logo logo

Agerpres – Agenția Națională de Presă: Știri de actualitate cu informații de încredere pentru o societate bine informată.

Bucuresti

Piaţa Presei Libere nr. 1, sector 1

Telefon: +4 021.2076.110

office@agerpres.ro

Toyota, cel mai expus producător auto mondial la taxele vamale americane

Image

Toyota Motor Corp este cel mai mare producător auto mondial și, de asemenea, cel mai mare perdant din industria auto în privința pierderilor estimate de pe urma războiului comercial declanșat de către președintele Donald Trump, transmite Bloomberg.

Taxele vamale impuse mașinilor și componentelor auto importate au forțat General Motors Co să-și reducă estimările anuale de profit cu cinci miliarde de dolari, în timp ce Ford Motor a suspendat previziunile anuale din cauza incertitudinilor privind taxele vamale americane, care ar putea reduce profitul operațional al companiei cu aproximativ 1,5 miliarde de dolari.

În doar două luni, profitul Toyota a scăzut cu 1,2 miliarde de dolari. Deși producătorul auto nipon nu a furnizat estimări pentru acest an, previziona un profit operațional de 3.800 miliarde de yunai (26,1 miliarde de dolari) în anul fiscal care se va încheia la 31 martie 2026, mult sub nivelul așteptat de către analiști, de 4.700 miliarde de yuani.

Chiar dacă Toyota și-a majorat producția în SUA, încă depinde de importurile de componente auto cheie și de unele modele, aproximativ 1,2 milioane de mașini pe an. Trump a criticat Toyota pentru că vinde în SUA 'un milion de mașini fabricate în străinătate'.

'Când vine vorba despre taxele vamale, detaliile sunt încă incredibil de fluide. este dificil să luăm măsuri sau să estimăm impactul', a afirmat săptămâna trecută directorul general al Toyota, Koji Sato.

Negociatorul japonez în materie de taxe, Ryosei Akazawa, a declarat în 30 aprilie că un producător auto nipon, a cărui identitate nu a fost dezvăluită, pierde în prezent aproximativ un milion de dolari pe oră din cauza taxelor vamale, citând calculele făcute de către un director. Vineri, un reprezentant al Guvernului de la Tokyo a refuzat să ofere detalii, iar reprezentanții Toyota nu au răspuns solicitărilor de a face comentarii.

Akazawa și-a exprimat speranța că, până în iunie, se va ajunge la un acord, viitoarea rundă de negocieri fiind programată la finalul lunii.

Din 3 aprilie, majoritatea vehiculelor importate în SUA sunt supuse unei taxe vamale de 25%, iar din 3 mai aceleași taxe sunt în vigoare pentru majoritatea componentelor auto.

Deficitul SUA pe relația cu Japonia s-a situat, anul trecut, la 68,5 miliarde de dolari.

'Este dificil pentru Japonia să obțină reducerea taxelor vamale americane. În același timp, industria auto este prea importantă pentru Japonia pentru a accepta pur și simplu ceea ce dorește SUA', a apreciat Hiroshi Namioka, analist la compania de gestionare a activelor, T&D Asset Management Co.

Nissan Motor Co a oprit în SUA noile comenzi SUV-urile produse în Mexic, în timp ce Honda Motor a mutat o parte din producția din Japonia în SUA, iar Mazda a oprit exporturile către Canada a unui model produs în Alabama, SUA.

'Ne vom menține operațiunile curente, în timp ce continuăm să ne concentrăm pe reducerea costurilor, urmărind cu atenție evoluțiile din SUA, inclusiv taxele vamale', se arată într-un comunicat al Toyota.

Anul trecut, Toyota a vândut pe plan mondial 10,8 milioane de vehicule, dintre care mai puțin de un sfert în SUA. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Dicu, editor: Daniel Badea, editor online: Adrian Dãdârlat)

Afisari: 378

Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - marketing@agerpres.ro.


Alte știri din categorie

Economic Extern 16-07-2026 20:24

Taxele vamale mai ridicate ar putea spori interesul Chinei în fabrica Volkswagen din Saxonia (ministru)

Uniunea Europeană ar trebui să ia în considerare majorarea taxelor vamale la mașinile produse în China pentru a spori presiunile asupra producătorilor auto chinezi, în vederea încheierii de parteneriate cu firmele auto europene, cum ar fi Volkswagen, a afirmat Dirk Panter, ministrul Economiei din landul Saxonia, transmite Reuters. '

Economic Extern 16-07-2026 19:30

Guvernul Franței vrea să țină sub control cheltuielile în 2027, în încercarea de a redresa finanțele publice

Guvernul Franței intenționează să îngrădească sever creșterea majorității cheltuielilor publice în 2027, sporirea cheltuielilor din domeniul apărării și a costurilor de împrumut consumând o pondere mai ridicată din buget, arată datele publicat joi privind limitele de cheltuieli, transmite Reuters. Conform Ministerului de Finanțe, cheltu

Economic Extern 16-07-2026 19:22

Rusia: Majorarea cheltuielilor va adânci deficitul bugetar mai mult decât se estima

Cheltuielile federale și deficitul bugetar al Rusiei ar putea depăși planurile oficiale cu peste 1.000 miliarde de ruble (12,85 miliarde de dolari) în 2026, conform datelor din portalul bugetar al Guvernului, transmite Reuters. Portalul, care însumează datele de la Ministerul Finanțelor și Trezorerie, nu a dat un motiv pentru această majorare, deși

Economic Extern 16-07-2026 16:52

Bloomberg: Oligarhii ruși își mută miliardele pentru a scăpa de controlul lui Putin pe timp de război

Unii dintre cei mai bogați oameni din Rusia, inclusiv unii aliați de încredere ai președintelui Vladimir Putin, au mutat în ultimul an miliarde de dolari peste hotare, pe fondul sporirii îngrijorărilor privind economia țării și deficitul bugetar, transmite Bloomberg. Confiscările de active proeminente au intensificat temerile în râ

Economic Extern 16-07-2026 15:36

Germania majorează amenzile și folosește AI pentru detectarea fraudelor fiscale

Guvernul german intenționează să accelereze lupta sa contra evaziunii fiscale cu un pachet de 26 de măsuri care va spori amenzile, va majora numărul investigatorilor și va folosi AI pentru a ajuta autoritățile să detecteze fraudele, transmite Reuters. Ministerul de Finanțe a refuzat să ofere o estimare exactă a nivelului veniturilor suplimentare care ar putea

Economic Extern 16-07-2026 14:59

Marea Britanie: Creștere redusă a economiei, în urma războiului și a crizei politice interne

Economia britanică a revenit pe creștere în mai, dar avansul a fost slab, în urma efectelor războiului și a crizei politice interne, a anunțat joi Oficiul Național de Statistică (ONS), transmit Reuters și DPA. PIB-ul Regatului Unit a crescut cu 0,1% în mai, după un declin de 0,1% în aprilie. ONS a preciza

Economic Extern 16-07-2026 10:49

Nivelul scăzut al apelor Dunării perturbă turismul de croazieră

Nivelul scăzut al apelor Dunării a perturbat turismul în această săptămână, lăsând navele de croazieră blocate la nord de Budapesta, suspendând tururile turistice și dând o lovitură serioasă unui sector important din punct de vedere economic, transmite Reuters. Datele de la Autoritatea națională responsabilă cu ge

Economic Extern 16-07-2026 09:59

Criza provocată de războiul din Iran ar putea duce la restructurarea companiilor aeriene europene cu probleme (analiză)

Pe măsură ce reluarea conflictului din Golf Persic duce la creșterea prețurilor petrolului, investitorii și directorii de companii din domeniul aviației spun că există din ce în ce mai multe semnale că transportatorii aerieni europeni mai slabi din punct de vedere financiar s-ar putea îndrepta spre o restructurare, transmite Reuters.

Economic Extern 16-07-2026 09:22

FAO: O treime din populația lumii nu își permite o dietă sănătoasă

Costul unei diete sănătoase a crescut cu 25% în ultimii cinci ani, iar aproape una din trei persoane din întreaga lume nu își permite o dietă sănătoasă, conform datelor publicate miercuri de Organizația Națiunilor Unite pentru Alimentație și Agricultură (FAO), transmite AFP. Acest cost se ridică la 4,28 dolari pe persoană pe

Economic Extern 16-07-2026 08:47

Șeful AIE avertizează că prelungirea crizei din Strâmtoarea Ormuz pune în pericol economia globală

Economia globală se va confrunta cu o nouă provocare în situația în care conflictul care a blocat Strâmtoarea Ormuz nu va fi rezolvat în câteva săptămâni, a declarat directorul Agenției Internaționale pentru Energie (AIE), Fatih Birol, transmite Bloomberg. 'Piețele sunt nervoase' și se confruntă cu o

Economic Extern 15-07-2026 20:13

Cancelarul german nu se opune preluării fabricilor auto de către producătorii auto chinezi

Cancelarul german Friedrich Merz a indicat miercuri că nu se opune ca producătorii auto chinezi să preia fabricile auto germane care se confruntă cu dificultăți, dar a avertizat că aceasta nu ar putea fi o soluție pe termen lung pentru problemele din industrie, transmite AFP. Sectorul auto de vârf al Germaniei este afectat de cererea slabă din Europa, ta

Economic Extern 15-07-2026 19:05

Noul șef de strategie al FMI cere țărilor să mențină stabilitatea prețurilor

Noul director de strategie al FMI, Christian Mumssen, a cerut miercuri oficialilor guvernamentali să mențină credibilitatea în politica monetară și fiscală, obiectivul fiind de a păstra stabilitatea prețurilor, pe fondul incertitudinilor economice globale, transmite Reuters. Christian Mumssen a citat rapida succesiune a șocurilor majore cu care s-a confr

Economic Extern 15-07-2026 18:23

Cancelarul german dă asigurări că autoritățile nu opresc preluarea Commerzbank de către UniCredit

Guvernul de la Berlin nu va opri fuziunea sau preluarea Commerzbank de către UniCredit, dar nu aprobă modul în care se procedează, a afirmat miercuri cancelarul german Friedrich Merz, transmite Reuters. 'Nu împiedicăm această fuziune sau preluare și nici nu am încercat vreodată să facem așa ceva. Întotdeauna am spus doar că maniera

Economic Extern 15-07-2026 17:20

Guvernul Bulgariei relaxează accesul pe piața muncii al angajaților sezonieri din afara UE

Guvernul de la Sofia a aprobat miercuri amendamente la Legea privind migrația și mobilitatea forței de muncă, pentru a optimiza procedurile pentru accesul angajaților sezonieri din țări terțe pe piața muncii din Bulgaria, pentru o perioadă de până la 90 de zile, informează publicația Sofia Globe. Amendamentele prevăd ca termenul limită pentru înreg

Economic Extern 15-07-2026 15:59

Ucraina: Porturile de la Marea Neagră au pierdut o treime din capacitatea de export de cereale

Ucraina a pierdut aproximativ o treime din capacitatea sa de export de cereale prin porturile sale vitale de la Marea Neagră, în urma intensificării atacurilor Rusiei cu rachete și drone, a avertizat principalul sindicat al fermierilor țării, UAC, transmite Reuters. După mai mult de patru ani de război cu Rusia, exporturile agricole, cum ar fi cerealele