Lactalis demarează o amplă operațiune internațională de retragere a laptelui praf pentru sugari
Grupul francez Lactalis a anunțat, miercuri, o retragere pe scară largă a unor loturi de lapte praf pentru sugari în Franța și în numeroase alte țări din întreaga lume, inclusiv China, Australia și Mexic, alăturându-se altor producători care au demarat astfel de operațiuni în ultimele săptămâni, informează AFP.
Retragerea laptelui praf se datorează posibilei prezențe a cereulidei, o substanță bacteriană care poate provoca diaree și vărsături, a informat Lactalis într-un comunicat de presă.
În Franța, este vizată marca de lapte praf Picot. Cele șase loturi afectate sunt cutiile de 400, 800 și 850 de grame de 'Picot Daily Nutrition Stage 1', cutiile de 800 și 850 de grame de 'Picot Daily Nutrition Stage 2' și cutiile de 800 și 850 de grame de 'Picot AR Stage 2'. Aceste loturi sunt disponibile la comercializare în farmacii și supermarketuri.
Alte 16 țări sunt afectate de această retragere: Australia, Chile, China, Columbia, Congo, Ecuador, Spania, Madagascar, Mexic, Uzbekistan, Peru, Georgia, Grecia, Kuweit, Cehia și Taiwan, a declarat un purtător de cuvânt pentru AFP.
Pentru toate aceste țări, este vorba de 'câteva loturi', a subliniat Lactalis, fără a putea oferi detalii în acest moment.
De vină ar fi 'un furnizor internațional care oferă ARA', un acid gras omega utilizat în unele tipuri de lapte pentru sugari, a declarat Lactalis pentru AFP, fără a dori însă să dezvăluie numele furnizorului.
Lactalis a precizat însă că acest furnizor a fost distribuit de un angrosist european 'cu care lucrează Lactalis'.
Această retragere urmează unei alerte 'lansate de asociația profesională franceză pentru nutriția sugarilor', a explicat compania în comunicatul său de presă.
Deși analizele inițiale au dat rezultate conforme, analizele ulterioare efectuate asupra produsului reconstituit (adică a biberonului pregătit) au relevat prezența cereulidei, ceea ce a determinat Lactalis să inițieze, preventiv, această retragere, a explicat gigantul francez.
'Suntem pe deplin conștienți că aceste informații pot cauza îngrijorare în rândul părinților de copii mici', a menționat grupul în comunicatul său de presă, specificând că 'în acest stadiu, autoritățile franceze nu au primit nicio reclamație sau raportare legată de consumul acestor produse'.
Sectorul lactatelor a fost zdruncinat în ultimele săptămâni de mai multe retrageri de lapte pentru sugari la nivel mondial, din cauza potențialei prezențe a cereulidei.
Agenția pentru siguranța alimentelor din Singapore (SFA) a anunțat pe 17 ianuarie, într-un comunicat de presă, retragerea laptelui praf pentru sugari Dumex, o marcă de nutriție pentru sugari achiziționată de Danone în 2022. La Bursa de la Paris, cotația acțiunilor Danone a scăzut miercuri cu până la 12% în primele tranzacții. În jurul orei 11:00 GMT, acesta era încă în scădere cu 5,24%, ajungând la 69,74 euro.
La începutul lunii ianuarie, mai multe filiale Nestle din Europa, în special din Germania, Italia, Suedia și Franța, au anunțat o retragere voluntară a anumitor loturi de lapte praf, vândute sub denumiri diferite, în funcție de țară. Procedurile de retragere afectează acum aproximativ șaizeci de țări, inclusiv Franța, iar CEO-ul Nestle, Philipp Navratil, și-a cerut scuze la mijlocul lunii ianuarie, după ce grupul a fost acuzat de unele ONG-uri că a fost lent în a lua măsuri. AGERPRES/(AS-redactor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Irina Giurgiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Trump amenință Canada cu creșterea la 50% a taxelor vamale pentru vehicule și oțel
Președintele american Donald Trump a înăsprit luni și mai mult tonul față de Canada în conflictul comercial cu aceasta, amenințând-o cu creșterea de la 1 ianuarie la 50% a taxelor vamale asupra vehiculelor și oțelului importate în SUA, relatează agențiile AFP și Reuters. 'Canada jefuiește SUA de mulți ani', a scris Trump pe plat
BTA: Bulgaria va construi un dig pe Dunăre în apropierea centralei nucleare de la Kozlodui
Un dig va fi construit pe Dunăre, în apropierea Centralei Nucleare Kozlodui (CNE), a declarat luni ministrul bulgar al Energiei, Iva Petrova, într-un interviu pentru postul public de televiziune, transmite BTA. Se așteaptă ca digul să aibă o lungime cuprinsă între 250 și 300 de metri, lungimea exactă urmând să fie decisă în timpul
India ridică restricțiile la exporturile de grâu; o veste bună pentru oferta mondială afectată de război
India, al doilea cel mai mare producător mondial de grâu, a anunțat luni că a decis să ridice restricțiile în vigoare de mai mulți ani privind exporturile de grâu, o mișcare care ar putea îmbunătăți aprovizionarea globală supusă la presiuni din cauza escaladării atacurilor dintre Rusia și Ucraina, transmite Bloomberg. A
Nivelul Rinului a crescut brusc după ultimele ploi, navele pot încărca mai multă marfă
Nivelul Rinului a crescut brusc în Germania după ultimele ploi, a anunțat luni Autoritatea responsabilă pentru transportul fluvial în Germania, iar navele pot încărca mai multă marfă, chiar dacă există în continuare probleme cu nivelul redus al apei, transmite Reuters. Companiile germane au raportat perturbări în
Angajații Volkswagen critică modul în care comunică echipa managerială
Angajații grupului auto german Volkswagen au criticat ceea ce au numit 'comunicarea externă dezastruoasă' a consiliului de administrație, în contextul în care cel mai mare producător auto din Europa analizează noi reduceri de posturi, potrivit unui document intern al consiliului de întreprindere consultat, luni, de Reuters.
Norvegia va efectua foraje de petrol și gaze în zona Arctică indiferent de poziția UE
Norvegia va continua să își dezvolte resursele de petrol și gaze din Marea Barents, indiferent de sprijinul exprimat de Uniunea Europenă pentru un moratoriu asupra aprovizionării cu hidrocarburi din zona Arctică, și totodată nu se mai consideră 'bateria verde' a Europei, a declarat ministrul norvegian al Energiei, Terje Aasland, într-un interviu p
Carburanții scumpi, subvențiile și modelele accesibile impulsionează vânzările de vehicule electrice în Europa
Vânzările de vehicule electrice au accelerat în mare parte a Europei în luna iulie, deoarece prețurile mari la combustibili, subvențiile și existența unor modele mai accesibile i-au încurajat pe consumatori să renunțe la mașinile lor cu motor cu combustie, arată datele furnizate către Reuters. Vânzările de vehicul
CIGRE 2026: Parisul găzduiește, în perioada 23-28 august, cea mai mare reuniune mondială a experților în sisteme electroenergetice
Circa 15.000 de experți din 100 de țări se reunesc, în perioada 23-28 august, la CIGRE 2026 Paris Session pentru a discuta despre provocările electrificării. Conform unui comunicat al organizatorilor, ingineri, cercetători, lideri din industrie, operatori de rețele, autorități de reglementare și factori de decizie vor dezbate 1.600 de lu
Ungaria reia, gradual, producția la centrala nucleară de la Paks
Centrala nucleară de la Paks, singura din Ungaria, care acoperă, la capacitate maximă, 40% din generarea de energie electrică a țării, revine treptat la capacitate, operând deja la jumătate din puterea sa nominală, după reconectarea a șapte dintre cele opt turbine, relatează agenția EFE. 'Reconectarea centralei avansează conform programului', a e
Controlorii de trafic aerian din Grecia sunt copleșiți de boom-ul turistic
În turnul de control al aeroportului din Atena, de unde controlorii de trafic aerian monitorizează tot traficul din spațiul aerian grecesc, vârful sezonului turistic este o adevărată bătaie de cap, relatează AFP. 'Uitați-vă la cerul ăsta, e o nebunie, nu mai este loc pentru alte avioane!', exclamă Olga Toki, vicepreședinta Asociației Contro
Șase state membre UE cer taxarea profiturilor excepționale generate de companiile petroliere
Șase state membre ale Uniunii Europene au solicitat, sâmbătă, introducerea unei taxe la nivelul UE care să se aplice companiilor petroliere, ale căror profituri au crescut vertiginos ca urmare a războiului din Orientul Mijlociu, informează AFP. Miniștrii de Finanțe din Germania, Italia, Austria, Polonia și Portugalia, împreună cu m
Apple a plătit în Irlanda 40% din impozitele plătite la nivel global în ultimul an fiscal
Gigantul tehnologic american Apple a plătit în Irlanda impozite în valoare de 17,1 miliarde de dolari în exercițiul fiscal care s-a încheiat în luna septembrie 2025, această sumă reprezentând aproximativ 40% din impozitele plătite la nivel mondial, conform unui document al companiei care detaliază, pentru prima dată, care sunt profiturile
Vaticanul va investi 100 de milioane de euro pentru a construi o centrală regenerabilă
Vaticanul va construi o centrală care va produce energie regenerabilă, un proiect în valoare de aproximativ 100 de milioane de euro, care peste doi ani ar putea alimenta cu energie Sfântul Scaun, prin intermediul unui sistem care combină energia solară și agricultura, au declarat pentru Reuters mai multe surse din apropierea acestui dosar. Se estim
Listarea la bursă a Anthropic ar putea doborî recordul stabilit de SpaceX
Anthropic, campionul american al inteligenței artificiale (IA) și principalul rival al OpenAI, ar putea doborî recordul stabilit cu prilejul listării publice inițiale (IPO) a SpaceX, transmite AFP citând informațiile apărute în această săptămână în presa americană. Compania spațială a lui Elon Musk deține în prezent recordul
Trump suspendă, temporar, taxele vamale la anumite importuri de carne de vită
Președintele SUA, Donald Trump, a anunțat vineri suspendarea tarifelor vamale pentru o cantitate de 300.000 de tone de carne de vită importată în Statele Unite în următoarele 90 de zile, în ideea de a reduce prețul acestui produs înainte de alegerile de la jumătatea mandatului, transmite AFP. În țara burgerilor, c













