Accesul la pământurile rare, prioritatea Uniunii Europene la summitul cu China

Liderii Uniunii Europene vor profita de un summit cu China luna viitoare pentru a obține un acces mai bun la materiile prime și mineralele critice rare din țara asiatică, au spus patru surse familiarizate cu planurile, în contextul în care cele două părți au de soluționat mai multe chestiuni legate de tarife, informează joi Reuters.
De ani de zile, China aproape că deține monopolul asupra producției de pământuri rare.
Beijingul a înmulțit controalele asupra exporturilor acestor minerale de care au nevoie producătorii auto, industria de apărare și producătorii de energie regenerabilă în urma tarifelor anunțate de președintele american Donald Trump pe 2 aprilie.
China are, de asemenea, nemulțumiri față de UE, care încearcă să își protejeze sectorul său de producție auto de importurile mai ieftine din China, care, la rândul ei, a impus măsuri asupra produselor din industria de coniac a Franței.
Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, și președintele Consiliului European, Antonio Costa, vor participa la Beijing la summitul din 24-25 iulie ce marchează 50 de ani de relații între UE și China și va avea loc cu două săptămâni după termenul limită stabilit de SUA pentru majoritatea partenerilor săi comerciali pentru a ajunge la înțelegeri prin care să evite tarife mai mari.
Pe măsură ce constructorii auto au declarat că restricțiile la export ale Chinei asupra aliajelor de pământuri rare, amestecurilor și magneților ar putea cauza întârzieri în producție, se așteaptă ca liderii europeni să își pledeze cauza în dialogul cu președintele Xi Jinping și cu premierul Li Qiang în întâlniri separate, a declarat un oficial al UE sub protecția anonimatului.
Două surse din UE au spus că Delegația UE în China se concentrează exclusiv pe chestiunea pământurilor rare până la summit.
Ministerul Comerțului din China a declarat în luna mai că a fost înființat un 'canal verde' pentru accelerarea emiterii licențelor de pământuri rare pentru companiile din UE. Cu toate acestea, un diplomat european a spus că sunt semnale că sunt procesate nu mai mult de jumătate din cele câteva sute de cereri.
'Situația se îmbunătățește, deși procentul licențelor eliberate variază. În plus, chiar și odată ce licența este acordată, pot apărea în continuare întârzieri în procedurile vamale', a spus Adam Dunnett, secretarul general al Camerei de Comerț Europene în China.
Căutarea de soluții pentru criza de aprovizionare face parte dintr-o serie de conflicte comerciale între Europa și China.
Bruxelles-ul a impus taxe pe vehiculele electrice fabricate în China, acuzând subvenții de stat injuste, ceea ce a determinat China să impună măsuri antidumping asupra coniacului din UE. Beijingul a inițiat, de asemenea, investigații comerciale în privința cărnii de porc și a unor produse lactate din UE.
Pregătirea summitului nu este lipsită de dificultăți. Era rândul Bruxelles-ului să fie gazdă, dar după ce China a indicat că președintele Xi Jinping nu va călători în capitala belgiană, a fost ales Beijingul ca loc de desfășurare a reuniunii la nivel înalt din iulie.
Unii oficiali ai UE au spus că nu se așteaptă ca summitul să producă acorduri majore, unul dintre aceștia comentând chiar că Beijingul își 'joacă foarte bine cărțile'. Oficialul a spus că China a identificat pământurile rare drept o vulnerabilitate majoră și așteaptă până în ultima clipă pentru a face vreo concesie.
UE dorește ca China să acorde licențe pentru pământuri rare pentru o perioadă mai lungă de timp sau să le elimine pentru exporturile către blocul comunitar. În orice caz, vrea ca Beijingul să facă o distincție clară între UE și SUA.
China a propus să prioritizeze licențele de export pentru pământuri rare folosite în scopuri civile pentru firmele din SUA în timpul discuțiilor desfășurate la Londra mai devreme în cursul lunii iunie.
'Dacă China vrea ca UE să fie echidistantă față de ea și de administrația Trump, atunci nici regimurile comerciale ale Chinei nu le pot echivala pe cele ale SUA și Europei', a spus Hosuk Lee-Makiyama, directorul think tank-ului de comerț ECIPE, care s-a întâlnit cu oficiali de rang înalt chinezi săptămâna trecută.
Un alt oficial al UE a declarat că termenul limită pentru a obține un acord cu SUA, care ar putea pune presiune asupra UE să fie dură cu China în schimbul obținerii unor tarife americane moderate, a îngreunat demersurile UE de a conveni un acord cu Beijingul.
Oficialul a spus că nu este exclus ca termenul limită, 9 iulie, să fie amânat sau ca detalii ale oricărui acord cu SUA să apară ulterior, limitând astfel posibilitatea de progres a UE în relația cu China.
China dorește ca UE să înlocuiască tarifele sale de import pentru vehiculele sale electrice cu angajamente de preț minim și alte concesii după ce a amânat impunerea de taxe pe coniacul din UE. Beijingul a spus că discuțiile sunt în etapa finală, dar oficiali UE afirmă că progresul este unul limitat. AGERPRES/(AS - redactor: Raluca-Elena Anghel, editor online: Adrian Dădârlat)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
FMI trage un semnal de alarmă cu privire la stagnarea economiei zonei euro
Europa riscă să stagneze în absența unor măsuri urgente care să contracareze încetinirea creșterii economice, investițiile slabe și intensificarea amenințărilor geopolitice, a avertizat joi Fondul Monetar Internațional, transmite Bloomberg. Tensiunile comerciale și cererea scăzută sufocă economia, iar riscurile sunt orientate semnificativ în
Grevă generală vineri în transporturi în Italia, un protest față de creșterea decalajelor sociale și a cheltuielilor militare
Italia va trece vineri printr-o grevă generală de 24 de ore în sectorul transporturilor, în semn de protest față de salariile mici, nesiguranța locurilor de muncă și participarea Italiei la reînarmarea europeană, relatează joi agenția EFE. Protestul a fost convocat de principalele sindicate italiene, care denunță 'deteriorarea condițiilor
Rusia va continua să livreze petrol și gaze Ungariei, spune ministrul ungar al Afacerilor Externe
Livrările de petrol și gaze naturale rusești către Ungaria vor continua, a declarat joi ministrul ungar al Afacerilor Externe, Peter Szijjarto, cu prilejul unei vizite în Rusia, unde a avut discuții cu vicepremierul rus Alexander Novak precum și cu directori de top de la companiile Rosatom și Gazprom, transmite Reuters. Comisia Europeană a anunțat marți
UE s-a resemnat cu ideea unor tarife generalizate de 10% la bunurile exportate în SUA
Oficialii europeni sunt din ce în ce mai resemnați cu ideea că la baza oricărui acord comercial dintre SUA și Uniunea Europeană vor sta tarife vamale reciproce de 10%, au declarat pentru Reuters mai multe surse din apropierea negocierilor. Președintele Donald Trump a anunțat o gamă largă de tarife care se aplică partenerilor comerciali și vrea să reducă
China inundă piața auto din Brazilia cu automobile electrice ieftine
Cea mai mare navă specializată în transportul de automobile, cu o suprafață comparabilă cu 20 de terenuri de fotbal, a terminat voiajul inaugural la finele lunii trecute, când a andocat în portul brazilian Itajai, însă nu toată lumea a salutat venirea navei, transmite Reuters. BYD, cel mai mare producător chinez de automobile electrice
Bill Gates, invitat de Parlamentul European la o dezbatere consacrată dezvoltării Sudului Global
Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Președintele Fundației Gates, Bill Gates, va participa în 24 iunie, la Bruxelles, la o dezbatere în Parlamentul European privind inovarea și asistența pentru dezvoltare ca stimulente esențiale pentru ameliorarea standardelor și viață și sănătate în Sudul Global. Potrivit u
Eurodeputații cer mai multă coordonare în gestionarea rețelelor de electricitate europene
Strasbourg - Trimisul special al AGERPRES, Tudor Martalogu, transmite: Parlamentul European a votat joi o rezoluție ce include o serie de propuneri pentru modernizarea rețelelor de electricitate din Uniunea Europeană, pentru integrarea energiilor regenerabile și pentru încurajarea investițiilor în infrastructura în vederea creșterii capacității de tran
Kremlinul mizează pe coridorul cu India, indiferent de cum se încheie războiul dintre Israel și Iran
Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a declarat joi că Moscova se așteaptă să relanseze proiectele de construcție a coridorului logistic Nord - Sud ce ar urma să unească India și Rusia traversând Iranul, odată ce războiul dintre Iran și Israel se va încheia, indiferent de cum se va soluționa el, informează EFE. 'În or
UNCTAD: Declinul investițiilor globale ar putea să se agraveze din cauza tarifelor
Investițiile străine directe globale au scăzut în 2024, pentru al doilea an consecutiv, și există temeri că declinul din acest an ar putea fi și mai amplu, în contextul în care tensiunile comerciale afectează încrederea investitorilor, a anunțat Conferința Națiunilor Unite pentru Comerț și Dezvoltare (UNCTAD), într-un raport publicat joi, transm
România a avut printre cele mai mici prețuri din UE luate în calcul la cheltuielile de consum, în 2024
Nivelul prețurilor luate în calcul la cheltuielile pentru consumul gospodăriilor în Uniunea Europeană a variat semnificativ anul trecut în statele membre UE, cel mai scăzut nivel fiind în Bulgaria (60% din media UE), România (64%) și Polonia (72%), arată datele publicate joi de Oficiul de statistică al Uniunii Europene (Eurostat).
Eurostat: România, printre statele UE cu cele mai mari creșteri ale lucrărilor de construcții în aprilie
Lucrările de construcții au crescut cu 1,4% în Uniunea Europeană și cu 1,7% în zona euro, în aprilie, comparativ cu luna precedentă, când s-a înregistrat un declin de 0,3% în UE și de 0,2% în zona euro, iar Ungaria, Spania, Slovenia, Portugalia și România au fost țările membre cu cel mai puternic avans pe acest segment,
Rusia este în pragul recesiunii (ministrul Economiei)
Rusia este pe punctul de a intra în recesiune, a avertizat joi ministrul Economiei, Maxim Reshetnikov, la Forumul Economic de la Sankt Petersburg, transmite Reuters. Luna aceasta, Banca Centrală a Rusiei (NBR) a redus dobânzile de la 21% la 20%, pentru prima dată din 2022, după ce în ultimele luni companiile s-au plâns
BCE: Creditele ipotecare vor afecta consumul până în 2030
Majorarea plăților pentru creditele ipotecare va afecta consumul în zona euro încă cinci ani, în pofida reducerii dobânzilor de către Banca Centrală Europeană, arată rezultatele unui studiu efectuat de BCE, transmite Reuters. Din iunie 2024, BCE a redus de opt ori dobânzile, dar a indicat o pauză în relaxare
VIDEO/SUA: Fed menține dobânda de referință, Trump îl critică pe Powell
Rezerva Federală a SUA (Fed) a menținut miercuri, fără surprize, nivelul dobânzii neschimbat pentru a patra oară consecutiv, un statu-quo prelungit care crește frustrarea președintelui Donald Trump față de aceasta, notează AFP. Într-o decizie larg așteptată de piețe, Fed a menținut dobânda într-un interval cuprins &icir