Amazon își pregătește revenirea pe piața smartphone-urilor la un deceniu după eșecul Fire Phone
Gigantul american al vânzărilor online Amazon lucrează la un nou smartphone, la un deceniu după eșecul primului său smartphone, denumit Fire Phone, cu care Jeff Bezos spera să concureze cu Apple și Samsung dar care la final s-a dovedit unul din dintre cele mai mari eșecuri ale Amazon, transmite Reuters.
Potrivit mai multor surse din apropierea acestui dosar, cel mai recent proiect al Amazon, cunoscut la nivel intern sub numele de 'Transformer', este dezvoltat în cadrul diviziei 'de dispozitive și servicii'. Sursele au adăugat că noul telefon este văzut de Amazon ca un potențial dispozitiv de personalizare mobilă care se poate sincroniza cu asistentul vocal Alexa și poate servi drept canal către clienții Amazon pe tot parcursul zilei.
Inițiativa este cel mai nou capitol din viziunea pe termen lung a fondatorului Jeff Bezos cu privire la un asistent de calcul omniprezent, acționat de voce, similar cu computerul controlat vocal din serialul science fiction 'Star Trek'.
Bezos vizează un smartphone care să aibă cumpărăturile în centrul său și care poate concura cu Apple oferind confort la livrare și reduceri prin intermediul abonamentului Prime. Pe parcurs, Amazon ar putea obține o multitudine de date noi despre utilizatori, disponibile doar prin intermediul telefoanelor mobile, combinate cu istoricul achizițiilor și preferințele de conținut.
Reuters nu a putut afla unele detalii, cum ar fi prețul estimativ al telefonului, veniturile pe care Amazon speră să le genereze sau angajamentul financiar pe care Amazon și l-a asumat pentru acest proiect. De asemenea, cronologia proiectului Transformer al Amazon este neclară, iar sursele au avertizat că acesta ar putea fi abandonat dacă strategia se schimbă sau din cauza unor îngrijorări de ordin financiar.
Așa cum este conceput în prezent, funcțiile de personalizare ale noului telefon ar face cumpărăturile de pe Amazon.com, vizionarea Prime Video, ascultarea Prime Music sau comandarea de mâncare de la parteneri precum Grubhub mai ușoare ca niciodată, au precizat sursele care au dorit să își păstreze anonimatul.
Un punct cheie al proiectului Transformer a fost integrarea capacităților de inteligență artificială în dispozitiv, susțin sursele. Aceasta ar putea elimina necesitatea magazinelor de aplicații tradiționale, care necesită descărcarea și înregistrarea aplicațiilor înainte de a putea fi utilizate.
Intrarea inițială a Amazon pe piața smartphone-urilor în 2014 a inclus funcții precum un instrument de cumpărături bazat pe cameră care recunoștea produsele, le găsea de vânzare pe Amazon.com și le punea în coșurile online ale clienților. Însă sistemul de operare Fire nu avea aplicații populare disponibile în magazinele de aplicații Android și iOS și avea un sistem complicat cu mai multe camere pentru afișarea imaginilor 3D, care consuma atât de multă baterie încât telefonul se supraîncălzea adesea. Amazon a inclus telefonul Fire cu un an gratuit de Amazon Prime, dar cu toate acestea vânzările au fost dezamăgitoare. Amazon a redus prețul de la 649 de dolari deblocat, până la 159 de dolari și, în cele din urmă, a anulat telefonul după 14 luni.
Colin Sebastian, analist la firma financiară R.W. Baird, a declarat că, faptul că Amazon a eșuat anterior cu un smartphone nu face imposibilă o nouă încercare, dar a avertizat că va fi dificil. 'Amazon va trebui să ofere consumatorilor un motiv convingător pentru a schimba telefoanele, iar oamenii sunt destul de atașați de magazinele de aplicații existente', a spus analistul.
La fel ca în urmă cu peste un deceniu, Amazon se confruntă cu sarcina dificilă de a-i detrona pe liderii pieței de smartphone, Apple și Samsung, care împreună au controlat 40% din vânzările globale anul trecut, potrivit firmei de cercetare de piață Counterpoint Research. Iar livrările de smartphone-uri se îndreaptă în 2026 spre cel mai mare declin înregistrat vreodată, fiind așteptate să scadă cu 13%, potrivit International Data Corporation, deoarece scumpirea cipurilor de memorie duce la creșterea costurilor dispozitivelor.
Trei persoane care au lucrat la proiectul Transformer au declarat pentru Reuters că telefonul este încă în curs de dezvoltare. Amazon a explorat atât un smartphone tradițional, cât și un așa-numit 'dumbphone' cu funcții mai limitate. Astfel de telefoane, precum Light Phone și telefoanele cu clapetă, au reprezentat 15% din vânzările globale de telefoane în 2025, potrivit Counterpoint Research. AGERPRES/(AS-redactor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Andreea Lăzăroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Kazahstanul proiectează creșterea capacității oleoductelor spre China, după atacurile cu drone ce au perturbat terminalul CPC
Kazahstanul intenționează să suplimenteze capacitatea celor două conducte petroliere ale sale către China, în urma atacurilor cu drone asupra infrastructurii de la Marea Neagă a Consorțiului Conductei Caspice (CPC) și a navelor care deservesc terminalul petrolier aflat la capătul acestei conducte prin care este livrat în prezent circa 80% din petrolul kaz
Capitalizarea bursieră a Amazon depășește pragul de 3.000 miliarde de dolari
Acțiunile gigantului american Amazon au urcat imediat după deschiderea ședinței bursiere de luni cu 4,57%, la 284 dolari, astfel încât capitalizarea sa bursieră a depășit pentru prima dată pragul de 3.000 miliarde de dolari, transmit Reuters și AFP. De la publicarea rezultatelor trimestriale, joi, acțiunile companiei au urcat cu pe
BTA: Agenția Vamală a confiscat bunuri de peste două milioane dolari, ca parte a investigației EPPO în România
Agenția Vamală, în cooperare cu Parchetul European (EPPO) în Bulgaria, a anunțat că confiscat la finalul lunii iulie 12 containere conținând bunuri în valoare de peste două milioane de dolari. Bunurile sechestrate includ peste 3.800 de unități modulare tehnice litiu-ion, elemente de fixare și documentație conexă, cu o g
Germania: Ministrul transporturilor anunță o ''conferință tehnică'' după o scădere istorică a nivelului apelor Rinului
Scăderea istorică a nivelului apei fluviului Rin din Germania l-a determinat pe ministrul german al transporturilor, Steffen Bilger, să programeze pentru joi, la Bonn, o ''conferință tehnică'' pentru a discuta această problemă, relatează luni dpa și Reuters. Sâmbătă, la Koln a fost înregistrat cel mai scăzut nivel a
Nissan revine pe profit, dar înrăutățește previziunile privind vânzările anuale de vehicule
Nissan Motor, partenerul de alianță al Renault, a reușit să revină pe profit în trimestrul doi, datorită veniturilor mai ridicate, dar a înrăutățit previziunile privind vânzările anuale de vehicule, pe fondul dificultăților din China, transmit Kyodo și DPA. Profitul net atribuibil acționarilor s-a situat la 3,8 miliarde de ye
BCE: Războiul din Iran afectează semnificativ încrederea consumatorilor
Consumul gospodăriilor din zona euro s-a redus semnificativ după izbucnirea războiului din Iran, pe fondul scăderii încrederii consumatorilor, datele sugerând că escaladarea conflictului va afecta din nou cheltuielile de consum, arată datele unui studiu publicat luni de Banca Centrală Europeană (BCE), transmite Reuters. Încre
Temu respinge afirmația Comisiei Europene potrivit căreia ar fi beneficiat de subvenții străine care denaturează piața
Compania Temu nu este de acord cu constatările preliminare ale Comisiei Europene, prezentate în declarația de motive, menționând că a cooperat pe deplin și a dat curs tuturor solicitărilor formulate de Executivul european în timpul inspecției, conform unui punct de vedere al companiei. 'Temu nu este de acord cu constatări
Unitățile centralei nucleare bulgare de la Kozlodui funcționează normal, în pofida nivelului scăzut record al Dunării
Cele două unități operaționale al centralei nucleare bulgare Kozlodui NPP continuă să funcționeze normal, în pofida nivelului scăzut record al apelor Dunării, a anunțat Ministerul Energiei de la Sofia, informează Novinite. Deja nivelul neobișnuit de scăzut al Dunării a forțat Ungaria să suspende operațiunile singurei sale centrale nucleare, cea de la Pak
OPEC+ continuă majorarea producției de petrol în septembrie
Șapte state membre ale OPEC+ (Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații) au convenit duminică majorarea cotelor lor de producție de petrol, în septembrie, cu 188.000 barili pe zi (bpd) față de nivelul din august, transmit Xinhua și Bloomberg. Agenția renunță astfel la reducerile voluntare ale producției de 1,65 milioane bpd,
Arabia Saudită, Rusia și alți cinci membri ai OPEC+ au decis o nouă majorare a cotelor de producție de petrol
Arabia Saudită, Rusia și alți cinci membri ai OPEC+ au decis, în cadrul unei reuniuni virtuale desfășurate duminică, să își majoreze cotele de producție de petrol pentru luna septembrie, pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu, informează AFP și Reuters. 'Cele șapte țări participante au decis să aplice o ajustare a producț
Nivelul apelor Dunării la un minim istoric: hidrocentralele din Serbia trec la 20% din capacitate
Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă a obligat hidrocentralele din Serbia să-și reducă drastic producția, până la doar 20% din capacitate, a declarat duminică ministrul sârb al energiei, îndemnând populația să consume energie electrică în mod 'rațional', relatează AFP. 'Centrala
BTA: LB Bulgaricum și Meiji vor finaliza până la sfârșitul anului laboratorul comun de cercetare-dezvoltare
Un laborator comun de cercetare și dezvoltare, realizat de compania bulgară de stat din industria lactatelor LB Bulgaricum și de producătorul nipon de produse alimentare Meiji Corporation, va fi finalizat până la sfârșitul anului, a declarat premierul Rumen Radev în cadrul unei întâlniri cu reprezentanți ai firmei Meiji, potrivit unui an
Exportatorii de cereale din Rusia, îngrijorați de atacurile Ucrainei asupra porturilor și navelor rusești
Principalul grup de lobby pentru cereale din Rusia a avertizat vineri că atacurile Ucrainei asupra porturilor și navelor rusești ar putea opri în viitorul apropiat exporturile de cereale via Marea Neagră, majorând prețurile și provocând foamete în Africa și Orientul Mijlociu, transmite Reuters. Rusia, cel mai mare exportator global de g
UPDATE Ungaria: Centrala nucleară Paks ar putea rămâne oprită mai multe săptămâni
Centrala nucleară Paks din Ungaria, care generează aproximativ jumătate din energia electrică a acestei țări și a cărei activitate va fi suspendată în urma scăderii record a nivelului apelor Dunării, ar putea rămâne oprită multe săptămâni, întrucât se estimează că nivelul apei fluviului va fi în continuare prea scăzut pentru ca centrala să
UE discută cu OpenAI și Anthropic după incidentele cibernetice care au implicat modelele lor de inteligență artificială
Comisia Europeană a anunțat vineri că discută cu giganții OpenAI și Anthropic despre recentele atacuri cibernetice care au implicat modelele lor de inteligență artificială (AI), înaintea i














