Guvernul francez va interzice importurile de alimente din America Latină care conțin substanțe interzise în Europa
Premierul și ministrul Agriculturii din Franța au anunțat duminică suspendarea importurilor de produse alimentare din America de Sud care conțin substanțe interzise în Europa, informează AFP.
'Un decret va fi emis în următoarele zile, la inițiativa ministrului Agriculturii, Annie Genevard, pentru a suspenda importul de produse care conțin reziduuri ale unor substanțe interzise în Europa: mancozeb, glufosinat, tiofanat-metil și carbendazim', fungicide sau erbicide, a anunțat prim-ministrul Sebastien Lecornu pe X (fostul Twitter).
Contactat de AFP, Ministerul Agriculturii a precizat că decretul va fi publicat marți. Franța va trebui însă să obțină undă verde de la Comisia Europeană în termen de 10 zile, un acord pe care ministrul Annie Genevard speră să îl obțină miercuri în timpul vizitei sale la Bruxelles, potrivit aceleiași surse.
'Avocado, mango, guava, citrice, struguri și mere din America de Sud sau din alte părți nu vor mai fi permise să intre pe teritoriul național', a subliniat Lecornu. 'Controalele consolidate vor fi efectuate de o echipă specializată pentru a garanta respectarea standardelor noastre sanitare', a continuat premierul francez, descriind acest lucru ca fiind 'un prim pas pentru a proteja sectoarele noastre și consumatorii noștri și pentru a combate concurența neloială, o problemă reală de justiție și echitate pentru fermierii noștri'.
Fermierii francezi, care se confruntă cu criza dermatozei nodulare, sunt mobilizați și împotriva semnării acordului de liber schimb dintre UE și țările Mercosur, care ar urma să aibă loc în data de 12 ianuarie.
'Nu putem accepta ca substanțele interzise în țara noastră să reapară indirect prin importuri. Este de bun simț. Oriunde ar proveni din lume, produsele importate trebuie să respecte standardele noastre. Franța dă un exemplu în Europa', a scris ministrul francez al Agriculturii pe X.
Annie Genevard își anunțase încă din 8 decembrie intenția de a interzice 'importurile în țara noastră de produse care conțin substanțe interzise în Europa' dacă Comisia Europeană nu va face acest lucru și, sâmbătă într-un interviu acordat La Tribune Dimanche, a dezvăluit că a 'activat' această 'măsură de precauție'. 'UE interzice anumite substanțe pentru producătorii noștri.' Iar pentru importuri, a stabilit limite maxime acceptabile de reziduuri, dar Franța le consideră 'prea mari', explică ministrul, care solicită o aplicare mai strictă a standardelor europene, reducând aceste limite la 'zero' pentru ceea ce intră pe teritoriul său.
Acordul cu blocul Mercosur este cel mai mare negociat de UE în ceea ce privește reducerea taxelor vamale, iar susținătorii spun că oferă o cale de a scăpa de dependența de China și de impactul taxelor vamale impuse de președintele american Donald Trump. Criticii acordului se tem însă că acest acord oferă prea mult țărilor Mercosur, Argentina, Brazilia, Paraguay și Uruguay, și ar duce la inundarea pieței europene cu produse de bază ieftine din America de Sud, în detrimentul fermierilor europeni. AGERPRES/(AS-redactor: Constantin Balaban, editor: Andreea Marinescu, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
Cotația țițeiului Brent, la cel mai scăzut nivel de dinaintea izbucnirii războiului din Iran
Cotația țițeiului Brent, referința globală, a scăzut miercuri cu peste trei dolari, la cel mai redus nivel de dinaintea izbucnirii războiului din Iran, după ce au apărut informații că mai multe petroliere trec prin Strâmtoarea Ormuz, transmite Reuters. La 13:27 GMT, cotația barilului de petrol Brent din Marea Nordului a scăzut cu 3,32 do
BCE: Folosirea intensivă a inteligenței artificiale încă este rară în rândul firmelor din zona euro
Doar o mică parte dintre firmele din zona euro utilizează intens AI (inteligența artificială) și ele tind să fie companii mici, proaspăt înființate și orientate spre servicii, lăsând spațiu suficient pentru răspândire, se arată într-o postare pe blog publicată miercuri de Banca Centrală Europeană (BCE), transmite Reuters.
BCE: România, Cehia, Ungaria, Polonia și Suedia încă se confruntă cu obstacole în drumul lor către adoptarea monedei euro
Statele membre ale Uniunii Europene (UE) din afara zonei euro, respectiv România, Cehia, Ungaria, Polonia și Suedia, au înregistrat din 2024 și până în prezent progrese limitate în ceea ce privește convergența economică cu zona euro, conform Raportului de convergență din 2026 al Băncii Centrale Europene (BCE). Raportul bienal eval
Europa trebuie să regândească prețul medicamentelor sau riscă pierderea investițiilor (șeful EFPIA)
Europa va trebui să regândească cum evaluează și cum plătește pentru medicamentele inovatoare sau riscă să piardă investiții în producție și teste clinice, a avertizat șeful lobby-ului industriei farmaceutice, în condițiile în care guvernele și producătorii de medicamente au divergențe privind prețurile, transmite Reuters. Stefan Oelric
Airbus va inspecta 16 avioane A380, după găsirea unor fisuri la aripi
Airbus a anunțat marți că va inspecta 16 avioane A380, din care cinci imediat, după ce au fost găsit fisuri într-o componentă cheie a aripii aeronavelor folosite de companiile Emirates și Qantas, transmite AFP. Agenția Europeană de Siguranță a Aviației (EASA) a cerut inspecții urgente în urma cărora operatorii aerieni să verifice structura lonjeron
Euro digital înlătură un obstacol cheie, pe fondul eforturilor UE de a-și reduce dependența de Visa și Mastercard
Banca Centrală Europeană (BCE) a obținut marți un sprijin cheie de la Parlamentul European (PE) pentru lansarea euro digital, un mijloc electronic de plată menit să facă zona euro mai puțin dependentă de firmele americane Visa și Mastercard, într-o perioadă de tensiuni transatlantice, transmite Reuters. Euro digital este o versiune elect
Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere (analiză)
Negocierile de pace dintre SUA și Iran și armistițiul încheiat săptămâna trecută au calmat piețele petroliere, iar prețurile la contractele futures au scăzut sub 80 de dolari pe baril pentru petrolul Brent, o valoare care nu a mai fost înregistrată de la începutul lunii martie a acestui an, relevă o analiză eToro, dată marți publicității.
BERD va majora investițiile în sectoarele critice din Ucraina cu peste 500 milioane de euro
Banca Europeană pentru Reconstrucție și Dezvoltare (BERD) intenționează să semneze noi acorduri de investiții, în valoare de peste 500 milioane de euro, în sectoarele critice ale Ucrainei, la conferința de săptămâna aceasta dedicată reconstrucției țării, a anunțat marți vicepreședintele Matteo Patrone, transmite Reuters. BERD
Finlanda va permite livrarea alcoolului la domiciliu și extinderea vânzărilor online
Parlamentul Finlandei a aprobat o amplă revizuire a legislației țării privind alcoolul, deschizând calea pentru serviciile de livrare la domiciliu și extinderea vânzărilor online, în timp ce societatea publică care deține monopolul vânzării cu amănuntul a băuturilor alcoolice - Alko - va avea program și duminica, informează publicația Helsinki
Oracle a concediat la 21.000 de angajați în ultimul an, în urma implementării tehnologiilor AI
Oracle a renunțat pe plan global la aproximativ 21.000 de angajați în ultimul an, gigantul tehnologic american reorganizându-și afacerea în jurul AI (inteligența artificială), arată cel mai recent raport anual al firmei, transmite BBC. Compania de software și cloud computing avea aproximativ 141.000 de angajați cu normă &icir
Pentru creșterea vânzărilor, Heineken a numit un outsider în postul de director general
Heineken l-a numit marți pe Rafael Oliveira în funcția de președinte și director general, fiind prima dată când producătorul olandez de bere numește un outsider în funcția de CEO, în contextul în care mai mulți producătorii de alcool încearcă să își crească vânzările prin schimbări la vârf, transmite Reuters.
Unul din cinci germani nu își permite o săptămână de vacanță
Vacanța estivală a devenit inaccesibilă pentru mulți germani, 21% dintre aceștia neputând merge într-o pauză de o săptămână, arată datele statistice oficiale publicate marți, transmite DPA. Oficiul federal de statistică (Destatis) a informat că 17,3 milioane de persoane din Germania nu își permit o săptămână de vacanță. Cei mai af
ACEA: Vânzările de mașini electrice în UE au înregistrat un salt de 43% în luna mai
Mașinile electrice și hibride au continuat să susțină piața auto din Uniunea Europeană în luna mai, înmatriculările de autoturisme înregistrând un avans de 3,2% în ritm anual, ajungând la 955.013 vehicule, a informat marți Asociația Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA), informează AFP. Asociația care îi reprez
Rusia: Criza din sectorul imobiliar îi lasă pe cumpărătorii de apartamente din Moscova într-o situație incertă
Foliile de plastic flutură la ferestrele aparatelor nefinalizate din complexului rezidențial Ostafyevo, de la periferia Moscovei, unde cumpărătorii de locuințe nemulțumiți spun că îl vor da în dau judecată pe dezvoltator, transmite Reuters. Alimentat de creditele ipotecare garantate de stat, un volum record de locuințe au fost construite în t
Nissan a oprit dezvoltarea unei versiuni electrice a modelului Qashqai pentru reducerea costurilor
Constructorul auto japonez Nissan a oprit lucrările vizând dezvoltarea unei versiuni electrice a modelului Qashqai, cel mai bine vândut modelul al său din Europa, în contextul în care producătorul auto japonez își reduce gama și costurile, au declarat pentru Reuters mai multe surse din apropierea acestui dosar. Decizia de a opri d










