logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Economia Rusiei s-a contractat în ianuarie

Image

Economia Rusiei s-a contractat în prima lună a anului, a anunțat luni președintele Vladimir Putin la o reuniune a Cabinetului, în condițiile în care războiul din Ucraina a intrat în al cincilea an, transmite DPA.

'În ianuarie anul acesta, PIB-ul Rusiei a fost cu 2,1% mai scăzut decât în urmă cu un an. Producția industrială a înregistrat un declin de 0,8%, deoarece au fost mai multe sărbători în 2026 decât în 2025', a declarat Putin. El a cerut Guvernului să vină cu măsuri decisive pentru 'revenirea pe calea creșterii durabile'.

Putin a ordonat trupelor sale să invadeze Ucraina în februarie 2022, ceea ce a determinat statele occidentale să impună sancțiuni Rusiei. Trecerea la o economie orientată spre război a dat posibilitatea Rusiei să păstreze mult timp ritmul de creștere economică, pe baza investițiilor statului în armament.

Anul trecut au apărut semne de criză în economia civilă, iar datele din ianuarie indică acum că sectorul apărării nu mai poate compensa declinul.

Vineri, Banca Centrală a Rusiei a redus dobânda de politică monetară, de la 15,5% până la 15%, în contextul în care economia rusească resimte consecințele ofensivei prelungite și costisitoare din Ucraina și ale sancțiunilor occidentale.

Luna trecută, aceeași instituție a redus dobânda de bază, de la 16% până la 15,5%.

'Economia se apropie de o traiectorie de creștere echilibrată', a informat Banca Centrală a Rusiei într-un comunicat, menționând că ritmul de creștere a prețurilor a încetinit în februarie, după ce a accelerat în ianuarie din cauza unor factori punctuali. Instituția monetară va evalua necesitatea unei reduceri suplimentare a ratei 'în funcție de sustenabilitatea încetinirii inflației, de evoluțiile previziunilor privind inflația și o analiză riscurilor reprezentate de condițiile externe și interne', a explicat Banca Centrală a Rusiei.

Timp de doi ani, Banca Centrală a Rusiei a menținut dobânda de politică monetară la aproape 20%, în timp ce economia rusă a beneficiat de creșterea cheltuielilor militare legate de ofensiva din Ucraina, lansată în februarie 2022. Însă aceste cheltuieli colosale au alimentat și inflația, afectând creșterea PIB-ului, în timp ce întreprinderile au criticat faptul că se împrumută la dobânzile ridicate, impuse de banca centrală pentru a reduce inflația.

În 2025, Banca Centrală a Rusiei a redus treptat dobânda cheie, în condițiile în care rată anuală a inflației s-a situat la aproximativ 5,6%, față de 9,5% în 2024. În paralel, creșterea economică a Rusiei a încetinit brusc, la doar 1% în 2025, de la 4,3% în 2024.

Începând cu 2026, președintele Vladimir Putin a aprobat o creștere a TVA de la 20% la 22%, aceasta fiind una dintre măsurile luate pentru a aborda deficitul bugetar care a crescut la aproape 50 de miliarde de dolari de la începutul anului.

Veniturile din vânzările de petrol și gaze - care reprezintă aproximativ o cincime din veniturile statului rus - au fost afectate de sancțiunile internaționale, scăderea prețurilor globale și atacurile ucrainene asupra infrastructurii energetice, coborând în 2025 la cel mai scăzut nivel de după 2020.

Cu toate acestea, în prezent statul rus beneficiază de pe urma creșterii prețurilor petrolului, de la începutul războiului din Orientul Mijlociu, precum și de ridicarea temporară a sancțiunilor americane privind vânzarea de petrol rusesc deja aflat pe mare, o măsură decisă de Washington pentru a stabiliza piața. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Dicu, editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)

Afisari: 576

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 03-08-2026 19:02

Kazahstanul proiectează creșterea capacității oleoductelor spre China, după atacurile cu drone ce au perturbat terminalul CPC

Kazahstanul intenționează să suplimenteze capacitatea celor două conducte petroliere ale sale către China, în urma atacurilor cu drone asupra infrastructurii de la Marea Neagă a Consorțiului Conductei Caspice (CPC) și a navelor care deservesc terminalul petrolier aflat la capătul acestei conducte prin care este livrat în prezent circa 80% din petrolul kaz

Economic Extern 03-08-2026 18:30

Capitalizarea bursieră a Amazon depășește pragul de 3.000 miliarde de dolari

Acțiunile gigantului american Amazon au urcat imediat după deschiderea ședinței bursiere de luni cu 4,57%, la 284 dolari, astfel încât capitalizarea sa bursieră a depășit pentru prima dată pragul de 3.000 miliarde de dolari, transmit Reuters și AFP. De la publicarea rezultatelor trimestriale, joi, acțiunile companiei au urcat cu pe

Economic Extern 03-08-2026 16:58

BTA: Agenția Vamală a confiscat bunuri de peste două milioane dolari, ca parte a investigației EPPO în România

Agenția Vamală, în cooperare cu Parchetul European (EPPO) în Bulgaria, a anunțat că confiscat la finalul lunii iulie 12 containere conținând bunuri în valoare de peste două milioane de dolari. Bunurile sechestrate includ peste 3.800 de unități modulare tehnice litiu-ion, elemente de fixare și documentație conexă, cu o g

Economic Extern 03-08-2026 16:37

Germania: Ministrul transporturilor anunță o ''conferință tehnică'' după o scădere istorică a nivelului apelor Rinului

Scăderea istorică a nivelului apei fluviului Rin din Germania l-a determinat pe ministrul german al transporturilor, Steffen Bilger, să programeze pentru joi, la Bonn, o ''conferință tehnică'' pentru a discuta această problemă, relatează luni dpa și Reuters. Sâmbătă, la Koln a fost înregistrat cel mai scăzut nivel a

Economic Extern 03-08-2026 15:04

Nissan revine pe profit, dar înrăutățește previziunile privind vânzările anuale de vehicule

Nissan Motor, partenerul de alianță al Renault, a reușit să revină pe profit în trimestrul doi, datorită veniturilor mai ridicate, dar a înrăutățit previziunile privind vânzările anuale de vehicule, pe fondul dificultăților din China, transmit Kyodo și DPA. Profitul net atribuibil acționarilor s-a situat la 3,8 miliarde de ye

Economic Extern 03-08-2026 14:00

BCE: Războiul din Iran afectează semnificativ încrederea consumatorilor

Consumul gospodăriilor din zona euro s-a redus semnificativ după izbucnirea războiului din Iran, pe fondul scăderii încrederii consumatorilor, datele sugerând că escaladarea conflictului va afecta din nou cheltuielile de consum, arată datele unui studiu publicat luni de Banca Centrală Europeană (BCE), transmite Reuters. Încre

Economic Extern 03-08-2026 12:27

Temu respinge afirmația Comisiei Europene potrivit căreia ar fi beneficiat de subvenții străine care denaturează piața

Compania Temu nu este de acord cu constatările preliminare ale Comisiei Europene, prezentate în declarația de motive, menționând că a cooperat pe deplin și a dat curs tuturor solicitărilor formulate de Executivul european în timpul inspecției, conform unui punct de vedere al companiei. 'Temu nu este de acord cu constatări

Economic Extern 03-08-2026 10:45

Unitățile centralei nucleare bulgare de la Kozlodui funcționează normal, în pofida nivelului scăzut record al Dunării

Cele două unități operaționale al centralei nucleare bulgare Kozlodui NPP continuă să funcționeze normal, în pofida nivelului scăzut record al apelor Dunării, a anunțat Ministerul Energiei de la Sofia, informează Novinite. Deja nivelul neobișnuit de scăzut al Dunării a forțat Ungaria să suspende operațiunile singurei sale centrale nucleare, cea de la Pak

Economic Extern 03-08-2026 09:06

OPEC+ continuă majorarea producției de petrol în septembrie

Șapte state membre ale OPEC+ (Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații) au convenit duminică majorarea cotelor lor de producție de petrol, în septembrie, cu 188.000 barili pe zi (bpd) față de nivelul din august, transmit Xinhua și Bloomberg. Agenția renunță astfel la reducerile voluntare ale producției de 1,65 milioane bpd,

Economic Extern 02-08-2026 16:32

Arabia Saudită, Rusia și alți cinci membri ai OPEC+ au decis o nouă majorare a cotelor de producție de petrol

Arabia Saudită, Rusia și alți cinci membri ai OPEC+ au decis, în cadrul unei reuniuni virtuale desfășurate duminică, să își majoreze cotele de producție de petrol pentru luna septembrie, pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu, informează AFP și Reuters. 'Cele șapte țări participante au decis să aplice o ajustare a producț

Economic Extern 02-08-2026 15:33

Nivelul apelor Dunării la un minim istoric: hidrocentralele din Serbia trec la 20% din capacitate

Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă a obligat hidrocentralele din Serbia să-și reducă drastic producția, până la doar 20% din capacitate, a declarat duminică ministrul sârb al energiei, îndemnând populația să consume energie electrică în mod 'rațional', relatează AFP. 'Centrala

Economic Extern 02-08-2026 10:30

BTA: LB Bulgaricum și Meiji vor finaliza până la sfârșitul anului laboratorul comun de cercetare-dezvoltare

Un laborator comun de cercetare și dezvoltare, realizat de compania bulgară de stat din industria lactatelor LB Bulgaricum și de producătorul nipon de produse alimentare Meiji Corporation, va fi finalizat până la sfârșitul anului, a declarat premierul Rumen Radev în cadrul unei întâlniri cu reprezentanți ai firmei Meiji, potrivit unui an

Economic Extern 31-07-2026 17:55

Exportatorii de cereale din Rusia, îngrijorați de atacurile Ucrainei asupra porturilor și navelor rusești

Principalul grup de lobby pentru cereale din Rusia a avertizat vineri că atacurile Ucrainei asupra porturilor și navelor rusești ar putea opri în viitorul apropiat exporturile de cereale via Marea Neagră, majorând prețurile și provocând foamete în Africa și Orientul Mijlociu, transmite Reuters. Rusia, cel mai mare exportator global de g

Economic Extern 31-07-2026 17:27

UPDATE Ungaria: Centrala nucleară Paks ar putea rămâne oprită mai multe săptămâni

Centrala nucleară Paks din Ungaria, care generează aproximativ jumătate din energia electrică a acestei țări și a cărei activitate va fi suspendată în urma scăderii record a nivelului apelor Dunării, ar putea rămâne oprită multe săptămâni, întrucât se estimează că nivelul apei fluviului va fi în continuare prea scăzut pentru ca centrala să

Economic Extern 31-07-2026 16:44

UE discută cu OpenAI și Anthropic după incidentele cibernetice care au implicat modelele lor de inteligență artificială

Comisia Europeană a anunțat vineri că discută cu giganții OpenAI și Anthropic despre recentele atacuri cibernetice care au implicat modelele lor de inteligență artificială (AI), înaintea i