să accelereze planurile de majorare a producției de îngrășăminte bio-organice și caută furnizori de tractoare electrice și pompe de apă alimentate cu energie solară pentru a reduce consumul de combustibil.

Însă opțiunile sunt limitate pentru mulți alți fermieri care depind de orez pentru a-și asigura mijloacele de trai, lăsându-le puține alternative decât să continue să planteze, chiar dacă asta înseamnă să absoarbă pierderile.

'Nu avem de ales. Trebuie doar să riscăm și să plantăm din nou, decât să lăsăm pământul în pârloagă', a spus Ruel Bantugan, un cultivator de orez din provincia Bataan din Filipine. AGERPRES/(AS - redactor: Constantin Balaban, editor: Daniel Badea, editor online: Ada Vîlceanu)

Afisari: 473

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 21-05-2026 10:57

Olli Rehn (BCE): Există puține indicii care să sugereze că inflația ridicată prinde rădăcini

Banca Centrală Europeană ar putea majora dobânzile pentru a păstra credibilitatea, pe fondul majorării prețurilor carburanților, în urma războiului din Iran, dar există puține indicii care să sugereze că inflația ridicată prinde rădăcini în zona euro, a declarat Olli Rehn, membru în consiliul guvernatorilor BCE, transmite Reuters.

Economic Extern 21-05-2026 09:21

Perspectivele economice ale UE, umbrite de efectele războiului din Iran

Comisia Europeană va prezenta joi cele mai recente previziuni economice, în condițiile în care blocul comunitar se pregătește de o potențială criză a costului vieții în urma războiului din Iran și a blocării Strâmtorii Ormuz, transmite DPA. În previziunile economice de toamnă publicate în noiembrie, Executiv

Economic Extern 21-05-2026 08:49

Reuters: Drama salariilor nu s-a încheiat încă la Samsung Electronics

Lupta pentru salarii nu s-a încheiat încă la Samsung Electronics, chiar dacă planificata grevă care urma să înceapă joi a fost evitată, în urma unei runde finale de discuții dintre sindicat și conducere, care a generat un acord salarial pentru o mai bună împărțire a profiturilor legate de explozia inteligenței artificiale, transmite Reut

Economic Extern 20-05-2026 18:16

Greva de la Samsung a fost suspendată in extremis, după ce părțile au ajuns la un acord provizoriu

Greva planificată să înceapă joi la Samsung Electronics a fost suspendată în ultimul moment, a anunțat miercuri principalul sindicat de la gigantul sud-coreean al cipurilor de memorie, grație unei runde finale de discuții cu conducerea, care a generat un acord salarial pentru o mai bună împărțire a profiturilor legate de explozia inteligenței artificiale, t

Economic Extern 20-05-2026 17:32

Republica Moldova a ajuns la un acord cu FMI pentru un nou program susținut prin Instrumentul de coordonare a politicilor

O echipă de experți de la Fondul Monetar Internațional (FMI) și autoritățile Republicii Moldova au ajuns la un acord cu privire la un nou program, pe o durată de 36 de luni, susținut prin Instrumentul de coordonare a politicilor (PCI), a anunțat miercuri instituția financiară internațională. 'Noul program PCI, care este un program fără finanțare, conceput

Economic Extern 20-05-2026 17:10

BTA: Unitățile 7 și 8 de la centrala nucleară Kozlodui sunt esențiale pentru independența energetică a Bulgariei, spune directorul de proiect

Bulgaria are nevoie de proiectul Unităților 7 și 8 ale Centralei Nucleare Kozlodui (CNE) pentru a-și reduce dependența de combustibilii importați și a sprijini dezvoltarea economiei, a declarat miercuri directorul executiv al CNE Kozlodui - New Builds, Petio Ivanov, transmite BTA. Cu ocazia unei conferințe de presă organizate la Grand Hotel Millennium Sofia, C

Economic Extern 20-05-2026 15:27

Brazilia trebuie să dovedească că nu folosește antibiotice pentru a exporta carne către UE

Comisia Europeană a confirmat miercuri că Brazilia a fost exclusă de pe lista țărilor autorizate să exporte carne și produse de origine animală către Uniunea Europeană din cauza îngrijorărilor legate de utilizarea antibioticelor la animale și, totodată, a indicat că Brazilia va trebui să demonstreze respectarea reglementărilor europene pentru a recâștiga accesul

Economic Extern 20-05-2026 13:09

Italia și România, pe primele locuri în UE la numărul de stupi de albine

În anul 2023, în fermele din Uniunea Europeană erau înregistrați un număr record de 9,4 milioane de stupi de albine, în creștere cu 16%, sau 1,3 milioane, față de 8,1 milioane de stupi în anul 2020, arată datele publicate miercuri de Eurostat. Conform acestor date, Italia avea aproape 1,9 milioane de stupi de albi

Economic Extern 20-05-2026 11:01

AIE: Aproape 30% din automobilele vândute în 2026 vor fi electrice, iar China va domina sectorul

Aproape 30% din automobilele vândute la nivel mondial în 2026 vor fi modele electrice, potrivit Agenției Internaționale pentru Energie (AIE), care prognozează că în acest an la nivel mondial vor fi vândute 23 de milioane de automobile electrice, aproape o treime din piața globală de mașini noi, iar China va domina sectorul, informează EFE.

Economic Extern 20-05-2026 10:34

Airbus va converti avioanele civile A330 în avioane cisternă militare A330 MRTT la o uzină din Spania

Producătorul european de aeronave Airbus va deschide în Sevilla, sudul Spaniei, un centru de conversie pentru a transforma avioanele de linie A330 în aeronave militare de realimentare în zbor de tip A330 MRTT, a anunțat miercuri divizia sa Airbus Defence and Space, transmite AFP. Acest nou centru, programat să devină operațio

Economic Extern 20-05-2026 09:53

Vânzările de vehicule electrice au explodat în Europa, pe măsură ce războiul din Iran a crescut prețurile la pompă

Cererea de vehicule electrice în Europa a crescut semnificativ, deoarece prețurile ridicate la combustibil, legate de războiul din Iran, propulsează vânzările de vehicule electrice noi și second-hand, arată datele analizate de Reuters. Chiar dacă vânzările de mașini complet electrice au crescut cu 30% în Europa în

Economic Extern 20-05-2026 09:13

Angajații Samsung intră joi în grevă, ceea ce ar putea crea probleme economiei sud-coreene

Angajații de la gigantul sud-coreean al cipurilor de memorie Samsung Electronics vor intra joi în grevă, în urma eșecului negocierilor salariale, iar acest conflict ar putea perturba economia locală și lanțurile mondiale de aprovizionare cu produse tehnologice, transmite AFP. Sindicatele de la Samsung Electronics au anunțat că vor

Economic Extern 20-05-2026 04:12

Consens în cadrul UE pentru punerea în aplicare a acordului comercial cu Statele Unite

Eurodeputații și statele membre ale Uniunii Europene au ajuns la un acord provizoriu pentru punerea în aplicare a acordului comercial încheiat în vara trecută cu Statele Unite, a anunțat miercuri în zori președinția cipriotă a UE. 'Consiliul și Parlamentul au ajuns la un acord privind punerea în aplicare a dis

Economic Extern 19-05-2026 18:09

Comisia Europeană a prezentat un plan pentru asigurarea aprovizionării cu îngrășăminte a Europei

Comisia Europeană a adoptat, marți, un Plan de acțiune privind îngrășămintele, o inițiativă destinată sprijinirii fermierilor, care se confruntă cu creșterea costurilor și deficitul de îngrășămintele, consolidării producției interne și reducerii dependenței Europei de importuri, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar. Planul de

Economic Extern 19-05-2026 16:49

Roboții umanoizi intră în etapa aplicațiilor comerciale, pe fondul progreselor AI și al deficitului de forță de muncă (analiză)

Roboții umanoizi sunt tot mai aproape de utilizarea pe scară largă în fabrici și depozite, pe măsură ce progresele din inteligența artificială și scăderea costurilor accelerează tranziția de la demonstrații tehnologice la aplicații comerciale reale, relevă o analiză eToro. 'O bandă transportoare și un robot umanoid care sortează colete. Astăzi, aceas