logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

WIPO: Investițiile în AI au stimulat creșterea mondială a brevetelor de invenții

Image

Numărul brevetelor internaționale de invenție depuse în domeniul tehnologiilor de comunicații digitale și semiconductorilor a crescut semnificativ în 2025, reflectând creșterea investițiilor în inteligența artificială, a anunțat vineri Organizația Mondială a Proprietății Intelectuale (WIPO), transmite AFP.

Per total, cererile internaționale de brevete de invenție au crescut cu 0,7% în 2025, ajungând la 275.900 de cereri la nivel mondial, a anunțat WIPO, agenția ONU responsabilă de brevete și inovare, în raportul său anual.

Economistul-șef al WIPO, Carsten Fink, a subliniat că dincolo de această creștere generală moderată, activitatea de inovare a fost una puternică în sectorul tehnologiilor digitale.

În principala categorie pentru depunerea de brevete internaționale, comunicațiile digitale, a fost înregistrată anul trecut o creștere de 6% a cererilor de brevete, la fel ca și cererile de brevete pentru semiconductori. Acestea au înregistrat cele mai rapide rate de creștere dintre primele zece sectoare tehnologice în 2025, a explicat Carsten Fink într-o conferință de presă.

'Acest model reflectă, în mod clar, importanța continuă a tehnologiilor digitale ca motor al inovării la nivel global. De asemenea, reflectă și creșterea investițiilor în inteligența artificială, care impulsionează cererea de infrastructură IT avansată și cipuri', a declarat Carsten Fink.

China a depus anul trecut cele mai multe cereri internaționale de brevete, cu 73.718 de cereri, în creștere cu 5,3%. Statele Unite au depus 52.617 cereri, o scădere de 3%, și totodată al patrulea an consecutiv de scădere. Pe locurile următoare se situează Japonia cu 47.922 de cereri, Coreea de Sud cu 25.016 de cereri și Germania cu 16.441 de cereri internaționale de brevete.

Gigantul chinez Huawei, care începând din 2017 este compania cu cele mai multe cereri internaționale de brevete, a reușit să își mențină titlul de lider mondial și anul trecut cu 7.523 de cereri de brevete, devansând rivalul sud-coreean Samsung (4.698), compania americană Qualcomm (3.227) și LG Electronics din Coreea de Sud (2.400). În total, 16 dintre primii 20 de depunători de cereri de brevete au fost din sectorul tehnologiei informației și comunicațiilor.

'Depunerile internaționale de brevete - în special în domeniile comunicațiilor digitale și semiconductorilor - reflectă modul în care tehnologiile digitale continuă să modeleze peisajul global al inovării', a declarat directorul general al WIPO, Daren Tang. 'Inteligența Artificială este cel mai nou motor al acestei creșteri și va transforma din ce în ce mai mult modul în care inovăm', a adăugat Daren Tang.

În rândul primilor 100 de depunători de cereri de brevete, 32 sunt japonezi, 24 sunt chinezi și 17 sunt americani.

Cu privire la cererile de înregistrare a mărcilor depuse la WIPO, în 2025, numărul total de cereri internaționale a scăzut cu 1,5%, ajungând la 64.150. Cel mai mare număr de cereri a provenit din Statele Unite (10.997), urmate de Germania (6.106), China (5.636), Franța (4.026) și Marea Britanie (3.871).

În rândul companiilor, gigantul francez al cosmeticelor L'Oreal a rămas pe primul loc pentru al cincilea an consecutiv, cu 274 de cereri de înregistrare a mărcilor. Compania americană de jocuri de noroc Light and Wonder a urcat pe locul al doilea, cu 105 cereri.

În ceea ce privește cererile de protecție internațională a desenelor și modelelor industriale, numărul acestora a crescut cu 9,4%, ajungând la 28.588 de desene și modele. Cea mai mare categorie a fost reprezentată de echipamentele de înregistrare și comunicații. China a fost lider în ceea ce privește numărul de desene sau modele depuse, cu 5.911 cereri, urmată de Germania (4.530), Statele Unite (3.882), Elveția (2.285) și Italia (2.015).

WIPO a raportat creșteri semnificative ale numărului de cereri depuse de cei mai mari doi depunători - Huawei și Beijing Xiaomi Mobile Software - precum și de gigantul american Apple. Procter & Gamble, producătorul olandez de echipamente electronice și dispozitive medicale Philips și Samsung Electronics completează primele poziții. AGERPRES/(AS-redactor: Constantin Balaban, editor: Mariana Nica, editor online: Anda Badea)

Afisari: 160

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 03-08-2026 19:02

Kazahstanul proiectează creșterea capacității oleoductelor spre China, după atacurile cu drone ce au perturbat terminalul CPC

Kazahstanul intenționează să suplimenteze capacitatea celor două conducte petroliere ale sale către China, în urma atacurilor cu drone asupra infrastructurii de la Marea Neagă a Consorțiului Conductei Caspice (CPC) și a navelor care deservesc terminalul petrolier aflat la capătul acestei conducte prin care este livrat în prezent circa 80% din petrolul kaz

Economic Extern 03-08-2026 18:30

Capitalizarea bursieră a Amazon depășește pragul de 3.000 miliarde de dolari

Acțiunile gigantului american Amazon au urcat imediat după deschiderea ședinței bursiere de luni cu 4,57%, la 284 dolari, astfel încât capitalizarea sa bursieră a depășit pentru prima dată pragul de 3.000 miliarde de dolari, transmit Reuters și AFP. De la publicarea rezultatelor trimestriale, joi, acțiunile companiei au urcat cu pe

Economic Extern 03-08-2026 16:58

BTA: Agenția Vamală a confiscat bunuri de peste două milioane dolari, ca parte a investigației EPPO în România

Agenția Vamală, în cooperare cu Parchetul European (EPPO) în Bulgaria, a anunțat că confiscat la finalul lunii iulie 12 containere conținând bunuri în valoare de peste două milioane de dolari. Bunurile sechestrate includ peste 3.800 de unități modulare tehnice litiu-ion, elemente de fixare și documentație conexă, cu o g

Economic Extern 03-08-2026 16:37

Germania: Ministrul transporturilor anunță o ''conferință tehnică'' după o scădere istorică a nivelului apelor Rinului

Scăderea istorică a nivelului apei fluviului Rin din Germania l-a determinat pe ministrul german al transporturilor, Steffen Bilger, să programeze pentru joi, la Bonn, o ''conferință tehnică'' pentru a discuta această problemă, relatează luni dpa și Reuters. Sâmbătă, la Koln a fost înregistrat cel mai scăzut nivel a

Economic Extern 03-08-2026 15:04

Nissan revine pe profit, dar înrăutățește previziunile privind vânzările anuale de vehicule

Nissan Motor, partenerul de alianță al Renault, a reușit să revină pe profit în trimestrul doi, datorită veniturilor mai ridicate, dar a înrăutățit previziunile privind vânzările anuale de vehicule, pe fondul dificultăților din China, transmit Kyodo și DPA. Profitul net atribuibil acționarilor s-a situat la 3,8 miliarde de ye

Economic Extern 03-08-2026 14:00

BCE: Războiul din Iran afectează semnificativ încrederea consumatorilor

Consumul gospodăriilor din zona euro s-a redus semnificativ după izbucnirea războiului din Iran, pe fondul scăderii încrederii consumatorilor, datele sugerând că escaladarea conflictului va afecta din nou cheltuielile de consum, arată datele unui studiu publicat luni de Banca Centrală Europeană (BCE), transmite Reuters. Încre

Economic Extern 03-08-2026 12:27

Temu respinge afirmația Comisiei Europene potrivit căreia ar fi beneficiat de subvenții străine care denaturează piața

Compania Temu nu este de acord cu constatările preliminare ale Comisiei Europene, prezentate în declarația de motive, menționând că a cooperat pe deplin și a dat curs tuturor solicitărilor formulate de Executivul european în timpul inspecției, conform unui punct de vedere al companiei. 'Temu nu este de acord cu constatări

Economic Extern 03-08-2026 10:45

Unitățile centralei nucleare bulgare de la Kozlodui funcționează normal, în pofida nivelului scăzut record al Dunării

Cele două unități operaționale al centralei nucleare bulgare Kozlodui NPP continuă să funcționeze normal, în pofida nivelului scăzut record al apelor Dunării, a anunțat Ministerul Energiei de la Sofia, informează Novinite. Deja nivelul neobișnuit de scăzut al Dunării a forțat Ungaria să suspende operațiunile singurei sale centrale nucleare, cea de la Pak

Economic Extern 03-08-2026 09:06

OPEC+ continuă majorarea producției de petrol în septembrie

Șapte state membre ale OPEC+ (Organizația Țărilor Exportatoare de Petrol și aliații) au convenit duminică majorarea cotelor lor de producție de petrol, în septembrie, cu 188.000 barili pe zi (bpd) față de nivelul din august, transmit Xinhua și Bloomberg. Agenția renunță astfel la reducerile voluntare ale producției de 1,65 milioane bpd,

Economic Extern 02-08-2026 16:32

Arabia Saudită, Rusia și alți cinci membri ai OPEC+ au decis o nouă majorare a cotelor de producție de petrol

Arabia Saudită, Rusia și alți cinci membri ai OPEC+ au decis, în cadrul unei reuniuni virtuale desfășurate duminică, să își majoreze cotele de producție de petrol pentru luna septembrie, pe fondul conflictului din Orientul Mijlociu, informează AFP și Reuters. 'Cele șapte țări participante au decis să aplice o ajustare a producț

Economic Extern 02-08-2026 15:33

Nivelul apelor Dunării la un minim istoric: hidrocentralele din Serbia trec la 20% din capacitate

Nivelul scăzut record al apelor Dunării determinat de secetă a obligat hidrocentralele din Serbia să-și reducă drastic producția, până la doar 20% din capacitate, a declarat duminică ministrul sârb al energiei, îndemnând populația să consume energie electrică în mod 'rațional', relatează AFP. 'Centrala

Economic Extern 02-08-2026 10:30

BTA: LB Bulgaricum și Meiji vor finaliza până la sfârșitul anului laboratorul comun de cercetare-dezvoltare

Un laborator comun de cercetare și dezvoltare, realizat de compania bulgară de stat din industria lactatelor LB Bulgaricum și de producătorul nipon de produse alimentare Meiji Corporation, va fi finalizat până la sfârșitul anului, a declarat premierul Rumen Radev în cadrul unei întâlniri cu reprezentanți ai firmei Meiji, potrivit unui an

Economic Extern 31-07-2026 17:55

Exportatorii de cereale din Rusia, îngrijorați de atacurile Ucrainei asupra porturilor și navelor rusești

Principalul grup de lobby pentru cereale din Rusia a avertizat vineri că atacurile Ucrainei asupra porturilor și navelor rusești ar putea opri în viitorul apropiat exporturile de cereale via Marea Neagră, majorând prețurile și provocând foamete în Africa și Orientul Mijlociu, transmite Reuters. Rusia, cel mai mare exportator global de g

Economic Extern 31-07-2026 17:27

UPDATE Ungaria: Centrala nucleară Paks ar putea rămâne oprită mai multe săptămâni

Centrala nucleară Paks din Ungaria, care generează aproximativ jumătate din energia electrică a acestei țări și a cărei activitate va fi suspendată în urma scăderii record a nivelului apelor Dunării, ar putea rămâne oprită multe săptămâni, întrucât se estimează că nivelul apei fluviului va fi în continuare prea scăzut pentru ca centrala să

Economic Extern 31-07-2026 16:44

UE discută cu OpenAI și Anthropic după incidentele cibernetice care au implicat modelele lor de inteligență artificială

Comisia Europeană a anunțat vineri că discută cu giganții OpenAI și Anthropic despre recentele atacuri cibernetice care au implicat modelele lor de inteligență artificială (AI), înaintea i