logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Criza din agricultură afectează în mod diferit țările europene (analiză)

Imagine din galeria Agerpres

Într-un moment în care o nouă demonstrație a fermierilor are loc marți în fața Parlamentului European de la Strasbourg, criza din sectorul agricol afectează în mod foarte diferit țările europene, arată o analiză AFP.

Prin deschiderea pieței europene în fața cărnii de vită, zahărului și cărnii de pasăre din America Latină, acordul cu blocul Mercosur este o preocupare principală pentru Franța, care are cele mai mari efective de bovine din Europa și este principalul producător de zahăr. Cu toate acestea, același acord este atractiv pentru viticultorii francezi.

Irlandezii sunt și ei îngrijorați pentru sectorul lor creștere a bovinelor.

În Italia, principalul sindicat agricol Coldiretti deplânge 'lipsa de reciprocitate' în standardele de producție. Sindicatul avertizează că, în primele nouă luni ale anului 2025, valoarea importurilor italiene din Mercosur a crescut deja cu 17%.

În Germania, fermierii au protestat în principal în nord și est, unde agricultura la scară largă este mai expusă concurenței globale.

În Spania, sectoarele uleiului de măsline și vinului salută acordul cu Mercosur, în timp ce producătorii de măsline de masă se tem de concurența din Argentina.

Pentru experți, acest acord dezvăluie o criză agricolă cu cauze multiple și impacturi inegale.

Exporturile agroalimentare ale UE au atins un nivel record de 235,4 miliarde de euro în 2024. Chiar dacă importurile au crescut, din cauza creșterii prețurilor la cafea și cacao, balanța comercială a blocului comunitar rămâne excedentară (63,6 miliarde de euro, cu 8% mai puțin decât recordul istoric din 2023).

AFP subliniază că singura care are un excedent mai mare este Brazilia.

În ultimii ani s-a înregistrat o ascensiune a Țărilor de Jos, care se mândrește cu un excedent comercial de 45 de miliarde de euro, grație prelucrării unor produse adesea importate, a Poloniei, care și-a cvadruplat producția de carne de pasăre în ultimii 25 de ani, sau a Spaniei, competitivă pe segmentele vinuri, fructe, carne de porc și multe altele.

În schimb, Franța, principalul producător agricol din Europa în termeni de valoare, se teme că în 2025 a înregistrat primul său deficit al balanței comerciale cu alimente din ultimii 50 de ani.

Acest declin comercial este cel care cristalizează furia fermierilor, subliniază Vincent Chatellier, economist la institutul INRAE. 'Și Franța pierde, în special față de alte țări europene', adaugă Chatellier.

'De 70 de ani, lumea se concentrează pe un număr mic de soiuri de animale și plante, cât mai interschimbabile posibil. Odată cu deschiderea frontierelor, toți fermierii au fost puși în concurență. Consecința este că pierdem constant fermieri și experimentăm o presiune asupra prețurilor', subliniază Christophe Alliot, de la firma de consultanță Basic. Prin urmare, 'cei care reușesc sunt cei care sunt eficienți din punct de vedere al costurilor, cu economii de scară' legate de valoarea produsului, dar mai ales de dimensiunea fermei și de mecanizare, spune Christophe Alliot.

Conform datelor UE de la sfârșitul anului 2025, venitul mediu pe lucrător agricol a crescut cu 20% în 10 ani (fără inflație), dar disparitățile sunt semnificative.

În ceea ce privește veniturile, țări precum 'Danemarca, Germania sau chiar Spania... o duc foarte bine', observă Pierre-Marie Aubert, cercetător la Institutul pentru Dezvoltare Durabilă și Relații Internaționale (IDDRI). În schimb, șapte țări sunt în declin sau stagnează, precum Franța. Primele au făcut 'alegeri foarte puternice în ceea ce privește creșterea în dimensiune și capital', spune Aubert. Potrivit acestuia, capitalul investit în ferme de porci sau păsări de curte este în medie de 320.000 de euro în Franța și de peste 5 milioane de euro în Danemarca.

Toate țările trebuie să gestioneze disparitățile de venit, subliniază Chatellier. Acesta subliniază că 'tensiunea dintre agricultura familială și agricultura mai antreprenorială este un fenomen european'. Și în toate țările industrializate, populația ocupată în agricultură îmbătrânește.

Chatellier a făcut un apel pentru examinarea tuturor 'factorilor de competitivitate: mărimea, dar mai ales organizarea lanțurilor de aprovizionare, robuste din amonte în aval, apropierea de porturi, diferențierea produselor...' și necesitatea de a 'ținti mai mult' produsele și clienții.

'Franța a redus deja numărul fermelor de vaci cu lapte, de exemplu; restructurarea a fost făcută. Nu vom fi niciodată ca California sau Brazilia', adaugă Chatellier, enumerând punctele forte: terenuri ieftine, expertiză tehnică bună, producție diversificată.

'Este o răscruce incomodă', precizează Christophe Alliot, care se așteaptă la o dezbatere privind modelul alimentar și distribuția valorii. AGERPRES/(AS-redactor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)

Afisari: 516

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 24-06-2026 17:43

Cotația țițeiului Brent, la cel mai scăzut nivel de dinaintea izbucnirii războiului din Iran

Cotația țițeiului Brent, referința globală, a scăzut miercuri cu peste trei dolari, la cel mai redus nivel de dinaintea izbucnirii războiului din Iran, după ce au apărut informații că mai multe petroliere trec prin Strâmtoarea Ormuz, transmite Reuters. La 13:27 GMT, cotația barilului de petrol Brent din Marea Nordului a scăzut cu 3,32 do

Economic Extern 24-06-2026 16:40

BCE: Folosirea intensivă a inteligenței artificiale încă este rară în rândul firmelor din zona euro

Doar o mică parte dintre firmele din zona euro utilizează intens AI (inteligența artificială) și ele tind să fie companii mici, proaspăt înființate și orientate spre servicii, lăsând spațiu suficient pentru răspândire, se arată într-o postare pe blog publicată miercuri de Banca Centrală Europeană (BCE), transmite Reuters.

Economic Extern 24-06-2026 13:48

BCE: România, Cehia, Ungaria, Polonia și Suedia încă se confruntă cu obstacole în drumul lor către adoptarea monedei euro

Statele membre ale Uniunii Europene (UE) din afara zonei euro, respectiv România, Cehia, Ungaria, Polonia și Suedia, au înregistrat din 2024 și până în prezent progrese limitate în ceea ce privește convergența economică cu zona euro, conform Raportului de convergență din 2026 al Băncii Centrale Europene (BCE). Raportul bienal eval

Economic Extern 24-06-2026 11:29

Europa trebuie să regândească prețul medicamentelor sau riscă pierderea investițiilor (șeful EFPIA)

Europa va trebui să regândească cum evaluează și cum plătește pentru medicamentele inovatoare sau riscă să piardă investiții în producție și teste clinice, a avertizat șeful lobby-ului industriei farmaceutice, în condițiile în care guvernele și producătorii de medicamente au divergențe privind prețurile, transmite Reuters. Stefan Oelric

Economic Extern 24-06-2026 09:47

Airbus va inspecta 16 avioane A380, după găsirea unor fisuri la aripi

Airbus a anunțat marți că va inspecta 16 avioane A380, din care cinci imediat, după ce au fost găsit fisuri într-o componentă cheie a aripii aeronavelor folosite de companiile Emirates și Qantas, transmite AFP. Agenția Europeană de Siguranță a Aviației (EASA) a cerut inspecții urgente în urma cărora operatorii aerieni să verifice structura lonjeron

Economic Extern 23-06-2026 18:41

Euro digital înlătură un obstacol cheie, pe fondul eforturilor UE de a-și reduce dependența de Visa și Mastercard

Banca Centrală Europeană (BCE) a obținut marți un sprijin cheie de la Parlamentul European (PE) pentru lansarea euro digital, un mijloc electronic de plată menit să facă zona euro mai puțin dependentă de firmele americane Visa și Mastercard, într-o perioadă de tensiuni transatlantice, transmite Reuters. Euro digital este o versiune elect

Economic Extern 23-06-2026 16:52

Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere (analiză)

Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere, iar prețurile la contractele futures au scăzut sub 80 de dolari pe baril pentru petrolul Brent, o valoare care nu a mai fost înregistrată de la începutul lunii martie a acestui an, relevă o analiză eToro, dată marți publicității.

Economic Extern 23-06-2026 16:40

BERD va majora investițiile în sectoarele critice din Ucraina cu peste 500 milioane de euro

Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) intenționează să semneze noi acorduri de investiții, în valoare de peste 500 milioane de euro, în sectoarele critice ale Ucrainei, la conferința de săptămâna aceasta dedicată reconstrucției țării, a anunțat marți vicepreședintele Matteo Patrone, transmite Reuters. BERD

Economic Extern 23-06-2026 15:37

Finlanda va permite livrarea alcoolului la domiciliu și extinderea vânzărilor online

Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației țării privind alcoolul, deschizând calea pentru serviciile de livrare la domiciliu și extinderea vânzărilor online, în timp ce societatea publică care deține monopolul vânzării cu amănuntul a băuturilor alcoolice - Alko - va avea program și duminica, informează publicația Helsinki

Economic Extern 23-06-2026 14:51

Oracle a concediat la 21.000 de angajați în ultimul an, în urma implementării tehnologiilor AI

Oracle a renunțat pe plan global la aproximativ 21.000 de angajați în ultimul an, gigantul tehnologic american reorganizându-și afacerea în jurul AI (inteligența artificială), arată cel mai recent raport anual al firmei, transmite BBC. Compania de software și cloud computing avea aproximativ 141.000 de angajați cu normă &icir

Economic Extern 23-06-2026 13:34

Pentru creșterea vânzărilor, Heineken a numit un outsider în postul de director general

Heineken l-a numit marți pe Rafael Oliveira în funcția de președinte și director general, fiind prima dată când producătorul olandez de bere numește un outsider în funcția de CEO, în contextul în care mai mulți producătorii de alcool încearcă să își crească vânzările prin schimbări la vârf, transmite Reuters.

Economic Extern 23-06-2026 12:13

Unul din cinci germani nu își permite o săptămână de vacanță

Vacanța estivală a devenit inaccesibilă pentru mulți germani, 21% dintre aceștia neputând merge într-o pauză de o săptămână, arată datele statistice oficiale publicate marți, transmite DPA. Oficiul federal de statistică (Destatis) a informat că 17,3 milioane de persoane din Germania nu își permit o săptămână de vacanță. Cei mai af

Economic Extern 23-06-2026 11:22

ACEA: Vânzările de mașini electrice în UE au înregistrat un salt de 43% în luna mai

Mașinile electrice și hibride au continuat să susțină piața auto din Uniunea Europeană în luna mai, înmatriculările de autoturisme înregistrând un avans de 3,2% în ritm anual, ajungând la 955.013 vehicule, a informat marți Asociația Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA), informează AFP. Asociația care îi reprez

Economic Extern 23-06-2026 11:11

Rusia: Criza din sectorul imobiliar îi lasă pe cumpărătorii de apartamente din Moscova într-o situație incertă

Foliile de plastic flutură la ferestrele aparatelor nefinalizate din complexului rezidențial Ostafyevo, de la periferia Moscovei, unde cumpărătorii de locuințe nemulțumiți spun că îl vor da în dau judecată pe dezvoltator, transmite Reuters. Alimentat de creditele ipotecare garantate de stat, un volum record de locuințe au fost construite în t

Economic Extern 23-06-2026 10:12

Nissan a oprit dezvoltarea unei versiuni electrice a modelului Qashqai pentru reducerea costurilor

Constructorul auto japonez Nissan a oprit lucrările vizând dezvoltarea unei versiuni electrice a modelului Qashqai, cel mai bine vândut modelul al său din Europa, în contextul în care producătorul auto japonez își reduce gama și costurile, au declarat pentru Reuters mai multe surse din apropierea acestui dosar. Decizia de a opri d