logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Din lipsă de cumpărători, producătorii de petrol din Rusia și Iran oferă Chinei reduceri semnificative de preț

Image

Producătorii de petrol ruși și iranieni oferă reduceri tot mai mari de prețuri, deoarece concurează pentru același grup limitat de cumpărători chinezi, după ce India și-a redus achizițiile din cele două țări, transmite Bloomberg.

Analiștii de la firma Rystad Energy au estimat că importurile Indiei de petrol din Rusia ar putea scădea cu 40% comparativ cu nivelurile din ianuarie, până la aproximativ 600.000 de barili pe zi. În aceste condiții, o mare parte din tancurile încărcate cu petrol rusesc se îndreaptă acum spre est, ceea ce declanșează un război al prețurilor cu furnizorii iranieni, care au fost mult timp favorizați de rafinăriile private din China.

Potrivit unor traderi din apropierea acestui dosar, barilul de petrol rusesc Urals se vinde la un discount de aproximativ 12 dolari sub prețul de referință al țițeiului Brent la bursa ICE, comparativ cu un discount de 10 dolari per baril luna trecută. De asemenea, barilul de petrol iranian Light se vinde cu un discount de 11 dolari comparativ cu referința globală, comparativ cu un discount cuprins între opt și nouă dolari per baril în luna decembrie.

În mod tradițional, rafinăriile private din China au acționat ca o valvă de presiune a pieței petroliere, absorbind țițeiul evitat de alți cumpărători. Însă capacitatea lor de achiziție este limitată, având în vedere că reprezintă doar aproximativ un sfert din capacitatea de procesare a Chinei și, de asemenea, trebuie să respecte cotele de import stabilite de guvern.

În condițiile în care China nu poate absorbi tot țițeiul care nu găsește cumpărători, petrolul nevândut se acumulează în apele asiatice, iar Rusia și Iranul rămân fără opțiuni. Kremlinul a fost deja forțat să reducă producția, ceea ce i-a redus fondurile de care are nevoie pentru războiul din Ucraina. În paralel, Iranul încearcă să livreze cât mai mult petrol posibil, pregătindu-se pentru un potențial atac din partea SUA.

'Rafinăriile private chineze nu pot prelua mai mult, deoarece capacitatea lor este probabil la maximum', estimează Jianan Sun, analist la Energy Aspects, subliniind acumularea de țiței vizat de sancțiuni atât în depozitele terestre, cât și în cele offshore.

Deocamdată, se pare că Iranul pierde teren în cursa cu Rusia pentru piața chineză. Livrările de petrol rusesc către porturile chineze au crescut până la 2,09 milioane de barili pe zi în primele 18 zile ale lunii februarie, arată calculele Bloomberg. Aceasta înseamnă o creștere de aproximativ 20% față de ianuarie și o creștere cu aproximativ jumătate față de luna decembrie.

În contrast, Iranul a exportat aproximativ 1,2 milioane de barili pe zi către China până acum în acest an, în scădere cu aproximativ 12% față de aceeași perioadă a anului precedent, potrivit firmei de consultanță Kpler. Această firmă estimează că în prezent există aproape 48 de milioane de barili de petrol iranian pe mare, față de aproximativ 33 de milioane la începutul lunii februarie. Totodată, există aproximativ 9,5 milioane de barili de petrol rusesc în tancurile petroliere din apele asiatice.

Un atac de amploare al SUA asupra Iranului ar putea afecta capacitatea țării de a continua exporturile dacă instalațiile sale petroliere vor fi vizate sau dacă transportul prin Strâmtoarea Hormuz va fi perturbat. AGERPRES/(AS-redactor: Constantin Balaban, editor: Mariana Nica, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 504

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 24-06-2026 13:48

BCE: România, Cehia, Ungaria, Polonia și Suedia încă se confruntă cu obstacole în drumul lor către adoptarea monedei euro

Statele membre ale Uniunii Europene (UE) din afara zonei euro, respectiv România, Cehia, Ungaria, Polonia și Suedia, au înregistrat din 2024 și până în prezent progrese limitate în ceea ce privește convergența economică cu zona euro, conform Raportului de convergență din 2026 al Băncii Centrale Europene (BCE). Raportul bienal eval

Economic Extern 24-06-2026 11:29

Europa trebuie să regândească prețul medicamentelor sau riscă pierderea investițiilor (șeful EFPIA)

Europa va trebui să regândească cum evaluează și cum plătește pentru medicamentele inovatoare sau riscă să piardă investiții în producție și teste clinice, a avertizat șeful lobby-ului industriei farmaceutice, în condițiile în care guvernele și producătorii de medicamente au divergențe privind prețurile, transmite Reuters. Stefan Oelric

Economic Extern 24-06-2026 09:47

Airbus va inspecta 16 avioane A380, după găsirea unor fisuri la aripi

Airbus a anunțat marți că va inspecta 16 avioane A380, din care cinci imediat, după ce au fost găsit fisuri într-o componentă cheie a aripii aeronavelor folosite de companiile Emirates și Qantas, transmite AFP. Agenția Europeană de Siguranță a Aviației (EASA) a cerut inspecții urgente în urma cărora operatorii aerieni să verifice structura lonjeron

Economic Extern 23-06-2026 18:41

Euro digital înlătură un obstacol cheie, pe fondul eforturilor UE de a-și reduce dependența de Visa și Mastercard

Banca Centrală Europeană (BCE) a obținut marți un sprijin cheie de la Parlamentul European (PE) pentru lansarea euro digital, un mijloc electronic de plată menit să facă zona euro mai puțin dependentă de firmele americane Visa și Mastercard, într-o perioadă de tensiuni transatlantice, transmite Reuters. Euro digital este o versiune elect

Economic Extern 23-06-2026 16:52

Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere (analiză)

Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere, iar prețurile la contractele futures au scăzut sub 80 de dolari pe baril pentru petrolul Brent, o valoare care nu a mai fost înregistrată de la începutul lunii martie a acestui an, relevă o analiză eToro, dată marți publicității.

Economic Extern 23-06-2026 16:40

BERD va majora investițiile în sectoarele critice din Ucraina cu peste 500 milioane de euro

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) intenționează să semneze noi acorduri de investiții, în valoare de peste 500 milioane de euro, în sectoarele critice ale Ucrainei, la conferința de săptămâna aceasta dedicată reconstrucției țării, a anunțat marți vicepreședintele Matteo Patrone, transmite Reuters. BERD

Economic Extern 23-06-2026 15:37

Finlanda va permite livrarea alcoolului la domiciliu și extinderea vânzărilor online

Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației țării privind alcoolul, deschizând calea pentru serviciile de livrare la domiciliu și extinderea vânzărilor online, în timp ce societatea publică care deține monopolul vânzării cu amănuntul a băuturilor alcoolice - Alko - va avea program și duminica, informează publicația Helsinki

Economic Extern 23-06-2026 14:51

Oracle a concediat la 21.000 de angajați în ultimul an, în urma implementării tehnologiilor AI

Oracle a renunțat pe plan global la aproximativ 21.000 de angajați în ultimul an, gigantul tehnologic american reorganizându-și afacerea în jurul AI (inteligența artificială), arată cel mai recent raport anual al firmei, transmite BBC. Compania de software și cloud computing avea aproximativ 141.000 de angajați cu normă &icir

Economic Extern 23-06-2026 13:34

Pentru creșterea vânzărilor, Heineken a numit un outsider în postul de director general

Heineken l-a numit marți pe Rafael Oliveira în funcția de președinte și director general, fiind prima dată când producătorul olandez de bere numește un outsider în funcția de CEO, în contextul în care mai mulți producătorii de alcool încearcă să își crească vânzările prin schimbări la vârf, transmite Reuters.

Economic Extern 23-06-2026 12:13

Unul din cinci germani nu își permite o săptămână de vacanță

Vacanța estivală a devenit inaccesibilă pentru mulți germani, 21% dintre aceștia neputând merge într-o pauză de o săptămână, arată datele statistice oficiale publicate marți, transmite DPA. Oficiul federal de statistică (Destatis) a informat că 17,3 milioane de persoane din Germania nu își permit o săptămână de vacanță. Cei mai af

Economic Extern 23-06-2026 11:22

ACEA: Vânzările de mașini electrice în UE au înregistrat un salt de 43% în luna mai

Mașinile electrice și hibride au continuat să susțină piața auto din Uniunea Europeană în luna mai, înmatriculările de autoturisme înregistrând un avans de 3,2% în ritm anual, ajungând la 955.013 vehicule, a informat marți Asociația Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA), informează AFP. Asociația care îi reprez

Economic Extern 23-06-2026 11:11

Rusia: Criza din sectorul imobiliar îi lasă pe cumpărătorii de apartamente din Moscova într-o situație incertă

Foliile de plastic flutură la ferestrele aparatelor nefinalizate din complexului rezidențial Ostafyevo, de la periferia Moscovei, unde cumpărătorii de locuințe nemulțumiți spun că îl vor da în dau judecată pe dezvoltator, transmite Reuters. Alimentat de creditele ipotecare garantate de stat, un volum record de locuințe au fost construite în t

Economic Extern 23-06-2026 10:12

Nissan a oprit dezvoltarea unei versiuni electrice a modelului Qashqai pentru reducerea costurilor

Constructorul auto japonez Nissan a oprit lucrările vizând dezvoltarea unei versiuni electrice a modelului Qashqai, cel mai bine vândut modelul al său din Europa, în contextul în care producătorul auto japonez își reduce gama și costurile, au declarat pentru Reuters mai multe surse din apropierea acestui dosar. Decizia de a opri d

Economic Extern 23-06-2026 09:55

Grecii nu își permit să meargă în vacanța estivală chiar și după revenirea economică (reportaj)

În copilărie, Vera Kalogera obișnuia să meargă în vacanță împreună cu părinții pe o insulă, la fel ca multe alte familii grecești pentru care vacanțele anuale în Marea Egee sau Ionică erau o componentă omniprezentă a vieții de familie, transmite Bloomberg. Acum această mamă în vârstă de 35 de ani nu își mai permite o a

Economic Extern 23-06-2026 09:09

La Dalian începe 'Davosul de vară', concentrat pe inovație și inteligență artificială

Cea de-a 17-a Reuniunea Anuală a Noilor Campioni, eveniment cunoscut sub numele de 'Davosul de vară', a început marți în orașul Dalian, din nord-estul Chinei, cu o agendă axată pe inovație, comerț, inteligență artificială, ocuparea forței de muncă și tranziția energetică, transmite EFE. Evenimentul, organizat de Forumul Economic Mondial (FE