Netflix va cumpăra studiourile de film și divizia de streaming a Warner Bros Discovery; tranzacția se ridică la 72 de miliarde de dolari
Gigantul american de streaming Netflix a anunțat vineri că a ajuns la un acord pentru preluarea studiourilor de film și televiziune Warner Bros Discovery, precum și prestigioasa divizie de streaming HBO Max contra sumei de 72 miliarde de dolari, transmite Reuters.
Aceasta este cea mai mare operațiune de consolidare din industria divertismentului de la preluarea Fox de către Disney, în 2019, cu suma de 71 miliarde de dolari.
Acordul anunțat vineri vine în urma unui război al ofertelor de câteva săptămâni, la finalul căruia Netflix a venit cu o ofertă de aproape 28 de dolari pe acțiune, eclipsând-o pe cea de aproape 24 de dolari pe acțiune lansată de Paramount Skydance pentru întregul grup Warner Bros Discovery, inclusiv pentru activele de televiziune prin cablu, care sunt programate să fie regrupate într-o entitate distinctă.
Acțiunile Warner Bros Discovery au închis ședința bursieră de joi la 24,5 dolari, ceea ce îi conferă companiei o valoare de piață de 61 de miliarde de dolari.
Cumpărarea proprietarului unor francize importante, printre care 'Game of Thrones', 'DC Comics' și 'Harry Potter', va înclina și mai mult balanța puterii de la Hollywood în favoarea gigantului de streaming Netflix, care și-a construit dominația fără achiziții majore sau o bibliotecă mare de conținut, și îi va permite să respingă concurența din partea Walt Disney și Paramount, susținute de familia Ellison.
Analiștii susțin că în spatele achiziției stă dorința Netflix de a bloca drepturile pe termen lung asupra serialelor și filmelor de succes și de a se baza mai puțin pe studiouri externe, pe măsură ce se extinde în domeniul jocurilor și caută noi căi de creștere, după succesul măsurilor sale de reprimare a partajării parolelor.
Acordul va fi analizat cu atenție de organismele de reglementare a concurenței din Europa și SUA, deoarece ar oferi celui mai mare serviciu de streaming din lume dreptul de proprietate asupra unui rival care deține HBO Max și se mândrește cu aproape 130 de milioane de abonați la streaming.
Paramount, condus de David Ellison, care a lansat războiul ofertelor cu o serie de oferte nesolicitate și are legături strânse cu administrația Trump, a pus la îndoială procesul de vânzare la începutul acestei săptămâni într-o scrisoare în care susține că Netflix a fost tratat preferențial.
Pentru a atenua îngrijorările legate de concentrarea pieței, Netflix a susținut în discuțiile privind acordul că o potențială combinație a serviciului său de streaming cu HBO Max ar aduce beneficii consumatorilor prin reducerea costului unei oferte la pachet. De asemenea, Netflix a informat Warner Bros Discovery că va continua să lanseze filmele studioului în cinematografe, în încercarea de a atenua temerile că acordul său ar elimina un alt studio și o sursă majoră de filme cinematografice, potrivit rapoartelor din presă.
Conform termenilor acordului, investitorii de la Warner Bros Discovery vor primi 23,25 dolari în numerar și aproximativ 4,50 dolari în acțiuni Netflix pentru fiecare acțiune Warner Bros Discovery, ceea ce evaluează Warner la 27,75 dolari pe acțiune, sau aproximativ 72 de miliarde de dolari în capital propriu, și 82,7 miliarde de dolari dacă sunt incluse și datoriile.
Acordul este așteptat să se încheie după ce Warner Bros Discovery își va separa divizia Discovery Global, într-o companie listată la bursă, o mișcare ce urmează să fie finalizată în al treilea trimestru al anului 2026. AGERPRES/(AS - redactor: Constantin Balaban, editor: Oana Tilică, editor online: Ady Ivaşcu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
MOL va achiziționa participația Gazprom în compania petrolieră sârbă NIS
Compania maghiară MOL și grupul rus Gazprom au convenit prevederile de bază ale viitorului acord privind achiziționarea de către MOL a participației rusești în compania petrolieră NIS din Serbia, transmite Tanjug. Acordul, care prevede și majorarea cu 5% a participației Serbiei în NIS, va fi trimis spre aprobare Oficiului pentru Co
Croatul Boris Vujcic - nominalizat pentru funcția de vicepreședinte al Băncii Centrale Europene
Miniștrii de finanțe din zona euro (Eurogrupul) l-au nominalizat luni pe croatul Boris Vujcic pentru funcția de vicepreședinte al Băncii Centrale Europene (BCE), acesta urmând să devină prima persoană din fostul Est comunist care câștigă un loc în consiliul celei mai importante instituții financiare a blocului, transmite Reuters.
Curtea de Conturi Europeană: Sunt șanse reduse ca autostrada A1 să fie finalizată până în 2030
Curtea de Conturi Europeană (ECA) a publicat luni un raport dedicat infrastructurii de transport a UE, în care prezintă și cazul autostrăzii A1 din România, cu o lungime 582 km, între București și Nădlac, destinată transportului de persoane și mărfuri pe coridorul Rin - Dunăre. Auditorii au constat că 'este foarte puțin p
Germania: Noua schemă de subvenționare EV va sprijini sectorul auto al țării
Noile subvenții din Germania pentru achiziționarea vehiculelor electrice (EV) sunt 'un impuls' pentru sectorul auto al țării, care se confruntă cu dificultăți, a anunțat luni ministrul Mediului, Carsten Schneider, transmit DPA și Reuters. Planul fusese anunțat de Guvernul cancelarului Friedrich Merz în toamna anului trecut, iar d
România și Republica Moldova accelerează proiectele comune de infrastructură
România și Republica Moldova își intensifică cooperarea în domeniul infrastructurii de transport, cu accent pe accelerarea proiectelor comune menite să consolideze conectivitatea dintre cele două țări, informează un comunicat al Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale al Republicii Moldova. Subiectul a fost disc
Kristalina Georgieva (FMI): Tensiunile privind Groenlanda ar putea frâna creșterea economiei mondiale
Directorul general al Fondului Monetar Internațional, Kristalina Georgieva, a declarat luni că este prea devreme pentru a evalua impactul economic al tensiunilor privind Groenlanda, deși ar putea fi un obstacol în calea creșterii, transmite Bloomberg. 'Am efectuat tot feluri de simulări a ceea ce s-ar putea întâmpla, și c
Bitcoin scade pe fondul blocării Legii Clarity; ETF-urile bitcoin spot au avut cea mai bună săptămână (analiză)
După ce a atins un nivel de 98.000 de dolari la începutul săptămânii trecute, bitcoin a scăzut cu 6% pe fondul blocării aprobării proiectului de Lege privind structura pieței criptoactivelor din SUA (Legea Clarity) și al temerilor reînnoite legate de tarife vamale între SUA și Uniunea Europeană, care afectează sentimentul pieței, relevă o anal
Uniunea Europeană vrea să modifice reglementările la achizițiile publice de tehnologii ecologice (Reuters)
Uniunea Europeană intenționează să impună cerințe minime 'made in Europe' la achizițiile publice de tehnologii ecologice cheie, pentru a susține industria locală și a reduce dependența de importurile din China, se arată într-un proiect de propunere a Comisiei Europene, consultat de Reuters. UE caută să-și consolideze industria, d
Tesla, printre primii beneficiari ai deciziei Canadei de a elimina taxele vamale impuse vehiculelor electrice din China
Tesla ar urma să fie unul din primii producători auto care vor beneficia de pe urma deciziei Canadei de a elimina taxele vamale impuse vehiculelor electrice (EV) produse în China, datorită eforturilor timpurii de a livra mașini de la fabrica sa din Shanghai și a înființării unei rețele de vânzări canadiene, susțin experții, transmite Reuters.
Compania sârbă NIS a repornit activitatea la rafinăria de la Pancevo
Rafinăria de petrol Pancevo a inițiat activitățile de repornire care vor permite reluarea operațiunilor comerciale ale instalațiilor de producție, a anunțat luni compania petroliere NIS din Serbia, care a adăugat că are suficient țiței pentru a menține rafinăria în funcțiune până în februarie, transmite Reuters. Într-un
Un sfert dintre tinerii europeni muncesc și studiază în același timp, față de doar 2,4% în România
Un procent de 25,4% dintre tinerii europeni cu vârsta între 15 și 29 de ani erau angajați în timp ce studiau în 2024, 71,4% erau în afara forței de muncă, iar 3,2% erau șomeri (disponibili pentru angajare și în căutare activă de locuri de muncă) în timp ce studiau, arată datele publicate luni de Eurostat.
FMI și-a îmbunătățit previziunile privind creșterea economiei mondiale în 2026 în pofida tensiunilor persistente
Creșterea economică globală continuă să reziste la tensiunile geopolitice și comerciale persistente și se preconizează că va fi una peste așteptări în 2026, apoi va rămâne la niveluri similare în 2007, conform unui update la raportul 'World Economic Outlook', publicat luni de Fondul Monetar Internațional (FMI), informează AFP. Conform
Japonia: O defecțiune întârzie redeschiderea celei mai mari centrale nucleare din lume
O defecțiune tehnică a întârziat repornirea, inițial așteptată marți, a celei mai mari centrale nucleare din lume, situată în Japonia, a anunțat luni compania de energie care o operează, confirmând relatări de presă anterioare, conform AFP. Tokyo Electric Power (TEPCO) a anunțat că va avea nevoie de una sau două zile suplimentare pentru
Oxfam: Averea record a miliardarilor este o amenințare la adresa democrației
Averea combinată a miliardarilor a atins un nivel record în 2025, 'subminând libertatea politică' și alimentând inegalitatea, a denunțat luni ONG-ul Oxfam, înainte de începerea Forumului de la Davos, informează AFP. Într-un raport publicat în deschiderea Forumului Economic Mondial de la Davos, ONG-ul a arătat c
Comisia Europeană: Acordul comercial UE-Mercosur deschide noi oportunități pentru fermierii români
În urma implementării Acordului comercial UE-Mercosur, actualele taxe vamale, de până la 55%, la produsele agroalimentare UE, vor fi eliminate, ajutând fermierii români să-și majoreze exporturile în blocul comercial sud-american, se arată într-un document publicat pe site-ul Direcției Generale Comerț a Comisiei Europene (DG TR












