Sectorul chinez al automobilelor electrice a ajuns în faza în care investește mai mult în străinătate decât acasă
Pentru prima dată în istorie, companiile chineze din industria automobilelor electrice au investit, în 2024, sume mai mari în străinătate decât acasă, chiar dacă proiectele din afara țării se confruntă cu costuri mai mari, întârzieri și riscuri, transmite Bloomberg.
Potrivit unui studiu publicat luni de firma de cercetare Rhodium Group, firmele chinezești au investit anul trecut, de-a lungul lanțului de aprovizionare pentru industria automobilelor electrice, aproximativ 16 miliarde de dolari în străinătate, în principal pentru producția de baterii, mai mult decât cele 15 miliarde de dolari pe care le-au investit acasă. Aceste cifre scot la lumină o ''modificare istorică'', după mai mulți ani în care au direcționat aproximativ 80% dintre investiții pe plan local, susțin analiștii de la Rhodium Group.
Companiile chineze sunt forțate să se extindă la nivel global, după ce supra-capacitățile de producție și războiul prețurilor de pe plan local au diminuat marjele de profit de-a lungul întregului lanț de aprovizionare. În plus, aceleași firme vor să evite tarifele vamale mari din Europa și SUA prin facilități de producție amplasate acolo, și să răspundă la cererile clienților străini privind o producție mai localizată.
''Faptul că acum investițiile în străinătate le devansează pe cele interne reflectă cât de saturată este piața chineză și atractivitatea extinderii peste hotare pentru profituri mai mari'', a spus analistul șef de la Rhodium, Armand Meyer.
Aproximativ trei sferturi dintre investițiile în străinătate au fost realizate de către producătorii chinezi de baterii, o dovadă a consumului mare de capital în această industrie. Marii producători de baterii, precum Contemporary Amperex Technology Co. Ltd., Envision Group și Gotion High-Tech Co., au decis să îi urmeze pe clienții lor actuali, precum Tesla Inc. și BMW AG, în străinătate, din cauza costurilor mari cu transportul și a cererilor vizând o aprovizionare mai localizată.
CATL, cel mai mare producător de baterii pentru automobile electrice, a anunțat în luna iunie că va face din expansiunea în străinătate ''prioritatea numărul unu'', în condițiile în care competiția intensă de pe piața auto chineză amenință sănătatea industriei.
BYD, cel mai mare producător chinez de automobile electrice, are uzine în Brazilia și Thailanda și intenționează să construiască alte facilități în Turcia și Indonezia. De asemenea, Chery Automobile Co. a promis că va investi un miliard de dolari pentru a construi o uzină care să asambleze automobile electrice în Turcia.
Analiștii precizează că proiectele din străinătate au tendința de a fi mai scumpe, construcția lor durează mai mult și se lovesc de riscuri politice și de reglementare mai mari. Doar 25% din proiectele de producție de automobile electrice în străinătate anunțate până acum au fost finalizate, comparativ cu un grad de finalizare de 45% în cazul investițiile de acasă, se precizează în raportul analiștilor de la Rhodium Group.
Cu toate acestea, expansiunea internațională a producătorilor chinezi de automobile electrice și a furnizorilor lor se va confrunta în viitor cu evoluții precum cererea inegală la nivel global pentru automobile pe baterie și reacțiile negative pe piețe, cum ar fi cea din Uniunea Europeană. În paralel, companiile chineze trebuie să respecte și îngrijorările oficialilor de la Beijing privind transferul de tehnologie și pierderi de locuri de muncă, care ar putea duce la controale mai stricte când vine vorba despre investiții în străinătate. AGERPRES/(AS - redactor: Constantin Balaban, editor: Daniel Badea, editor online: Gabriela Badea)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.
Alte știri din categorie
BTA: Bulgaria a primit săptămâna trecută un miliard de euro prin Planul Național de Redresare și Reziliență
Bulgaria a primit săptămâna trecută un miliard de euro prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), a anunțat miercuri premierul Rumen Radev, la începutul sesiunii Consiliului de Miniștri. Fondurile sunt direcționate spre implementarea unor proiecte vitale - construirea de grădinițe, renovarea clădirilor, achiziționarea
Marea Britanie simplifică reglementările IPO, în încercarea de a spori interesul pentru listările din Londra
Autoritatea de reglementare a pieței din Marea Britanie a informat că va simplifica regulile privind cotarea la bursă, pentru a face piața bursieră a țării mai atractivă pentru firmele care vor să atragă capital, într-o încercare de a redresa încetinirea prelungită a listărilor, transmite Reuters. Autoritatea de Conduită Fina
FAO: Lumea se confruntă cu noi creșteri ale prețurilor alimentelor
Lumea este în pragul unui nou episod de inflație a prețurilor alimentelor, războaiele din Iran și Ucraina, alături de fenomenul El Nino, creează furtuna perfectă de costuri mai ridicate și randamente mai scăzute ale culturilor, a afirmat miercuri economistul-șef al Organizației Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO), transmite Reuters.
Eurostat: Bulgaria și România, cel mai semnificativ avans din UE al prețurilor producției industriale, în iunie
Prețurile produselor care ies pe porțile fabricilor au urcat cu 4,7% în UE și cu 4,6% în zona euro în iunie, comparativ cu perioada similară din 2025, iar Bulgaria și România sunt statele membre UE cu cele mai mari creșteri ale acestui indicator, arată datele publicate miercuri de Oficiul European pentru Statistică (Eurostat). În
Bulgaria: Numărul angajaților străini a crescut semnificativ în primul semestru din 2026
Bulgaria a importat în primele șase luni și jumătate din 2026 tot atâția muncitori străini din țări terțe cum a făcut-o pe tot parcursul anului 2024, ceea ce arată sporirea deficitului de forță de muncă cu care se confruntă companiile, informează Novinite. Conform datelor Agenției de ocupare a forței de muncă, furnizate de Ministerul Muncii și Prot
Reuters: Grupurile tehnologice consacrate din Europa se profilează ca beneficiari ai boom-ului AI
Boom-ul AI (inteligență artificială) era preconizat de mulți să favorizeze companiile noi care construiesc modelele, dar recentele câștiguri raportate sugerează că unele dintre grupurile tehnologice consacrate din Europa se profilează ca beneficiari AI, transmite Reuters. SAP, Capgemini, Sopra Steria și OVHcloud au raportat o cerere solidă pentru produse
Veniturile SpaceX aproape s-au dublat în trimestrul doi
Compania aerospațială și de inteligență artificială SpaceX a informat marți, în primul său raport financiar de la cea mai mare ofertă publică inițială din istorie, că veniturile sale aproape s-au dublat în trimestrul doi iar pierderile operaționale s-au atenuat peste așteptări, transmit DPA și Reuters. Rezultatele vin pe fondul creșterii solide a a
Banca Mondială: AI le dă o mână de ajutor economiilor emergente, iar acestea ar trebui să profite de ea
Inteligența artificială (AI) ar putea permite țărilor în curs de dezvoltare să câștige într-un deceniu un secol de dezvoltare dacă acționează rapid în privința deficitului de alimentare cu energie, a conectivității și competențelor, se arată într-un raport al Băncii Mondiale (BM) publicat marți, transmite Reuters.
Comisia Europeană nu vede probleme privind asigurarea furnizării de energie după scăderea nivelului Dunării
Comisia Europeană a transmis marți că 'urmărește îndeaproape și monitorizează' efectele secetei asupra Dunării, în timp ce în România și Ungaria centralele nucleare funcționează la capacitate minimă din cauza scăderii debitului fluviului, seceta afectând de asemenea agricultura și transporturile, dar nu a identificat probleme de
Eurostat: Un sfert dintre cetățenii UE cumpără online bilete la evenimente
Cu festivalurile și concertele care umplu calendarul de vară, mulți oameni cumpără online bilete la evenimente. Anul trecut, 26,8% dintre cetățenii UE au achiziționat online bilete la evenimente, cu trei luni înainte de sondajul anual privind utilizarea tehnologiei informației și a comunicațiilor (TIC), potrivit datelor publicate marți de Oficiul de statistică al Uniun
Cafeaua se scumpește din nou; stocurile de Arabica, aproape de minimele anilor '90 (analiză)
O combinație de stocuri reduse, întârzieri în livrări și probleme logistice pune presiune pe piața cafelei, rezervele de Arabica se apropie de minime nemaiîntâlnite din anii '90, iar riscul ca depozitele să rămână fără marfă alimentează creșterile de preț, relevă o analiză a XTB România, dată marți publicității. De
Toyota raportează majorarea profitului trimestrial, în urma vânzărilor solide de vehicule și a deprecierii yenului
Profitul Toyota Motor Corp aproape s-a dublat în trimestrul doi, datorită cererii solide din SUA și India, precum și cursului de schimb favorabil, transmit Kyodo și AP. Producătorul modelelor Prius și Lexus a înregistrat un profit net de 1.480 miliarde de yeni (9,4 miliarde de dolari), în creștere de la 841 miliarde de yeni în trimestru
SUA: 25 de state democrate contestă în justiție ultimele taxe vamale impuse de președintele Donald Trump
Douăzeci și cinci de state americane, printre care California, New York sau Hawaii, au anunțat luni că au depus o plângere la Tribunalul federal pentru comerț internațional (CIT) pentru a contesta noua serie de taxe vamale introduse de președintele SUA, Donald Trump, transmite marți AFP. Aceste noi taxe, de 10% sau 12,5%, în funcție de țară, au int
Kazahstanul proiectează creșterea capacității oleoductelor spre China, după atacurile cu drone ce au perturbat terminalul CPC
Kazahstanul intenționează să suplimenteze capacitatea celor două conducte petroliere ale sale către China, în urma atacurilor cu drone asupra infrastructurii de la Marea Neagă a Consorțiului Conductei Caspice (CPC) și a navelor care deservesc terminalul petrolier aflat la capătul acestei conducte prin care este livrat în prezent circa 80% din petrolul kaz
Capitalizarea bursieră a Amazon depășește pragul de 3.000 miliarde de dolari
Acțiunile gigantului american Amazon au urcat imediat după deschiderea ședinței bursiere de luni cu 4,57%, la 284 dolari, astfel încât capitalizarea sa bursieră a depășit pentru prima dată pragul de 3.000 miliarde de dolari, transmit Reuters și AFP. De la publicarea rezultatelor trimestriale, joi, acțiunile companiei au urcat cu pe











