Spania: Restabilirea furnizării electricității ar putea dura între 6-10 ore

Restabilirea furnizării energiei în rețelele electrice din Spania, după pana masivă de curent, ar putea dura între 6-10 ore, a anunțat luni șeful de operațiuni de la Red Electrica, Eduardo Prieto, la o conferință de presă, transmite Reuters.
Companiile de utilități fac eforturi pentru reconectarea rețelelor, iar oficialii Red Electrica au informat că nu exclud posibilitatea ca un atac cibernetic să fi provocat pana masivă de curent. De asemenea, Red Electrica a anunțat că lucrează cu companiile energetice regionale în vederea restabilirii furnizării electricității.
Luni, părți din Spania și Portugalia s-au confruntat cu dificultăți majore, în urma opririi furnizării energiei electrice, care a lăsat spitalele fără energie electrică, a paralizat transportul public, a provocat blocaje masive de trafic, a întârziat zborurile aeriene, iar unii oameni au fost blocați în lifturi. Este afectată și o parte din Franța, care se învecinează la nord-est cu Spania.
Rafinăria spaniolă Petronor a informat că toate unitățile sale din Bilbao sunt închise, în urma opririi furnizării energiei electrice. 'Rafinăria a fost închisă, asigurându-se integral condițiile de siguranță', se arată într-un comunicat al companiei.
Guvernele din Spania și Portugalia au convocat reuniuni de urgență pentru a stabili măsurile ce se impun în urma întreruperii furnizării energiei electrice.
Posturile spaniole de radio au anunțat că au fost evacuări în unele stații de metrou din Madrid, iar centrul orașului este afectat de blocaje de trafic deoarece nu mai funcționează semafoarele. Conform unui martor intervievat de Reuters, sute de oameni sunt în afara clădirilor de birouri de pe străzile din Madrid, existând și numeroase forțe de ordine în zonă, care direcționează traficul.
Primarul Madridului, Jose Luis Martinez-Almeida, a cerut cetățenilor să reducă la minim toate călătoriile și să stea la locațiile lor actuale, dacă este posibil.
Alte surse au declarat pentru Reuters că un comitet de criză a fost înființat în Spania.
Premierul spaniol Pedro Sanchez a vizitat centrul de control al operatorului rețelei electrice Red Electrica.
'Guvernul lucrează pentru a determina originea și impactul acestui incident și alocă toate resursele pentru a rezolva problema cât mai curând posibil' a informat Guvernul spaniol.
Compania de utilități REN din Portugalia a activat planurile pentru restabilirea în etape a alimentării cu electricitate.
Meciurile la Turneul de Tenis de la Madrid au fost suspendate.
Comisia Europeană a anunțat luni că lucrează cu Spania și Portugalia pentru a înțelege cauza și a vedea impactul penei de curent care afectează cele două țări.
'Comisia este în contact cu autoritățile naționale și Spania și Portugalia, precum și cu Rețeaua Europeană a Operatorilor de Sisteme de Transport de Energie Electrică (ENTSO-E), pentru a înțelege cauza de bază și impactul situației', a declarat un purtător de cuvânt al Executivului comunitar.
Bruxelles 'va continua să monitorizeze situația și să asigure un schimb fluid de informații între toate părțile relevante', a adăugat acesta.
Într-o postare pe rețeaua X, președintele CE, Ursula von der Leyen a scris: 'Am discutat cu premierul spaniol Pedro Sanchez despre pana de curent din Peninsula Iberică. Am reafirmat sprijinul CE în monitorizarea situației cu autoritățile naționale și europene și grupul de coordonare din domeniul electricității. Ne vom coordona eforturile și vom împărtăși informațiile pentru a ajuta la refacerea sistemului de electricitate, și am convenit să rămânem în contact strâns'.
Penele de curent de această amploare sunt rare în Europa. În 2003, o problemă cu linie hidroelectrică dintre Italia și Elveția a provocat o întrerupere majoră a furnizării electricității în întreaga peninsulă italiană, pentru aproximativ 12 ore.
O sursă de la compania aeriană TAP din Portugalia a declarat pentru Reuters că aeroportul din Lisabona funcționează cu ajutorul generatoarelor, în timp ce AENA, care gestionează 46 de aeroporturi din Spania, a raportat întârzieri ale zborurilor în țară.
În Franța, operatorul rețelei electrice RTE a spus că au existat scurte pene de curent dar a fost restabilită alimentarea cu energie și se investighează cauzele.
Furnizarea energiei electrice s-a întrerupt pe tot teritoriul peninsular al Spaniei, luni, în jurul orei 12:30 (10:30 GMT), precum și în anumite zone din Portugalia, cauzele fiind încă necunoscute, a relatat agenția EFE.
O pană de curent a afectat luni diferite zone ale Portugaliei, în jurul orei 11:30 (10:30 GMT), în același timp cu Spania, potrivit agenției Lusa.
Problema, ale cărei cauze nu se cunosc încă, persistă și alimentarea cu electricitate nu a fost reluată. AGERPRES/(AS - redactor: Mihaela Dicu, editor: Nicoleta Gherasi, editor online: Andreea Lãzãroiu)
Conținutul website-ului www.agerpres.ro este destinat exclusiv informării publice. Toate informaţiile publicate pe acest site de către AGERPRES sunt protejate de dispoziţiile legale incidente. Sunt interzise copierea, reproducerea, recompilarea, modificarea, precum şi orice modalitate de exploatare a conţinutului acestui website. Informaţiile transmise pe www.agerpres.ro pot fi preluate, în conformitate cu legislaţia aplicabilă, în limita a 500 de semne. Detalii în secţiunea Condiţii de utilizare. Dacă sunteţi interesaţi de preluarea ştirilor AGERPRES, vă rugăm să contactaţi Direcţia Marketing - [email protected].
Alte știri din categorie
Gazprom a abandonat proiectul unui hub de distribuție a gazelor în Turcia
Gigantul rus Gazprom a abandonat, pe tăcute, planurile care vizau dezvoltarea unui nou hub de distribuție a gazelor naturale în Turcia, închizând astfel ușa unei posibile oportunități de a recuceri un cap de pod pe piața din Europa, pierdută în urma invaziei rusești din Ucraina, transmite Bloomberg. În condițiile în care con
Electrificarea, cheie pentru impulsionarea competitivității industriale (studiu)
Bruxelles - Trimisul special al AGERPRES, Nicoleta Gherasi, transmite: Electrificarea poate ajuta la recuperarea competitivității, poate reduce dependența de combustibilii fosili și aduce beneficii economice pentru industria europeană, conform unui nou studiu realizat de Eurelectric și publicat marți, cu ocazia Eurelectric Power Summit 2025. Deși electricitate
Stassis (Eurelectric): Digitalizarea și AI sunt deja esențiale pentru modul în care gestionăm energia
Bruxelles - Trimisul special al AGERPRES, Nicoleta Gherasi, transmite: Digitalizarea și AI sunt deja esențiale pentru modul în care gestionăm energia, fiind folosite la optimizarea funcționării rețelelor, la prognoza producției sau pentru a oferi clienților servicii mai bune, a declarat, marți, Georgios Stassis, vicepreședintele Eurelectric și președinte și CEO al
UE interzice tuturor transportatorilor aerieni certificați în Tanzania și Surinam să opereze în UE
Comisia Europeană a actualizat, marți, lista UE a companiilor aeriene sigure, precum și lista companiilor aeriene care fac obiectul unei interdicții de exploatare sau al unor restricții de exploatare pe teritoriul Uniunii Europene, deoarece nu îndeplinesc standardele internaționale de siguranță, iar în urma actualizării toți transportatorii aerieni certif
Pentru prima dată după 2008, Spania are mai puțin de 2,5 milioane de șomeri
Numărul persoanelor înregistrate ca șomeri în Spania a scăzut în luna mai sub 2,5 milioane, fiind pentru prima dată după criza financiară din urmă cu aproape 17 ani când coboară sub acest prag, arată datele oficiale publicate marți de Ministerul Muncii, transmite Reuters. Un număr total de 2,45 milioane de persoane erau
Inflația și rata șomajului au scăzut în zona euro (Eurostat)
Rata anuală a inflației în zona euro a încetinit semnificativ în luna mai, coborând sub ținta vizată de Banca Centrală Europeană (BCE), transmite AFP. Potrivit unei estimări preliminare publicate marți de Eurostat, rata anuală a inflației în zona euro a scăzut în luna mai până la 1,9%, de la un nivel d
Războiul comercial declanșat de Trump va fragiliza creșterea economică mondială, avertizează OCDE
Taxele vamale suplimentare impuse de președintele SUA, Donald Trump, vor pune presiune asupra activității economice la nivelul întregii planete, a avertizat, marți, Organizația pentru Cooperare și Dezvoltare Economică (OCDE), care este mai pesimistă cu privire la creșterea economică mondială și, în special, a economiei americane, informează AFP.
Gigantul taiwanez TSMC se așteaptă la un profit record în 2025, în pofida tarifelor americane și volatilității cursului de schimb
Producătorul taiwanez de semiconductori Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. a anunțat marți că se așteaptă la un profit record în 2025, grație unei cereri crescute de cipuri cu Inteligență Artificială, transmite AFP. Chiar dacă tarifele vamale impuse de SUA au avut 'cu siguranță' un impact direct asupra activităților companiei
Secretarul american pentru comerț prevede un acord comercial cu India 'în viitorul nu prea îndepărtat'
Secretarul american pentru comerț, Howard Lutnick, și-a exprimat luni optimismul cu privire la încheierea unui acord comercial cu India, pentru a ocoli tarifele impuse de Donald Trump, notează AFP. 'Ar trebui să vă așteptați la un acord între Statele Unite și India în viitorul nu prea îndepărtat', a declarat el
BTA: Aderarea la euro, un nou capitol pentru economia bulgară, i-a spus premierul Zhelyazkov șefei FMI
În ajunul adoptării euro, un nou capitol se deschide pentru economia Bulgariei - o mai mare încredere, mai multe investiții, mai multe oportunități, a declarat prim-ministrul Rosen Zhelyazkov, în timpul unei întâlniri cu Kristalina Georgieva, director general al Fondului Monetar Internațional (FMI), transmite BTA. Prim-ministrul a
Directorii Tesla l-au luat la întrebări pe Musk după ce a dezmințit că a oprit proiectul mașinii de 25.000 de dolari
Mai mulți directori de la constructorul american de automobile electrice Tesla s-au alarmat, după ce Elon Musk a dezmințit un articol publicat de Reuters, conform căruia Tesla ar fi oprit un proiect ce viza lansarea unui nou automobil electric care urma să coste 25.000 de dolari și să relanseze vânzările companiei, transmite Reuters. 'Reuters minte
Comisia Europeană a amendat Delivery Hero și Glovo cu 329 milioane de euro pentru practici anticoncurențiale
Comisia Europeană a amendat luni cu 329 milioane de euro compania germană Delivery Hero și fosta rivală Glovo, pentru că au participat la un cartel pe piața livrărilor de mâncare din UE, transmite DPA. Compania germană Delivery Hero a devenit acționar minoritar la firma spaniolă Glovo în 2018, după care a preluat totalitatea acțiunilor la Glovo, &i
Experții avertizează UE să nu își relaxeze noul obiectiv climatic
Un grup de consilieri independenți ai Uniunii Europene au tras luni un semnal de alarmă față de ideea unei relaxări a obiectivului climatic pentru 2040, într-un moment în care oficialii europeni se gândesc să relaxeze ținta, &i
Exporturile de gaze rusești prin conducte spre Europa au crescut cu peste 10% în luna mai
Livrările zilnice de gaze spre Europa, via conducta TurkStream, ale grupului energetic rusesc Gazprom au crescut, în medie, cu 10,3% în luna mai comparativ cu luna aprilie, arată calculate publicate luni de Reuters. Turcia este în prezent singura rută prin care gazele naturale rusești mai pot ajunge, prin conducte, în E
UE va limita participarea firmelor chineze la licitațiile publice pentru dispozitive medicale
Uniunea Europeană se pregătește să limiteze participarea firmelor chineze la contractele pentru achiziții publice de dispozitive medicale din blocul comunitar, a declarat pentru Bloomberg o sursă din apropierea acestui dosar. Țările UE ar urma să voteze asupra acestei propuneri încă de luni, a precizat sursa care a dorit să își păs